Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 18.05 la ora 20.


marvas
  1. Fallout 3 (2008)
  2. Broken Sword: The Shadow of the Templars (1996)
  3. Zero Wing (1991)
  4. Homeworld (1999)
  5. FIFA 98: Road to World Cup (1997)
  6. Wing Commander 3 (1994)
  7. Assassin's Creed (2007)
  8. Blade Runner (1997)
  9. Deadpool (2013)
  10. Final Fantasy XIV: A Realm Reborn (2013)
Descrieri
juve3332
  1. Syberia (2002)
  2. Thief (1998)
  3. Starcraft: Brood War (1998)
  4. Monkey Island 3 (1997)
  5. Unreal (1998)
  6. Dune (1992)
  7. Full Throttle Remastered (2017)
  8. Post Mortem (2002)
  9. L.A. Noire (2011)
  10. Cryostasis (2009)
Descrieri

Image

Spoiler for voturi:
marvas
  1. rdo
  2. FlashBat03
  3. Pătrunjelu'
juve3332
  1. Azad
  2. Triggerix
  3. joonior_bmf
  4. Waaagh!
  5. TG
  6. Mahdi
  7. ne0lith
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by marvas »

LOOK AT MY PECS
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by juve3332 »

Da' eu, ce helanca am...
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Azad »

Juve incepe cu Syberia, unul dintre intro-urile mele preferate, despre care am scris putin si la thread-ul de descrieri si pe care nu il pot lauda indeajuns. Bizarul creat la trecerea cortegiului funerar format din automatoni, precum si atmosfera ploioasa, rece, data de estetica cenusie si muzica funebra, pasul cadentat al masinariilor pe clopotele bisericii, toate astea fac din introducerea in Syberia o experienta memorabila care iti imprima o usoara melancolie. Monkey Island 3 are un intro excelent cu dialogul spumos intre LeChuck si Elaine, iar Full Throttle e badass. De la Dune imi place tare mult muzica, se potriveste de minune cu ce imi imaginam citind cartile. Star Craft Brood War il apreciez raportat la dragostea mea pentru orice inseamna science fiction, il ajuta si dialogul din nava si scena de la final cu soldatul lasat singur impotriva hoardei de tyran...zergi.

Cryostasis mi-l doream eu pentru finalul listei, povestea aceea din folclor te face curios numai ca sa te trezesti in inima gheturilor. Despre Post Mortem am numai de bine de spus, imi place tare mult cum trece de la orasul ploios si sumbru la un cadru intim ca dupa aia sa o dea brusc in oroare si in bizarerie. Thief nu m-a prins neaparat. Da, ii pot aprecia fineturile si felul in care deschide usor o portita inspre ocult, dar pur si simplu nu m-a nimerit pe mine. Nu e un intro prost, doar ca nu si-a facut efectul asupra mea. L.A. Noire nu e chiar intro-ul meu preferat de la Rockstar. Mi se pare ca ii lipseste o scanteie acolo, cum are primul Mafia. Din nou, tot chestiune de gust. Iar Unreal m-a lasat rece, basically. Nu am jucat niciodata Unreal, nu ma leaga vreo amintire despre acest joc.

Marvas, m-ai cucerit cu Wing Commander 3. Am zis si mai sus despre pasiunea mea pentru sf, iar intro-ul de la Wing Commander mi-a facut chef de filme sf vechi. Ajuta si ca e Mark Hamill pe acolo. Much points for that. Homeworld, la fel, atinge acel fior stiintifico-fantastic al meu. Blade Runner e o introducere misto in universul lui Phillip K. Dick si imi starneste curiozitatea sa vad care e treaba cu uciderea acelor animale. Imi place si Broken Sword. Parisul si absurdul dat de acel clovn.

Si...cam atat. Nu prea am rezonat neaparat cu celelalte alegeri ale lui marvas. Still, Wing Commander 3 mi se pare o bijuterie. Votul meu merge la juve. Nice pecs, marv. No homo.
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by rdo »

marvas pt Fifa 98 si Homeworld.
Brings back memories
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Triggerix »

O să repet asta la fiecare post pentru că nu știu dacă citește toată lumea toate postările: 2 puncte pentru intro-uri pe care le-aș fi ales și eu, 1 pentru cele care mi-ar fi plăcut dar pe care nu le-aș fi ales și 0 pentru cele care nu-mi plac deloc. Nu pun punctajele, scriu doar ce îmi place și ce nu și trageți voi concluziile.
Spoiler for marvas:
Mi-au plăcut foarte tare:
  • Fallout 3 cu atmosfera sa dezolantă și poveste post-apocaliptică. Mereu mă atrag acest gen de povești indiferent de genul de media prin care sunt propagate.
  • Homeworld. Mi-a plăcut super tare estetica la ăsta și monocromatica, deși nu sunt mare fană a genului sci-fi. Dar ca intro mi se pare reprezentativ pentru gen.
  • Assassin’s Creed. Aici nu prea știu ce aș putea spune decât că mi-a plăcut aproape tot, deși per total nu mi s-a părut un intro care să iasă în evidență (de asta nu l-am ales pentru acea categorie).
  • Deadpool. Place personajul, place the 4th wall break și este amuzant.
Nu mi-au plăcut:
  • Zero Wing. Îmi pare rău, simt că o să fiu în minoritate cu părerea asta dar efectiv nu am putut urmări tot intro-ul. Sunt prea zoomeriță și am attention span foarte scurt.
  • FIFA 98: Road to World Cup. Intro-ul ăsta a apărut cu un an înainte să mă nasc eu, deci la mine factorul nostalgie nu există. Pe lângă asta nu-mi place absolut deloc fotbalul iar melodia de pe fundalul intro-ului mi se pare super obnoxious.
Spoiler for juve3332:
Mi-au plăcut foarte tare:
  • Syberia. Pe ăsta aș fi vrut și eu să îl aleg pe lista mea, dar din păcate l-ați luat tu și Azad pe primul loc și nu aveam de gând să compromit pentru Silent Hill care e jocul meu preferat all time. Nu am prea multe de zis în afară că îmi place atmosfera foarte tare.
  • Monkey Island 3. Și pe ăsta îl aveai pe listă dar l-ai ales înaintea mea, asta e ce să faci. Intro amuzant și care mă face nostalgică (desi nu l-am jucat) pentru că seamănă cu alte jocuri pe care le jucam când eram pici.
  • Dune. Mi-a plăcut super tare atmosfera și modul în care e prezentat tot. Din nou, nu-s fană sci-fi dar uite o excepție de la regulă.
  • Post Mortem. Intro-ul ăsta a fost super cinematic și imersiv cu atmosfera așa dark și gloomy.
  • Cryostasis care sinceră să fiu m-a făcut să fiu puțin tristă dar faptul că m-a făcut să simt ceva mi se pare foarte tare. So yeah.
Nu mi-au plăcut:
  • Thief. Din nou simt că voi fi în minoritate aici dar nu mi s-a părut că iese în evidență cu ceva intro-ul și nu prea m-a impresionat.
  • Unreal. La fel și la ăsta, cu diferența că ăsta chiar mi-a plăcut cum arată, doar doar atât.
Tl;dr: vot juve.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by FlashBat03 »

Heyo! :D

În lupta aceasta , câștigător este ... :shock:
Spoiler:
Johnny Cage WINS
Image
Felicitări marvas ;)
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by joonior_bmf »

Voi incerca sa fiu coerent, deci daca unele voturi vor parea prost justificate, sa nu o luati ca un afront. Doar ca nu ma pricep la. Cuvinte. Valabil pentru toate rundele de votare.

marvas m-a lovit misto, din spagat, cu alegerile s.f.. In mod special Fallout 3, care desi e un pas inapoi in... mai toate privintele, trecerea la 3D a permis un avans pe plan artistic cu care nu ma asteptam sa rezonez (prea mult). Nici nu sunt mare amator de post-apoc. Dar aici, cel putin, Bethesda a bagat nivelul adecvat de resurse. Blade Runner: tin minte ca recent am vazut un review (Grimbeard Mandalore, my bad; easy to confuse these 2 :lol: ) in care era mentionat un detaliu despre coloana sonora; anume ca developer-ii nu au putut retine drepturile pentru muzica, iar compozitorul a refacut dupa ureche toate piesele din film. Cool shit. Ass Creed 1 aveam si eu pe lista. Iar Final Fantasy 14: ce sa zic, pentru o serie ce se vrea tradusa ca ceva "final", se apropie impertinent de asimptotic de ceva infinit. Cred ca si nepotii mei vor vedea titluri din seria asta. Dar intro-ul e foarte misto realizat, asa ca n-am ce-i reprosa.

juve m-a fulgerat cu alegerile adventure, ce isi pastreaza si in ziua de azi impactul emotional. Mai putin Dune, din care elementul ce a imbatranit cel mai bine e... Virginia Madsen. Thief, din pacate, merita un intro mult mai bun. Ce are acolo s-ar potrivi mai bine intr-un serial gothic horror din anii '90. Cryostasis: foarte fain; desi e FP action-horror, introducerea se apropie de o premisa pentru un p&c adventure. Unreal: joc distractiv si misto, dar intro-ul e meh. Apreciez LA Noire pentru nivelul de detaliu expresiv al personajelor. Post Mortem: l-am inclus intre jocurile adventure ca impact, dar il mentionez pentru ca mi-a amintit (prea tarziu) ca ar fi trebuit sa includ Still Life - preferatul meu din trilogie - undeva pe lista.

Duel echilibrat, dar intr-un final, juve a castigat prin KO
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by marvas »

Triggerix wrote: 15 May 2020, 20:54Zero Wing. Îmi pare rău, simt că o să fiu în minoritate cu părerea asta dar efectiv nu am putut urmări tot intro-ul. Sunt prea zoomeriță și am attention span foarte scurt.
Ah, dar chiar te invit sa il vizionezi, pentru ca aici avem de a face cu o bucatica de istorie a internetului. Probabil ca nimeni de pe forum nu a jucat Zero Wing, dar nici nu conteaza asta, pentru ca jocul a devenit consacrat nu pentru gameplay, ci fix pentru intro-ul sau.

Daca o sa urmaresti dialogul personajelor o sa ai parte de o lectie de Engrish cum nici pe cutiile de artificii nu gasesti. Poate o sa si recunosti unele expresii, nu de alta, dar acest intro a generat nenumarate meme-uri pe la inceputul anilor 2000.

In timp ce scriam asta mi-am dat seama cat de dureros trebuie sa fie pentru juve sa vada o astfel de traducere. Cu siguranta este zdruncinat din temelii si incearca sa isi sopteasca in gand juramantul pe care l-a facut cand a fost uns ca scrib si talmacitor de limbi.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by ola small dickie »

talmacitor de limbi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Waaagh! »

Si de-acum pina'n vecie
Introul lui Thief sa fie,
Laudaaaati si furaaaaati
Si valorificaaaaaaati.

Altfel, usor ireal cum in aceeasi lista in care si-au facut loc pionierii reprezentarilor tridimensionale si mituri arthuriene inversate incap si strachini in care a prins iahnia. Brood War ne prezinta drama unor ivani in spatiu, cu exact acelasi impact emotional ca al unui mutalisk in parbrizul battlecruiserului. Dune e mai greu decat toata antologia lui Frank Herbert. Secventele alea cu flyby deasupra pustiului si muzica de Crab Pls parca fac preincalzirea unui nou episod incendiar din Uragan in Paradis cu Hulk Hogan. Mă-sa lui Paul vorbeste de zici ca-i She-Ra, Prințesa Puterii. In rest, multe intrari dragute plus o pastila de somnifer binemeritat cu L.A. Noir.

Marvas a incercat niste scheme, dar lista lui mai mult se dribleaza singura si-si da auto-goluri in serie. Singura intrare memorabila este, culmea, Zero Wing, si asta din cauza ineptitudinii unui traducator. In rest, cateva intrari dragute, un castron de se intoarce Vera Lynn in mormant, lesinul stelelor si o dihonie de s-au crucit si producatorii, jurindu-se in disclaimer ca sunt multi-culti si all-inclusive. Doamne pazeste.

Votul merge la juve3332.

Edit: holy crap, Vera Lynn inca e'n viata.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by juve3332 »

Waaagh! wrote: 16 May 2020, 09:44 Si de-acum pina'n vecie
Introul lui Thief sa fie,
Laudaaaati si furaaaaati
Si valorificaaaaaaati.
Doamne-ajuta, asa sa fie!

Waaagh! wrote: 16 May 2020, 09:44Brood War ne prezinta drama unor ivani in spatiu

Stii ce mi se mai pare interesant aici? Nu cunosc toata istoria construita in jurul universului Starcraft in carti si alte medii artistice, dar mi se pare interesant ca avem un Gerard DuGalle, nume autentic frantuzesc, care vorbeste totusi cu un pronuntat accent slav. Pe mine asta ma duce cu gandul ca Directoratul sau Prorectoratul Pamantean (nu mai stiu exact acum cum ii zicea) este in momentul respectiv de istorie multi-milenara un potpuriu de nationalitati si culturi, o amestecatura foarte exotica de limbi si etnii in urma a zeci de prefaceri politice si sociale. Or asta imi creeaza tone de atmosfera de fundal, dintr-un foarte scurt foc, poate chiar si neintentionat.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by juve3332 »

marvas wrote: 16 May 2020, 02:13 In timp ce scriam asta mi-am dat seama cat de dureros trebuie sa fie pentru juve sa vada o astfel de traducere.
De fapt, e foarte amuzant si misto pentru ca incerc sa traduc in romana textul din engleza. :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Waaagh! »

N-am mai comentat in postul anterior, dar introul lui Starcraft, ala cu rednecks, nava-mama si gratarul extra-solar mi s-a parut mai inspirat, mai ales datorita semnelor de intrebare ramase in urma.

Nu mai tin nici eu minte telenovela starcraftina, dar da, astia din haul cosmosului cu apucaturi iredentiste parca erau un fel de neo-texani, iar dinspre Terra tot veneau crucisatoarele cu bolsevici ca sa bage disciplina'n ei. Probabil ca vorbim de feluri de organizare administrativ-teritoriala complet diferite. Totodata, timpeniile astea parca erau toate scrise de Chris Metzen si altii de nivelul lui, care inteleg dimensiunile istoriei cum pricep eu geometria pe varietati. Adica trece pe-o ureche si se culca pe alta.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by TG »

marvas

- Fallout 3 e o alegere surprinzător de ok. Poate nu cap de listă, dar prima jumătate a intro-ului mi se pare satisfăcător de bine realizată. Probabil nu la fel de bine ca primele 2 sau New Vegas, dar nici nu sunt eu ăla cu vreun mega atașament emoțional față de seria asta.
- punctat și Broken Sword, un intro dulceag, nostalgic, păcat pentru el că se desfășoară în Paris. Iar Parisul are francezi prin el, ew.
- un Game Draft cu intro-uri în care marvas să nu aleagă ceva de genul Zero Wing ar fi apocaliptic pentru forum. 100% așteptat, apreciez troleala, ți-a ieșit.
- Homeworld 2 ar fi fost prima mea alegere, dar și primul îl consider demn de propria-mi listă. Nu punctez jocul, dar pot număra pe degetele de la o mână RTS-urile care nu mi se par astăzi niște deșeuri brain-dead, iar iscusința prin care e prezentată povestea în Homeworld îi asigură poziția printre ele.
- FIFA nu-mi spune nimic, sorry
- Wing Commander 3 e prea lung, genul de intro care în mod normal nu îmi place. Dar e o alegere iconică și mi-e greu să mă opun.
- ia ca să vezi, în orice alt draft Assasins's Creed era ceva la care să râzi, nu să punctezi. Dar intro-ul nu e rău, n-aș putea să zic că îmi place cel de la Witcher 2 dar nu ăsta.

Ultimele 3 alegeri îmi sunt mostly indiferente, ca realizare cel la FF este excelent, din păcate ai ratat ținta cu mine. E fix genul de intro asiatic care încearcă să emuleze clișelee vestice, lipsit cu desăvârșire de elementele qurky, umorul ocazional infantil sau creativitatea dubioasă întâlnite de obicei la ele. Dacă înlocuiești personajele, poate fi un intro la următorul joc Lord of the Rings.

juve

- de Syberia am zis deja, trebuie să recunosc însă că nu mă așteptam să începi așa. O parte din mine chiar spera la o listă criminală cu Syberia pe poziția a doua, nu-mi mai tremura curul cu Mahdi acum.
- ai ales Thief-ul mai bun, imo. Nu-mi place în mod special nici unul dintre cele 2, dar dacă ar fi să aleg cel mai impresionant atât vizual, cât și la nivel de concept, cu siguranță acesta ar fi.
- interesant că nu-mi displac cutscene-urile Blizzard, nici măcar la jocuri pe care sper să nu le joc nici ca pedeapsă de la Satana. Totuși, ăsta parcă nu mă nimerește cu mai nimic, cel puțin până pe final când a început să mi se pară mai simpatic.
- aș fi ales și eu MI3, nici până azi nu l-am terminat, dar e un intro în care apare Guybrush, LeChuck, Elaine, umorul și muzica specifică seriei, and those motherfucking clouds. Mda, bună alegere.
- cu Unreal parcă ai scăpat puțin mâța din sac (da, știu că nu asta e vorba). Adică, sigur, ca prezentare de FPS old school e mișto, dar nu prea văd vreun mare merit de intro aici, pentru că în esență e prezentarea unui nivel. Nu știu de ce, dar am impresia că dacă l-aș fi jucat valorificam mai mult alegerea. Din păcate, jocurile astea nu se lipeau de mine decât atunci când voiam impresionez lumea pe la vreun internet cafe.
- nici Dune nu a avut mare efect pentru mine, dar totuși l-am punctat, pentru că foarte puține intro-uri de pe vremea aia mai sunt de urmărit cu plăcere, iar Dune e printre ele.
- simpatic Full Throttle, ca de obicei. Nimic de comentat, decât poate că a fost o alegere ușor de anticipat.
- Post Mortem în schimb a venit fix din puțul gândirii pentru mine. Am ales Still Life parcă la un draft, posibil chiar și Post Mortem la altul. Până nu l-am văzut ales de tine, nici nu mi-a trecut prin cap. Dar cu siguranță că e o alegere foarte bună. Scary intro done right.
- LA Noire debordează de atmosfera, nu știu de ce nu l-am jucat până acum. Chiar ar fi momentul *mental note*.
- Cryostasis era și ultima mea alegere, un al joc pe care l-am tot început și am văzut secvența introductivă de multe ori. Finalizare în forță.

Să facem și un TL;DR. Deși nu mă așteptam pe măsură ce se desfășura jocul, mi-au plăcut mai mult decât credeam alegerile lui juve, dacă ar fi să critic ceva la lista sa, este lipsa de surprize. Nu pot să spun că e vreo alegere acolo la care să nu mă aștept din partea lui.

Mie mi se pare că lui marvas i-au ieșit schemele și are o listă destul de bună, din păcate diferența de 4 puncte îl dă pe juve câștigător. Bun duel oricum!
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Magicake »

Haha, Unreal Flyby sau "uita-te la ce poate engine-ul nostru" :-D Nu mai are acelasi impact ca si atunci, dar tot misto e, ajutat de muzica.

Mi-a placut intro-ul pentru Assassin's Creed in mod special. Nivelul ala de badass nu a mai fost vazut vreodata in serie, orice AC de atunci a fost cel putin diluat.

In rest mi se pare ca marvas a avut lista mai ok, my vote goes to him.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by Mahdi »

Zero Wing e de calibrul unei bombe țar - cred că se putea închide draftul după mișelia care ne-a făcut-o marvas - dar mi-e greu să nu votez cu Thief, Syberia și Full Throttle. Așa că votul meu rămâne la juve.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by ne0lith »

De la marvas mi-au placut Fallout 3 si Homeworld, dar restul listei m-a nimerit mai putin decat a lui juve. Thief si Syberia sunt doua dintre intro-urile cele mai bune din acest draft, LA: Noire si Cryostasis mi-au placut si ele, iar Post Mortem e surpriza placuta a acestei liste, fix cat trebuie de creepy si atmosferic pentru a ma face curios asupra jocului in sine.

Votez juve.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Optimi - marvas vs. juve3332

Post by ola small dickie »

vot juve3332
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests