Work work

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Work work

Post by TG »

Cât am lucrat de acasă am fost mult mai stresat și obosit, câștigul de timp petrecut pe drum în mod normal, nu a fost ceva pozitiv. Mersul pe jos mi se pare o chestie foarte benefică și relaxantă.

Apoi am revenit la birou și tot a fost mai intensiv, pentru că pandemia a reprezentat o crește foarte mare a profitului și volumului de muncă la noi. În practică asta înseamnă că am destule zile în care bag 90% din capacitate, iar media e undeva pe la 70. În timp ce până acum 50% era de ajuns să îmi fac toată treaba și în rest navigam pe internet sau ajutam pe alții.

Clar a mai crescut și numărul de zile în care să nu am timp de nimic, dar nu perioade așa lungi. De ore suplimentare nu se pune problema decât în situații excepționale. De muncă e întotdeauna, însă să ajung în situația de a fi nevoit des să stau peste program ar fi un eșec grav pentru mine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Mărar wrote: 24 Feb 2021, 17:16 Voi cat downtime aveti in medie la munca?
Fix jobul curent, averaged out, 98%. Am zile cand poate ma aproprii de 50% dar sunt incredibil de rare si motivul pentru care sunt la 98% si nu 99%. Some people work for their money, i don't. Probabil de ce nu am foarte multi. :)
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Image

:lol:
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Work work

Post by Fular »

Nu era un fel de comunicat de la Bezos către eșalonul superior și scăpat întâmplător în publicul larg cum că Amazon ar face angajări pe criterii diversioniste pentru a evita sindicalismul (din cauza diferențelor între angajați acestora le-ar fi imposibil să se organizeze în vreo formațiune sindicală)?
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Work work

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Fular wrote: 9 Apr 2021, 20:13
Parcă îmi amintesc și eu ceva de genul asta, Amazon: Jeff Bezos pressed over union 'spying' by MEPs.

le: ah stai, acum am înțeles ce vrei să spui. Closest I could find: Whole Foods Secretly Upgrades Tech to Target and Squash Unionizing Efforts
Data collected in the heat map suggest that stores with low racial and ethnic diversity, especially those located in poor communities, are more likely to unionize.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Lol... variety hires sa divizeze work forceu. Blana asta. 'deci luam pe asta ca-i rasist, asta ca-i negru, asta ca-i transfob, si astalantu ca e ftm, apoi luam un gay si o lesbi, un autist si un suferind de aspergers pe care-l tinem in spate la stocking si aia e, am rezolvat treaba'.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Work work

Post by Fular »

Știi că Aristotel avea chestia aia numită Philia pe care a definit-o ca baza fundamentală pentru orice societate democratică funcțională și că apare doar în comunitățile omogene. În cele formate din multiple grupuri etnice nu pot să domine decât despoții, nu?

Corporațiile nu sunt democrații, iar ideile vechi pot avea aplicabilitate actuală, mai ales având în vedere tensiunile rasiale din U S of A. Nu pot decât să speculez, dar se poate să existe un pic de merit în spatele zvonului.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Long working hours are a killer, WHO study shows
In the first global study of the loss of life associated with longer working hours, the paper in the journal Environment International showed that 745,000 people died from stroke and heart disease associated with long working hours in 2016.

That was an increase of nearly 30% from 2000.

"Working 55 hours or more per week is a serious health hazard," said Maria Neira, director of the WHO's Department of Environment, Climate Change and Health.

"What we want to do with this information is promote more action, more protection of workers," she said.

The joint study, produced by the WHO and the International Labour Organization, showed that most victims (72%) were men and were middle-aged or older. Often, the deaths occurred much later in life, sometimes decades later, than the shifts worked.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Work work

Post by juve3332 »

Mda, oarecum logic. Cu cat lucrezi mai mult, cu atat ai mai putin timp pentru activitati care sa-ti pasteze tonusul fizic, pe de o parte, si de recreere, pe de alta. Daca se desfasoara si intr-un mediu traditional de birou, se adauga sedentarismul. Plus o suita de alte comportamente nesanatoase pe care le implica lipsa de timp. Nu zic ca nu e bine sa fie documentata si stiintific-experimental, dar chestiunea era destul de clara de la inceput.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Daca e sa se legifereze ceva in directia asta, e nevoie si de date, oricat de evidenta e problema.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Stai asa ca eu am ramas blocat la 55 ore pe saptamana, wtf 11 ore pe zi l-v sau 9 ore pe zi l-samb. Alea's toate datele de care ai nevoie.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Am avut o perioada in EA cand bagam atatea ore, si ca mine multi altii; totul pentru a ajunge la 2000 ron pe luna, cu OT cu tot :lol:

Sau mai stateam 2 ore peste program ca sa scriu rapoartele (neplatit); sperand sa ajung promovat pentru a castiga 1500 ron de baza, sau cat naiba o fi avand un lead in vremea aia
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Work work

Post by Waaagh! »

Azi-maine vor publica un studiu in care vor constata cu usoara uimire ca lipsa aerului duce la asfixiere.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Numere, e nevoie de numere; impactul concret asupra sistemului de sanatate / vietii omului.

Hai ma ce naiba :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Work work

Post by Waaagh! »

Image
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by stef »

Mărar wrote: 18 May 2021, 02:53 Am avut o perioada in EA cand bagam atatea ore, si ca mine multi altii; totul pentru a ajunge la 2000 ron pe luna, cu OT cu tot :lol:

Sau mai stateam 2 ore peste program ca sa scriu rapoartele (neplatit); sperand sa ajung promovat pentru a castiga 1500 ron de baza, sau cat naiba o fi avand un lead in vremea aia
Sa inteleg ca daca lucrezi la EA si nu ai ore suplimentare sau Sambete/Duminici muncite, nu te promoveaza/creste salariu oricat de bun ai fi pe ce faci?
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Nu doar atat, dar iti scadeau puncte la evaluare, iar dupa 3 luni riscai sa nu-ti mai prelungeasca contractul. Doar 5-10% ajungeau sa aibe contract pe perioada nedeterminat; moment in care oricum nu mai erai acelasi om :lol:

Tin minte pe unu' care se mandrea cu faptul ca a venit la toate OT-urile / nu si-a luat concediu timp de un an. Nu inteleg cum era legala treaba asta; desi banuiesc ce de asta ii tineau pe toti ca contractori. Si o data pe an sau pe acolo, iti schimbau contractul catre alta firma de contractare.

Nu mai tin minte numere exacte, dar in vara / toamna erau cam 500 de testeri, iar in iarna acest numar scadea la 100; toate jocurile importante fiind lansate sau trecute de stadiul de certificare, nu aveau nevoie sa pastreze toti oamenii.

Peak capitalism ce mai.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by stef »

Mi se pare incredibil de aiurea, nasol si chiar incorect fata de angajati ca o companie care-si bazeaza activitatea pe testare jocuri sa-si promoveze angajatii dupa astfel de criterii. Si banuiesc ca nici maririle de salariu nu sunt cine stie ce, si asta deabia dupa 2-3 ani de munca plina de overtime..
Image
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Era un considerent doar (categoria "implicare" parca se numea :lol: ), conta si cum erai ca tester; dar da, conta. Daca nu faceam OT intr-o luna eram tras de ureche de lead, mai ales in perioada de dinainte de certificare, atunci era haosul si nivelul de munca maxim.

Tin minte ca o data am fost sunat cat eram in concediu la munte, sa ma felicite managerul pentru o marire, caci avusesem evaluari bune, mi-a comunicat ca o mi se adauge 40 de ron la salariu. Eu am tacut vreo 5 secunde, nestiind exact cum sa raspund. El: "Si? N-ai nimic de zis?"

Mariri aveai dupa 6 luni, 1 an, nu mai tin minte exact. Candva in anul 2 trecusem pe senior (dar tot contractor, puteai sa fi lead si tot nu era garantat sa ai pe perioada nedeterminata) si cred ca aveam 2 mariri la activ deja. Dar nu pot sa zic ca mi-au imbunatatit situatia financiara in vreun fel.

Nu stiu cum e acum; n-am mai vorbit cu cineva de acolo de cel putin 8 ani. Dar nu-mi imaginez ca e mai bine.


edit: oh doamne, imi aduc aminte ce intrebari primeam daca nu voiam sa vin la OT
"De ce nu vrei sa vii, ai ceva de facut in weekend?"
"Hai vino la OT, ca stiu ca n-ai nimic de facut"
"Dar de ce nu vrei sa ajuti echipa?"
"Si? Planuri de weekend? Nu? Atunci hai la OT"

Si toti aveau replici d-astea, cred ca nu te faceau lead daca nu le foloseai :lol:
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests