Ce mai bem

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce mai bem

Post by Mărar »

Am descoperit si eu FineStore :lol:


Opihr Oriental Spiced 0.7L

Minunat, nu mai tin minte cu ce il combinam, dar adauga o savoare subtila oriunde il puneam, fara sa domine aiurea gustul bauturii. Nu prea am termene de comparatie, dar imi place mai mult ca Wembley

Dead Man's Fingers Spiced Rum 0.7L

Ca Opihr-ul, usor aromat, fara sa acapereze bautura in care e amastecata. Mi-a placut mai mult ca Captain Morgan-urile, Bacardi, Havana. Si paharul e caterinca, desi cam greu de curatat. Absolut genial cu un suc de ananas si cocos.

Dead Man's Fingers Hemp Rum 0.7L

Primul rateu, e interesant gustul, dar parca nu se combina ok cu nimic, si orice ai pune peste, doar gustul ala de canepa simti. Inca astept, poate ma mai obisnuiesc cu el, dar momentan nu-mi place.

Dead Man's Fingers Hazelnut Rum 0.7L

E... ok, am incercat diverse combinatii; Cola, Cola Vanilla, Dr. Pepper, Ananas, Cocos, si parca nimic nu se potrivea, cel mai bun parca a fost cu Cola Vanilla. Poate o sa mai iau o sticla candva anul asta.

Whitley Neill Rubarba si Ghimbir Gin 0.7L

La fel, conteaza mult cu ce il amesteci, simplu cu tonic e ok-ish, si am mai incercat diverse combinatii dar parca cu nimic nu mergea 100%. Pana am incerat sa-l combin cu Bundaberg (bere cu ghimbir), best... drink... ever. M-am facut turta dupa 2-3 pahare, si nu simteam absolut deloc gustul de alcool. Cam pacatos daca nu esti atent :lol: . Lucru valabil pentru ultimele 3 bauturi, sunt atat de aromate incat nu prea mai simti gustul de alcool.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Incearca si AlcoolDiscount (au un magazin de desfacere pe Lanariei), au in general preturi mult mai bune decat la FineStore. Nu stiu cum stau pe romuri si ginuri, dar la whiskey oamenii au ce trebuie, iar cu dolareii par a fi cu mult simt de raspundere.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Ce mai bem

Post by Quackers »

ad au mai multe puncte de desfacere, dar da, pe Lanariei ma duc si eu cand am de luat. Dar uneori sunt mai scumpi. Zubrowka clar e mai ieftina la Lidl decat la AD.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Ma refeream prin comparatie cu FineStore, care au chestii misto, dar uneori cu preturi grupa-mare!

Am luat doua whiskeyuri japoneze de Craciun, unul pentru uz personal, altul de cadou. Nikka Coffey Malt si Coffey Grain. Excelente! Nu sunt ieftine, dar incredibil de aromate si lipsindu-le atat gustul metalic, cat si taria usturatoare a unora dintre clasicii scotieni.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Ce mai bem

Post by Quackers »

Yeah, finestore au bagat reclame grupa mare si isi permit preturi mai mari ca au devenit un brand. Apropos, mai erau baietii astia de pe langa Trafic Greu, https://www.alfadrink.ro/ am gasit din cand in cand la ei chestii mai dubioase dar sunt clar 'mici' si d-acolo preturile mai piperate.

E bine sa te uiti la toate optiunile mari de importatori ca pot fi deviatii de preturi mari. La unele chestii totusi, e aproape acelasi lucru. Bacardi Oakheart Spiced, alfa 58, fine 54, AD 52, bauturialcoolicero 51.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Ce mai bem

Post by DANiel »

Eu încă am teamă de Finestore. Am luat Jack de la ei, bă și poate am eu ceva la cap, dar a fost cam prost. Am luat după din Mega, și pe lângă faptul că avea picurator și ăla nu, parcă era mai bun. Again, poate este ceva in capul meu. Also, aceași chestie mi s-a părut și cu Black Label luat de la ei, care dacă la Jack sau chestii de genul ăsta poți zice că nu este neapărat cel mai wow wiskey, la Black Label chiar mi s-a părut că se simte foarte spirtos.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce mai bem

Post by Mărar »

Trafic greu, Lanariei, puncte de desfacere... voi chiar iesiti din casa? :lol:

Care din cei mentionati au livrarea ok? De la finestore n-am platit livrearea ca dadeam doar comenzi de peste 200, si a venit de fiecare data destul de rapid (maxim 4-5 zile), chair si inainte de craciun

DANiel wrote: 22 Jan 2021, 17:32. Am luat după din Mega, și pe lângă faptul că avea picurator și ăla nu, parcă era mai bun. spirtos.
Ce-i drept, nimic din ce am cumparat de pe finestore nu avea picarutor. M-am cam invatat fara, dar sigur torn mai mult decat as turna cu picurator.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce mai bem

Post by Mahdi »

Am desfăcut zilele trecute butelca de Laphroaig Triple Wood pe care am primit-o de Crăciun. Îmi place foarte mult, amestecul de arome reușește să mă ia prin surprindere la fiecare degustare. E puțin mai dulceag și mai moale decât Laphroaig-ul clasic, dar notele de final și aftertaste-ul de fum sunt prezente și intense, chiar dacă nu chiar la nivelul lui „the signature burning tire smoke”. I'm hooked, deja mă gândesc să încerc și un Ardbeg sau Lagavulin. Dar probabil următoarea mea achiziție o să fie un Longmorn 16, că am încercat la un amic și mi-a plăcut și ăsta.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Ce mai bem

Post by Quackers »

Mărar wrote: 22 Jan 2021, 17:57 Trafic greu, Lanariei, puncte de desfacere... voi chiar iesiti din casa? :lol:

Care din cei mentionati au livrarea ok? De la finestore n-am platit livrearea ca dadeam doar comenzi de peste 200, si a venit de fiecare data destul de rapid (maxim 4-5 zile), chair si inainte de craciun
AD in Bucuresti livreaza cu omul lor. Dar am avut probleme cu gen "nu am avut vodka x si nu ne-am chinuit sa te anuntam ca asta iti intarzie restul comenzii". D-asta zic de dus direct. Si da, se mai iese din casă pentru lucruri importante. :))
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Ce mai bem

Post by juve3332 »

Lagavulin e sublim. Iar berile invechite in Lagavulin, ei bine, asta e o dulceata de bestie...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Ce mai bem

Post by ola small dickie »

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce mai bem

Post by Mahdi »

Ce am mai degustat:

- Longmorn 16 ani - un Speyside whisky finuț, foarte plăcut la nas, cu note floral-fructate. La gust are o aromă subtilă de fructe caramelizate, ușor spicy. L-au apreciat și câțiva apropiați care preferă coniacurile. E o idee cam scumpuț, probabil se găsesc alte whisky-uri similare de pe felia Speyside la un preț mai mic.
- Kilkerran 12 ani - un scotch ceva mai old school, reavăn și malty, cu o notă ușoară de fum. Are o urmă de aciditate care-mi amintește de mere verzi sau citrice. Probabil cel mai evocativ whisky pe care l-am încercat până acum, de fiecare dată când îl gust mă duce gândul la butoaiele cu țuică din pivnița bunicului.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce mai bem

Post by Mărar »

Mi-a placut AlcoolDiscount; comanda a venit in 24 de ore si a fost atat de bine ambalata incat mi-a luat 5 minute sa o desfac. Si chiar daca livrarea a costat 10 lei, tot am iesit mai ieftin decat as fi comandat de pe FineStore
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Ce mai bem

Post by Quackers »

In Buc chiar trimit cu omul lor deci nici nu stai dupa Fancurier si e mai putin sutat pachetul.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Ce mai bem

Post by Mărar »

Eu am primit de la SameDay. Dar chiar si daca il dadea de pamant nu cred ca patea ceva, era foarte bine ambalat.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Ce mai bem

Post by Mahdi »

Merită aruncată o privire din când în când și pe bestvalue.eu . Prinsesem luna trecută un Ardbeg mai ieftin cu vreo 70 de lei față de finestore sau alfadrink.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Ce mai bem

Post by Quackers »

Uneori nu conteaza ce bei, dar si cum bei.

Ma saturasem sa torn shoturi layered cu pourerul de plastic care avea gura de aerisire putin prea in fata si prea scurt in sticla. Luat niste inoaxe profi, plus capace, sa stiu ca nu mai stau sa scot/pun pourerele. Lingurita cu tot cu cap de zdrobit pentru menta si d-astea, iar shakerul pentru orice tre' shakuit cu gheata si fructe.

Image
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests