Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Mahdi »

Postați în thread user-ul căruia îi acordați votul. Termen limită vot: 22.05 la ora 20.


TG
  1. Half Life (1998)
  2. Deus Ex (2000)
  3. Dark Souls (2011)
  4. System Shock 2 (1999)
  5. The Void (2008)
  6. F.E.A.R (2005)
  7. Brutal Legend (2009)
  8. Hitman: Contracts (2004)
  9. Grand Theft Auto: Vice City (2002)
  10. Wild Arms (1996)
Descrieri
Azad
  1. Syberia (2002)
  2. Fallout: New Vegas (2010)
  3. Legacy of Kain: Soul Reaver (1999)
  4. System Shock (1994)
  5. I Have No Mouth, and I Must Scream (1995)
  6. Blood Bowl (2009)
  7. Need for Speed: Porsche Unleashed (2000)
  8. Discworld Noir (1999)
  9. Grand Theft Auto: San Andreas (2015)
  10. Psychonauts (2005)
Descrieri

Image

Spoiler for voturi:
TG
  1. Azad
  2. ne0lith
  3. Triggerix
  4. Pătrunjelu'
  5. Stokkolm
  6. rdo
  7. joonior_bmf
Azad
  1. marvas
  2. Waaagh!
  3. TG
  4. TaikoKaira
  5. juve3332
  6. Flashbat03
  7. Mahdi
  8. ola small dickie
REMEMBER CITADEL
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Azad »

TG, ne reintalnim dupa un an. En garde!

(votez tg, ofc)
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by marvas »

la diferenta de 3 puncte, vot pentru Azad.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by ne0lith »

TG.
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Waaagh! »

Votez Azad.

Ce-i drept, diferenta dintre puncte este mult mai mica decat in celalalt duel, dar chiar ar fi culmea sa ajungem cu ruta de metrou Berceni-Pipera in finala. La best intros. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Triggerix »

Vot TG.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by TG »

Hai să fie un duel curat, fără să arunce nimeni fularul. :D Vot Azad, presimt ca o sa-mi fie mai greu de data asta sa tin aproape.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Magicake »

TG
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Stokkolm »

TL;DR pentru Mahdi: vot TG

Acum imi dau seama ca TG a luat System Shock 2 ca reactie la alegerea lui System Shock 1 de catre Azad, iar mai pe la final situatia se repeta in oglinda cu Vice City si San Andreas. La GTA-uri intro-urile le vad cam egale in calitate, dar Vice City are avantajul ca a fost primul si ca TG a facut o intepatura pertinenta la GTA IV -le luat de mine "s-au ales cele mai plicticoase și pline de dialog intro-uri din GTA". Fair enough. :mrgreen:

In ce priveste System Shock 2, inteleg ca e important pentru tine TG, dar ce vad eu e un hacker patetic care e intimidat de un artwork cu Shodan care e plimbat pe ecran timp de un minut, urmat de prezentare de tip reclama care nu are hazul lui Fallout 2. Putea fi mai mult pentru un joc de asemenea calibru. De cealalta parte System Shock 1 zic ca isi merita mai mult prezenta pe lista. In 1994 cand Myst aparuse de un 1 si CD-ROM-urile (si imiplicit intro-urile video) erau inca o chestie proaspata si neexplorata, System Shock a reusit sa faca un intro care a stiut sa isi mascheze limitarile tehnologice si a imbatranit mai bine decat multe cinematicuri din a doua jumatate a anilor 90. L-as fi luat la mine pe lista.

Astea ar fi doua dintre alegeri din zece. Restul nu sunt atat de usor de comparat. Per total Azad castiga prima jumatate, TG castiga a doua. Cred ca face diferenta la final e Wild Arms, sa ai o alegere atat de solida pentru pozitia 10 cand toate "low hanging fruits" s-au epuizat e ceva.
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by TaikoKaira »

Fiindcă în momentul în care am compus listele pentru fiecare duel am luat în considerare și nivelul adversarilor, cred că e necesar să refac punctajele într-un mod diferit. Mă gândeam să le sortez pe nivele și să le compar. Nivelele au fost construite în funcție de preferințele mele.

*TG - Azad*

Niv. 1 (best):
F.E.A.R (2005) - Fallout: New Vegas (2010)
Dark Souls (2011) - Syberia (2002)
Half Life (1998) - (+1)I Have No Mouth, and I Must Scream (1995)
-----------------------------------------
Niv. 2:
System Shock 2 (1999) - (+1)System Shock (1994)
Wild Arms (1996) - Legacy of Kain: Soul Reaver (1999) - aici am fost tentată să le pun la categoria cu "în mod special"
(+1)Brutal Legend (2009) - Psychonauts (2005)
(+0.5)Deus Ex (2000) - Need for Speed: Porsche Unleashed (2000)
-----------------------------------------
Niv. 3:
The Void (2008) - Discworld Noir (1999)
Grand Theft Auto: Vice City (2002) - Grand Theft Auto: San Andreas (2015)
Hitman: Contracts (2004) - Blood Bowl (2009)

(+) -> mi-a plăcut mai mult


Deși a fost cam ciudat să compar introduceri așa diferite între ele, pare că a mers. Cumva.
La mică diferență, vot Azad.
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by juve3332 »

1. Exact cele doua prime alegeri intre care am baletat. Probabil de valoare egala, insa nu pot sa nu-i acord lui Azad un mic ghiont avand in vedere ca inclusiv personal am mers pe mana melancolica. 0-0,5.

2. New Vegas e probabil mai complex decat Deus Ex, dar smecheria la care recurge, cu protagonistul omorat chipurile inca din filmul introductiv, e atat de mai bine pusa in scena de o alegere ulterioara a lui Azad incat ma face sa ezit. Per total, o introducere care ma convinge mai putin decat Fallout-ul original. Mult discurs descriptiv si iarasi, a cata oara, ni se nareaza povestea celulelor sociale subterane, de parca ar fi prima oara cand vedem Fallout in fata ochilor. O las in coada de peste. 0-0,5.

3. Dark Souls chiar mi se pare o ciorbita fantasy reincalzita, iar Soul Reaver are un aer asa, eminescian, un patos din asta aproape adolescentin de basm, care ii confera un sarm aparte. 0-1.

4. Diferenta de ani dintre cele doua aproape ca nu-si spune cuvantul. Sigur, SS1 e mai schematic si cu o grafica mai rudimentara, insa isi atinge obiectivele in aceeasi masura, daca nu chiar mai bine. Muzica e super, vocea iti da fiori, are o schimbare de ritm incitanta (momentul "trezirii constiintei"). Nu-i pot acorda un punct intreg in fata succesorului, dar totusi... 0-1,5.

5. Ambele imi plac, unul e mai poetic, celalalt mai suculent narativ. Probabil ca daca imi pierdeam timpul mai mult prin The Void, marsam sigur pe poezie. 0-1,5.

6. Blood Bowl nu e poate rau pentru strutocamila cu care ne face cunostinta, dar nici vreo chestie de fala. F.E.A.R. se detaseaza net. 1-1,5.

7. NFS: Porsche este o alegere de neinteles. M-am gandit si eu la el ca la jocul de curse in care mi-am pierdut cele mai multe zile si nopti, dar n-as fi putut sa-mi amintesc de intro nici picat cu ceara. L-am cautat inainte de a-mi definitiva lista si l-am gasit la fel de cenusiu pe cat mi-l arhivase memoria. Nu-i pot explica prezenta decat printr-omomentana lipsa de inspiratie. Care, cum se va vedea, i-a revenit lui Azad. 1,5-1,5, dar Porsche e cea mai slaba optiune din tot acest duel.

8. Chiar mi-a placut Contracts, dar Discworld Noir e prea misto. Intr-un adventure, prin excelenta lucasartsiana genul de joc in care nu mori, sa incepi prin a sti ca vei sfarsi la cativa metri (totusi, nu suficient cat sa nu ti se auda vocea) sub tarana. Urmarirea e dinamic coregrafiata, cu viraje bruste ale camerei, cu sentiment de strazi insalubre si ore prea tarzii si periculoase. Se potriveste cu universul Discworld, cu intriga detectivistica, cu tonul sugubato-lugubru al jocului. Dialogul care urmeaza, desi spumos pe alocuri, e un aperitiv chiar frugal fata de unele din scenele si personajele de mai tarziu. 1,5-2,5.

9. Vice City e chintesenta GTA. Imi dau seama ca, pana la urma, San Andreas nu face nimic gresit, doar ca aplica reteta unui mediu care aprinde mai putin luminitele creierului meu ascuns de gangster. 2,5-2,5.

10. Un deznodamant relativ fals pentru amandoi. Wild Guns aduce prea mult a Sailor Moon pentru mine, fara niciun carlig narativ notabil; Psychonauts, desi cuminte, are o scriitura care nu pare efectiv tintita inspre categoria copiilor cu vocabular firav chiar si la 12 ani. Prin urmare, la limita, 2,5-3, iar Azad ia votul meu.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by TG »

Stokkolm wrote: 21 May 2020, 22:48 TL;DR pentru Mahdi: vot TG

Acum imi dau seama ca TG a luat System Shock 2 ca reactie la alegerea lui System Shock 1 de catre Azad
Chiar nu a fost, am si martori care stiau ca astept sa iau SS2 de cand imi trecuse randul. In principiu motivatia alegerii e complet pe bune, primele 50 de secunde or so mi-au ramas in cap de-a lungul anilor. :)

Also, am ras putin la votul lui Taiko, cam asta e problema cu punctajele, trebuie sa le schimbi cand vrei sa schimbi votul. Perfect ok desigur, poate nu reprezinta complet preferintele, insa din acest sistem nou eu n-am inteles mare lucru.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by rdo »

Vot TG
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by joonior_bmf »

Votez TG, lista lui mi se pare bine echilibrata
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by FlashBat03 »

Hello :D

My vote goes to... :shock:
Spoiler:
One second please :roll:
Image
Spoiler:
One more second ;)
Spoiler:
Image
Spoiler:
So ... my vote goes to ... :o
Spoiler:
Liu Kang WINS :mrgreen:
Image
Congrats Azad :oops:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Mahdi »

Bă, am realizat că nu am nicio listă preferată în acest draft. Și nu e neapărat pentru că favoriții ar fi părăsit cursa - încă de la început nu mi s-a părut că e vreo listă care să se ridice detașat deasupra tuturor (poate doar câteva clar sub medie). Așa că anticipez un final de draft dificil și poate nu tocmai concludent. Mi se pare că foarte puține jocuri au intro-uri cu adevărat wow, și nicio listă nu are mai mult de 1-2 din ele.

Lucrurile se complică la acest duel, pentru că nu mă pot lega nici de vreo experiență subiectivă. Am aprofundat relativ puține titluri de pe cele două liste, ceea ce poate ar favoriza o judecată nepărtinitoare, dar adevărul e că niciuna nu îmi gâdilă intens sensibilitățile. În momentul în care scriu aceste rânduri încă nu știu numele care va fi la finalul postării. După sonoritatea titlurilor, tentația e mare să zic TG. Dar majoritatea lor mă lasă rece, chiar dacă calitatea intro-urilor e ușor peste media draftului. La celălalt capăt Azad împrăștie rafala pe titluri dintr-o sumedenie de genuri, de o sonoritate ceva mai redusă, dar de o calitate similară, după opinia mea. Nici măcar la titlurile direct comparabile n-aș ști să zic care e mai mișto.

Dar destul cu lamentările neputincioase. Voi vota dând cu banul?
Spoiler:
Sau voi vota machiavelic?
Spoiler:
O să piardă TG aici?
Spoiler:
Sau în finală?
Spoiler:
vot Azad
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by ola small dickie »

Care i scoru ca vin cu votu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Azad »

7-7, hai cu votu'
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by ola small dickie »

Chiar e 7 7 ca imi e lene sa numar?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Game Draft XVI: Semifinale - TG vs. Azad

Post by Azad »

Da, da, ala e
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests