Greva pentru climă - 20 septembrie

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Magicake »

Romania: Justice suspends logging permits in natural forest in Domogled – Valea Cernei National Park
https://www.saveparadiseforests.eu/en/r ... EzTPnDyjrA
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

FAZ: Ursula von der Leyen vrea ca jumătate din bugetul UE să fie direcționat către protecția climei

https://www.g4media.ro/breaking-noua-co ... opene.html
Noua Comisie Europeană condusă de Ursula von der Leyen a primit miercuri votul de încredere din partea Parlamentului European, reunit în sesiune plenară la Strasbourg. S-au înregistrat 461 de voturi ”pentru”, 157 de voturi ”împotrivă” și 89 de abțineri. Noul Executiv comunitar urmează să își înceapă mandatul pe 1 decembrie.
Von der Leyen announces Timmermans will head EU Green Deal

phpBB [video]
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by McWilliams »

Corect. Cand rusii o sa taie gazul la jumatate de UE, noi o sa ne incalzim INDEPENDENT cu protectia climei. Sa le ia naiba de probleme de genul "automatizarea joburilor si scoaterea unui segment important de forta de munca activa in somaj pentru ca nu se poate reprofila", "incapacitatea de a asigura o minima defensiva europeana in caz ca Ivan isi zboara MiG-ul o suta-doua de kilometri dincolo de o granita", "gestionarea corecta a fondurilor europene pentru sectoarele subventionate - gen agricultura - astfel incat sa nu se dea nastere la latifundiari de dimensiuni nemaivazute de la Roma antica incoa", "standardizarea practicilor financiare astfel incat coporatiile sa nu-si mai piteasca profiturile printr-un paradis fiscal care este stat-membru, insa ceva mai special decat celelalte", "posibilitatea de a asigura locuri de munca - fie si part-time, fie si temporare - unui segment de populatie matur (pentru ca durata de viata creste, ca atare si varsta de pensionare creste, insa nici naiba nu se mai uita la tine pe piata muncii daca sari de X ani) etc.

Bine macar ca face promisiuni dambovitene/comuniste de genul "pana in anul 2xxx, sa dublam productia la hectar". Ca cine o sa-si mai aminteasca in 2050 de Ursula? Jumatate din buget, auzi la ea... Moare Daea cu toti cormoranii din UE de gat pana atunci si sunt sanse mai mari ca asta sa scada temperatura medie anuala. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

1. Da, ăsta e unul din avantaje: independența energetică față de ruși, saudiți, etc. De asta e nevoie de investiții atât de mari în restructurarea sistemului energetic, în trecerea pe vânt/solar/geotermal/nuclear. Cum altfel?

2. Problemele pe care le-ai enumerat nu sunt ignorate.

3. 2050 e o țintă îndepărtată și nu va depinde numai de comisia ei, evident. E firesc să se facă planuri pe termen lung, fiindcă asta e natura problemei: schimbările climatice nu pot fi oprite într-un singur mandat. Dar ambiția trebuie să fie cât mai mare acum, cât are frâiele. Deci mă bucur să văd că discută de investiții atât de serioase pentru următorii 10 ani.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Jeff Bezos Commits $10 Billion to Address Climate Change
Jeff Bezos wrote: Today, I’m thrilled to announce I am launching the Bezos Earth Fund.⁣⁣⁣
⁣⁣⁣
Climate change is the biggest threat to our planet. I want to work alongside others both to amplify known ways and to explore new ways of fighting the devastating impact of climate change on this planet we all share. This global initiative will fund scientists, activists, NGOs — any effort that offers a real possibility to help preserve and protect the natural world. We can save Earth. It’s going to take collective action from big companies, small companies, nation states, global organizations, and individuals. ⁣⁣⁣
⁣⁣⁣
I’m committing $10 billion to start and will begin issuing grants this summer. Earth is the one thing we all have in common — let’s protect it, together.⁣⁣⁣
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Înaintea grevei pentru climă, activiștii români au organizat o campanie de promovare a cărților despre încălzirea globală (și subiecte conexe) în librării și biblioteci. Iată lista de cărți.

O las și aici fiindcă de fiecare dată când întrebam în librării, mi se răspundea că nu au nimic pe subiectul ăsta. Nu găseam cărți despre cel mai important subiect al vremurilor noastre. Mă călca pe nervi. Când m-am întors cu lista, am constatat că aveau multe dintre cărți, dar nu știau că au legătură cu încălzirea globală.

Apropo, îmi place etosul editurii Seneca. Și Seneca Anticafe arată foarte fain.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... er-1302368
Cel mai prestigios premiu pentru jurnalism din lume, Premiul Pulitzer a fost acordat echipei The Washington Post, din care face parte și Monica Ulmanu, pentru o serie de articole despre încălzirea globală. Echipa din care face parte Monica Ulmanu a documentat numeroasele locuri în care temperatura a crescut deja cu 2 grade Celsius ca urmare a schimbărilor climatice, ajungând la un prag despre care specialiştii avertizează că ar putea fi catastrofal, dacă va fi atins la nivel global
Unul din articolele la care a lucrat: https://www.washingtonpost.com/graphics ... te-change/
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Discuție pe Hacker News despre extincția în masă în mijlocul căreia ne aflăm. M-a scuturat următoarea statistică:

Image

Nu-mi dădeam seama că am ajuns în halul ăsta. Dar da, se leagă. Aici avem numărul de animale domestice pe care le omorâm anual (de fapt e mai mare acum):

Image

Populația lumii aproape s-a triplat în timpul vieții părinților mei. Trend-ul continuă, nu se știe până când. Creșterea a avut loc brusc, nu s-a mai văzut nici pe departe așa ceva în istoria speciei noastre.

Image

Totuși curba a fost turtită în continentele cele mai dezvoltate. Creșterea nivelului de trai provoacă întâi o explozie a populației, apoi o plafonare. Ajunși acolo, problema devine consumul excesiv.

Dacă pandemia de COVID ne pune economia pe chituci, atunci încălzirea globală și cumulul de probleme ecologice cu care vine... În fine, mi-e că ne paște o foarte dură trezire la realitate. Mă duce gândul la întâmplarea cu renii din St Mathew's Island.

Image

Edit: Apropo, Doomsday Clock în toată istoria sa, din 1947 până acum, nu a fost atât de aproape de miezul nopții.
Humanity continues to face two simultaneous existential dangers—nuclear war and climate change—that are compounded by a threat multiplier, cyber-enabled information warfare, that undercuts society’s ability to respond. The international security situation is dire, not just because these threats exist, but because world leaders have allowed the international political infrastructure for managing them to erode.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Mărar »

Welp, e 4 octombrie, si mi-am petrecut dupa masa pe balcon la bustul gol. Maine vad ca o sa fie si mai cald. :lol:
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Mărar »

phpBB [video]
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by McWilliams »

20 de kilograme mai incolo, o sa particip si eu la "eating less helps save the Planet". Insa in toti cei 33 de ani de pana acum, doar in primii trei eram mai rotofei; in rest, am fost mereu considerabil sub greutatea optima. Pe mine va rog sa ma excludeti din clauzele Acordului de la Paris, la urmatoarea adunare generala.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by marvas »

mi-a placut ce a postat Marar pentru ca confirma ce imi place sa cred.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by MC »

Fin marvas ;)
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Bill Gates a publicat acum câteva luni o carte cu titlul How to Avoid a Climate Disaster. Vă las aici interviul de la TED și o serie de clipuri TED Ed care îi expun ideile, în mare.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Mărar »

phpBB [video]
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Cristan »

What does gaming's all-digital future mean for the climate crisis? (Eurogamer)

Image
The point of this is to highlight how much gaming data is being pumped around. And just because you cannot see it leave your house and travel along the pipes to a data centre somewhere, doesn't mean it comes without an associated cost. And the cost, in this case, is power.

Everything in the equation costs power: the machine you turn on to play the game, the TV you turn on to see it, and the modems and routers you connect to the internet with, and through which the information flows until the servers send you the information you need.
The question we're asking, fuelled by the urgency of the recent Intergovernmental Panel on Climate Change (IPCC) report, which showed temperatures rising faster around the world than we expected, is what impact does all of this data centre-powered gaming have on the environment? What does it really cost when you download a game, install an update, or play one via the cloud?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Waaagh! »

Gamingul rapune clima. Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Ministerul Mediului pregătește interzicerea instalării centralelor termice de apartament în blocurile nou construite

Also, un episod interesant despre asta din podcastul recorder: https://recorder.ro/termo-dileme-cum-ne ... ii-ce-vin/

Invitatul din podcast spunea ca nu ar trebui sa-si mai cumpere nimeni acum centrala pe gaz, pentru ca vor fi taxate pe viitor cel mai probabil. Sunt putin cam sceptic in privinta asta sa fiu sincer, insa si mama mea are o centrala destul de veche ce va trebui schimbata in viitorul apropiat, asa ca m-am uitat putin pe emag/altex la centrale. Nu prea au centrale electrice din ce vad (posibil sa le gasesti in magazine specializate?).
De asemena, nu sunt sigur, dar cred ca centralele electrice sunt in continuare semnificativ mai scumpe la factura decat cele pe gaz.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Greva pentru climă - 20 septembrie

Post by Jaunty »

Am verificat acum 2-3 luni, curentul electric era de vreo 2.5 ori mai scump decât gazul per kWh. Dar probabil că diferența va scădea, plus că trebuie luată în calcul și eficiența centralei.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests