Forum Nivelul 3

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by McWilliams »

Daca-l stergem pe Ola din greseala, pierdem un sfert din forum. Macar Babe of the Day va fi in regula, din moment ce ola nu contribuie zilnic pe-acolo. Dar pe partea de adventures... We'd be going back into the Dark Ages!
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

Da, faceti un backup la Ola
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Forum Nivelul 3

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

:lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Pe contul de email al forumului primeam bounce-uri de la o adresă de yahoo care a fost ștearsă. Ce i-am scris user-ului cu acea adresă vi se aplică tuturor:
Jaunty wrote: Eu nu mi-am șters vechea adresă de Yahoo, ca să nu fie reciclată. Dacă ajunge la altcineva, persoana respectivă poate primi mail-uri care îmi sunt adresate și capătă acces la conturile asociate. Sigur, email provider-ii responsabili nu reciclează adrese, dar vorbim de Yahoo/Verizon/cine i-o mai cumpăra...

Deci ți-am pus adresa nouă, dar m-ai pus pe gânduri. M-aș simți mai bine dacă forumul nu ar stoca niciun fel de date private, inclusiv adresa de email. Așa că m-am gândit la două soluții.

Pe forum adresa de email are 2 roluri:
- resetarea parolei
- primirea notificărilor

Soluția 1: Ai putea să-ți faci un email alias pe un serviciu gen
- https://simplelogin.io/
- https://www.spamgourmet.com/
- https://relay.firefox.com/, când e gata
- etc.
Mail-urile pe care le primești pe alias sunt redirecționate către adresa reală. Dacă pentru fiecare cont generezi un alias unic, poți să vezi cine-ți dă adresa spammer-ilor și să le închizi robinetul. Totuși, de avut în vedere că metoda asta introduce un intermediar care-ți poate citi email-urile. Pentru forum poate nu contează, dar băncii i-aș da adresa reală.

Soluția 2: Intră la Edit notification options, debifează toate căsuțele din coloana Email și dă-i Submit. Apoi trimite-mi un PM și îți voi înlocui email-ul cu o adresă aleatoare @example.org. N-o să mai ai password reset prin email și nici notificări, dar așa îți disociezi cu totul email-ul de forum.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Bun, am terminat deocamdată curățenia user-ilor. Acum suntem 523. Am șters și spammer-ii din banlist, au rămas doar 4 useri acolo.

La user registration am înlocuit întrebarea anti-spambot „În ce limbă e scrisă această întrebare?” cu „Ce culoare are iarba?”. Să vedem dacă va avea vreun efect. În ultima vreme se înregistrau 1 sau 2 spammeri pe zi.

Plus, uitându-mă prin listele de useri inactivi mi-am dat seama că ar mai fi niște criterii de care trebuie să ținem seama înainte de a-i șterge:
  • mesajele private: chiar dacă omul nu s-a logat demult, poate are mesaje în inbox pe care nu vrea să le piardă. Deci oricine are mai mult de 1 PM (mass-ul trimis mai demult) cred că ar trebui să rămână.
  • poate userul e abonat la anumite thread-uri și vrea să primească notificări în email când se postează. Dar nu are de ce să se logheze, fiindcă aproape tot forumul e accesibil și fără cont. Deci userii cu bookmarks/subscriptions și notificări activate nu trebuie șterși - decât, eventual, dacă nu s-a mai postat de foarte mult timp în thread-urile la care sunt abonați.
Deci adaug aceste excepții la noile reguli:

VI. Ștergerea user-ilor inactivi
1. Userii care nu au adresele de email verificate vor fi șterși după cel puțin o lună.
2. Userii cu 0 post-uri care nu s-au logat de cel puțin 2 ani vor fi șterși. *
3. Userii care au doar post-uri triviale (precum cererea unui joc la un giveaway) și nu s-au logat de cel puțin 2 ani vor fi șterși, fără să li se șteargă post-urile. *
* Excepții: userii care au mai mult de un mesaj privat și/sau sunt abonați prin email la unul sau mai multe thread-uri active în ultimii 2 ani.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Jaunty wrote: 1 Jun 2020, 15:27 În total sunt 9 GB de imagini. Am mutat separat imaginile de peste 5 MB. 217 imagini ocupau 41% din spațiu. Deocamdată sunt în /big/, dar le voi urca pe un cont imgur și le voi șterge de pe server. Recordul îl deține Chester, cu un gif de 146 MB.

Code: Select all

12895  /i/     - 5.3 GB
  217  /big/   - 3.7 GB
  173  /admin/ - 70 MB
Numerele sunt valabile pentru instanța provizorie a forumului, făcută în aprilie, deci nu includ imaginile postate de atunci.
Cu imgur e mai greu. Am mutat backup-ul imaginilor mari pe Google Photos, care are avantajul că păstrează numele fișierelor: https://photos.app.goo.gl/3gWNyK5tiu1Easrm7
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Forum Nivelul 3

Post by DANiel »

Putem face ceva cu avatarele? Momentan sunt 100x100 și apar așa micuțe pe telefon, și low quality. :(
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 3

Post by Magicake »

Yes pls.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Mahdi »

idk, arată ok 100x100, nu vreau să văd ditamai pozele de profil. Poate cel mult un 125x125 ar merge. Iar pe mobile chiar nu înțeleg de ce ai vrea să fie mai mult spațiu ocupat de avatare care știi deja cum arată.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Se pot mări, dar sunt de acord cu Mahdi. Ba chiar într-un fel prefer interfețele gen Hacker News și (old.)reddit unde, avatarele fiind absente, accentul cade mai mult pe post-urile în sine și mai puțin pe cei care postează.

Mno, mai discutăm, eventual facem poll...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Forum Nivelul 3

Post by ola small dickie »

Daniel, poti pune poza aia la hunk of the day in orice marime vrei tu

Despre avatare eu nu simt nevoia sa fie mai mari
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Forum Nivelul 3

Post by Magicake »

Jaunty wrote: 3 Sep 2020, 19:32 Ba chiar într-un fel prefer interfețele gen Hacker News și (old.)reddit unde, avatarele fiind absente, accentul cade mai mult pe post-urile în sine și mai puțin pe cei care postează.
Acolo functioneaza pentru ca sunt alcatuite dintr-o masa de zeci de mii de useri unde niciun individ nu iese in evidenta cu nimic pentru ca toti posteaza la fel.

Aici suntem mai putini si personalitatea fiecaruia e la fel de importanta ca si continutul postarilor.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Forum Nivelul 3

Post by DANiel »

Aprob ce zice Pătrunjelu la punctul doi
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Forum Nivelul 3

Post by stef »

Nu vad de ce s-ar mari dimensiunea avatarelor cand acum dimensiunile sunt chiar ok, nu as vrea cand intru pe forum sa vad avatare tip tablou
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

DANiel wrote: 3 Sep 2020, 15:30 Putem face ceva cu avatarele? Momentan sunt 100x100 și apar așa micuțe pe telefon, și low quality. :(
Văd că pe mobil înălțimea avatarului e fixată la 32px, ca să se potrivească cu elementele din jur, precum butonul/butoanele din dreapta. Dacă măresc doar avatarul, arată ca naiba. Deci ar trebui lucrat la temă și mărite toate elementele de deasupra post-ului: username, rank, butoane, avatar, online flag. Și probabil tot nasol ar arăta, fiindcă nu s-ar potrivi cu restul temei.

Iar pe desktop lățimea elementului din stânga post-ului e de 150px, deci putem mări avatarul până la dimensiunea asta fără să modificăm tema. Dar nu arată prea bine, imho, pare supradimensionat față de textul din jur. Puteți testa în web console.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Jaunty »

Cineva vrea o mică schimbare de username, dar avem o regulă care nu permite asta:
3. Schimbarea username-ului se permite doar user-ilor relativ noi, inactivi și/sau care și-au folosit numele (presupus) real; moderatorii vor judeca fiecare cerere în parte. Vechiul nume se va păstra timp de 3 luni într-un thread dedicat, vizibil doar membrilor forumului.
Propun să o schimbăm în:
3. Schimbările minore de username se permit oricui. Dacă noul username e foarte diferit de cel vechi, schimbarea se permite doar user-ilor relativ noi, inactivi și/sau care și-au folosit numele (presupus) real. Moderatorii vor judeca fiecare cerere în parte. Vechiul nume se va păstra timp de 3-4 luni într-un thread dedicat, vizibil doar membrilor forumului.
Deci am adăugat o excepție pentru schimbările minore și o lună marjă de eroare pentru curățarea thread-ului dedicat.
All good?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Cristan »

👍
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Forum Nivelul 3

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu știu exact unde să întreb. Ce face tag-ul de [youtube]?
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Forum Nivelul 3

Post by Cristan »

Dacă ții mousul deasupra tagului puțin o să-ți arate un tooltip. În esență face ce face și [video], doar că în loc de tot url-ul poți pune doar id-ul clipului youtube: mSdMtU-94i8 în loc de https://www.youtube.com/watch?v=mSdMtU-94i8. Iar [video] suportă și alte platforme, cum ar fi vimeo.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests