Baldur's Gate 3

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Posibil, sau poate doar delimitează flow-ul de explorare. Poate plănuiesc să aibă și alt gen de encounter-uri. Oricum, e de bine, mai ales că astea sunt primele poze din gameplay. Iar eu nu prea cred în leak-uri.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Cam stupide opțiunile alea de dialog la persoana a 3-a. Așa erau și în Divinity?
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Da, Larian nu prea pun accent pe astea. Sper măcar numărul de opțiuni să nu fie reprezentativ, în Divinity ai mai multe variante de abordare. De aia zic că mi se par cam conservatori, cred că e mai mult un Original Sin cu DnD flavour decât altceva.

Join me on release date as we play the only real Baldur's Gate games. Bg1 and bg2.
Stai că a început codexul. Maaan, o parte din mine își dorește să fie cel mai mare fail de la Oblivion încoace, doar ca să mă distrez citind comentariile.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Baldur's Gate 3

Post by MC »

Lol. Au scos imaginile cu gameplay

LE: Original Sin 3
Last edited by MC on 27 Feb 2020, 11:22, edited 1 time in total.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Baldur's Gate 3

Post by sebas »

Mahdi wrote: 27 Feb 2020, 10:23 Cam stupide opțiunile alea de dialog la persoana a 3-a. Așa erau și în Divinity?
Da, doar ca in Dragon Commander de exemplu erau cute&funny&fluffy in stilul nativ Rivellon. Writingul a fost tot timpul un punct slab la Larian, nu ma astept la altceva acum cand le trebuie un vibe serios.

Cat despre RTwP vs TB eu zic ca treaba sta simplu, ce e peste 2E se va juca mai bine TB din varii motive, cum ar fi sneak attack si flanking mechanics.

Uff, eu ce sper ca au inteles este ca ceea ce a facut misto BG1 si 2 (si Gothic 2, si PTK etc) a fost sentimentul de aventura intr-o lume necunoscuta, fie ea country side sau prin orase si ruine. Asta inseamna progres neliniar (poti oricand sa intri unde nu-ti fierbe oala si sa iti iei insta-gib) intr-o lume cu sens (unde sa fie ghertoii daca nu in city docks sau ceva inn mai pestrit) si, mai ales, itemizare rewarding. Unicate, oricat de OP.

De exemplu, pana si lumea DAI ar fi fost superba de explorat daca nu era liniara, level scaled si plina de bullshit loot.
dump CHA
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Păi Larian au înțeles asta poate cel mai bine. În ambele OS puteai da de confruntări foarte high level, pe care puteai sau nu să le rezolvi printr-o multitudine de variante rar prezente în RPG-urile moderne (și cu recompense pe măsură). Sunt curios cât de bine va funcționa asta cu un sistem de reguli prestabilt, semnificativ mai complex decât al lor. Nu mi se pare neapărat on point comparația cu ARPG-uri third person tradiționale, unde același sentiment e obținut prin tehnici diferite.

Lumea din DAI ar fi fost distractiv de explorat dacă jocul nu era făcut de Bioware. :D

În Kingmaker e foarte mișto și explorarea macro, între locații, care sper să fie prezentă și aici. Contribuie mult la atmosfera aia de aventură și era cam ce lipsea din jocurile precedente. Sper la o spargere în mai multe hărți mai mici, în defavoarea la două sau trei mamut (dar cel mai probabil nu va fi așa).
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Image

Încă o oră până la prezentarea de la PAX. Live stream aici:

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Baldur's Gate 3

Post by MC »

Incepe
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Mamă, a luat bătaie de la prima luptă. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Baldur's Gate 3

Post by MC »

That was funny :lol:
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Baldur's Gate 3

Post by tnt »

Deci o sa fie turn based only pana la urma?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

Da. :mrgreen:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Baldur's Gate 3

Post by tnt »

Great, for all the noobs who can't micro to save their lives. :lol:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

:lol:

Time to have fun on the Codex, am ocupație azi.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by Mahdi »

Lal. 70 de pagini noi de ieri dimineață până azi. Și un hate thread. Nice.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Baldur's Gate 3

Post by TG »

To be fair, forumul în sine e un hate thread. Deci asta arată ce mare va fi succesul BG3 printre ei.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sebas
Hammer Haunt
Posts: 1581
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: Baldur's Gate 3

Post by sebas »

VIzual arata ca un reskinned DOS. Meh.

But what's that shit about AP, nu e bazat pe D&D?!
dump CHA
99xp
Space Invader
Posts: 2
Joined: 30 Jun 2015, 05:30

Re: Baldur's Gate 3

Post by 99xp »

Preparandu-ma pentru BG3 tocmai am terminat DOS1 si o sa ma apuc de DOS2. Chiar ma gandeam foarte des, mai ales pe finalul jocului, daca merita toata experienta sau daca nu cumva ar trebui sa sar direct la "superiorul" 2. L-am terminat oricum, fara sa regret nimic, iar chiar azi dimineata citeam Retrospectiva si am vazut articolul asta, ii dau dreptate totala autorului.
Nu cred ca o sa ma apuc de BG1 si 2 totusi. :)

https://www.rockpapershotgun.com/2020/0 ... or-sequel/
No King Rules Forever
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Baldur's Gate 3

Post by tnt »

Bine ca nu trebuie sa te apuci de X-Wing Alliance si Outcast, ca si alea cred ca au mai multe in comun cu 3-ul decat BG1 si 2 :lol:
Eu m-am linistit deja cu BG3, cel mai probabil nu-l voi juca, time saved.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests