Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 18.05 la ora 20.


joonior_bmf
  1. Half Life 2 (2004)
  2. The Witcher 2 Assassins Of Kings (2011)
  3. Star Wars: The Old Republic (2011)
  4. Metro Exodus (2019)
  5. Fable III (2010)
  6. Horizon Zero Dawn (2017)
  7. The Binding Of Isaac (2011)
  8. Hellblade: Senua's Sacrifice (2017)
  9. The Witcher (2007)
  10. Ghost In The Shell (1997)
Descrieri
Triggerix
  1. Silent Hill (1999)
  2. Death Stranding (2019)
  3. Left 4 Dead (2008)
  4. Silent Hill 2 (2001)
  5. Borderlands 3 (2019)
  6. Total War: Shogun 2 (2011)
  7. Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure (2014)
  8. Murdered: Soul Suspect (2014)
  9. Mass Effect 2 (2010)
  10. Manhunt (2003)
Descrieri

Image

Spoiler for voturi:
joonior_bmf
  1. Triggerix
  2. MC
  3. marvas
  4. Waaagh!
  5. Pătrunjelu'
  6. TaikoKaira
  7. Stokkolm
  8. juve3332
Triggerix
  1. joonior_bmf
  2. Azad
  3. FlashBat03
  4. TG
  5. ne0lith
  6. Mahdi
REMEMBER CITADEL
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by joonior_bmf »

Succes, Tan Triggerix :)
+1 de la mine.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Triggerix »

Heh, amuzant pentru că joonior oricum avea intro-ul meu preferat din tot draftul (Fable 3 m-a surprins, impresionat și făcut să râd destul de tare). Vot joonior.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by MC »

joonior_bmf
Rupe lista lui joonior. Una dintre cele mai bune din tot draftul imo
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Azad »

Joonior are Star Wars: The Old Republic, care are un intro mai bun si mai interesant decat toata trilogia noua Star Wars luata la un loc. Ceea ce e cam deprimant, dar nu despre asta discutam aici. Cred ca nu am vazut vreun filmulet prost din The Old Republic, sincer, ceea ce face si mai amar faptul ca nu avem Kotor 3. In fine, gata cu depresia. Half-Life 2 nu mi se pare un intro de calibrul primului HL, sincer sa fiu. The Witcher 2 are cel mai misto intro din toata seria, urmat de primul. Si astea sunt mai bune decat echivalentele lor live action. In fine. Hellblade mi se pare un intro original, ajuta si daca te uiti la el cu castile puse. Introducerea iti prezinta un personaj principal cu afectiuni psihice si setting-ul scandinav iti starneste cu atat mai mult curiozitatea. Mi se pare misto sa vad un joc care abordeaza boli psihiatrice intr-un setting de genul. Good stuff. Metro: Exodus e fain, dar mi-ar fi placut si mai mult daca era in rusa. Dar astea sunt fite de-ale mele. Fable III m-a facut sa rad, apreciez asta. Din Horizon: Zero Dawn mi-a placut muzica si prezenta atipica a animalelor-masinarii in natura aceea neatinsa.

Triggerix are niste alegeri tare misto. Death Stranding mi se pare ca e cel mai bun intro marca Hideo Kojima din draftul asta, de la cinematografie la lumea construita. Silent Hill 1 si 2 imi plac tare mult, mai ales naivitatea cu care intreaba James in SH 2 "Aren't you...Maria?". Manhunt are secventele acelea creepy si e destul de scurt sa te faca sa vrei vezi mai departe care e treaba cu jocul. Left 4 Dead are farmecul unui film horror din anii 2000 vazut noaptea pe ProCinema, Mass Effect o are pe Miranda, iar Shogun 2 are duelul acela frumos. Cliseic, dar frumos, iar coreografia e faina. Tesla Effect imi merge la suflet pentru feeling-ul de SF de categoria B. Intro-ul de la Borderlands nu exista. Hai bine, e ok si ala.

Lista lui Triggerix imi place toata, pe cand la junior mai exista unele care nu m-au prins. Vot Triggerix.
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by FlashBat03 »

Konnichiwa ! :oops:

O luptă foarte strânsă, din punctul meu de vedere. 8-)
Rezultatul esteeeee .... :o
Spoiler:
Nu o să vă vină a crede :shock:
Spoiler:
Tanya WINS
Image
Felicitări Triggerix ! ;)
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by marvas »

din pacate aversiunea mea pentru jocuri horror sau cu zombies nu o ajuta pe Triggerix in duelul de fata. In schimb pe joonior l-am umplut de punctaje maxime la unele alegeri.

La diferenta de 9 puncte, joonior.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Waaagh! »

Cunosc povesti irl cu demente lovite de delir mistic. Ghost in the Shell e fascinant, pana si bîțîiala dronelor grele'n posterior exuda erotism. Interesanta contrapunerea intre Witcher 1 si 2. Desi introul sequelului este practic Iason (Statham) versus Castronauții, lana de aur avand probabil un destin sordid intr-un univers lipsit de hartie igienica, totusi a fost plasat mult inaintea originalului. Sigur ca sunt cam penibile si oleurile din mijloc cu sabia rotita deasupra capului, dar e bun prilej de introspectie si cugetare asupra cursului istoriei. Tînăr mi-erai, Gerarde. Ai imbatranit si tu.

Am ras la Fable 3 si am mai dat un punct razlet pentru mecanozauri, desi ma cam stringea ficatul de la grosimea brinzei. Am apreciat discret si ideea din spatele aventurii lui Senua, desi e dureros sa vezi cum i se risipeste potentialul in vorbe grele si schimonoseli. Tbh actrita sufletului poate sa-si bage bafta undeva. Half-life 2 reuseste sa salte din sfirseala cotidianului si se parasuteaza fix in ograda complet neinteresantului. Uimitor progres, sunt convins ca al treilea joc va avea un intro-revolutie ce nu s-a mai vazut de la venirea bolsevismului incoace. Despre Star Wars nu comentez, ca daca va spun parerea ma dati afara de pe forum.

Dincolo situatia e cam la fel, cel putin din perspectiva punctelor. E incredibil cat de derutante sunt Silent Hill 1 & 2, complet pe langa si mult peste continutul propriu-zis al jocurilor. Altfel, ma tem ca raman cam inert la oferta, si acolo unde primeste un punct, si acolo unde primeste ioc.

La diferenta foarte mica, votul ii revine lui joonior_bmf.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by TG »

Aici se înfruntă 2 dintre cele mai bine clasate liste din topul meu.

joonior

- al doilea HL nu mi se pare că impresioneaza la fel de mult ca primul, chiar și-așa, mi-e greu să nu punctez ce se întâmplă în acest intro
- Witcher 2 e excelent, printre cele mai bine realizate secvențe cinematice din toate timpurile. Nu impresionează prin substrat sau valoare artistică ieșită din comun, este însă exact ce ar trebui să fie intro-ul la un joc de acest fel. Se potrivește perfect, contribuie și la convingerea jucătorului că Letho e doar un pachet de mușchi, un Chuck Norris care nu știe decât să dea cu barda. Ar fi fost și la mine pe listă.
- din păcate, Star Wars înseamnă mai puțin decât nimic pentru mine. E unul dintre universurile de care mă mir că au ajuns populare, pentru că în esență îmi displace aproape tot ce ține de el. Chiar și-așa, judecând strict pe ce văd, este un intro generic frumușel, probabil mai bun pentru o sesiune de popcorn decât filmele, lol.
- n-am știut că vreau Metro Exodus la mine în listă, până când l-am văzut. Foarte faină atmosfera și impresionant din punct de vedere vizual.
- Fable 3 e genul de intro care nu ar trebui să lipsească din nici o listă, niște light hearted fun e important. +1
- la Horizon Zero Dawn lucrurile încep să scârțâie, fără îndoială bine realizat, dar cam lunguț și lipsit de elemente cu adevărat memorabile. Nu știu de ce, dar am simțit că mă uit la începutul Lion King.
-Issac nu m-a prins la fel cum nu m-a prins nici jocul când am vrut să mă apuc de el. Nu-mi dau seama dacă îmi displace sau efectiv sunt complet deconectat de ce vrea el de la mine.
- inițial am zis că Hellblade nu-mi place, crezând că e un alt intro lung, tipic pentru jocurile recente, care prezintă mult mai mult decât e cazul. Din fericire, nu a fost așa, chiar și fără să cunosc detaliile, e un festin vizual. Apreciez.
- ei, cu The Witcher ai cam dat-o în bară. Iubesc jocul ăsta, e un joc excelent din mai toate punctele de vedere, inclusiv artistic. Însă intro-ul nu face nimic pentru el. Practic e bazat pe short story-ul cu Adda. Problema este că e doar o scenă de acțiune random, în care Geralt își folosește puterile. Nu e remarcabil prin nimic și e puternic pus în umbră de doar primul loading screen al jocului, care transmite mai mult sentiment de unul singur.
- pe final Ghost in the Shell m-a impresionat, transmite cam tot ce trebuie despre acest univers. Și ca bonus, e cu țâțe, și știm cu toții că astea îi plac și lui Masamune. :lol:

Triggerix

- despre Silent Hill am mai zis, top notch
- Death Stranding a fost revelația draftului pentru mine, m-a convins și să încerc jocul cu prima ocazie și mi-a crescut și aprecierea pentru Kojima, pe care îl credeam un one trick pony. Un intro lung, dar fără povești plictisitoare, super ca producție din toate punctele de vedere. Astea 2 alegeri mi se par cel mai puternic start de listă din tot draftul.
- surprinzător, mi-a plăcut și intro-ul la Left 4 Dead, nu e de lista mea, dar face treaba de minune.
- Silent Hill 2 este de fapt și singurul din serie pe care l-am jucat mai mult de câteva minute. Îmi place și această alegere, dar nu am punctat-o la fel de mult ca pe prima. În principal pentru că nu are aceeași forță de imprimare în memorie.
- Borderlands 3... cel mai mult pot aprecia la acest intro că e mai puțin tembel ca Borderlands 2, merită 0 puncte
- Shogun 2 e printre puținele jocuri din serie cu intro ce merita ales aici. Da, e generic, dar e frumos, iar eu am o slăbiciune pentru samurai. De asemenea, jocul ăsta reprezintă apogeul artistic al seriei Total War, nu-i de mirare că și intro-ul e făcut cu bun simț.
- Tesla Effect m-a lovit neașteptat de bine. Am jucat Under a Killing Moon la viața mea. Trebuie să recunosc că intro-ul reprezintă tot ce îmi doresc de la un astfel de joc. Cu atât mai impresionant că le-a ieșit așa de bine având în vedere resursele disponibile. Foarte bună alegere.
- și Soul Suspect e simpatic, dar nu se compara cu alegerea anterioară. La cât de bashed a fost jocul ăsta, mă surprinde că intro-ul e chiar decent.
- Mass Effect 2... haha. O alegere minefield în mod normal, pentru că e jocul care reprezintă moartea seriei și a oricăror calități Bioware. Totuși, începutul e chiar bun. Miranda (at least one waifu they got right), Illusive Man cu trabucul său, faptul că începe cum probabil nu se aștepta nimeni... toate elemente care m-au făcut plin de speranță la acel moment. A urmat desigur un gunoi de joc, de care-ți e rușine să povestești copiilor pentru că ajung să aibă probleme emoționale când aud ce făceau părinții.
- Manhunt altături de Vice City sunt preferatele mele din intro-urile Rockstar. Așa faci un intro cu credits calumea.

Duelul este foarte strâns, Triggerix câștigând pentru fix 2 puncte. Liste solide din partea ambilor.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Magicake »

Merg cu joonior aici, Triggerix are alegeri bune dar in afara de Tex Murphy, they're not really vibing with me. HL2 a fost best de aici, overall.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by TaikoKaira »

joonior_bmf:
Spoiler:
Ce mi-a placut in mod special:
* Half Life 2 (2004)
* The Witcher 2 Assassins Of Kings (2011)
* Star Wars: The Old Republic (2011)
* Ghost In The Shell (1997)

Ce mi-a placut:
* Metro Exodus (2019)
* Fable III (2010)
* Horizon Zero Dawn (2017)
* The Witcher (2007)
* The Binding Of Isaac (2011)

Ce nu mi-a placut/Nu m-a impresionat in mod deosebit:
* Hellblade: Senua's Sacrifice (2017)

Triggerix:
Spoiler:
Ce mi-a placut in mod special:
* Silent Hill (1999)
* Borderlands 3 (2019)
* Death Stranding (2019)
* Total War: Shogun 2 (2011)

Ce mi-a placut:
* Murdered: Soul Suspect (2014)
* Left 4 Dead (2008)
* Silent Hill 2 (2001)
* Tesla Effect: A Tex Murphy Adventure (2014)
* Manhunt (2003)

Ce nu mi-a placut/Nu m-a impresionat in mod deosebit:
* Mass Effect 2 (2010)
Un meci foarte strâns aici. Probabil asta va fi cea mai grea decizie de-a mea din draftul ăsta. După cum se vede și mai sus, s-a ajuns la egalitate. Ambele liste sunt foarte echibrate și au alegeri foarte bune, însă merg pe mâna lui joonior_bmf de data asta pentru că simt că lista lui are o calitate mai ridicată per total. Nu cu mult, dar sesizabilă.

Mi-au plăcut mult ambele liste. Ați făcut un duel super. Congratz! :D
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by ne0lith »

De la joonior pot spune ca Fable 3 este una din alegerile mele preferate din intreg draftul si o surpriza foarte placuta. Un intro amuzant si plin de personalitate ce mai reuseste si sa faca paralele spre traseul unui erou de RPG, totul prin intermediul unei gaini. How could you not like that?

Din pacate, restul listei sale m-a cam ratat, ba chiar mi-a atins unele antipatii pe alocuri. Intro-ul lui Half Life 2 nu se apropie de nivelul primului si il gasesc ca fiind cel mult banal oricat as incerca sa evit comparatiile. Mergand mai departe, intro-urile de la Witcher le vad cumva ca pe cele de la Blizzard, arata bine tehnic, dar nu imi transmit nimic, ba chiar ma enerveaza pe alocuri (soundtrackul, faptul ca Geralt exista samd).

O mentiune onorabila ar fi pentru Star Wars: TOR care arata de-a dreptul impresionant dar, din nou, pentru cineva neinteresat de univers, nu pot sa-l apreciez decat tehnic. Apreciez nota personala pe care o are aceasta lista, dar nu pot spune ca s-a aliniat cu gusturile mele.

Triggerix are doua alegeri remarcabile inca din prima jumatate, si anume cele doua Silent Hill-uri. Primul dintre ele are cu siguranta unul dintre intro-urile mele preferate din acest draft, fiind suficient de creepy si cu o coloana sonora la inaltime ce e greu sa nu-ti ramana in memorie. Al doilea e un pic sub, dar tot bun il consider.

Death Stranding arata foarte bine si, chit ca n-am ramas cu altceva decat partea vizuala, il prefer oricand altor intro-uri care s-ar incadra aici. Restul alegerilor sunt si ele in mare parte destul de solide, cu o mentiune subiectiva pentru Manhunt, ce il aveam si eu ca optiune de rezerva. Simplu, dar eficient. De fapt pot spune ca doar vreo 3 alegeri de pe lista m-au lasat rece, restul sunt de la bune in sus.

Vot Triggerix.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Stokkolm »

Intro-ul la Half Life 2 e chiar slab. Poate Gary's mode si meme-urile si sunt de vina dar nu pot sa il iau pe G-man in serios nici pentru o secunda. Si Star Wars: The Old Republic e slabut, doar arunca clisee Star Wars la gramada fara vina cu o identitate proprie. Jocul are alte cinematicuri mai bune de atat.

Si cam atat e rau de la junior, ca in rest... Witcher 2 e superb, cea mai realista si impresionanta afisare de sorcery pe care am vazut-o in general. Fable III, Metro Exodus, Hellblade, all pretty good. Ghost In The Shell e o alegere chiar originala, imi place, nu aveam nici o idee ca exista si joc.

De la triggerix ambele Silent Hill-uri sunt bune. Tesla Effect e unul din cle mai faine intro-uri din duelul asta. La Borderlands 3 daca ar fi avut intro-ul asta, altfel s-ar fi pus problema, altfel cu intro-ul actual ma cam lasa rece. Death Stranding e aratos si reusit per total, dar nu atat de creativ pe cat m-as fi asteptat de la Kojima.

Vot joonior
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by Mahdi »

Death Stranding e una dintre puținele alegeri care mi s-au furat în acest draft, iar aceasta împreună cu Silent Hill și Tesla Effect (care m-a convins să încerc jocul cândva) hotărăsc direcția înspre care se îndreaptă votul meu. Îmi pare rău pentru Hellblade, Binding of Isaac și Witcher, dar votez Triggerix.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by juve3332 »

Joonior.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by ola small dickie »

vot joonior_bmf
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Optimi - joonior_bmf vs. Triggerix

Post by joonior_bmf »

GG Triggerix. A fost lupta dreapta.
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests