Game Draft: Best Intros (Discuții)

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mărar »

Cum adica bucata aia de Bioshock 1 nu e intro? Ati innebunit :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mahdi »

Este un intro, desigur - doar că poporul a vrut să ne limităm doar la filmulețe introductive. Dezbaterea asta cu elementele „jucabile” trebuia să aibă loc înainte de a începe draftul.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

s-a stabilit destul de clar pe acest topic ca prin intro ne referim la partea de dinainte de a prelua jucatorul controlul

plm acum ne prefacem ca nu mai stim ce e ala video game intro, credeam ca e evident ca ne referim la ce iti prezinta jocul inainte sa preiei controlul, cinematics, filmul de introducere, ce frecangeala degeaba
Mahdi wrote: 28 Apr 2020, 17:40
[*] Intro poate să însemne fie filmul care apare prima dată când lansezi jocul, fie primul cutscene când dai new game, înainte să preiei controlul în joc. Se califică atât filmulețele pre-renderizate/live action cât și cele derulate în engine-ul jocului.
"inainte sa preiei controlul in joc"
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by juve3332 »

A mai evoluat si conceptul de intro, dar asta e, ramanem la definitia asta din preistoria jocurilor. Am schimbat, oricum. Let's carry on!
User avatar
Edgar
Zergling
Posts: 172
Joined: 16 May 2018, 11:59
Location: București
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Edgar »

Nu-s sigur ce s-a întâmplat dar am postat a doua alegere pe firul oficial. Se pare că a continuat treaba și sper că merge bine în continuare. GL HF.
PRO TIP: Shoot at it until it dies.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Waaagh! »

Lol. Intra unii in discutie ca mararu'n ciorba. Definitia introului s-a dezbatut inainte de a incepe draftul. S-au stabilit niste reguli. Stop being edgy fucks.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

:lol: deja e mai distractiv draftu asta de cat ma asteptam

Pusca si automobilul all over again
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mărar »

"S-a dezbatut" "Reguli". Ok, puteati fi oameni finuti si penalizati la voturi orice abatere vi se pare nefireasca.

In Bioshock esti intr-un hublou si n-ai cum sa te misti timp de cateva minute in care te holbezi la ce-i sub apa. Dar ok, nu e intro.

Nu stiu daca eu-s boomer sau voi sunteti. :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Nu stiu daca vorbim de acelasi lucru dar eu cat m am uitat am vazut un personaj controlat de jucator care umbla liber prin peisaj. Poate de fapt e film si nu il controlezi tu, nu stiu

De altfel multe jocuri exista in care la inceput te plimbi tu putin ca jucator, sau faci mici actiuni si apoi se continua cu alte cinematice. Sa le bagi si pe astea la intro mi se pare eronat
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by TG »

Lel, aveam așteptări mai mari de la Mărar. Da, poți argumenta pe aceeași idee că multe sunt intro-uri, dar e o diferență de nuanță destul de clară.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mărar »

TG wrote: 30 Apr 2020, 19:01Da, poți argumenta pe aceeași idee că multe sunt intro-uri, dar e o diferență de nuanță destul de clară.
Asa, si...? o sa faceti draft separat pentru alea?

Secventa aia din bioshock se intampla inainte sa inceapa jocul efectiv, inainte sa ai prima arma, inainte sa intri in rapture, inainte sa... apara anumite elemente de UI parca (mi-e lene sa verific filmuletul acum)

Care-i diferenta intre secventa din bioshock si secventa din HL1?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Vedeti aceasta pusca? Am tinut o atat de mult in mana incat i am pus si un nume. O cheama Flinta

Sa ai prima arma mi se pare un non argument. Si in no one lives forever te plimbi deampulea la inceput pe holuri fara nimic. Mi se pare cam tampitica discutia

Din cate am perceput eu half life a fost acceptat la limita pt ca in acel intro dosr stai intr un carucior in miscare. Eu n am nimic impotriva sa se scoata si alegerea aia dar inteleg diferentele intre cele 2
Last edited by ola small dickie on 30 Apr 2020, 19:11, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mahdi »

Mărar wrote: 30 Apr 2020, 18:52 "S-a dezbatut" "Reguli". Ok, puteati fi oameni finuti si penalizati la voturi orice abatere vi se pare nefireasca.

Probabil că citim un thread diferit. Nu există un personaj colectiv înarmat cu furci și cu topoare aici. Nici nu l-a obligat nimeni să își schimbe alegerea, probabil s-ar fi ajuns la ce spui tu dacă și-ar fi susținut-o în vreun fel, în loc să opteze pentru non-combat.

Wtf, acum nu poți nici să îți dai cu părerea fără să ți se arunce un „hăăăăă, ce te-ai urzicat așa, e doar un joc, bro”.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4951
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by TG »

Măi, uite, Din punctul meu de vedere, nici nu contează dacă ai sau nu control asupra personajului. Aș zice că diferența dintre un intro și o secvență introductivă de "gameplay" este dacă progresează sau nu cu aportul jucătorului. În momentul în care deschizi uși, chemi lift sau faci acțiuni in game (pentru că altfel nu se mai întâmplă nimic), deja se poate cataloga ca ceva dintr-un draft cu primele niveluri. Iar plaja de alegeri devine mult mai mare, precum și dubioșenia comparațiilor.

Nu de alta, dar altfel aș continua cu Braid, lol. Da, it's not that deep, cred că și eu am schimbat câteva alegeri la draft-uri când mai multă lume nu a fost de acord, nu se oprește nimeni pentru atâta. Dar un pic de controversă nu strică.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2414
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Mărar »

Mahdi wrote: 30 Apr 2020, 19:07 Wtf, acum nu poți nici să îți dai cu părerea fără să ți se arunce un „hăăăăă, ce te-ai urzicat așa, e doar un joc, bro”.
Eh, tonul meu era mai degraba indreptat catre Waaaagh! How dare he call me an edgy fuck? Eu ma vad ca bosorog nemultumit :(
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Da, cred ca ce a zis tg e cea mai buna definitie. Daca tre sa faci tu ceva ca sa se continue atunci muie.

Rominimal este de edgy fuck. Ai vrea tu sa fii un batran obosit. Eu sunt un bosorog obosit, nu tu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Triggerix »

Asta înseamnă că nici Life is Strange nu se pune, nu? Mă refer la dream sequence pentru că daca nu mergi înainte nu se întâmplă nimic deci iese din discuție deși doar mergi, nu?
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Da
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by Triggerix »

Okay just making sure :D
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft: Best Intros (Discuții)

Post by ola small dickie »

Cu drag
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 29 guests