Work work

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Work work

Post by marvas »

Cultura asta cu glorificarea muncii ma scoate din sarite. Oameni care se lauda cu cat au muncit, cate ore in plus, cate weekend-uri, de parca asta i-ar face mai demni cumva, mai virtuosi. Felicitari ca pui umarul si il ajuti pe seful cel milionar sa ajunga miliardar. Trage tot asa si in curand o sa ajungi si tu acolo, ca de aia e plin de miliardari in jur.

De-a lungul istoriei a fost nevoie de multe revolte si sacrificii pentru ca programul standard de lucru sa se reduca la 5 zile pe saptamana/8 ore pe zi - ca sa nu mai vorbesc de obtinerea drepturilor pentru muncitori. De ce sa vrem sa dam asta inapoi? Nu inteleg de unde e nevoia asta de a mentine ritmul infernal de munca in niste vremuri cand viata ar putea fi mult mai relaxata pentru toata lumea. Lumea a evoluat si ar fi necesar ca piata muncii sa se adapteze la noua realitate.

E destul de evident ca in general se produce mult mai mult decat se consuma si se toaca resurse degeaba. De exemplu, cu mancarea pe care o arunc saptamanal cred ca as mai putea intretine o persoana. Sunt constient ca exista oameni care nu-si permit o masa, dar daca ar exista cu adevarat interes lantul de distributie al resurselor s-ar putea adapta in asa fel incat nimeni sa nu fie muritor de foame.

Sunt o gramada de lucruri de imbunatatit si poate o sa ajungem sa le dezbatem, dar eu as incepe cu unul simplu, programul standard de lucru sa fie de doar 4 zile pe saptamana. Weekend de 3 zile in care chiar apuci sa faci ce vrei, sa te joci, sa stai cu familia, sa te ocupi de hobby-uri sau chiar si sa muncesti la un proiect personal. In ultima jumatate de luna am incercat sa deschid subiectul cu niste manageri de la firma la care lucrez, dar au reactionat ca si cum nici nu se poate concepe asa ceva.

Voi ce parere aveti, cat de realizabil ar fi? Sau poate nu sunteti de acord din ceva motive. Ce alte idei aveti care ar putea imbunatati viata omului de rand cand vine vorba de munca?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Work work

Post by tnt »

Credeam ca suntem deja in generatia work smart, not hard, and money makes more money.

Multa vreme consideram carti de educatie financiara de Kiyosaky si altii o insulta la adresa inteligentei si culturii mele de om arogant cu doctorat. Am inceput cu Tata bogat, Tata sarac, iar apoi am citit tot mai multe de genul. Daca le-as fi citit de prin liceu... poate eram milionar acum, in loc sa studiez din greu ca sa ajung sclav in sistem :)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Work work

Post by Magicake »

Eee, nu se putea concepe nici munca remote, acum uite-i pe toti cum si-au schimbat parerea :lol:

Nu stiu ce sa zic, mi-ar place un weekend mai lung, nu zic nu. Nu ma simt overworked, sunt ok cu 8 ore, 5 zile I guess, cat timp am relaxed pace.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Work work

Post by ola small dickie »

total de acord cu ce a zis marvas. eu merg la munca 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana pt bani, evident, nu pt altceva. altfel as sta acasa. dar mi se pare prea mult timp petrecut la munca. extrem de mult. nu neaparat ca muncesc non stop 8 ore (pentru ca nu se intampla asta) dar faptul ca esti obligat atat de mult timp sa fii fizic acolo in loc sa fii acasa sau in alta parte mi se pare frustrant. de cand cu pandemia asta a mai aparut si la mine lucrul de acasa ocazional. chestie care mai schimba paradigma, asa mi se pare mult mai ok.


POWER TO THE PEOPLE!
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by DANiel »

As dori să spun că sunt perfect de acord cu voi.

Eu muncesc într-un mediu relativ ok, dar am și persoane care fac parte din mișcarea asta cultistă. Mi se pare că sunt prinși așa într-o lumea inexistentă, desprinsă de lumea reală, în care totul se reduce la cărți de dezvoltare personală și lecții de time management.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Work work

Post by marvas »

Pătrunjelu' wrote: 30 Aug 2020, 02:09 Eee, nu se putea concepe nici munca remote, acum uite-i pe toti cum si-au schimbat parerea :lol:
De cel putin 2 ani am tot cerut munca remote pentru departamentul in care lucrez. Dar nu munca de acasa in fiecare zi, ci o zi sau doua pe luna. Am pregatit si o prezentare cu avantaje si dezavantaje si un Excel cu situatia multor firme de IT din Cluj cu informatii pe care le-am gasit de la cunostinte, ca sa demonstrez ca marea majoritate ofera asa ceva. Bineinteles ca mi s-a zis ca nu se poate, ca nu poti da ceva unui singur departament ci trebuie dat tuturor, ca nu ai cum sa dai asa ceva tuturor pentru ca ce te faci daca iti lipsesc toti oamenii din birou in aceeasi zi, ca legea din Romania nu permite, etc

Am propus sa incepem cu cateva echipe doar si sa vedem cum merge, chiar si o zi la 2 luni. Nu s-a vrut nici asa, dar s-a ajuns la un fel de compromis ca daca cineva are o urgenta acasa (poate vine instalatorul sau electricianul) atunci poate sa faca prin exceptie o cerere.

Bineinteles ca acum suntem toti de acasa si productivitatea nu a scazut deloc iar asta nu o zic eu, o arata cifrele.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Work work

Post by Fular »

Nu numai că productivitatea n-a scăzut, dar există laude, destul de discrete de altfel, că se face over time de acasă. Mai mult de atât, mai ales penru multinaționalele mari și foarte mari sunt și beneficii aduse de lucratul de acasă: facturile de curent și utilități au scăzut la un nivel nemaipomenit.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Work work

Post by Waaagh! »

Am observat ca in general cand e vorba de interesul angajatului apar tot soiul de bariere legale. Nu permite legea, nu se poate, depinde intru totul de un minister inflexibil etc. Dar cand e vorba de interesele conducerii si magarii mai mult sau mai putin oculte, subit apar artificii, manevre, posibilitati, iar legea se reduce la o bariera pentru boi. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Work work

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Fular wrote: 30 Aug 2020, 10:57 Nu numai că productivitatea n-a scăzut, dar există laude, destul de discrete de altfel, că se face over time de acasă. Mai mult de atât, mai ales penru multinaționalele mari și foarte mari sunt și beneficii aduse de lucratul de acasă: facturile de curent și utilități au scăzut la un nivel nemaipomenit.
Don't forget about this

Facebook employees may face pay cut if they move to cheaper areas to work from home
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Work work

Post by Fular »

Bine, americanii sunt futuți în cap. Circula la un moment dat o imagine pe 4chan cu un internship la nu știu ce companie și trebuia să-i plătești lunar pentru privilegiu de a lucra pentru ei.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Work work

Post by McWilliams »

Personal, n-am nicio problema cu specimenele care vor sa linga curul/pantoful sefului/sefutului. As prefera sa fie platiti in consecinta pentru orele extra in care depun acest efort (above and beyond the call of duty), dar asta doar ca principiu - pentru ca pupatul in dos este work-related doar daca esti in BDSM. Problema apare cand se trece la nivelul "X poate sa (orice) timp de 10 ore/zi, ba mai vine si sambata; tu de ce nu poti, cum poate X?". Sau contrapartida "X nu s-a plans niciodata ca (orice) timp de 10 ore/zi, chiar si in zilele de sarbatori legale; de ce ai fi tu singurul care se plange?".

Nu dau doua parale pe treaba asta atat timp cat nu exista pretentia sa mi se aplice si mie (sau, la cadru mai general, sa se aplica in bloc pentru toti ceilalti angajati). Poate iti place sa fii sclavul cuiva. Poate cauti o scuza sa nu ajungi acasa ca sa dai piept cu problemele de acolo. Poate ai nevoie de bani si nu ai gasit altceva decat "extra time in the office". I used to not give a shit! Dar acum trebuie. Pentru ca daca taci in fata unor astfel de manifestari, se percepe cumva o aprobare tacita. Ba mai mult, o incurajare a etosului firmei/culturii organizationale. Pot sa jur ca, de fiecare data cand ii raspund unui sef "Ce face X este exceptie, nu regula", mecla lui aduce cu ciumegul din filmul Cel mai iubit dintre pamanteni, ala care zice "futu-va muma-n cur de reactionari" la 1753.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Work work

Post by Jaunty »

marvas wrote: 30 Aug 2020, 01:11 Oameni care se lauda cu cat au muncit, cate ore in plus, cate weekend-uri, de parca asta i-ar face mai demni cumva, mai virtuosi.
În abstract, n-am nimic împotrivă. Sunt cauze și organizații pentru care se poate spune că a munci mult te face mai demn/virtuos/etc. Și sunt momente în care e necesar un efort suplimentar.

Dar practic, pe lângă faptul că nu e un mod sustenabil de a lucra (plus ce a zis McWill înainte), problema e în primul rând asta: pentru ce muncești? Cui faci bine muncind? Nu cumva faci mai mult rău? Genul de întrebări la care este greu să-ți răspunzi cinstit dacă ești plătit bine, ai un trai decent și îți place mediul de lucru. „It is difficult to get a man to understand something, when his salary depends on his not understanding it.” Plus că implică un efort de gândire în perspectivă, ținând cont de aspecte precum:
marvas wrote: 30 Aug 2020, 01:11 E destul de evident ca in general se produce mult mai mult decat se consuma si se toaca resurse degeaba.
Dar oricine are pretenția de a nu face rău, sau măcar de a nu pedala în gol, trebuie să-și pună serios asemenea întrebări.

Edit:
Aaron [Swartz] believed that … you literally ought to be asking yourself all of the time, "What is the most important thing I can be working on right now?" And if you're not working on that, why aren't you?
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Work work

Post by rdo »

Terminati cu prostiile si intoarceti-va la munca
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Eu sunt de parere ca ordinea ar fi meaningful work>flexibility>pay. Eu acum lucrez doua saptamani on cu doua off, in fiecare luna, si cand sunt on e un nimic oricum. Zero meaning, dar imi platesc traiul, zero stress si am la timp garla sa-mi bag si'n cur. Desigur, remuneratia nu lasa pentru foarte multe exigente pe luna dar nici nu sunt rupt in cur.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Work work

Post by marvas »

la noi se fac alegeri pentru reprezentati ai angajatilor care sa negocieze contractul colectiv de munca. Am fost incurajat sa particip pentru ca lumea stie ca sustin saptamana de lucru de 4 zile. IS THIS THE REVOLUTION THEY TOLD US ABOUT?
Last edited by marvas on 26 Jan 2021, 21:51, edited 1 time in total.
Reason: corectat
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Work work

Post by ola small dickie »

Scade o la 3 pt mai multe sanse
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Work work

Post by marvas »

buna idee, asa se face la negocieri, vii cu o propunere nesimtita la inceput ca sa ai de unde sa incepi dezbaterea
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Atunci cand mutual-ground-ul e ca amandoua partile stiu ca oferta opusa e un gunoi. :P
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by stef »

Sa fie si Vineri inclusa in weekend? I'm in :lol:
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Work work

Post by McWilliams »

I've been out of the loop for too long. Ce naiba inseamna "saptamana de lucru de 4 ore"?

1) Saptamana de lucru de 4, adica 4 zile de munca?
2) Saptamana de lucru de 4 ore, adica 4 ore de munca pe zi?
3) Saptamana de lucru de 4 ore, adica 4 ore de munca toata saptamana?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 7 guests