Internet News & Discussion

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Internet News & Discussion

Post by Fular »

Din ce ai zis, eu trag concluzia ca ai luat-o ca pe un fapt
1. Google a facut diversity hires, conform manifesto-ului
2. Respectivii oameni chiar nu performeaza
3. Marjele de profit au fost afectate de catre acesti indivizi
A new report alleges that Google employees who report experiencing gender or racial harassment or discrimination
1. E în știrea originală pe care a pus-o Ferd. Dacă-s discriminați pe bază de gen sau rasă înseamnă că sunt indivizi diverși. Rasismul nu-i poate afecta pe albi pentru că rasismul = prejudecăți + putere și albii dețin puterea.
2. N-am zis că nu performează, am zis că se plâng.
3. Păi dacă tot îți trimiți angajații în concedii medicale și-i ții în, să zicem, 75% fără să presteze muncă, pierzi bani, nu?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet News & Discussion

Post by Mărar »

Diversity hires =/= angajati diversi.

Una e un hiring policy care prioritizeaza angajarea de oameni diversi, in detrimentul altor calitati (sau daca-s doi egali calificati, il iau pe cel minoritar). Alta e faptul ca un angjat e minoritar. Poate sa fie minoritar si fara respectiva politica de angjare, doar daca esti de parere ca toti angajatii minoritari nu sunt acolo pe merit.
Fular wrote: 10 Mar 2021, 10:29 Se vede că au început să le fie afectate marjele de profit.
Inseamna ca n-am inteles ce voiai sa zici cu asta.
3. Păi dacă tot îți trimiți angajații în concedii medicale și-i ții în, să zicem, 75% fără să presteze muncă, pierzi bani, nu?
Asa e la americani? Cotizeaza firma pentru concediu medical?
Fular wrote: 10 Mar 2021, 12:51 Rasismul nu-i poate afecta pe albi pentru că rasismul = prejudecăți + putere și albii dețin puterea.
Asta doar ca sa fiu carcotas :mrgreen: . Poate ca angajatii diversi erau albi? :lol:
Google's 2020 diversity report (PDF) found that Google employees overall were 51.7 percent white and 41.9 percent Asian. Black workers represented only 3.7 percent of the company's 2020 workforce, and Hispanic workers were 5.9 percent. (Less than 1 percent of Google employees were Native American.)
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Internet News & Discussion

Post by Fular »

concediu medical
Dunno, am zis-o că așa-i la noi. Mă aștept să nu.
Google's hiring history
Pfff toată lumea știe că asiaticii nu prezintă semnalmentele unei populații minoritare discriminate.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet News & Discussion

Post by Mărar »

Fular wrote: 10 Mar 2021, 13:06Pfff toată lumea știe că asiaticii nu prezintă semnalmentele unei populații minoritare discriminate.
Credeam ca idea unui diversity hire este sa maresti diversitatea din cadrul companiei :)

Cat despre memo-ul respectiv
Women are "on average more interested in people" as opposed to things, he said, "more co-operative" and "more prone to anxiety" - all things that stop them going in to the tech industry or rising to the top of it.
Crezi ca a fost dat afara pentru ideologia lui / a zis chestii "incofortabile" sau pentru ca era cretin?

https://www.vice.com/en/article/evzjww/ ... -at-google\

Ma rog, ideea e ca tot n-am inteles ce voiai sa zici prin
Fular wrote: 10 Mar 2021, 10:29 Mi se pare totuși amuzantă situația de față. Dacă țin bine minte, acum ceva vreme ajunsese în presă mail-ul manifest al unui inginer tot de la Google care căpătase rol de circulară înaintă să fie concediat(?) respectivul, că vezi Doamne! prea se fac angajări pe criterii de diversitate și nu pe merit la Google și că ăștia muncitori și capabili duc greul diversității în spinare.

Acum vin plângeri din partea ăstora discriminați, lel. Se vede că au început să le fie afectate marjele de profit. Mâine-poimâine devine Google un stâlp al tradiționalismului.
Ce treaba are parerea tipului, cu faptul ca fost concediat, cu faptul ca unii angajati se plang de discriminare, cu marjele de profit.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Internet News & Discussion

Post by Fular »

Vice, lol.
Ferd, vino repede cu mema cu câinele mare și câinele mic.

Dar pentru a-ți răspunde la întrebare: a fost dat afară din ambele motive. Cred că a mai fost și nu știu ce CEO japonez care a făcut un pic de vâlvă în Vest că a spus ceva cam în asentiment: femeile irosesc timpul meeting-urilor cu discuții tangente și le prelungesc nesimțit de mult.
Dar o să mă citez de pe pagina anterioară
Consider că opiniile care nu privesc munca, cu prisosință politice și religioase, ar trebui să rămână la ușa companiei.
La fel ar trebui ținute în frâu și când te dai pe twitter sau alte căcaturi de social media. E o formă de autocenzură mai light, e adevărat dar ar trebui să devină bun simț
Last edited by Fular on 10 Mar 2021, 13:34, edited 1 time in total.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet News & Discussion

Post by Mărar »

Fular wrote: 10 Mar 2021, 13:32Vice, lol.
Era singurul loc unde am gasit stirea cu link catre manifestul complet. BBC / NYTimes il citau fara sa ofere link. Asta zice mult despre standardele lor :lol:
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Internet News & Discussion

Post by Stokkolm »

Mărar wrote: 10 Mar 2021, 13:13Crezi ca a fost dat afara pentru ideologia lui / a zis chestii "incofortabile" sau pentru ca era cretin?
Statistics don't care about the individual.

Multi nu inteleg asta si o iau afirmatii care specifica "on average" ca un atac personal. Dar da, asta se aplica si in directia opusa. Daca concluzia memo-ului respectiv era "nu angajati niciodata negri si femei pentru ca in medie sunt mai putin inclinati spre domeniul tehnologiei", atunci da, ar fi fost o concluzie indefensibila (just expanding the language, don't be mad). Dar mi se pare ca directia era mai degraba "nu angajati negri si femei fortat, doar ca sa dea la numar", ceea ce e ceva mai nuantat.

Cred ca va lansati in niste speculatii prea mari pe baza unor informatii vagi. Nu poti sa crezi tot ce zic angajatii concediati despre fostul angajator, asta e regula generala. E in interesul lor pentru CV sa para ca au fost niste ingerasi cuminti dar angajatorul e tipul rau care i-a dat afara pe nedrept. E practic o situatie "he said, she said".
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet News & Discussion

Post by Mărar »

"more cooperative" and "more prone to anxiety". Astea ar fi motivele pentru care femeile nu intra in tech... ca e prea stresant... si lumea nu coopereaza...

E cretin ca perpetueaza astfel de stereotipe, implicit sugereaza ca femeile se descurca mai bine in joburi non-stresante (I mean, doesn't everyone?), ca alte domenii in care lucreaza femeile sunt mai putin stresante, ca barbatii sunt mai duri si mai rezistenti la stres. Astea sunt stereotipe care ne fac si noua rau apropo, cel putin pe mine m-au afectat, dar m-am plans de asta deja mai demult in alt thread.
In the western world, males die by suicide three to four times more often than do females.
Ca o paranteza, in cateva din datile in care femeile mi s-au plans de stres la munca, sursa stresului era un barbat care debita astfel de bazaconii, sau care avea un comportament neadecvat.

De faza cu cooperarea nici nu stiu ce sa zic, dar lucrez in QA si vorbesc cu minim zece persoane diferite pe chat / mail / zoom si am in medie vreo 5 sedinte pe zi. Dar nu, in tech e mai pe competitie treaba, nu merge chiar asa, iar competita e ceva barbatesc :lol:
● Women on average are more cooperative
○ Allow those exhibiting cooperative behavior to thrive. Recent updates to Perf may be doing this to an extent, but maybe there's more we can do.
○ This doesn't mean that we should remove all competitiveness from Google. Competitiveness and self reliance can be valuable traits and we shouldn't necessarily disadvantage those that have them, like ​what's been done in education​.
E plin documentul de pareri personale/politice ascunse in limbajul adevarului obiectiv. "like what's been done in education" ...


Lasand toate astea la o parte, pe langa continutul mesajului, presupun ca a fost afara si pentru ca si-a dat cu parerea peste munca altor oameni. Echivalentul ar fi sa dau un company wide email, pentru ca ultimele campanii de promovare pe care le-am avut aveau o paleta de culori neatragatoare, si ca conform studiilor x y z, oamenii din categoria de varsta din audienta noastre de target e mai atrasa de culorile / temele a b c. Nu e cenzura, e bun simt, nu le zici altor departamente cum sa-si faca treaba intr-un forum public, oricat de convins ai fi ca ai dreptate. Si clar nu faci politica.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Internet News & Discussion

Post by Stokkolm »

Mărar wrote: 10 Mar 2021, 15:00ucrez in QA si vorbesc cu minim zece persoane diferite pe chat / mail / zoom si am in medie vreo 5 sedinte pe zi. Dar nu, in tech e mai pe competitie treaba, nu merge chiar asa, iar competita e ceva barbatesc :lol:
A lucra in tech in Romania te ajuta la fel de mult sa intelegi cultura tech din Sillicon Valley cat cultivatul orezului in Vietnam. E o lume diferita. Nu pretind ca ii cunosc toate dedesupturile dar din ce am auzit si vazut, a lucra acolo nu e un job, e o obsesie.

Hot take: o mare parte din joburile cu stres si responsabilitati ridicate sunt luate de barbati pentru ca spera ca banii si statutul ii vor face mai atractivi in ochii femeilor. Ceea ce nu functioneaza neaparat simetrtic daca ai inversa sexele. Fara motivatia asta, you get Homer Simpson, doing the minimum necessary. Foarte putini s-ar avanta in a lucra in cele mai competitive si dificile posturi.

Btw, nu incerc sa-l apar pe tipul cu Google memo, doar discut ideea in general.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet News & Discussion

Post by Mărar »

Toate firmele din romania aplica aceleasi principii ca cei din afara, in parte si pentru ca multe sunt conduse de catre straini, dar si pentru ca o data ce treci de un anumit grad de complexitate, nu prea poti sa operezi altfel decat foarte cooperativ.

Fie ca google lucreaza in Agile, Kanban sau Waterfal, n-ai cum sa lucrezi singur, si nu e o competitie.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Internet News & Discussion

Post by Mărar »

Pe youtube, cand am vrut deschid video-ul asta de la Alex Khan: http://www.youtube.com/watch?v=RLWZwCWDD2k
Choose how to verify your age

Use a credit card to verify immediately
You won’t be charged. Any transaction fee will be fully refunded.
Use your ID
Submit an image of a valid ID like your driver’s license or passport. It may take up to 3 days to verify your ID.
Cand au implementat prostia asta?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Internet News & Discussion

Post by McWilliams »

De ceva timp, dar parca e doar pe telefonul mobil (sigur de pe app-ul YouTube, posibil si de pe un browser de mobil). Pentru aceleasi videouri, nu am intalnit mesajul acesta prin browser PC-based.

O sa castige Milan titlul in Italia pana ofer eu o copie dupa documentul meu de identitate sau datele unui card de credit.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Internet News & Discussion

Post by Stokkolm »

Video-ul e age restricted. Daca nu esti logat nu te lasa sa-l vezi deloc (neoficial cred ca exista ceva workarounds). Inseamna ca esti logat, dar google nu poate stii daca esti adult sau minor. E posibil sa fie ceva requirement legal mai nou care nu vine de la Google ci de la UE.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Internet News & Discussion

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Facebook bullies third-party apps Swipe and Simple Social into oblivion
According to messages from the developers of both apps, Facebook is siccing its lawyers on multiple apps that offer an alternative way to access the network, beyond the official apps and the mobile site.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Internet News & Discussion

Post by TG »

Windows 11 will be a free upgrade for all Windows 10 users
If the thought of rounded corners, centralised app icons and a new Start menu makes you break out into a cold sweat, though, don't worry. Microsoft have confirmed they will continue to support Windows 10 until 14th October 2025. There will also be a 10-day period where you'll be able to go back to Windows 10 after upgrading to 11 if you don't like it.
phpBB [media]
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Internet News & Discussion

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

ProtonMail logged IP address of French activist after order by Swiss authorities
For the past year, a group of people have taken over a handful of commercial premises and apartments near Place Sainte Marthe in Paris. French police sent an Europol request to ProtonMail in order to uncover the identity of the person who created a ProtonMail account — the group was using this email address to communicate.

Here’s what the report says:

The company PROTONMAIL informs us that the email address has been created on … The IP address linked to the account is the following: …
The device used is a … device identified with the number …
The data transmitted by the company is limited to that due to the privacy policy of PROTONMAIL TECHNOLOGIES.”
Important clarifications regarding arrest of climate activist
under Swiss law, Proton can be forced to collect information on accounts belonging to users under Swiss criminal investigation. This is obviously not done by default, but only if Proton gets a legal order for a specific account.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Internet News & Discussion

Post by rdo »

Salutare!

Ai mei au acasa o conexiune la net de la Digi, la Internet speed test imi arata 14.5 Mbps download si 45 Mbps upload.

De pe battle.net trag cu 2-3-4 MB/s.

E normal pt viteza mea sau ar trebui sa fie mai mare?

Mentionez ca am o placa wireless de net, ar putea sa fie si asta problema? Sa trag cablu mai degraba?
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Internet News & Discussion

Post by DreadWing »

Da, poate sa fie de la placa wireless sau de la conexiunea wireless.
Deci, intr-adevar, trebuie facut un test cu cablu.
De obicei viteza de upload e mai mica decat cea de download, nu invers.

Sint multi potentiali factori la mijloc.
- Esti conectat la Wireless 2.4 GHz sau 5 GHz?
- Pe 2.4 GHz exista doar 3 canale care nu se suprapun: 1, 6 si 11. Intr-un mediu de bloc, garantat cineva foloseste un alt canal (ex. 3, 7, 9) crezind ca e "liber" si ca o sa functioneze mai bine. De fapt se creeaza interferente si toata lumea are de suferit (e.g viteza scazuta).
- Un laptop vechi (deci o placa wireless veche) e limitat in ceea ce priveste viteza conexiunii (x Mbps) din cauza protocolului folosit. Pe scurt, 802.11ac (banda 5 GHz) este de dorit; are o viteza teoretica de peste 1 Gbps, in practica ar trebui sa ajungi pe la 800 Mpbs. Protocolul 802.11n (banda 2.4 GHz) este mai slabut (undeva pe la 300 Mpbs in practica).
- Bineinteles, si router-ul poate sa fie o problema. Cred ca Digi ofera Huawei.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Internet News & Discussion

Post by rdo »

DreadWing wrote: 16 Nov 2021, 15:46 - Esti conectat la Wireless 2.4 GHz sau 5 GHz?
- Pe 2.4 GHz exista doar 3 canale care nu se suprapun: 1, 6 si 11. Intr-un mediu de bloc, garantat cineva foloseste un alt canal (ex. 3, 7, 9) crezind ca e "liber" si ca o sa functioneze mai bine. De fapt se creeaza interferente si toata lumea are de suferit (e.g viteza scazuta).
Cred ca Digi ofera Huawei.
Sunt pe 2.4 GHz, pe network channel 3

Router-ul e un ZTE.

Se poate schimba network channel? Face vreo diferenta?

Voi incerca in zilele urmatoare sa fac un test cu cablu, sa vad cum merge
User avatar
DreadWing
Headless Kamikaze
Posts: 277
Joined: 2 Mar 2014, 21:13

Re: Internet News & Discussion

Post by DreadWing »

Da, poti schimba network channel; este o optiune in router. Dar mai intai ar trebui, de exemplu, sa folosesti "Wifi Analyzer" pe telefon Android si sa vezi pe ce canale sint configurate celelalte retele wireless (ale vecinilor).
Post Reply

Return to “Software & Internet”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests