Hearthstone tournament

Multiplayah.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Hearthstone tournament

Post by TG »

Bracket curent: http://challonge.com/6bf9i70


Înainte să începem, eu nu prea sunt familiarizat cu turneele, deci nu știu cam ce reguli ar trebui specificate în plus. Momentan avem așa:

- se joaca cel mai bun din 7 jocuri, primul la 4
- minim 2 clase diferite
- după o înfrângere clasa trebuie schimbată pentru meciul următor, dar se poate reveni apoi
- deck-ul se poate modifica oricând


Bracket vechi: http://challonge.com/5wxqxmjs
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Hearthstone tournament

Post by MC »

Eu am doua deck-uri de mage si unul de warlock. Restul claselor sunt la 0. Ar fi bine sa putem juca cu deck-uri diferite de la aceeasi clasa. Altfel mai trebuie sa cresc doua clase pana incepem meciurile.....ceea ce e cam meh....:)

Also, trebuie sa va adaug pe battle.net la friends. :)
Nick-ul meu de battle.net e Morphi #2348
Cel de steam e Morphi
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Hearthstone tournament

Post by Mărar »

Adica ai doar doua clase peste level 10?
Ah, ai cu un deck in plus fata de mine; pentru constructed am doar un deck facut.

Am uitat sa las id-ul: Marar#2827
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by reV »

Sa-l bag undeva de RNG. Presimt ca eu ies din primele 4 meciuri :))
Also, n-am nici eu decat 2 sau 3 deck-uri mai de doamne-ajuta, deci you get the idea.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Hearthstone tournament

Post by MC »

Marar te-am adaugat pe battle.net. :)
Lasati si restul ca eu nu va am nici pe steam nici pe battle.net.:)
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by TG »

Cred că ți-am trimis invite (TG06#2908). Steam la semnătură. Bun, deci, 4 decks, cel puțin 2 clase diferite, cred că așa e cel mai ok. Dacă am înțeles corect fiecare își alege un deck, apoi cel care pierde trebuie să-l schimbe cu altul. Dar cum stabilim/verificăm dacă cineva nu a folosit același pachet, doar cu câteva schimbări avantajoase?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Hearthstone tournament

Post by Mărar »

Facem deck-urile inainte de meciuri si nu intram in deckbuilder pana nu terminam setul. Iti arata in friends list daca cineva acceseaza respectivul meniu.
User avatar
cartofu
Headcrab
Posts: 63
Joined: 4 Mar 2014, 15:50

Re: Hearthstone tournament

Post by cartofu »

E mult prea complicat si nu se merita sa ne uitam daca cineva a schimbat carti in deck intre meciuri, majoritatea turneelor permit acest lucru.
cartofu#2132
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Hearthstone tournament

Post by Mărar »

In cele Mana Grind nu ai voie sa faci side decking. Si oricum mi se pare putin aiurea, daca joc primul meci contra ta si vad cam ce deck ai, am voie sa-mi fac in a 2-a repriza un hard counter? Nu pare foarte corect. Da-mi un link la cele care permit asta in regulament :)

Mai bine sa avem 4 deck-uri pe care le pastram de-a lungul turneului, iar cine e suspicios pe adversar poate sa-l monitorizeze in friends list. Oricum asa ceva e aproape imposibil de impus, dar daca cineva prin absurd face un SS cu "Xulescu is creating a deck" nu mi se pare deplasat ca respectivul sa fie descalificat.

In fine, ca sa trecem la lucruri cu adevarat importante: voua cand va convine sa incepem?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by TG »

Ar mai fi o varianta, pentru că nici mie nu-mi prea surâde asta cu verificatul. Lăsăm la liber, cu singura condiție ca cine pierde un meci, să nu aibă voie să joace meciul următor cu aceeași clasă. În felul ăsta durează 2 meciuri până poți face hard counter cu deck-ul respectiv, seems fair, mai ales că și counter-ul poate sau nu să-ți iasă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by reV »

Eu nu am timp pana dupa pasti (saptamana asta examene si saptamana viitoare am de recuperat ore la servici)

Battle.net (reV#2605),Twitch (revsilverspine),EA Origin (rev_silverspine), Steam (revsilverspine),
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by TG »

Păi, nu se joacă tot turneul deodată, deci dacă-ți poți face timp de meciul dintr-o rundă e ok. 7 jocuri sunt cât, 1 oră jumate? :) 20 de minute dacă jucați amândoi aggro. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by reV »

TG » Thu Apr 10, 2014 9:29 am wrote:Păi, nu se joacă tot turneul deodată, deci dacă-ți poți face timp de meciul dintr-o rundă e ok. 7 jocuri sunt cât, 1 oră jumate? :) 20 de minute dacă jucați amândoi aggro. :lol:
Pai daca nu se joaca toate odata e ok oricand, din partea mea. Si nu cred ca ajung eu la meciu 7, mai ales contra cartofului atomic :(
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by reV »

http://challonge.com/5wxqxmjs
Am facut un bracket. ma anuntati care cum castigati, dupa ce stabilim cand incepem
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by TG »

Păi, după ce e toată lumea de acord cu regulile începem. Nu știu dacă au văzut toți thread-ul încă.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Hearthstone tournament

Post by MC »

Bun.
Am citit ce s-a scris pe aici si sunt de acord.
Recapitulez sa vad daca am inteles:
-se joaca cel mai bun din 7 (primul la 4)
-4 decks pe minim 2 clase.
-daca pierd un meci sunt obligat sa joc cu alta clasa. Daca am doar doua clase practic le pot alterna. Pierd un meci cu mage-ul, joc cu warlock-ul. Pierd cu warlock-ul, joc cu al doilea deck de mage etc.

Eu pot juca oricand. In timpul saptamanii doar dupa ora 4 ca in rest sunt la munca.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by joonior_bmf »

10-4, roger, a-okay. Avem restrictii de carti per deck? La legendare sau epice?
le: ok, good to go
Last edited by joonior_bmf on 10 Apr 2014, 17:35, edited 1 time in total.
User avatar
DarthZombie
Dremora Lord
Posts: 4183
Joined: 2 Mar 2014, 15:25

Re: Hearthstone tournament

Post by DarthZombie »

Faci deck-ul dupa cum iti surade, nu exista restrictii in acest sens.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by reV »

Imi fac deck-urile si sunt gata sa joc (prost)

L.E.: done. cartofu, cand ai chef/timp anunta-ma pe battle.net
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Hearthstone tournament

Post by TG »

@Claudiu, da, cam așa mă gândeam.

Nu există restricții de deck. Încă o treabă, nu declarăm de dinainte clasele. Jucând așa, nu ar fi corect pentru cei cu 2 față de cei cu 3 sau 4, pentru că ar fi mai ușor de anticipat. Mă rog, nu e atât de important până la urmă. :)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Tournaments & Gaming Nights”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests