Baldur's Gate 3

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

O sa rejoc si respectiv joc OS si OS2 candva, dar uitandu-ma la OS videos zilele trecute, reactia pe care o aveam constant era "zici ca e un proto-BG3".
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Btw il mai joaca de aici altcineva in afara de mine si tg? Play it peeps, you're missing out :geek:
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3054
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Baldur's Gate 3

Post by MC »

Cand i-a veni vremea....
Momentan inca joc la System Shock Remake si m-a apucat cheful (iar) de seria Max Payne. Sunt pe la jumatatea primului.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Mi-l iau luna viitoare, că momentan sunt prins în FF16. Nu mă încântă prea tare ce am auzit despre bugurile din ultimul act, tho.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Are unele bugs, cam toate pe care le am intalnit au fost la dialogurile cu companionii, dar nimic major. Chestii care se repetau ca si cum nu as fi vorbit deja cu ei, sau ziceau de chestii care nu s au intamplat.

Nu stiu ce e in ultimul act dar oricum daca luna viitoare te apuci de el, dureaza vreo 60-70 de ore doar pana ajungi in Baldur's Gate (sau mai mult daca vrei) lanseaza ei un patch nou pana ajungi in ultimul act :lol: jocul e luuuuuuung.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Baldur's Gate 3

Post by tnt »

Am inteles ca personajele nu mai sunt atat de horny, le-au dat nerf. Deci mi-am mai pierdut din interes :P
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Sunt horny inca, no worries. On that topic, mi se pare funny ca Withers
Spoiler for late act1 sau whenever:
are un dialog special daca nu te footzi o vreme in care iti zice basically: futi nu futi vremea pulii trece :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4952
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Pana ajung eu in act 3... apare BG4. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Baldur's Gate 3

Post by rdo »

Magicake wrote: 19 Oct 2023, 18:16 Btw il mai joaca de aici altcineva in afara de mine si tg? Play it peeps, you're missing out :geek:
Jucat, terminat.

Super joc, de mult nu m-a mai prins ceva asa tare
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Am uitat sa mentionez un bug, si e unul care se intampla foarte des. Daca esti intr-o cladire si mergi in tabara, schimbi personajele din party, la intoarcere ai mare sansa ca personajele noi sa fie spawnate, din ceva motiv dubios, cu un etaj mai jos sau mai sus decat restul. Uneori e enervant, alteori e hilar, cum a fost cand s-a spawnat Shadowheart intr-o camera incuiata din bordel.

Am folosit un feat pe Gale doar ca sa-l vad cum canta

Image

worth it
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Mahdi wrote: 20 Oct 2023, 12:36 Mi-l iau luna viitoare, că momentan sunt prins în FF16. Nu mă încântă prea tare ce am auzit despre bugurile din ultimul act, tho.
https://www.eurogamer.net/baldurs-gate- ... 1000-fixes

There :D
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Noice. Chiar azi mi-l cumpărasem, nu știam de patch.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Mno, acum m a lovit pe mine bug, Shadowheart refuza sa se miste din loc :lol: Shadowparked am vazut ca i zice lumea pe steam, funny.

m am cam burnout-uit cu primele acte tho, 70 ore in continuu e mult. sunt si aproape de level cap deci tonele de content pe care le mai am de facut nu vor contribui la skills... jumate din motivatia mea s a dus automat. cred ca-l pun pe pauza o vreme si il termin alta data, ca doar imi stric parerea buna daca continui asa. So tired.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Nu e doar la shadowheart, mereu al 4-lea personaj risca sa refuze sa mai mearga dupa tine. Hotfix needed. Cel mai probabil nu se intampla la new (sau majoritatea) players, oi fi eu cu alti cativa corner case.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Am intrat în el.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Lol. Undertale reference.

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4676
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Baldur's Gate 3

Post by Magicake »

Daca erau baieti buni puneau Underrail reference.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

TG wrote: 4 Oct 2023, 17:01 Dar cu cât joc mai multe RPG-uri party based, cu atât mă întreb, oare nu era momentul cam de acum vreo 15 ani să se prindă dezvoltatorii că unul dintre cele mai mari probleme la jocurile astea este dat de însoțitori? Adică, pe bune, vouă chiar v-a făcut vreodată plăcere să interacționați cu ei? În afară de extrem de puținele excepții, unde erau personaje mișto în sine (complet dezlegat de faptul că erau și însoțitori), eu nu cred că i-am agreat.
Și mie mi se pare un pic meh asta, îți cam strică vibe-ul un „x-ulescu disapproves” când faci vreo alegere. Dar mi se pare ok până acum felul în care interacționezi cu ei, nu mi se pare că pierd prea mult timp cu asta. Dar sunt și abia la început, să vedem cum se mișcă lucrurile mai târziu.

Mă supără mai tare când ajung într-un „oraș” și trebuie să interacționez cu toți de pe acolo și să răscolesc toate colțurile, să nu pierd vreun quest sau ceva. Sau când dau de intrigi „politice” și trebuie să mă gândesc cu vorbesc cu ei, să nu supăr vreo facțiune sau ceva. Vreau doar să fac dungeon crawling și să lootez, nu să stau la povești în oraș. Și da, chiar mă gândeam că mi-ar plăcea un Icewind Dale 3 de la Larian, cu condiția să semene cu primul, nu cu al doilea. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1824
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Baldur's Gate 3

Post by tnt »

Cu alte cuvinte, nu iti plac elementele de RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Are RPG-ul și alte trăsături definitorii care nu îmi displac.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests