Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 20.05 la ora 20.


Stokkolm
  1. Oddworld: Abe's Oddysee (1998)
  2. Policenauts (1996)
  3. Fallout (1997)
  4. Armored Core: For Answer (2008)
  5. World of Warcraft (2004)
  6. Another World (1991)
  7. Final Fantasy VI (1994)
  8. Hard Truck 2 (2000)
  9. Grand Theft Auto IV (2008)
  10. Call of Duty: Black Ops (2010)
Descrieri
TaikoKaira
  1. Red Dead Redemption 2 (2018)
  2. No One Lives Forever (2000)
  3. Far Cry 3 (2012)
  4. Max Payne (2001)
  5. Mafia 2 (2010)
  6. Alan Wake (2010)
  7. Age of Empires 2: The Age of Kings (1999)
  8. The Witcher 3: Wild Hunt (2015)
  9. The Long Dark (2017)
  10. Return to Castle Wolfenstein (2001)
Descrieri

Image

Spoiler for voturi:
Stokkolm
  1. TaikoKaira
  2. juve3332
  3. TG
TaikoKaira
  1. marvas
  2. Stokkolm
  3. Flashbat03
  4. Azad
  5. ne0lith
  6. Waaagh!
  7. joonior_bmf
  8. Pătrunjelu'
  9. Mahdi
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by marvas »

listele astea la mine sunt in top 3 liste preferate din acest draft. Imi pare rau ca va duelati asa repede. La diferenta de un punct, vot pentru TaikoKaira.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by TaikoKaira »

marvas wrote: 18 May 2020, 21:43 listele astea la mine sunt in top 3 liste preferate din acest draft. Imi pare rau ca va duelati asa repede. La diferenta de un punct, vot pentru TaikoKaira.
Mă bucur! Probabil va fi o luptă interesantă atunci. :)

Succes, Stokkolm! Ai votul meu.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by FlashBat03 »

Hi ! :)

Rezultatul acestui meci este ... :shock:
Spoiler:
Vă mai țin oleacă în supans ... :D
Spoiler:
Încă oleacă ... :o
Spoiler:
Hai că vă zic ... ;)
Spoiler:
Sonya Blade WINS 8-) Image
Felicitări TaikoKaira :oops:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Stokkolm »

TaikoKaira wrote: 18 May 2020, 23:05Succes, Stokkolm! Ai votul meu.
Se pare ca n-am incotro. Good luck si un vot de la mine.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Azad »

TaikoKaira are votul meu in orice duel. Lista ei e plina intro-uri misto care se lipesc de tine dupa prima vizionare si raman cu tine acolo. Oricat de rau imi pare imi pare ca votez impotriva Policenauts, votul meu merge la TaikoKaira.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by ne0lith »

Votul meu merge catre TaikoKaira intrucat are o lista foarte echilibrata pentru mine.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by juve3332 »

1. Oddworld are un filmulet nemaipomenit. Imi si amintesc cand am facut prima oara rost de cd-urile full (Odyssey si Exoddus) ca am ramas foarte surprins de stilul cartoonish fata de ceea ce eu consideram un joc foarte serios si cu tente chiar intunecate. Ceea ce, de fapt, si este. Iar introul tot ramane foarte bun si perfect vizionabil si astazi. RDR2 imi ridica unele sprancene. Pot sa-mi dau seama cat s-a investit in el, din toate punctele de vedere. Si nici nu-i pot gasi un cusur anume, dar pare totusi ca lipseste ceva, o scanteie care sa aprinda intregul. Ai de toate, filon de western hibernal (revitalizat de Tarantino), suferinta (cu condimentul amar al mortii) si gustul aventurii, prezentare detaliata a situatiei narative si introducere randuita a personajelor, dar simt o hiba nenumita. Poate fiindca habar n-am cine sunt indivizii, nici ce se intampla mai departe, iar astfel imi vine greu sa dezvolt atasament fata de personaje sau evolutia actiunii. Merg cu Stokk. 1-0.

2. Egalitate aici, mi-a placut foarte mult Policenauts, dar si NOLF are toate atuurile (sarm, putina ironie, estetica de epoca redata perfect) pentru a fi rasplatit cu un vot. 1-0.

3. Iarasi o suprinzatoare remiza. Daca Fallout este modelul unui intro facut ca la carte, Far Cry 3 a fost neasteptat de bun (nici aici n-am parcurs jocul). Fara prea multe fandoseli, ti se explica foarte clar si intr-o maniera directa cine esti si cum ai ajuns in rahat. Un baiat (poate de bani gata) plecat in obligatoria excursie exotica a tineretii, care cade din greseala din paradis in put. Un personaj negativ bine conturat (cu unele ticuri si resorturi psihologice discernibile), credibil, usor atipic pentru gaming. E o excelenta introducere realista, un scenariu cu care chiar m-as putea identifica, prezentat simplu si eficient. 1-0.

4. Armored Core a fost o surpriza pentru nivelul de detaliu si executia ireprosabila. Probabil nu e un joc de care m-as apuca daca n-ar fi singurul din biblioteca, dar reuseste sa-ti transmita entuziasm si sa exude profesionalism. Chapeau. La Max Payne Taiko a facut o greseala si a nimerit trailerul de prezentare. Un 2-0 foarte neasteptat pentru felul in care a venit. Restul alegerilor sunt foarte solide, nu inteleg cum s-a strecurat Max.

5. Despre Wow am zis ca incapsuleaza minunat spiritul jocului, iar Mafia 2 este cam prozaic, dar ocolul italienesc e totusi o binevenita variatie si o modalitate inteligenta de a obisnui jucatorul cu armele intr-un fel de tutorial informal. 2,5-0.

6. Alan Wake ii da o replica destul de apriga lui Another World. Are o doza de mister, dar si ceva reflexivitate. Ramane 2,5-0.

7. AOE 2 mi se pare o alegere excelenta, in ciuda unor usoare stangacii de animatie (de ex., la un moment dat pare ca se trage cu catapulta din interiorul cetatii in propriile ziduri). Nivelul meta e evident, dar ceea ce salveaza videoul de la pretentiozitate goala este finalul. Cand soldatul victorios te priveste deznadajduit si lasa sa-i scape din mana piesa regelui iti dai seama ca, desi razboiul a fost castigat, omul rege e si el pierdut. Orice victorie militara inseamna aproape mereu o pierdere (mai mica sau mai mare) de umanitate. Stiu ca nu e vreo idee noua, dar mi se pare curajos sa folosesti in 2000, pe o piata a rts-urilor saturata de povesti eroice, genul acesta de introducere. 2,5-1.

8. Witcher 3 m-a lasat cam pleostit, fara vreun sentiment aparte, dar si Stokk merge pe avarii aici. 2,5-1.

9. Foarte simpatica melodia country, am cautat formatia. GTA IV e caldut, o buna introducere, amuzant contrastul evident intre visurile imigrantului balcanic si realitate. Din pacate pentru ea, Taiko nu reuseste sa recupereze decisiv, iar competitie se incheie, din punctul meu de vedere. Adevarul este, oricum, ca are o lista mult mai buna decat m-as fi gandit poate inainte. Bravo, pustanco! :lol: Dar votul merge la Stokkolm.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Waaagh! »

Eu sunt complet paralel cu ambele liste, din pacate. TaikoKaira conduce insa cu un avantaj foarte mic. Dau vina pe picioarele Yenneferoaicei, dupa care iata ca fuge nu numai un gramps depasit de vremuri, dar si votul meu. Votez TaikoKaira.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by joonior_bmf »

Cu regret pentru Armored Core si cateva clasice notabile de pe lista lui Stokkolm, lista lui TaikoKaira imi pare de o calitate mediana o idee mai ridicata.
vot TaikoKaira
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by TG »

Stokkolm are un avantaj de un singur punct. Ambii au liste mișto, TaikoKaira mi se pare că are alegeri mai populare, dar Stokkolm își merită votul în ciuda diferenței mici, pentru că a surprins mai mult, cu intro-uri la care nu m-aș fi gândit.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Magicake »

Taiko
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Mahdi »

TaikoKaira
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by Stokkolm »

Damn, Germania - Brazilia flashbacks
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by ola small dickie »

Vot Stokkolm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XVI: Sferturi - Stokkolm vs. TaikoKaira

Post by TaikoKaira »

GG, Stokkolm! :)

Stokkolm wrote: 20 May 2020, 19:07 Damn, Germania - Brazilia flashbacks
Că tot mi-ai reamintit de meciul Germania-Brazila. Cred că e preferatul meu.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests