Star Trek: Strange New Worlds

Post Reply
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Star Trek: Strange New Worlds

Post by Cristan »

The new show will be called Star Trek: Strange New Worlds and will follow Anson Mount’s Captain Christopher Pike, Rebecca Romijn’s Number One and Ethan Peck’s Spock in the decade before Captain Kirk commanded the U.S.S. Enterprise through the stars. The show will follow the three shipmates as they travel the galaxy and explore new worlds.
Image

phpBB [video]


https://www.polygon.com/2020/5/15/21260 ... all-access
https://arstechnica.com/gaming/2020/05/ ... ff-series/

Sper să fie mai bun decât Picard. Dar Discovery mi-a plăcut, și mi-a plăcut și de căpitanul ăsta, așa că sunt optimist.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Azad »

Imi pare ca o sa se intoarca la formatul episodic din vechile trek-uri. Niice. Ceea ce-mi aduce aminte, nu am postat parerea mea despre Picard.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Azad »

‘Star Trek: Strange New Worlds’ Returning To Planet-Of-The-Week Stories & TOS Optimism, Says Alex Kurtzman
I think Strange New Worlds, under the guidance of Henry Myers and Akiva Goldsman, it’s going to be a return in a way to TOS [Star Trek: The Original Series]. We are going to do stand-alone episodes. There will be emotional serialization. There will be two-parters. There will be larger plot arcs. But it really is back to the model of alien-of-the-week, planet-of-the-week, challenge-on-the-ship-of-the-week. With these characters pre-Kirk’s Enterprise. I think what people responded so much to in all three characters is this kind of relentless optimism that they have. And that they are at the young phase of their careers.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by ola small dickie »

eu tot nu inteleg de ce se tot pune accentul asta pe tineret in noile filme sau seriale star trek. pt mine e un mare turn off asta. pai in serialele si filmele din seria originala si next generation aveai frate barbati maturi, femei mature, oameni maturi, tati. cu astia te lupti cu gloata extraterestra si cu astia iesi din gauri de sarpe galactice. in noile filme star trek si parca si in pozele din star trek strange new worlds imi tot vin cu toti pustanii frezati la dunga care zici ca-s studenti. wtf.
Last edited by ola small dickie on 17 Aug 2020, 13:47, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Mahdi »

Chiar nu pot să mă gândesc de ce ar pune accentul pe tineret. E pur și simplu inexplicabil.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by ola small dickie »

mi se pare stupid daca asta e o metoda de a atrage tineretul

eu sunt tanar si imi plac de multi ani Picard, Kirk, Spock, Riker etc.

orice motivatie cretina ar avea in spate mie mi se pare ca nu se potriveste deloc Star Trek-ul cu personaje studenti

macar sa le numeasca Star Trek Kids sa stim o treaba

Star Trek Liceenii Rock`n`Roll
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Azad »

Tbh, Anson Mount e pretty amazing si am asteptari mari de la Strange New Worlds. In rest, nu am stat sa ma gandesc la cat de tineri sunt restul. New Trek-ul e diferit fata de seriile vechi si apreciez unele parti ale sale, dar pot sa traiesc si fara sa mai vad chestii de genul "oh hai sa ne concentram 90% din timp pe personajul asta si sa nu ne ocupam de restul personajelor de pe Punte" sau "oh look, o ultra-mega-giga conspiratie galactica pe care o rezolvam fara sa se afle. yay".

Si il inteleg si pe ola. E oleaca ciudat sa vezi oameni asa tineri la bordul unor nave spatiale de care atarna basically soarta omenirii/galaxiei/whatever. Dar macar de-ar fi aia singura problema.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by ola small dickie »

Anson Mount ala arata cat de cat ok, i-au mai si albit parul. dar aia 2 tinerei de langa el m-au enervat. fetitza aia si mini-spock ala sau ce vrea sa fie
Last edited by ola small dickie on 17 Aug 2020, 14:02, edited 2 times in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Azad »

Pai are 47 de ani omul, deci cred ca a albit el singur :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by ola small dickie »

mie imi placeau si femeile din seria originala si next generation. Uhura, Nurse Chapel, Katherine Pulaski, Deanna Troi, Beverly Crusher. femei tata, mature, pe care te poti bizui in spatiu. nu copilite de liceu
Last edited by ola small dickie on 17 Aug 2020, 14:02, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Mahdi »

Și fetița aia are tot 47. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by ola small dickie »

arata de 23
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Mahdi »

Se folosește mult Gerovital și alifii de la Farmec în viitor.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by ola small dickie »

va prezint posterul pentru noul sezon Salvati de clopotel

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by McWilliams »

In TOS, era un episod in care Pike ajunge pe o planeta noua si incepe sa le citeasca bastinasilor din Constitutia yankeilor "We the people...".

Acum nici nu se concepe un episod de Star Trek fara sa se traga cateva photon torpedoes. Sau macar o amenintare pentru intreg Universul, pe care doar USS Enterprise o poate rezolva/preveni.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Azad »

Episodul ala din TOS era cu Kirk, nu cu Pike. Sunt doar 3 episoade cu Pike in tot TOS-ul, iar unul e un episod pilot integrat in celelalte doua. Iar episodul propriu zis cu Constitutia SUA a fost pure cringe. In toate Star Trek-urile a existat cate o mega amenintare a carei rezolvare a depins de personajele principale, asta fara exceptie si pot sa intru in nerd mode si sa dau exemple din fiecare serie. Ideea e ca mie imi displace stilul asta conspirationist din noile Trekuri si am senzatia ca se putea si fara.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by McWilliams »

Da, that's on me. La Kirk ma gandeam.

Stai sa cobor de la volan, ca am ceva de scris. De marime McWilliams-iana.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Stokkolm »

Nu sunt mai tineri, arata mai tineri pentru cu actorii au un stil de viata mai sanatos astazi, mai putin fumat, mai putin de doua beri pe saptamana...
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by McWilliams »

Nu varsta sau cum arata pe din-afara e problema la Star Trek. Problema sta la nivel narativ. Star Trek-urile recente sunt an excuse for space pew-pew. Ori nu asta a fost ideea de baza pentru Star Trek.

Way back in the day, when Gene Roddenberry was a wee lad (he was pushing 43, but that's besides the point), he had a dream! a vision! an idea! Ca omenirea a reusit sa treaca peste rasism, peste razboaie pentru resurse, peste interese nationale (ca inca nu se ajunsese la moda intereselor marilor corporatii), peste boli si foamete, peste o gramada de probleme care ne-au definit mult timp ca specie/civilizatie si am putut coopera pentru a explora spatiul, pentru a intalni alte civilizatii/alte rase de pe pozitii diplomatice, pentru a invata de la altii si pentru a-i invata pe altii, pentru a proteja rasele/civilizatiile prin Prime Directive pana cand sunt pregatite de contactul cu Federatia etc.

Admit ca a trecut ceva vreme de cand am vazut interviuri cu Roddenberry vorbind despre ce a vrut el sa transmita prin Star Trek, asa ca este posibil sa expun ce imi doresc eu sa fie Star Trek in loc de ce isi dorea Roddenberry. Este posibil sa atribui ideile mele altuia ca sa imi multumesc piticii de pe hipotalamus.

Si este posibil ca anumite chestii care mi-au placut la TOS, apoi la TNG sau la DS9, sa fi fost mai degraba limitari (de buget, de actori, de tehnica cinematografica, de decor etc.). Adica poate TOS ar fi avut explozii spectaculoase in fiecare episod, daca ar fi fost viabil dpdv financiar si nu s-ar fi dedat la chestii pe care niste ciutani (trademark ola) le-ar numi acum cringe, campy, boring, slow, unattractive space talk instead of engaging space fight.


Insa tocmai acele chestii fac Star Trek sa fie diferit, deci un brand intru sine. Momente ca Kirk citand din Constitutia US sau luptandu-se mano-a-mano cu dwarf Godzilla pentru placerea lui "Zeus" si refuzand sa-si omoare adversarul, cand toata lumea "buna" si "moderna" il "stie" pe Kirk drept brash, arrogant, womanizer, inconsiderate. Momente ca Picard avand "the Picard speech" pentru a detensiona o problema - fie ca e o altercatie intre doi petty officers sau o tensiune diplomatica intre doua rase razboinice. Pentru ca da, exista in fiecare sezon cel putin o amenintare majora (in general, cliff-hanger-ul, dar nu numai). Insa intre, exista viata normala la bordul unei nave spatiale. Ce fac personajele la bordul navei, cum interactioneaza intre ele, ce probleme intampina, cum le rezolva, daca avanseaza ca oamenii reali in viata (adica gresesc si invata din asta) etc.

Poti sa arati/povestesti cuiva episoade cu Kirk, cu Picard, cu Sisko, cu Janeway, pana si cu Archer, sa creionezi un personaj relativ interesant, dar 100% credibil, fara sa apelezi la BOOM, VIN BORGII, BOOOOOOM, ACUM VIN ALTI BORGI, BOOOOOOOOOOOOOOOOM, ACUM VINE INTREAGA FLOTA STAR FLEET, PEW PEEW, PEW PEW PEW, BOOOOOOOOOOOOOOM, O GAURA NEAGRA A DISTRUS O PLANETA, DECI TOT IMPERIUL ROMULAN, BOOOOOOOOOOOOOOOOOOM, acum personajul principal plange pentru SENTIMENTE.RO.

Noile Trek-uri sunt niste rahaturi dpdv a ceea ce inseamna Star Trek. Sunt filme artistice si/sau filme seriale decente sau chiar bune cand vine vorba de actiune, dar au la fel de mult in comun cu Star Trek ca filmele de genul The Martian sau Gravity.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Star Trek: Strange New Worlds

Post by Waaagh! »

McWilliams wrote: 17 Aug 2020, 17:18 Nu varsta sau cum arata pe din-afara e problema la Star Trek. Problema sta la nivel narativ. Star Trek-urile recente sunt an excuse for space pew-pew. Ori nu asta a fost ideea de baza pentru Star Trek.

Way back in the day, when Gene Roddenberry was a wee lad (he was pushing 43, but that's besides the point), he had a dream! a vision! an idea! Ca omenirea a reusit sa treaca peste rasism, peste razboaie pentru resurse, peste interese nationale (ca inca nu se ajunsese la moda intereselor marilor corporatii), peste boli si foamete, peste o gramada de probleme care ne-au definit mult timp ca specie/civilizatie si am putut coopera pentru a explora spatiul, pentru a intalni alte civilizatii/alte rase de pe pozitii diplomatice, pentru a invata de la altii si pentru a-i invata pe altii, pentru a proteja rasele/civilizatiile prin Prime Directive pana cand sunt pregatite de contactul cu Federatia etc.

Admit ca a trecut ceva vreme de cand am vazut interviuri cu Roddenberry vorbind despre ce a vrut el sa transmita prin Star Trek, asa ca este posibil sa expun ce imi doresc eu sa fie Star Trek in loc de ce isi dorea Roddenberry. Este posibil sa atribui ideile mele altuia ca sa imi multumesc piticii de pe hipotalamus.

Si este posibil ca anumite chestii care mi-au placut la TOS, apoi la TNG sau la DS9, sa fi fost mai degraba limitari (de buget, de actori, de tehnica cinematografica, de decor etc.). Adica poate TOS ar fi avut explozii spectaculoase in fiecare episod, daca ar fi fost viabil dpdv financiar si nu s-ar fi dedat la chestii pe care niste ciutani (trademark ola) le-ar numi acum cringe, campy, boring, slow, unattractive space talk instead of engaging space fight.


Insa tocmai acele chestii fac Star Trek sa fie diferit, deci un brand intru sine. Momente ca Kirk citand din Constitutia US sau luptandu-se mano-a-mano cu dwarf Godzilla pentru placerea lui "Zeus" si refuzand sa-si omoare adversarul, cand toata lumea "buna" si "moderna" il "stie" pe Kirk drept brash, arrogant, womanizer, inconsiderate. Momente ca Picard avand "the Picard speech" pentru a detensiona o problema - fie ca e o altercatie intre doi petty officers sau o tensiune diplomatica intre doua rase razboinice. Pentru ca da, exista in fiecare sezon cel putin o amenintare majora (in general, cliff-hanger-ul, dar nu numai). Insa intre, exista viata normala la bordul unei nave spatiale. Ce fac personajele la bordul navei, cum interactioneaza intre ele, ce probleme intampina, cum le rezolva, daca avanseaza ca oamenii reali in viata (adica gresesc si invata din asta) etc.

Poti sa arati/povestesti cuiva episoade cu Kirk, cu Picard, cu Sisko, cu Janeway, pana si cu Archer, sa creionezi un personaj relativ interesant, dar 100% credibil, fara sa apelezi la BOOM, VIN BORGII, BOOOOOOM, ACUM VIN ALTI BORGI, BOOOOOOOOOOOOOOOOM, ACUM VINE INTREAGA FLOTA STAR FLEET, PEW PEEW, PEW PEW PEW, BOOOOOOOOOOOOOOM, O GAURA NEAGRA A DISTRUS O PLANETA, DECI TOT IMPERIUL ROMULAN, BOOOOOOOOOOOOOOOOOOM, acum personajul principal plange pentru SENTIMENTE.RO.

Noile Trek-uri sunt niste rahaturi dpdv a ceea ce inseamna Star Trek. Sunt filme artistice si/sau filme seriale decente sau chiar bune cand vine vorba de actiune, dar au la fel de mult in comun cu Star Trek ca filmele de genul The Martian sau Gravity.
Image
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Seriale”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests