PlayStation 5

User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: PlayStation 5

Post by DANiel »

Meh, nu îl văd drept competitor direct pentru PlayStation 5. I mean, for the beginning, este mai slab.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: PlayStation 5

Post by Quackers »

DANiel wrote: 17 Sep 2020, 13:00 Here’s why some PS5 and Xbox Series X games will cost $70

La cum stă treaba cu prețul jocuri, ambele console digital edition sunt cam tzeapa.
Nu stiu de ce nu sta lumea pe PS4, sau sa ia acum un PS4 Pro sh. E clar ca Sony, moving forward, ii intereseaza serviciile digitale, si asa cum au aratat aici , au tot interesul si dorinta sa pastreze install-base-ul la PS4 ca platforma pentru a vinde acele jocuri de 70 EUR, cu optiunea la liber sa isi ia lumea PS5 cand or vrea si sa pastreze colectia existenta ca se poate transfera.

Mi se pare retardare totala pentru cine are deja PS4, special Pro, sa cumpere PS5 acum. Desigur, cand incep sa apara jocuri PS5-only sau ceva (probabil 2+ani), vorbim altfel, dar momentan? Eu am o erectie de trei metri ca o sa pot sa joc urmatorul Horizon pe PS4.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

Timpi de incarcare de secunde in loc de minute? 60 FPS la rezolutie nativa? Cam astea ar fi argumetele principale ale consolelor noi. Su sunt foarte multi (myself included) care au versiuni de baza (PS4 sau One S) ale consolelor curente, iar acolo jump-ul in performanta si calitate o sa fie enorm.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: PlayStation 5

Post by DANiel »

Aici o să fiu de partea lui Bogdan. Nu mi se mai pare rentabil să îți iei o consolă din vechea generație odată ce a apărut noua generație. Mai degrabă mai aștepți ceva timp să strângi ceva bani și după să faci mișcarea, decât să îți consolă generație mai veche. Și dacă până la urmă îți iei consolă veche, mandatory versiunile Pro/X.
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: PlayStation 5

Post by SnipeRulz »

e vreo sansa sa gasim consola si la noi in magazine chiar in ziua lansarii ? Nu mai tin minte cum a fost la PS4
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: PlayStation 5

Post by Magicake »

Aaa, din ce am auzit trebuie sa preregister pentru sansa de a-i da bani lui Sony pentru PS5. M-aș simți că ultima unealta sa iau PS5 acum but...
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: PlayStation 5

Post by cg1700 »

Singurul motiv pentru care merita sa iti iei o consola la lansare e ca sa o ai pe cel mai mic firmware in caz ca o sa apara cfw pentru ea mai incolo. In rest intotdeauna merita asteptat mai ales ca sa vezi daca batch-ul initial nu are defecte majore cum a patit Xbox 360-ul.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: PlayStation 5

Post by Magicake »

A da, și cei la care li se permite preorder sunt selectați din cei preregistered pe baza istoricului lor cu produsele PS :lol:

Zici ca-i ceva Ferrari ultra limited, sa te invite sa cumperi.
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

De pe alt forum:

Urmariti Altex/Media Galaxy in urmatoarele 1-2h pentru precomenzi - atentie - doar cu plata integrala in avans.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: PlayStation 5

Post by McWilliams »

Daca imi aduc aminte corect, din miriada de videouri ale lui Jim Sterling, da, reiesea ca Sony o sa iti faca un vetting process demn de Casa Alba, inainte sa iti permita sa iti pui labele mizerabile pe produsul lor. Contra cost, evident. Si cu toate problemele inerente de la lansare.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: PlayStation 5

Post by Quackers »

Just Romania things.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: PlayStation 5

Post by Mahdi »

Nu e doar în România chestia aia. Și overall mi se pare o idee ok - așa i-ai filtrat pe cei care își comandă de peste tot și anulează în ultimul moment, în funcție de care ajunge prima.
REMEMBER CITADEL
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: PlayStation 5

Post by DANiel »

From a business perspective, este ceva mai complicat. Sony, în calitate de producător vinde produsele către Altex. Deci banii vin la Altex pentru precomenzi, nu la Sony. Basically Altex "securizează" un anumit număr de console pe care le vinde la precomandă. Aici intervine partea a doua, politica pe care o stabilește cu Sony pe partea de pre-order și stocurile disponibile. La faza cu banii înainte pentru pre-order cred că este un mix din ambele părți, pe principiul eu îți dau ție astea la precomandă dar să te asiguri că le vinzi repede - adică ia banii înainte.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

Cica s-ar fi epuizat deja stocul pentru precomenzi la Altex, eMag. :lol:
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: PlayStation 5

Post by marvas »

ma mira ca cei de la Xbox se misca asa incet, m-as fi asteptat sa le vad pe ale lor inainte la precomanda avand in vedere ce agresivi au fost cu anunturile de lansare, mereu cu un pas in fata.

Anyway, numai va precomandatz console
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: PlayStation 5

Post by Bogdan »

marvas wrote: 18 Sep 2020, 13:44 ma mira ca cei de la Xbox se misca asa incet, m-as fi asteptat sa le vad pe ale lor inainte la precomanda avand in vedere ce agresivi au fost cu anunturile de lansare, mereu cu un pas in fata.

Anyway, numai va precomandatz console
La Xbox au anuntat de ceva vreme ca dau drumul la precomenzi in 22 Septembrie si lansarea o sa fie in 37 de tari, pe 10 Noiembrie. Intre timp au facu si un mic misto de degringolada de la Sony:
https://twitter.com/xbox/status/1306428033771794433

Si ca tot ziceati de Jim Sterling mai sus:
phpBB [video]
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: PlayStation 5

Post by MC »

Perfect! Probabil ca efectiv vor fi cam 2-3 ani, daca nu luam in calcul ca in ultimul an vor fi lansate doar sports games. Dar tot e ok.
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests