Reviste vechi

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Cristan »

Nice job cu revistele! Teoretic, s-ar putea gasi o metoda pentru crop automat, dar nu cred ca merita bataia de cap acum. Cred ca, in conditiile in care timpul liber e limitat, e mai important sa fie scanate, decat sa fie pixel perfect.

Si mie imi trecuse prin cap sa iau un scanner mai nou si mai rapid, cu ADF, dar n-am gasit si un alt motiv care sa justifice achizitia in afara de reviste. Inca ma chinui cu niste Level-uri mai vechi, pe care le-am luat de la Marar in ideea ca o sa le scanez mai repede daca le tai cotorul, dar n-am ajuns sa le termin.

Poate ajung anul asta, sau poate pacalesc pe cineva sa le scaneze in locul meu :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Am pus si "Nr.01 - Aprilie 2000". Le-am si redenumit.
Din primul an, 2000, lipsesc doar numerele 4 si 6. Momentan... poate le scaneaza cineva, sau poate fac eu rost de ele.

Spor!
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Salutare!
Weekend-ul asta am fost liber si am reusit sa scanez absolut toate revistele ce le mai aveam! :D
Le-am pus in acelasi loc.

Am scanat asa din PC Games:
- Nr.16 - Septembrie 2001;
- Nr.17 - Octombrie 2001;
- Nr.18 - Noiembrie 2001;
- Nr.19 - Decembrie 2001;
- Nr.20 - Ianuarie 2002;
- Nr.21 - Februarie 2002;
- Nr.22 - Martie 2202;
- Nr.23 - Aprilie 2002;
- Nr.24 - Mai 2002;
- Nr.25 - Iunie-Iulie 2002;
- Nr.26 - August 2002;
- Nr.27 - Septembrie 2002;
- Nr.35 - Iulie 2003;
- Nr.38 - Octombrie 2003;
- Nr.44 - Aprilie 2004;
- Nr.45 - Mai 2004;
- Nr.50 - Noiembrie 2004;
- Nr.54 - Martie 2005.

Ce am facut la ele in afara de scan: crop si auto-contrast in Photoshop. Daca altcineva vrea sa le mai "customizeze" poate linistit. Formatul e acelasi, cbz (arhiva zip). Mie personal imi plac asa cum au iesit.
Am scanat si niste numere din Level (Ianuarie 2005 si Iunie, Iulie, Sept. 2007), dar nu am mai apucat sa le editez... soon ;)
Baieti si fete... altceva, momentan, nu mai am. Daca mai fac rost mai pun, daca nu astept si de la voi! :P

Spor!
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by SenFire »

Foarte tare! Multumim!
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Am urcat si numerele din Level AICI.
User avatar
Cimitri
Hammer Haunt
Posts: 1175
Joined: 2 Mar 2014, 15:55

Re: Reviste vechi

Post by Cimitri »

Multumim foarte mult Mac!
Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Reviste vechi

Post by marvas »

initial am crezut ca a depus cineva colectia de reviste LEVEL la BCU.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Cristan »

Foarte multe reviste din anii 80 si inceputul anilor 90 despre calculatoare Apple: ftp://ftp.apple.asimov.net/pub/apple_II ... magazines/ (Apple 2000, Computer Gaming World, Golden, 300 Baud (ce mult a trecut de cand n-am mai auzit cuvantul asta), etc etc)

Daca explorati si celelalte nivele ale ftp-ului, veti gasi diverse alte chestii interesante din epoca respectiva (legate in principal tot de Apple, dar nu numai) - documentatie pentru jocuri (Zork, Ultima, Bard's Tale, Seven Cities of Gold etc etc), imagini ale unor dischete de la reviste, diverse coduri sursa, emulatoare, programe si multe multe alte chestii de interes pentru un "geek".
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by SenFire »

E cineva interesat de arhiva Maximum PC din 1998 pana in 2012? Isi are locul daca o plantez aici?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Sigur, planteaz-o. Mersi pentru contribuție. Unde ai găsit-o?
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by SenFire »

Arhiva lor pe vremea cand mergea site-ul. Si un link oferit de ei intr-un numar mai vechi. Apoi am completat numerele care nu putut fi descarcate de la ei de pe site cu ce am gasit pe internet archive si reddit. O sa pun imediat linkul. O sa fie pana in 2014. Restul nu stiu cat e de legal sa le pun. Dar la cerere le pot furniza.
Exista mici lipsuri din 1999 numerele Noiembrie si Decembrie si Iunie 2002.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by SenFire »

https://drive.google.com/folderview?id= ... sp=sharing
Acesta este linkul. O sa ma apuc sa culeg si Boot Magazine, asa se numea inainte Maximum PC. Enjoy!
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by joonior_bmf »

User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

SenFire, mersi din nou. Mi-a luat un pic să descarc tot, am scris un bookmarklet ca sa mearga mai repede. Am să redenumesc fișierele în mod consistent și sort-friendly, după care am să le urc pe mega.nz. Eventual fac și un torrent, dar vreau să aibă webseeds, ca seeding-ul să fie garantat multă vreme.

Am impresia că pot să fac webseeding de pe mega.nz, printr-un proxy server, folosind ceva de gen MegaFS sau MegaFuse. Adică pot să-mi extind spațiul de pe server (care acum e 20 GB) cu 50 GB pe fiecare cont mega.nz. Remote partitions. Nu sunt sigur că merge, dar ar fi foarte mișto. To be continued când am timp.

Am găsit revista și pe archive.org, plus o mulțime de coverdisks. Problema cu archive.org e haosul. Sunt rare colecțiile cât de cât coerente, cum e cea pe care a pus-o joonior_bmf mai sus, și nici alea nu sunt aranjate în foldere.

Văd că și Google Books e un loc bun pentru reviste.
SenFire wrote:O sa fie pana in 2014. Restul nu stiu cat e de legal sa le pun. Dar la cerere le pot furniza.
Dacă nu se mai găsesc de vânzare, probabil nu se supără nimeni.
overrider
Space Invader
Posts: 1
Joined: 1 Mar 2016, 11:53

Re: Reviste vechi

Post by overrider »

Salutare. Multumesc foarte mult celor care au munict sa scaneze revista level. Imi amintesc cum mama imi cumpara prin anii 2000 , la fiecare sfarsit de luna . Amintiri frumoase. Am cautat numerele din 2006, cam peste tot pe acest site, insa nu am resuit sa le gasaesc. Poate nu au fost inca urcate, insa daca au fost , va rog frumos, poate cineva sa reposteze linkul? Doar din 2006.

Multumesc frumos inca o data.
User avatar
SenFire
Headless Kamikaze
Posts: 414
Joined: 6 Mar 2014, 14:13
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by SenFire »

Salut. 2006 nu a fost scanat de nimeni. Jaunty, acum ca am pierdut orice speranta sa le mai primim de la fosta redactie ne apucam sa le scanam?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Revistele Level care ne lipsesc există deja in format PDF, la cea mai bună calitate posibilă, în posesia unui grup restrâns de oameni (cei de la editură, probabil și redactorii). Inclusiv ultimul număr, care n-a mai ajuns pe piață. Dar dacă vrea să le scaneze cineva, foarte bine, contribuțiile sunt binevenite. Ar fi fain să punem la un loc și bucățile din ultima revistă Level: avem coperta, câteva articole publicate pe nivelul2.ro, unul într-o secțiune de comentarii... :)
User avatar
ashesofpain
Space Invader
Posts: 1
Joined: 11 Apr 2016, 00:23
Location: Craiova

Re: Reviste vechi

Post by ashesofpain »

Hello,
Mai exista cineva cu torrentu asta?
https://kat.cr/reviste-vechi-t5908030.html#main

Nu am de la cine sa downloadez.
XtremPC a murit! Traiasca XtremPC :)
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 15 guests