Reviste vechi

Ce muzica mai ascultați, ce filme ați mai văzut și ce cărți ați mai citit.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Îi transmit. :)
aragaz
Space Invader
Posts: 2
Joined: 11 May 2020, 12:13

Re: Reviste vechi

Post by aragaz »

User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Vezi https://wiki.candaparerevista.ro/level:catalog_cd_dvd - ai cam tot ce ți-ai putea dori în materie de CD-uri și DVD-uri Level: ISO-uri, scan-uri ale coperților, indexul tuturor fișierelor de pe discuri, etc. Zi-ne dacă găsești ceva lipsă.

Cât despre includerea discurilor pe http://arhiva.candaparerevista.ro/, să vedem ce zice Cristan.

Merci pentru link-urile mobygames, nu știam de grupul "Covermount: Level (Romania)".
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Hei! Multumesc mult tatalui tau pentru contributie!

As fi scanat / as scana si eu... dar nu am ce! :)
Mai ales in perioada asta...
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Tocmai a mai scanat una: PC Games februarie-martie 2003 + OCR text
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Am făcut o căutare să văd pe unde mai apărem pe internet și am dat de acest thread pe reddit, de unde recomand în mod deosebit acest post despre activitatea câtorva redactori: Afantana, K'shu, Erdei Jacint și Marius Ghinea.

Dar mai relevantă pentru thread este activitatea arhivistică a lui deevious / d33vious, despre care am aflat tot prin reddit și care a urcat pe archive.org CD-urile CHIP și LEVEL, o serie de reviste LEVEL și altele. De remarcat cu cât de multă atenție a catalogat CD-urile și conținutul lor (mostră). Jos pălăria.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

A collection of free books from Springer
These books will be available via SpringerLink until at least the end of July.
Also, https://www.springeropen.com/ & https://www.springeropen.com/books
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Salut!

Am gasit recent, in toata colectia mea depozitata bine, si ceva numere CHIP pe care le voi scana in functie de timp si dispozitie :)

Pe langa asta voi rescana toate revistele mele Level din mai multe motive:
  • Atunci cand le-am scanat initial nu am avut un scanner performant ca si cel la care am acces acum (Canon IR C3520i)
  • Le-am scanat fara sa le desfac in speranta ca le voi mai tine...
  • Eram concentrat mai mult pe volum si nu pe calitate.
De aceea, pentru ca nu am unde si de ce sa le mai depozitez, toate revistele vor fi taiate/pregatite cu o ghilotina direct in A4 si fiecare pagina va fi scanata la 400dpi (ultra-fine), JPEG si apoi arhivate CBZ (ZIP sub acoperire :) )

Tot ce scanez voi pune AICI fara sa fac anunturi periodice.
Voi anunta cand am terminat. Pana atunci puteti verifica fiecare daca sunt sau nu scan-uri noi.

Spor!
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Sună bine, mulțumesc!
mac85 wrote: 24 Jun 2020, 15:59 Canon IR C3520i
:shock: E o bestie. Damn, ce lejer scanezi cu așa ceva!

O recomandare: poți face cbz-uri (arhive zip) și fără compresie. JPEG-urile sunt deja comprimate, compresia zip nu face decât să încetinească deschiderea fișierului.

Sper să ajung cândva să transform toate cbz-urile în pdf-uri OCR-izate. Cred că ar fi destul de simplu să scriu un script pentru asta. Probabil aș putea să generez și bookmarks pentru pdf-uri folosind baza de date a lui Cristan.
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Jaunty wrote: 24 Jun 2020, 16:44 O recomandare: poți face cbz-uri (arhive zip) și fără compresie. JPEG-urile sunt deja comprimate, compresia zip nu face decât să încetinească deschiderea fișierului.
Done!
Din comoditate foloseam shortcut-ul de la context-menu cu "Add to [Folder_Name].zip" :D

Jaunty wrote: 24 Jun 2020, 16:44 Sper să ajung cândva să transform toate cbz-urile în pdf-uri OCR-izate. Cred că ar fi destul de simplu să scriu un script pentru asta. Probabil aș putea să generez și bookmarks pentru pdf-uri folosind baza de date a lui Cristan.
Canon-ul stie si direct PDF OCR-izat, dar... nu are si romana. Si prefer pagina = JPEG-ul pentru orice alt edit pe viitor.
Robotzel
Space Invader
Posts: 1
Joined: 11 Sep 2020, 15:14

Re: Reviste vechi

Post by Robotzel »

Salut,

Daca e cineva interesat, gasiti aici primul numar din revista RamTop (1994) scanat la calitate un pic mai buna.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Mulțumesc! Nu e doar „un pic mai bună”, rezoluția scan-urilor tale e aproape 5000x7000! ~240MB pentru 24 de pagini nu cred că se justifică, dar nu mă supăr. :) Din jpg-urile tale am generat un fișier PDF cu layer OCR.

Am actualizat și link-urile din wiki.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Cristan »

Da, ești un pic modest. :) Arată foarte bine, mersi.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Rvco
Space Invader
Posts: 1
Joined: 13 Oct 2020, 18:41

Re: Reviste vechi

Post by Rvco »

Salut, are cineva .pdf-uri mai noi cu revista connect dupa anul 2011?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

În noaptea asta un ins (sau un bot) a vandalizat wiki-ul abuzând de funcția „restore” pe diverse pagini. Nicio problemă, pentru asta avem backup-uri. Dar dacă ajunge să se întâmple frecvent, va trebui să permit modificări doar din partea utilizatorilor înregistrați. Ar fi păcat.
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Am terminat de scanat tot ce am gasit reviste pe acasa. Am gasit si ceva numere din CHIP. Restul sunt rescan-uri la calitate mult mai buna. Le gasiti AICI.

Am mai tot spus... daca sunt doritori si vrea cineva sa imprumute numerele lipsa pt scan eu le scanez cu drag (lasati un PM).
Daca sunteti din TM si mai bine... ne scutim de transport.
Ce imi tot doresc, din motive nostalgice, e sa avem si PC Games complet...
Spor!
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Reviste vechi

Post by Jaunty »

Foarte fain. Mulțumesc, mac!
mac85
Headcrab
Posts: 57
Joined: 27 Mar 2014, 22:16

Re: Reviste vechi

Post by mac85 »

Weekendul asta am cumparat niste numere vechi din BYTE si CHIP, numere ce le voi scana si urca tot AICI:

BYTE: 1997 (1,6,10), 1998 (4)
CHIP: 1997 (5,9,10,11), 1998 (1,2,11), 1999 (5), 2000 (6,7,11,12), 2001 (4), 2002 (1,5,6,12), 2003 (3,7)

Intre timp am scanat un numar din BYTE.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Reviste vechi

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Reviste vechi

Post by ola small dickie »

Ce jocuri v-au marcat în acea vreme? Ce jocuri vi s-a părut cele mai bune? Ce jocuri v-au mâncat multe ore?
Am fost marcat de jocurile de la Sierra și mai tarziu Dynamix. Toata seria de Police Quest, King's Quest, Leisure Suit Larry, The Incredible Machine, etc. Mai târziu a apărut și Diablo, Red Alert...

V-ați mai jucat după hobBIT? Dacă da, ce vi s-a părut memorabil de atunci încoace? În momentul de față vă mai jucați?
Joc mereu, iar ca jocuri memorabile sunt seriile Fallout, Elder Scrolls, Syberia, The Longest Journey, Little Big Adventure. Acum mă joc Grim Dawn.


Hehehhe gusturi bune la domnul de la hobbit caruia i a luat interviul
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cărți/Muzică/Filme”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests