Problema Imprimanta Canon Pixma MP250

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Problema Imprimanta Canon Pixma MP250

Post by RaptoR »

So, m-au sunat ai mei din romania azi ca nu le mai merge imprimanta. M-am conectat cu team viewer si observ ca in Devices and Printers apare cu semnul exclamarii in triunghi galben. Daca incerc sa-i dau remove de acolo imi da eroarea "Cannon remove printer, Access is denied". Ce am incercat pana acum

-Sa dau delete la tot ceea ce inseamna imprimanta respectiva atat de prin windows/system32/spool cat si din registrii
-Sa folosesc diverse comenzi in cmd gasite pe net care aparent trebuie sa goleasca print jobs (care aparent intervin in stergerea imprimantei)
-Uninstall complet, reinstall,
-Uninstall si reinstall in safe mode

Ideea e ca desi o dezinstalez complet, inca apare atat in lista de printers cat si in device manager. De asemenea apare si un Unknown device langa ea in device manager (La aceeasi categorie, imi scapa numele, parca Image Device) pe care nu il pot dezinstala deloc. Daca intru pe el imi zice "This device is working correctly).
Ce am mai observat e faptul ca daca las windows-ul sa caute driverele automat se conecteaza la windows update, imi arata Downloading Drivers, apoi Installing Drivers, iar la sfarsit o eroare cum ca driverele nu au putut fi instalate. Am pierdut cam 2 ore cautat pe internet si incercand diverse chestii, insa din cate am inteles ar fi cateva fisiere/drivere/dll-uri blocate pe undeva, intr-un fel de read only.

Imprimanta a fost testata pe alt PC si merge perfect.

Daca are cineva vreun sfat, voi incerca din nou maine seara sa ma conectez si sa-l incerc.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests