CONCURS - Jocul preferat din 2018

Clopotarul
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2018, 08:20

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by Clopotarul »

God of War 4. Cu o coloana sonara superba, o directie artistica si o lume excelenta creata in jurul mitologiei nordice, gameplay satisfacator, cu personaje bine create si animate sustinute de un " voice acting" pe masura, GoW 4 a reusit ,in opinia mea, sa intreaca seria anterioara si sa deschida un nou capitol pentru franciza.
Bbcversus
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2018, 12:20

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by Bbcversus »

„Care e jocul tău preferat din 2018 și de ce?”

R: Darksiders 3 - mult respect creatorilor ca nu au lasat povestea sa moara, iar jocul arata extraordinar de bine, o continuare extraordinara pentru Darksiders 2!
User avatar
omega
Space Invader
Posts: 6
Joined: 21 Nov 2018, 12:05

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by omega »

Jocul meu preferat este God of War 2018 pentru modul in care au reusit sa duca povestea jocului intr-un alt univers, sa schimbe mecanicile jocului dar in acelasi timp sa pastreze acelasi "suflet". Modul in care s-a terminat jocul anterior nu imi dadea mari sperante la o continuare ci mai degraba la un reboot al seriei. Totusi este o imbinare armonioasa intre vechi si nou, cu o grafica extraordinara, sunet pe masura iar interpretarea personajelor le face sa para vii.

PS: Nu am jucat (inca) Red Dead Rdemption 2. Acesta este jocul care i-ar putea lua locul lui God of War in topul preferintelor mele. Poate am sa il castig la concurs :). Bafta tuturor!
Mihnea23
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2018, 14:00

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by Mihnea23 »

Jocul meu preferat din acest an este God of war. Nu numai ca a revitalizat franciza dar consider ca a adus foarte multe elemente unice de gameplay. Povestea este extraordinara, universul este bine construit iar coloana sonora se joaca cu simturile tale, una peste alta pentru mine este GOTY!
BlackDiamond21
Space Invader
Posts: 1
Joined: 7 Jul 2017, 19:53

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by BlackDiamond21 »

Red Dead Redemption 2. De ce? Pentru ca Rockstar a dovedit inca o data de ce e in stare. A reusit sa publice un joc foarte atmosferic si cu o mare atentie la detalii.
DeepKiss
Space Invader
Posts: 2
Joined: 20 Nov 2018, 23:39

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by DeepKiss »

Mi-au plăcut mai multe jocuri din 2018. Mi-a plăcut și Destiny2 și Shadow of the Tomb Raider și Fifa19, însă cred ca cel mai complex și complet a fost God of War 4.
Nu am jucat încă RDR2 si nici Spider man.

De ce GoW4 ?
Pentru că are o poveste captivantă, Atreus transpunandu-te In postura de părinte, povestea captivanta mecanica de joc impecabilă, content de explorat foarte bun, grafica foarte detaliată, questuri mature, fight bine gândit, coloana sonoră excelentă, emoție la fiecare scenă, chanlange-uri complexe, toate acestea pentru o imersiune excelentă în joc. Finalul cam "abrupt" dar care lasă loc de următorul joc din serie.
VINOKOUROV
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2018, 20:57

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by VINOKOUROV »

Care e jocul tău preferat din 2018?
Tour de France 2018
De ce?
Sunt fan ciclism din 1998 de pe vremea cand eurosport romania dadea jumatate din zi etape din turului frantei
Jocul video e slabut fiindca nu se intampla mai nimic in joc in comparatie cu ce vezi la tv si nu ma refer la dopaj ci la multe cazaturi,accidentari,atacuri surpriza,vremea ii poate afecta pe unii ciclisti,pana sau sare lantul in cele mai proaste momente posibile
mntn
Space Invader
Posts: 1
Joined: 21 Nov 2018, 22:09

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by mntn »

Fiind vorba de anul 2018, as alege Shadow of the Tomb Raider datorita graficii, mecanicilor de joc si a peisajelor, respectiv a pesterilor si a monumentelor deschise spre explorare. Am ales acest titlu si pentru ca sunt o mare fana a seriei Tomb Raider si cred ca e un sequel demn de seria restaurata (ultimele trei jocuri aparute).
dark18RO
Space Invader
Posts: 1
Joined: 22 Nov 2018, 00:35

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by dark18RO »

Mie mi-a placut cel mai mult God of War 4.
Un joc reimprospatat din toate punctele de vedere. Povestea fiind foarte buna, dar si emotionata. La luptele impotriva lui Baldur, mereu il injuram :D
alecx92
Space Invader
Posts: 1
Joined: 22 Nov 2018, 06:27

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by alecx92 »

Cei de la Sony Interactive Entertainment Europe au realizat o capodopera cu jocul Marvel’s Spider-Man, fara discutii. Cu toate ca jocul anului a fost castigat de God of War, Spider-Man s-a ridicat peste asteptarile mele.
fliviu
Space Invader
Posts: 1
Joined: 22 Nov 2018, 11:53

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by fliviu »

Daca trebuie sa fie doar unul, acesta este clar RDR2.

Jocul este remarcabil din toate punctele de vedere si pentru mine, un nou standard in genul open-world. Recunosc ca am avut mari dubii de cand l-au anuntat pana in ziua lansarii si am fost f. sceptic chiar si dupa trailerele cu gameplay, dar niste leak-uri care au circulat pe net cu o saptamana inainte de ziua lansarii, m-au linistit.

Am luat jocul digital on release si desi am si alte jocuri in "backlog", cand intru in meniul ps4-ului, nici nu stau pe ganduri; trebuie sub orice pret sa-mi continui a doua viata virtuala ca si Arthur Morgan.

Fiind pasionat de natura, jocul reuseste sa reproduca niste detalii de-ti sta mintea in loc; de exemplu cum se strange zapada pe brazi si cum aceasta cade cand Arthur loveste un brad, cum noroiul si namolul sunt volumetrice, descompunerea in timp a cadavrelor, flora, fauna, legatura care se creeaza intre jucator si calul sau, ceea ce-l face pe cel din urma un personaj si nu doar un mijloc de a ajunge din pct. A in pct. B cum se intampla in restul jocurilor sandbox, etc.

Ca si mentiune aici as mai adauga un joc despre care simt ca nu se vbeste suficient, cel putin la noi: Soulcalibur VI.

Este adevarat ca sunt foarte mare fan al seriei Soulcalibur si poate se pare ca sunt "biased" dar partea VI-a se intoarce la radacini, la ceea ce a facut seria sa fie cunoscuta pe nisa ei: gameplay-ul rapid si fluid. Aparut cu o saptamana inainte de RDR2, pot spune ca este perfect pentru serile in care nu am timp de ceva mai consistent.
Un joc pentru cei care sunt fani ai jocurilor de gen. Il recomand cu incredere, mai ales ca poate la prima vedere te intimideaza dar la baza, gameplay-ul este cat se poate de logic, simplu fara a fi nevoie sa memorezi combo-uri.
nea Caisa
Space Invader
Posts: 26
Joined: 12 Mar 2014, 04:57

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by nea Caisa »

Red Dead Redemption 2 - desi nu am timpul necesar sa il joc asa cum as vrea, nu imi pare rau, pentru ca e un titlu care merita savurat. Nu am fost un mare fan al primului joc, dar rockstar a depasit cu mult realizarile de atunci, si a imbunatatit la fiecare capitol. in mod clar, un joc cel putin la fel de bun ca GTA V
SickTear
Space Invader
Posts: 1
Joined: 22 Nov 2018, 19:38

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by SickTear »

RDR2, pentru că am băgat în el vreo 60 de ore și abia sunt la capitolul 3.
User avatar
zme-ul
cel rau
Posts: 3652
Joined: 24 Mar 2014, 05:20

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by zme-ul »

RimWorld

de ce? pentru ca e fun :?
人は地獄を作った
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by joonior_bmf »

Din ce am jucat pana acum anul asta, mi-a placut cel mai mult un joc de anul trecut. Da, dragilor, veti fi surprinsi sa aflati ca pentru al doilea an consecutiv, Jocul Anului e Divinity Original Sin 2. The Monica Bellucci of fantasy tactical RPGs. O actrita al carei talent actoricesc este deseori ignorat/subestimat, in favoarea sex-appeal-ului. But I digress. DOS 2 nu doar ca e o imbunatatire fata de predecesor in toate privintele, dar a si propulsat Larian in topul celor mai buni developeri specializati in rpg-uri. In opinia mea umila, daca nu i-au intrecut deja pe 'al de Obsidian sau inXile, cu siguranta o vor face la urmatorul joc din serie :D
User avatar
Requiem.
Space Invader
Posts: 7
Joined: 23 Nov 2018, 00:29

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by Requiem. »

Assassin's Creed Odyssey a reuşit să mă surprindă plăcut, având în vedere că a reprezentat o schimbare majoră a seriei, încadrându-se complet în genul RPG, ceea ce l-a făcut să devină jocul preferat de mine din anul acesta. Mi-au plăcut atât cadrul acțiunii, Grecia Antică fiind o idee genială în opinia mea, cât și povestea, care pe lângă quest-urile care implică doar acele momente istorice, dezvăluie mai multe detalii despre vechea civilizație și origini, detalii pe care voiam neapărat să le știu și care fac ca ideea per ansamblu a seriei să capete mai mult sens. Trebuie să precizez că scenele datorate terminării unuia dintre ultimele quest-uri principale au fost absolut mirifice, cu referințe la celelalte titluri ale seriei foarte bine reprezentate... it even gave me chills.
Also, vara aceasta am avut ocazia să îl și testez, fapt care credeam inițial că mă va face să-mi displacă jocul, dar dimpotrivă, a făcut ca experiența să fie una și mai plăcută (da, e puțin deranjant să-i cunoști bine defectele, dar pentru mine s-a compensat prin poveste și realizarea modului RPG și prin priveliștile superbe oferite de locație). ^^
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by kensky »

N-am jucat prea multe de anul asta dar Vampyr mi-a placut cel mai mult. Super atmosfera, voice acting, personaje, plot, designul orasului, investigatiile, muzica, cam totul a fost facut la nivel inalt.
Image
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by SnipeRulz »

Decisions decisions...

Spider Man.
Pentru ca e al dracului de distractiv. Au nimerit perfect web swingingul (de multe ori ma plimbam random pe harta fara un scop anume doar ca era fun), dar si partea de collectibles/side missions: nu exagerat de multe, si destul de distractiv sa le faci. Nu am simtit vreodata sentimentul de "oh god alt side mission". Sistemul de skills/perks e si ala facut bine, nu simti vreodata ca ai nevoie de grind pentru un anumit skill, sau ca nu pot face urmatorul story mission ca nu am lvl destul de mare sau destule perks (Looking at you Assassin's Grind Odyssey)

Si tocmai am rezlizat ca jocul meu preferat din 2018 e joc de PS4, me a #PCMasterRace guy. God dammit.
balmi
Space Invader
Posts: 1
Joined: 23 Nov 2018, 15:57

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by balmi »

God of War. Combatul este excelent iar talismanele si runic attacks iti pot oferi avantaje destul de mari in diferitele situatii, ceea ce te face sa experimentezi si sa gasesti loadout-ul perfect pentru stilul tau de joc. Secventele cinematice epice te fac sa te simti ca un zeu. Au fost momente cand ma opream sa ma uit in jur pentru ca nu imi venea sa cred ce frumos arata jocul (jucat pe ps4 pro). Motion capture de nota 10. Povestea a fost ok, dar mai pentru mine evolutia lui Kratos si Atreus au fost cea mai buna parte a jocului.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: CONCURS - Jocul preferat din 2018

Post by ola small dickie »

SnipeRulz wrote: 23 Nov 2018, 17:28 Decisions decisions...

Spider Man.
Pentru ca e al dracului de distractiv. Au nimerit perfect web swingingul (de multe ori ma plimbam random pe harta fara un scop anume doar ca era fun), dar si partea de collectibles/side missions: nu exagerat de multe, si destul de distractiv sa le faci. Nu am simtit vreodata sentimentul de "oh god alt side mission". Sistemul de skills/perks e si ala facut bine, nu simti vreodata ca ai nevoie de grind pentru un anumit skill, sau ca nu pot face urmatorul story mission ca nu am lvl destul de mare sau destule perks (Looking at you Assassin's Grind Odyssey)

Si tocmai am rezlizat ca jocul meu preferat din 2018 e joc de PS4, me a #PCMasterRace guy. God dammit.
Mai bine realizai ca jocul tau preferat din 2018 e spaidermen
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Concursurile comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests