AMD vs Intel

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

AMD vs Intel

Post by tnt »

Se merita un topic aparte pentru ce se intampla in ultima vreme in domeniul asta: AMD ia fata Intel in vanzari, Intel are in sfarsit competitie acerba etc.

https://wccftech.com/amd-ryzen-3000-cpu ... -gen-core/

80% din procesoarele vandute in ultimele 3 luni au fost AMD. Asta ca sa nu mai zic ca tot ei vor distribui din nou procesoarele pentru urmatoarele console PS/Xbox.

https://bit-tech.net/news/tech/cpus/int ... 0blkXTNQJs

Intel scade masiv preturile pentru prima data, incepand cu generatia a 10-a, pentru a concura cu AMD.

Iar la anul AMD trece pe 7nm, iar peste 2 ani pe 5 nm. Intel au banii, dar AMD are tehnologia. Cred ca se tin meetings de urgenta printre toti sefii Intel in ultima vreme. Cam peste 2 ani ar trebui sa fii putin crazy sa investesti in Intel in loc de AMD, deja e cazul si acum cu seria 3000 la amd.


Ah, si vor concura si cu Nvidia. AMD are deja placi grafice pe 7nm, chiar daca mid-range. Nvidia scoate Ampere pe 7nm abia in prima jumatate a anului viitor pentru a lua fata AMD, iar acestea vor fi mai ieftine decat seria 2000; again, the AMD effect.
Ma rog, cel putin cu Nvidia sunt sanse minime de izbanda, dar e interesant cum se vor lupta chiar pe 2 fronturi.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: AMD vs Intel

Post by TG »

Da, tocmai ce mi-am luat un Ryzen. E fix situația de acum câțiva ani, când trebuia să fii diliu sau să te încălzești la foc de bani ca să cumperi AMD, acum e valabil la Intel.

Bine că nu mai e Zmeul pe aici, să ne explice cu IPC-urile. Nu mă aștept să țină prea mult pentru că e până la urmă trivial pentru Intel să facă competiție, dar trebuie să-și muște din brand marketing-ul câștigat cu primele câteva generații de i-uri. Overall, foarte ieftin gamingul în FullHD acum și nu poate decât să fie bine pentru toată lumea.

Un fel de Steam și Epic Store. :evil: *poke*
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: AMD vs Intel

Post by MC »

TG wrote: 30 Oct 2019, 20:26 Overall, foarte ieftin gamingul în FullHD acum și nu poate decât să fie bine pentru toată lumea.
Chiar asta constatam si eu zilele trecute cand mi-am facut un build pe genunchi pt full HD 60 fps+. E de foarte bine.
TG wrote: 30 Oct 2019, 20:26 E fix situația de acum câțiva ani, când trebuia să fii diliu sau să te încălzești la foc de bani ca să cumperi AMD, acum e valabil la Intel.
Eu am fost unul din "dilii" care au cumparat un FX6300 cand multa lumea nici nu stia ce e asta. Un procesor de 430 de lei luat acum 4 ani si care inca face fata in full HD. Go go Red Team
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: AMD vs Intel

Post by Mahdi »

Și eu am luat tot un Ryzen recent - asta după ce multă vreme am mers doar pe clasicul combo intel + nvidia. Can't complain.

Dar la plăcile video cred că va mai dura până ce voi trece la AMD.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: AMD vs Intel

Post by Magicake »

Ar fi tare sa devina AMD lideri absoluti la placi video si sa nu mai tot iau GTX-uri :lol: Cele mai faine gaming memories au fost cu Rage Pro si x1600 Pro.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: AMD vs Intel

Post by TG »

Da MC, tin minte. 6300 era cam singurul buy decent tbh, pentru ca macar era ieftin. :lol: Dar seria aia a fost asa de buna incat pentru Ryzen au sters cu buretele absolut tot ce aveau inainte si au luat-o de la 0.

Cert e ca la fel ca atunci cu AMD, doar daca esti fan Intel cumperi Intel acum. Cel putin pana la scaderea de preturi cu care tot ameninta.

Am avut 2 placi video AMD la rand, acum am 580. In mid range au cateva variante bune, iar moartea mining-ului a fost o mina de aur. Thanks Olx.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: AMD vs Intel

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

A shadow looms on the horizon

Intel hits 10nm goals and signals a shift away from traditional CPUs
Intel's years-long struggle with the 10nm manufacturing process may finally be over. The company told investors last week that its 10nm yields are ahead of expectations for both client and data center products—and it's bringing a new 10nm production facility online, as well. Currently, all 10nm parts are produced in two of the company's plants: Hillsboro, Oregon, and Kiryat Gat, Israel. But beginning next quarter, Intel's fabrication facility in Chandler, Arizona, will also be producing 10nm parts.
Din procesoarele intel, doar i5 9400f e la un preț competitiv, iar avantajul în gaming scade de la o generație la alta de ryzen. Deși nah, dacă vrei neapărat asta, better fork over the cash for a k series. La productivitate din ce știu i-a bătut deja ryzen. Anyway, abia aștept să văd ce o să facă intel la următoarea generație. Dacă scot un 6/12 pe la 800 de lei wellllll (deși nu prea cred că merită dacă nu ai deja un motherboard)

De observat că ryzen 3000 a crescut ușor prețul dacă nu mă înșel, 3600 e la 1000 de lei acum nu la 800 cât era 2600. Dar nah, poți să-ți cumperi un 2600 dacă prinzi la vreo 600 soooo :D

Nvidia cred că o să scadă prețurile la următoarea generație dacă trec la un die mai mic. Generația asta și-au permis să facă ce vor că amd nici măcar acum n-au alternative la 2080/2080ti.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: AMD vs Intel

Post by DANiel »

Guys, overall situatia sta total diferit.
I mean, indeed, oamenii de la AMD au procesorul ala care este mai bun si a surclasat Intel si fac procesoare pentru console, dar in acelasi timp Intel face procesoare pentru tot ce inseamna business computers si Apple.

https://www.techradar.com/news/amd-ryze ... n-the-dust

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: AMD vs Intel

Post by TG »

Lol, știm toți asta, de aia am zis că e trivial să facă competiție. Dar era vorba de revenirea AMD, mai ales pe segmentul gaming, nu de dominația globală. Cum se vede din schimbările pe care le fac Intel pe partea asta, e clar că nu e ceva neimportant. E o schimbare în bine pe care o simțim în prețuri și în opțiunile pe care le avem acum și mai ales în viitorul apropiat, la alegerea unui build.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: AMD vs Intel

Post by DANiel »

Dude, reciteste tot threadul. Nu am inceput discutia, pur si simplu am citit tot ce s-a scris. Si din tot ce s-a scris nu rezulta ce ai zis tu. A inceput discutia despre un segment in care AMD este lider vs Intel. Daca discutia ramanea acolo, era totul ok, dar dupa s-a adus discutia despre un alt segment in care AMD este lider, asa ca si eu am venit cu un post in care pe alt segment Intel este lider. Dintr-un thread cu titlul AMD vs Intel nu cred ca se subintelege ca este despre revenirea AMD. No offence, dar daac incepea cinevao discutie to brag about something, sareai de cur in sus rau de tot.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: AMD vs Intel

Post by TG »

Bine dude, stai calm că mănânci litere. Nu mă luam neapărat de tine, subliniam ce consideram important aici și mi s-a părut cam prea senzațională intervenția ta, având în vedere că Intel e în poziția asta de peste un deceniu.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: AMD vs Intel

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

TG wrote: 30 Oct 2019, 20:26 Da, tocmai ce mi-am luat un Ryzen.
Până la urmă, ce ryzen ți-ai luat? Impresii? Păreri? :mrgreen:
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: AMD vs Intel

Post by TG »

2600, la 600 de lei e best buy în momentul de față. Nu am impresii pentru că trebuie să-mi ajungă placa de bază înainte, cu mini ITX nu prea dai de stocuri pline. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: AMD vs Intel

Post by tnt »

Acum am realizat ca AMD au procesoare 3700 si placi grafice 5700. Se poate sa fii mai neinspirat in marketing decat atat. Nu numai ca se creeaza confuzie, dar peste 2 generatii procesoarele vor avea acelasi nume ca si placa grafica.
Face palm
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: AMD vs Intel

Post by ola small dickie »

da-le un mail cu asta
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: AMD vs Intel

Post by Magicake »

"We have heard your complaint and are taking it very seriously."
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: AMD vs Intel

Post by MC »

tnt wrote: 21 Nov 2019, 11:58 Acum am realizat ca AMD au procesoare 3700 si placi grafice 5700. Se poate sa fii mai neinspirat in marketing decat atat. Nu numai ca se creeaza confuzie, dar peste 2 generatii procesoarele vor avea acelasi nume ca si placa grafica.
Face palm
:lol:
Ce probleme au unii
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: AMD vs Intel

Post by tnt »

Un nou fail Intel

phpBB [video]
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: AMD vs Intel

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

phpBB [video]
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: AMD vs Intel

Post by tnt »

https://www.pcgamer.com/intel-is-going- ... ptember-2/

Cumparati actiuni la Intel, or sa creasca masiv soon.
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests