Mancare

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Mancare

Post by ola small dickie »

Am luat niste amidon de porumb si a trebuit sa gasesc la ce sa il folosesc so...

N am inteles. Pai de ce l ai luat?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Cand gasesc ceva care-mi capteaza atentia la raioanele cu ingrediente din cand in cand iau si vad dupa la ce as putea folosi :lol: Weird, but...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mancare

Post by Mahdi »

^ e ingredient de bază în bucătăria asiatică, dacă ești încă în căutare de întrebuințări. Cu amidon se fac sosurile alea sticky/gooey/glossy de la chinese food. Eu folosesc aproape mereu la marinade pentru stir fry.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mancare

Post by Mahdi »

Yeah, I'll just dump it down the drain. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am aflat din Tales of Berseria si a trebuit sa postez :lol: As incerca chestia cu spalatul podelei.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

După ce am vorbit aseară 4 ore în apel videi și am băut 3 beri și două pahare de coniac, m-am trezit astăzi cu chef să fac o ciorbă de pui, neaoș românească, cu tăiței și acrită cu borș. Și pentru că m-am enervat, tăiat morcovul bucăți mai mari, să fiarbă bine acolo. Și la sfârșit de tot am aruncat așa peste toată ciorba un pătrunjel fresh cumpărat.

Cu pui de țară, bineînțeles.

Image

Edit: Și că tot sunt aici, acum o săptămână am mai jmecherit o varză cu rață, cum numai eu știu să fac. Aparent mă pricep la gătit chestiile astea de bază din bucătăria tradițională.

Image
Last edited by DANiel on 12 Apr 2020, 22:06, edited 1 time in total.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Mancare

Post by juve3332 »

Avea oua? N-am mai mancat oua din gaina de ani de zile. S-or gasi pe undeva de cumparat ca atare?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Lookin good there, rata aia :O
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

juve3332 wrote: 12 Apr 2020, 22:00 Avea oua? N-am mai mancat oua din gaina de ani de zile. S-or gasi pe undeva de cumparat ca atare?
Nu avea, că era deja făcută găina bucăți de mama, dar lol da, uitasem de ouăle alea.

Pătrunjelu' wrote: 12 Apr 2020, 22:34 Lookin good there, rata aia :O
Da, dar este tricky că este rață de casă și este mai mai bățoasă și trebuie gătită bine și mereu avut grijă se nu se usuce că este tare. Cel mai bine merge pieptul, cu ăla o scoți mai repede. Mama face din rață o supă cu gulie (aparent mai mult în Prahova se mănâncă) și partea bună este că și gulia trebuie să o fierbi ceva timp așa că fierbi la gulie și rață ore bune. The good part aici este că supa prinde cursul dulceag de la rață, care se fierbe cât trebuie să ți se topească in gură.
Am zis că odată o să încerc să fac și rață confit dar am mult de stat după ea.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Mancare

Post by Cimitri »

DANiel wrote: 12 Apr 2020, 22:41 ...... (aparent mai mult în Prahova se mănâncă) ........
Un offtopic mic. Esti din PH?
Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Da, undeva la capăt de Prahova, aproape de Ialomița/Urziceni.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Spre surpriza probabil a nimanui, pastele Baneasa sunt ceva mai putin bune ca Barilla.

Image

Dar cu sos bun tot rup. Da, fac prea des quattro formaggi, thank you. Cu smantana aia de 35%, cu aia de 20% nu iese ce trebuie. Da, silueta e optionala.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by stef »

Da asa e, pastele daca au sos bun si cantitatea potrivita le mananci usor si cu placere. O sa caut si eu paste mai bune, sa fie peste Barila, dar momentan n-am idee unde as putea gasi. Poate in Auchan?
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

As cauta la magazinele care aduc produse din Italia identice cu cele vandute acolo. Un exemplu mai cunoscut e Supermercato, numai ca nu stiu nimic despre selectia lor.

In Cluj e Bottega Italiana dar nu am luat prea multe de la ei, au paste pe care nu le gasesti in supermarket.

Image

Altfel Auchan, Selgros, astea au gama mai larga de produse. Trial and error :-D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Mancare

Post by MC »

Am luat si eu o data de la ei. Nu zic ca sunt rele dar la pret te rup.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Mancare

Post by Mahdi »

Poate că-s mai pleb, dar prefer să iau o caserolă de paste cu ou de la Lidl, în defavoarea celor „uscate”.

În altă ordine de idei, bucătăria mea e plină de arome acum, căci am pus pe foc o oală de galbi-jjim, un fel de tocană coreeană de vită.

https://cooking.nytimes.com/recipes/101 ... t-rib-stew

Am vrut să fac de când am văzut episodul ăla cu David Chang din The Chef Show (s01e06, parcă). Mixtura aia de ingrediente date prin blender e p amazing, sigur merge și ca marinadă pentru un grătar. N-am pus zahăr, că am impresia că o să fie suficient de dulce de la zeama de portocale și mere. Și n-am nici taro sau butternut squash (ce-or mai fi și astea), dar o să substitui cu cartofi dulci (și de-ai noștri normali).
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Am gasit reteta de brownies pe un plic de cacao dar am realizat doar pe parcurs ca nu am tava patrata la dimensiunea care trebuie, doar una mai mica, rotunda. So... BROWNIE CAKE.

Image
Image

Choco overload.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Mancare

Post by DANiel »

Ce cremă ai peste ea? Gen cremă la plic sau ai făcut din unt cu ciocolată și lapte?
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4675
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Mancare

Post by Magicake »

Ce am pus eu:

50g de lindt excellence 70% noir
200g de nestle dessert cu lapte:
Image

100ml de smantana lichida olympus cu 35% grasime, toate in bain-marie pana se topesc.

Cel mai probabil mai trebuie sa adaugi smantana pe parcurs pana iese suficient de subtire incat sa-l intinzi, in realitate am pus cam 150ml+

Siiiiiii, de fapt am pus 170g nestle, cat e pachetul, si am pus mai multa lindt ca sa compensez.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests