Songs Of Conquest

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Songs Of Conquest

Post by Cristan »

phpBB [video]


Songs of Conquest is a lovely looking Heroes of Might and Magic successor
It's described as a love-letter to Heroes of Might and Magic, which is instantly enough to perk me up, and even though it's coming in "late 2020" it looks promising.

It's an old school turn-based joint as you fight in initiative order with troops, clean up the spoils, upgrade your civilization, and do it all over again.
Songs of Conquest is inspired by Heroes of Might and Magic and Total War
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Songs Of Conquest

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Songs Of Conquest

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Songs Of Conquest

Post by joonior_bmf »

User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Songs Of Conquest

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

hype hype hype

biggest release of the year (cand o sa vina) :D
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Songs Of Conquest

Post by joonior_bmf »

S-a lansat deja in early access. Pe Steam si GOG
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Songs Of Conquest

Post by tnt »

Cum e, l-a incercat cineva?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Songs Of Conquest

Post by tnt »

L-am incercat eu putin si am renuntat la el. Tin sa mentionez ca, in opinia mea, Heroes 3 e jocul suprem, all time numero uno. Asa ca nu aveam asteptari sa inlocuiasca H3, nici vorba, speram doar sa fie o alternativa.

Asa... Eram ingrijorat de stilul grafic, care e pixel art, iar eu nu prea suport asa ceva. And damn, din pacate I was right, pe lang faptul ca totul e neclar, ma si dor ochii de la pixelii aia, f greu de suportat. Ma rog, sa trecem peste grafica.
E golut tare la gameplay si neinspirat in multe locuri, nu are o viziune clara. E ca o versiune mai simpla, mai arcade, mai de "hai ca am incercat si noi" Heroes 3. Un fel de salata de game design in care se vede lipsa de experienta a echipei. Lore... te asteptai sa intalnesti dragoni si alte creaturi mitologice? Dream on, deoarcere creaturile sunt total neinsporate si generice: Brutes, Archers, Footmen etc si care sunt la nivelul de pulime/ragalii. Pe langa asta, designul lor e intr-un stil de manga oarecum, ai impresia ca ai de-a face cu niste puradei random; iar animatiile sunt in genul Streets of Rage, nu se potrivesc deloc. Magiile, la fel, o salata de denumiri si un sistem pretty pointless scos din burta cu spells ce au cam aceleasi efecte... Factiunile au denumiri la genitiv posesiv: Barony of Whocareswho si nu mai stiu ce inventii. That kind of game, de parca s-ar fi luat dupa nush ce carte fantasy, pe cand in joc dupa cortina cam bate vantul. De parca era in plm drept de copyright pe dragons, liches, orcs samd.
Este limita la armata pe erou: 30/30 de archers, 20/20 de defenders of the court etc... cine dracu a crezut ca asta e o idee buna? La fel este limita si la nivelul de eroi (wielders), unul per settlement in caz ca nu-l upgradezi. Castelul/Settlementul nu are ecranul lui separat in care construiesti, cladirile sunt facute in afara lui pe niste zone predefinite si f limitate, ceea ce e o greseala imo. Dar bun, ceva nou, hai sa vedem. Facem zid de aparare care apare in afara settlementului, ce face asta? Nimic. Cu exceptia faptului ca inamicii trebuie sa ocoleasca pe la una din cele 4 intrari pt a ataca. Absolutely pointless. Iar cand esti atacat in settlement, sau cand ataci pe altcineva in settlement, campul de batalie este unul normal, ca si cum te bati pe un camp. No walls, nothing. Imi pare ca ai un tower daca alegi sa-l construeisti intr-unul din spatiile alea limitate din imprejur. Magiile sunt o harababura totala, si in general prezentarea jocului e o harababura totala, nu ai un buton pe ecran sa accesezi settlementul tau spre ex, trebuie sa dai scroll manual pe harta si sa dai click. Sau daca este si nu am observat eu, well, ce sa zic, e de plans UI-ul ala. Ecranul eroului este atat de modest realizat, la fel si cartea de magii care e si incalcita si neintuitiva. Recrutarea de unitati din nou e a pain in the arse, cu cel mai neintuitiv UI. Si sunt putine unitati pe care le poti recruta de la settlement, unde cladirile dwelling de recrutare pot fi numarate pe 3 sau 4 degete (genericul tavern, genericul baracks, si nu mai stiu care). Hartile sunt mici si putine, maxim 6 jucatori, nu exista RMG. Nu e mare lucru de facut pe harta...

Poate unii vor gasi farmecul in acest pixel art (ce sa mai... e arta dom'le, e un stil de apreciat!!!), pentru mine si elementul asta e un turn off. Vreti sa stiti care e explicatia mea pentru grafica? E mai ieftin sa nu faci deloc ;)

Ce sa zic, poate daca e aprofundat mai mult, dai de ceva profunzime. Dar sa-mi fie cu iertare, am jucat prea mult H3 ca sa ma cobor la acest nivel. Toate reviewurile alea care se arunca in cuvinte "brings back Heroes vibes to a new age" haven't a fuckin clue.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Songs Of Conquest

Post by Cristan »

Eu intenționez să-l joc, dar cel mai probabil o să aștept să iasă din EA. Nu mă deranjează pixel art în jocuri, dacă arată bine, iar aici mi se pare că arată chiar foarte bine, e acel hibrid 3D folosit și în Octopath Traveler (și nu mi se pare un stil „ieftin” deloc). N-am ce să comentez despre gameplay, doar că nu mă aștept să fie fix HOMM, așa că n-aș critica diferențele.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Songs Of Conquest

Post by tnt »

phpBB [video]
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 6 guests