Sunet din casti in microfon

Rezolvarea problemelor tehnice, ultimele știri din domeniu și cele mai interesante site-uri.
Post Reply
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Sunet din casti in microfon

Post by RaptoR »

Na.. imi cer scuze pentru categoria aleasa, insa vad ca asta si Coltul sunt alea mai active si zic ca poate sunt sanse mai mari sa ma ajute cineva

La fel imi cer scuze si pentru titul tampit da n-am fost capabil de altceva.

Pe scurt: Joc Rainbow Six (nu cred ca are vreo importanta jocul) cu un prieten si de fiecare data cand se aude ceva ¨tare¨in joc, sunetul trece un pic din casti in microfon. Suna d-ampulea dar nu stiu cum altfel sa explic. E ca si cum as avea boxe pe masa in loc de casti si s'ar auzi in microfon.
Castile nu se aud atat de tare incat sa treaca... fizic sunetul, deci banuiala mea este ca undeva in windows este problema.
La inceput m'am gandit ca poate e vreo setare in discord insa am incercat sa folosim voice chat'ul jocului si se intampla fix la fel

Castile sunt Razer Kraken X. Cred ca asta are putina importanta avand in vedere ca inainte aveam niste Steelseries care faceau fix la fel. Am si un microfon USB de birou pe care daca il folosesc nu patesc asa ceva, doar pe castile care au intrari Jack.

Inca o chestie de mentionat. Pe casti e un buton fizic pentru a da mute la microfon. Chiar daca e oprit, tot se aude

Chestia e destul de deranjanta pentru oamenii cu care joc. EU practic nu sunt influentat cu nimic, insa sunt satul sa fiu apostrofat :)

Poate fi problema din placa de sunet? Am incercat atat mufele din spate cat si cele care sunt in fata unitatii, si acelasi rahat

Sunt pe Windows 10 x64... presupun ca hardware'ul e destul de irelevant.

so... halp?
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sunet din casti in microfon

Post by RaptoR »

Tocmai am observat ca nu numai din joc se aude. Daca pun un video din youtube, tot trece sunetul....
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Sunet din casti in microfon

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Reinstall audio drivers? Poate ajută.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sunet din casti in microfon

Post by RaptoR »

incercat acum cateva luni la celelalte casti. Chiar reinstall de windows. atunci aveam 7 acum am 10.. aceeasi problema.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Sunet din casti in microfon

Post by ola small dickie »

habar n-am daca au legatura cele 2 chestii, probabil ca nu. dar eu aveam sunete ciudate in casti si boxe, static probabil, si am rezolvat trecand pe o placa audio externa, pe un dac. am trecut pe un Fiio K3 astfel nemaivand nicio treaba cu iesirile audio ale placii de baza. si nu mai am niciun sunet ciudat in casti si boxe si calitatea sunetului e mai buna

https://www.avstore.ro/dac-uri/fiio-k3/
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sunet din casti in microfon

Post by RaptoR »

Ok, am schimbat placa de baza si procesorul. Bineinteles, fara a avea legatura cu problema asta. Ideea e ca imi face fix la fel. Am luat o pereche de casti de la cineva caruia nu ii face probleme si se comporta fix la fel
Pe instalare curata de WIndows 10.
Deci... nu e de la vreo setare din windows, nu e de la placa audio integrata si nu e de la casti :) :)
Deja raman fara idei....
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Sunet din casti in microfon

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Cheamă un preot să-l exorcizeze. Practic ai schimbat tot calculatorul deja.

Ai încercat asta?
https://www.reddit.com/r/kotk/comments/ ... alking_on/
https://forums.tomsguide.com/threads/my ... nds.93567/
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Sunet din casti in microfon

Post by Cristan »

Mai e un element comun care ar putea fi de vină - placa video. Mai precis driverele audio care vin cu cele video. Încearcă să vezi dacă e ceva legat de asta.

Cel puțin cu cele nVidia am avut și eu recent o problemă ciudată, când placa de sunet intra în standby dacă puneam pauză timp de cel puțin 10 secunde la orice emitea sunet, ca de exemplu un clip youtube, și apoi când dădeam play dura câteva secunde până se auzea sunetul din nou. Și nici nu foloseam driverele nVidia, ci pe cele default venite cu windows. A fost nevoie să modific ceva prin registru ca să scap de problemă. Nu mai auzisem de așa ceva până atunci.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sunet din casti in microfon

Post by RaptoR »

@Cristan, sunetul de la video e disable

@Ferrrrrrrrrdinand, am incercat cam tot ce s'a zis prin link'urile alea inainte sa schimb placa de baza, fara nici un rezultat. O sa mai incerc si pe asta, poate mi'a scapat ceva.

Daca nu... popa si crucea...

multumesc de sfaturi!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Sunet din casti in microfon

Post by ola small dickie »

eu am un feeling ca cu o placa audio externa nu ti-ar face asa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Sunet din casti in microfon

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

sau un zte axon 7
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Sunet din casti in microfon

Post by ola small dickie »

Practic zte axon7 e o placa audio externa
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Sunet din casti in microfon

Post by RaptoR »

Bun... l'am rezolvat. Un un mic prelungitor cu mufe jack am prelungit cablul de la microfon pana la mufa din spate. Practic cu mufa de casti bagata in fata iar cea de microfon in spate merge ok. Solutie romaneasca da na, cel putin nu mai sunt injurat de cei cu care joc.


Multumesc de sfaturi!
Post Reply

Return to “Hardware”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests