Work work

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

E o idee dintr-o carte a lu' unu, dar nu se aplica productiei in sine, ci managementului, si mult scandal pe 'passive income'. Scheduling, ceva sa delegi si sa verifici mailuri/chestii doar pe program, nu la fiecare 10 minute toata ziua. Sa ma auto-citez "am muncit foarte mult sa muncesc asa de putin". Dar da, 4 ore pe saptamana cu totul parca era.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

McWilliams wrote: 26 Jan 2021, 18:58 I've been out of the loop for too long. Ce naiba inseamna "saptamana de lucru de 4 ore"?
Out of the loop de 14 ani.

https://www.amazon.com/4-Hour-Workweek- ... 0307465357

edit: damnit quacky
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Work work

Post by McWilliams »

Deci e mai mult "saptamana de 36 de ore de ia-ti meeting-urile tale, cu piechart-urile tale, cu spreadsheet-urile tale, cu taget-urile tale, cu pipe-line-urile tale etc. si ti le baga-n cur" decat "saptamana de lucru de 4 ore".

As putea pune pariu pe un bax de bere ales de Ola ca, in tarile civilizate si in companiile orientate spre eficienta maxima, functia asta de "management" se va automatiza inaintea alora de executie (ca sa nu zic menial labour). It won't take Skynet-level AI to forward emails and determine which of the three pre-established routes to take.


Later edit: "review"-urile de pe Amazon merita un subreddit intru sine. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Work work

Post by McWilliams »

Bai, deci nu trebuie sa tinem asta secret de restul forumului:
The author breaks it down in four steps D E A and L (nota McWilliams-iana - The art of the deal anyone?!)
D is for definition and is probably the only part of the book of any substance. If you’re under 23, naive, and never stand up for self you might get something out of it. It’s mostly work mindset a lot of people have developed over a year or so in the work world.
He also advocates calling yourself an expert and teaching courses on topics you have no authority in. Ultimately, this is where the book falls apart as this is his central way to live the four hour work week, which if you take a look at his own life he isn’t living that way.
Even starting the first chapter, I could feel my BS-ometer beginning to wiggle upward on the scale. About the time I got to the outsourcing - where he proudly admitted paying someone $4 an hour to do his work for him - then read the "result" from one of his readers where he (a chef) was able to hire some brown person to cook for him at $5 a meal... (leaving me to wonder if that chef would happily work for $5/hr to cook for someone else) that's when I realized that this covertly racist and utterly lazy method of making/saving money went against my every moral fiber.
Practice the art of nonfinishing. This is another one that took me a long time to learn. Starting something doesn’t automatically justify finishing it. If you are reading an article that sucks, put it down and don’t pick it back up. If you go to a movie and it’s worse than Matrix III, get the hell out of there before more neurons die. If you’re full after half a plate of ribs, put the damn fork down and don’t order dessert. More is not better, and stopping something is often 10 times better than finishing it. Develop the habit of nonfinishing that which is boring or unproductive if a boss isn’t demanding it.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Yep, fu' crazeul. Tipul poate nu era neaparat rau voitor, dar s-a dat in barci maxim cu cartea aia. Dar, luate de departe si nepuse la microscop, niste chestii sunt de retinut si de implementat. Chiar azi aveam o discutie ca niste unii la noi au iron grip pe niste sisteme care tot mai pica and shit, si ii sunam la 5 dimineata sa rezolve ceva, cand plm, puteau sa-si faca scripturi sau sa delege, si sa futa/doarma timpul ala in loc sa stea cu stresul de oncall pe cap, si luau aceasi bani.

Dar marog cartea ajungea la gunoaie d-alea de ai citat, 'nu mai merita sa imi gatesc singur ca bani/minut' aidiboss. Sau sugera sa te arunci sa-ti faci nush ce firme de passive income la doi pasi de 'get rich quick' sau piramidale. Oricum per total eu mereu am luat-o ca o carte de citit cand esti deja bogat dar esti prea prost sa poti sa chiar beneficiezi de bogatia aia. De departe nu carte care ar ajuta pe unu care rupe 9-18 si chiar produce ceva zi de zi. (ca eu consider ca nu conteaza ce job faci, si poate varia cantitatea de A sau de B, dar fie comunici, fie produci, nu exista altceva pe planeta asta)
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Work work

Post by marvas »

scuze, m-a luat valul, am vrut sa zic 4 zile
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Work work

Post by Fular »

Quackers wrote: 26 Jan 2021, 20:28 puteau sa-si faca scripturi sau sa delege, si sa futa/doarma timpul ala in loc sa stea cu stresul de oncall pe cap, si luau aceasi bani.
plm, din câte știu oncall-ul presupune o bonificație. cel puțin asta mi-au zis câțiva ingineri/tehnicieni și de aia au și ales să-l "facă".
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Work work

Post by Quackers »

Ain't fucking worth it imho. Fie iti faci planuri si cari laptop dupa tine la bere si nu poti sa te pulesti cu baietii oricum ca poate trebuie sa muncesti, sau trebuie sa te opresti in mijlocul unui act placut ca sa futi trei scripturi din stanga in dreapta in loc de ce ai in pat, sau cand pleci in ceva excursii trebuie sa te asiguri ca ai internet unde o sa fii si sa nu fii foarte departe de acel laptop magic, sau pur si simplu vrei si tu sa dormi si sa te trezesti fix cand ai chef... pentru mine cel putin, on-callul, bonificat sau nu, ca parte a programului per se sau nu, mi se pare scarbos si nu e nici pe departe 'timp liber planificat cu niste munca printre', cat 'munca planificata cu niste timp liber printre'.

Insist pe o separare a muncii ca timp, si chit ca se mai intampla una sau alta, sau mai tragi ca un erou din cand in cand asteptand sa ti se faca statuie, that's fine, dar daca uzualul e sa nu mai existe delimitarea aia destul de clara, no thanks.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by stef »

Genu asta de job care cere mentenanta nonstop pt ceva anume, in care timpul meu liber de dupa programu normal de lucru este intoxicat cu tot felu de interventii obligatorii aka stat cu telefonu/laptopu langa mine ca cine stie ce request "important" apare - NO, THANKS
Consider ca dupa ce s-a terminat programul de lucru de 8 ore, ma lasi in fuking pace si nu mi se rupe nici un milimetru ca sistemu se prabuseste sau moare pe vecie in timpul meu liber. Daca vrei mentenanta nonstop, esti patron, esti milionar/miliardar, angajeaza mai multi oameni pe ture si nu mai fura tu din timpu meu liber. Nu as semna ever un astfel de contract
Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Work work

Post by Jaunty »

marvas wrote: 22 Jan 2021, 18:53 la noi se fac alegeri pentru reprezentati ai angajatilor care sa negocieze contractul colectiv de munca. Am fost incurajat sa particip pentru ca lumea stie ca sustin saptamana de lucru de 4 zile. IS THIS THE REVOLUTION THEY TOLD US ABOUT?
Cum e, te-ai băgat?
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Work work

Post by marvas »

pana la urma nu, din cateva motive:

- multi colegi au copii si rate la banci si nu isi doresc sa treaca la un program mai scurt care poate sa insemne mai putini bani
- mi-am dat seama ca ar fi destul de egoist sa insist pentru o cauza la care tin mai mult eu, astfel colegii ar pierde un loc de reprezentant care ar putea sa fie ocupat de cineva care chiar sa ii reprezinte
- am facut si un topic pe reddit ca sa vad ce parere au necunoscutii, iar rezultatele nu au fost cele mai incurajatoare


In schimb eu in continuare vreau aceasta schimbare si as vrea sa o duc prin puterea exemplului. Sunt foarte determinat sa renunt la o parte din salariu pentru o zi libera in plus. Luna viitoare avem review-urile anuale si imi pregatesc argumentele pentru o propunere. Daca printr-o minune reusesc asta, as crea un precedent de care sa se poata folosi si altii.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Work work

Post by Jaunty »

Greu la mega-corporație. Când am vrut să lucrez mai puține ore, m-am înțeles rapid cu șeful.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Work work

Post by ola small dickie »

marvas wrote: 18 Feb 2021, 20:02


In schimb eu in continuare vreau aceasta schimbare si as vrea sa o duc prin puterea exemplului. Sunt foarte determinat sa renunt la o parte din salariu pentru o zi libera in plus. Luna viitoare avem review-urile anuale si imi pregatesc argumentele pentru o propunere. Daca printr-o minune reusesc asta, as crea un precedent de care sa se poata folosi si altii.
inb4 marvas dat afara
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Voi cat downtime aveti in medie la munca? Sunt obisnuit ca prin diversele companii prin care am lucrat sa am 1-2 ore pe zi in care sa ma organizez (clean up one note, delete emails, delete desktop, plan for future tasks) sau sa frec duda. Dar de cam sase luni incoace lucrez aproape la foc continuu, de cele mai multe ori nici pauza de o ora nu am timp sa mi-o iau.

Am intrat in randul oamenilor normali? Simt cum alunec usor usor intr-un burnout.

Ca sa nu mai zic ca atunci cand lucram la birou, era obligatoriu ca din ora in ora sa ies la tigara pe balcon, chit ca nu eram fumator :lol:. Dar na, compensez prin faptul ca nu mai pierd o ora jumate pe zi pe drumuri.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by DANiel »

Same here, și eu bag mai mult de acasă. Mainly de când lucrez de acasa eu nu îmi iau pauza, exceptând pauza de masă - care și aia acum îndemână 15 minute pe fast forward, sau dacă gătesc ceva maxim 30-40 minute. Și cam asta este tot. Mă gândeam că poate uneori mai frecvent duda și mă mai uit pe forum câteva minute, mai ciupesc așa, dar asta făceam oricum la birou, plus că acolo luam pauze scurte mai des.

Pe mine o să mă amuze când o să ne întoarcem la birou, pe că toată lumea să obișnuit în pandemie să bage forjă de acasă, total diferit față de cum era la birou, și toate productivitatea asta artificial creată o să se ducă pe falus. I will enjoy this.

P.S. - îmi este dor să ies afară, să mai văd și eu oameni în drum spre muncă
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

N-o sa-mi fie niciodata dor de acele 5-10 minute claustrofobe dintre magistrala 1 si 2 de la unirii.
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Work work

Post by McWilliams »

Nu prea lucrez de acasa. Insa la birou, pentru ca tot jonglam intre 50% si 70% din forta de munca (in functie de culoarea scenariului), pot sa zic ca fac un an de cand imi iese pe nas.

Nothing like a fucking pandemic to help you realise how valuable Bob "took me an hour to write an email" was to the team.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Work work

Post by Mahdi »

Eu am avut o experiență chiar diametral opusă cu lucratul de acasă. Aș zice că timpul de lucru real e undeva la două-trei ore pe zi, plus teleconferințe și pauze lungi și dese. Nu am avut o creștere artificială de productivitate, chiar din contră, simt că mi s-a accentuat tendința de a procrastina. Dar mai recuperez în câte o seară, promițându-mi că nu mai fac.

Am mai avut perioade în care a trebuit să pun umărul și să lucrez în regim intensiv, atât la birou cât și în home office. Dar niciodată nu s-a pus problema de lucrat luni de zile la modul în care să nu-ți permiți o pauză de o oră într-o zi. La unii colegi am văzut chestia asta - mereu stresați, mereu rămași peste program - dar nu aș rezista nici 3 luni să lucrez așa.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Work work

Post by Mărar »

Crede-ma cand zic ca ma straduiesc sa procrastinez pe cat posibil. :lol:
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Work work

Post by DANiel »

Sunt seri in care bag și până la 8 :(
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests