[S&T] Articol 100 de jocuri

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

[S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

Spuneam în postul despre colaborarea cu Știință & Tehnică că avem posibilitatea să mai scriem ceva pentru ei. Nu e încă sigur, dar ideea e că vor scoate în curând un număr special să sărbătorească 100 de numere și ar avea nevoie de un articol mai mare despre 100 de jocuri.

Pe scurt, ar trebui să prezentăm 100 de jocuri, cu o scurtă descriere la fiecare, cu excepția câtorva pe care o să le dezvoltăm puțin mai mult (ex: fiecare al 10-lea joc). Și nu, nu e nevoie să aibă legătură cu profilul revistei, nu cred că am avea atât de multe jocuri despre care să scriem.

Și, fiind atât de mare, dar și un subiect atât de generos, am putea să-l facem împreună, cu colaborarea a cât mai multor membri ai comunității. Doar avem atâtea game drafturi la activ. :)

Conceptul și structura articolului sunt încă în discuții - le-am propus câteva variante - dar cum termenul limită e 20 septembrie ar trebui să începem să lucrăm la el, pentru că altfel nu am avea timp să-l terminăm. Așa că am ales o variantă care atinge în bună parte toate propunerile pe care le-am făcut și am putea să-i dăm drumul. Dacă se va întâmpla să nu fie potrivit pentru revistă (e posibil) îl publicăm la noi pe site, nu e nicio problemă.

Articolul final o să apară pe 6 pagini în revistă, deci undeva între 9000-15000 de caractere, în funcție și de câte imagini o să punem.


Așadar, articolul. O să avem o listă cronologică, împărțită pe decenii, care să acopere toată istoria jocurilor. N-o să reluăm neapărat eternele borne pe care le știe toată lumea și care au acum mai mult semnificație istorică (Tetris, Mario, Zelda), dar o să le menționăm într-o scurtă introducere la fiecare deceniu. Iar lista efectivă o să cuprindă jocurile care sunt Best Of pentru perioadă și care ne plac nouă aici (ceva ce am alege la un draft), cu accent pe jocurile care ar fi distractiv de jucat și azi. Și o să rămână să ne reprezinte ca comunitate, mai ales una cu vechime cum ne prezentăm.

Cum ne organizăm?

Mai întâi, o să spargem lista pe decenii pe care o să le tratăm individual, în câte un thread dedicat: ante-90, 90-99, 2000-10, 2010-2019. Da, 2020 e pe dinafară, o să-l tratăm pe scurt în paragraful de final al articolului.

Propunerile de jocuri o să vină de la membrii forumului sau culese din drafturile vechi. Ca să meargă mai repede și mai bine, ar fi bine dacă s-ar găsi câțiva voluntari care să se ocupe de câte un deceniu întreg. Prin „ocupat” nu mă refer să scrie tot, ci doar un paragraf introductiv pentru perioada respectivă, care să enumere momentele importante din industrie (ex: primul joc 3D, prima strategie, prima placă grafică cu accelerare 3D) și titlurile importante din punct de vedere istoric. Plus să coordoneze culegerea materialului aferent:
  • să facă o listă inițială de 10-30 jocuri (cu tot cu descriere, dacă sunt scoase din drafturi, acolo unde există)
  • să adune propunerile noi de jocuri și să editeze descrierile unde e cazul
  • să aleagă ce jocuri ar trebui scoase în evidență cu o descriere mai mare
Apoi, descrierile pentru jocurile din listă, precum și propunerile pentru jocuri noi pot veni de la oricine, cu condiția să fie însoțite de o descriere care să argumenteze includerea jocului în listă.

Remunerație și drepturi de autor

:!: Ca să fie clar și să preîntâmpinăm discuții ulterioare: scrierea textelor pentru descrierea jocurilor este voluntară, deci dacă contribuiți la articol înseamnă că înțelegeți că NU sunt remunerate textele și de asemenea că textele vor apărea și în revista Știință & Tehnică (iar apoi și pe site la noi). De asemenea, nici preluarea textelor din drafturi nu se va face fără acordul explicit al autorilor în threadul corespunzător. Dacă nu dăm de ei sau nu își dau acceptul, o să compunem descrieri noi.

De asemenea, textele vor fi semnate la sfarșit, cu pseudonimul de pe forum, sau, dacă preferați, cu numele real (discutăm în privat despre asta). În funcție de cât de mare va fi articolul, probabil că în revistă semnătura de la fiecare text va consta doar din inițiale, iar la sfârșitul articolului va fi un paragraf în care vor fi enumerați contribuitorii cu numele întreg. Pe site vom pune numele întreg lângă fiecare text.

Alte considerente
  • Deceniile nu au un număr fix de jocuri. Dacă nu avem ce include înainte de anii 90, băgăm mai puțin aici și mai mult în altă parte.
  • Nu e un top, nu dezbatem dacă un joc trebuie pus pe o poziție superioară față de altul, ci doar o listă cu jocuri bune. Singurele discuții ar fi dacă un titlu merită inclus în articol în detrimentul altuia.
  • Dacă vom avea situații în care avem prea multe jocuri, discutăm și eventual putem face un vot să hotărâm ce păstrăm și ce dăm afară.
  • Nu ne facem griji de limită de caractere pentru articolul final. Da, trebuie să ne încadrăm în 4-6 pagini, dar dacă va fi nevoie mai scurtăm din descrieri până la limita de caractere pentru revistă, dar apoi vom publica articolul cu descrierile integrale la noi pe site.
  • Cred că putem trata unele serii de jocuri unitar, mai ales dacă se încadrează în aceeași perioadă. (ex: seria Legacy of Kain)

Cam asta ar fi. Știu că nu e timp mult, dar așa au fost circumstanțele. Dacă nu reușim să ne încadrăm în termenul limită, nu-i problemă, rămâne să terminăm articolul doar pentru site-ul nostru. Dar eu zic că putem, dacă contribuie mai multă lume. Să încercăm să avem listele gata până la sfârșitul săptămânii și apoi să terminăm descrierile până la sfârșitul săptămânii următoare.

Până apare altcineva mai hotărât, persoana de contact pentru articolul ăsta o să fiu tot eu.

-----
Câteva linkuri utile:

History of video games

Video Game History și The History Of Gaming: An Evolving Community - împărțire pe momente istorice

Video Game History Timeline - împărțire pe decenii

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Edit: șezătoarea pentru descrierile jocurilor se întâmplă pe topicul dedicat
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Magicake »

In revista o sa apara splituite pe decenii? Pentru ca daca nu, atunci mi se pare ca o sa fie "100 de jocuri misto", ceea ce are mai putin impact decat "jocurile cele mai reprezentative pentru fiecare deceniu".
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

Singura cerință clară până acum e „100 de jocuri”. Dar da, eu pe decenii văd articolul în revistă (și la noi pe site). Și celelalte articole mai mari ale lor au capitole cu subtitluri, nu văd de ce n-am putea avea și aici. Altfel, o listă lungă de câteva pagini ar fi cam greoaie.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Cel mai indicat pentru mine ar fi sa ma ocup de deceniul 90. Daca vrea cineva sa imparta munca de redactare/editare, give a shout.

Ca o intrebare: noi pe forum ne-am ocupat in general de jocuri PC (chiar daca la drafturi nu exista specificata aceasta limitare), mergem pe etosul comunitatii sau incercam sa fim mai progresisti si incluzivi, tratand si conser..., astea, consolele??
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

Adjudecat! :)

Da, noi în comunitate am fost preponderent PC, cred că aplicabil în general și pentru România, mai ales pentru perioada aia. Mi se pare ok să se reflecte asta în listă. Cel mult putem să menționăm vreo lansare de consolă gen PS sau titluri de căpătâi (Final Fantasy?) în scurtul istoric de la începutul secțiunii, dacă e loc.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Mahdi »

Iau eu perioada pre-90, dacă nu dorește altcineva.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by TG »

Ma pot ocupa de 2000 - 2010. Cu privire la descrierile de la draft-uri, cred că nu ar fi nici o problemă să se preia și din draft-urile cu locații sau momente memorabile, nu e nevoie să fie doar cele strict cu jocurile ca subiect.

După ce fac lista inițială voi pune și unde am nevoie mai mare de ajutor. În principiu, pentru ca știu că avem și fani, mi-ar prinde bine texte la jocurile Blizzard, din motive oarecum evidente. :oops: Și din păcate pentru omenire, în acest deceniu influența Blizzard a fost foarte mare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Azad »

Pot lua eu 2010-2019. Daca mai vrea cineva sa se bage la perioada asta, hit me up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

GG men. Abia aștept să văd ce iese.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Bun, o sa incep azi sa definitivez lista. Cred ca putem fi cu totii de acord ca Mahdi va trebui sa cedeze din cota de 25 de jocuri care i-ar reveni in mod aritmetic; de altfel, nu-l ajuta nici stilul greoi, alambicat si total retrograd cu care ne-a obisnuit in articolele pe care cu totii i le-am parcurs si, cu timpul, iertat aici pe forum.

Acum ca am stabilit asta, am cateva precizari : chiar daca noi personal nu monetizam activitatea forumului, revista S&T o face, iar in plus n-ar fi foarte galant, ca sa nu mai spun legal, sa preluam continut de la utilizatori fara sa-i intrebam. Aici poate aparea o problema, daca dam de vreo descriere simpatica al carei autor a disparut in eter. Doi la mana, stilurile noastre variaza intr-o oarecare masura; asta e si un atu, dar poate fi si o problema, daca sarim mult prea abrupt de la caterinca la un ton serios si tot asa, mai ales ca probabil n-o sa semnam individual fiecare text. Chiar, autorii ar fi in vreun fel amintiti sau am preda continutul ca opera colectiva a forumului? Nu in ultimul rand, va exista un master-editor care sa armonizeze continutul final?

Cat despre serii vs. jocuri individuale, eu sunt de parere ca ar trebui sa mergem pe mana celor din urma. In primul rand, lista ar deveni mult mai personala, unica, fata de o previzibila insiruire a unor serii legendare (seria Monkey Island, seria Myst, seria Thief etc vs. MI3, Myst 2 - Riven, Thi4f). Am rezolva si problema plasarii cronologice (unele dintre serii se arcuiesc pe deasupra mai multor decenii), am avea sansa sa ne certam putin intre noi care iteratie merita cel mai mult sa se afle in panteon (which is all the fun, right?!) si ar da intregii selectii un aer aparte, mult mai personal.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

juve3332 wrote: 9 Sep 2020, 08:43 Cred ca putem fi cu totii de acord ca Mahdi va trebui sa cedeze din cota de 25 de jocuri care i-ar reveni in mod aritmetic
Nu știu dacă glumeai și cu această primă parte, dar nu cred că e nevoie să împărțim jocurile în mod fix dinainte. După ce avem listele inițiale pentru fiecare deceniu putem decide ce jocuri păstrăm sau tăiem din fiecare deceniu, înainte să scriem descrieri.
chiar daca noi personal nu monetizam activitatea forumului, revista S&T o face, iar in plus n-ar fi foarte galant, ca sa nu mai spun legal, sa preluam continut de la utilizatori fara sa-i intrebam. Aici poate aparea o problema, daca dam de vreo descriere simpatica al carei autor a disparut in eter.
Ai dreptate, nu mă gândisem la asta. Cel mai ok ar fi să obținem explicit acceptul respectivilor, dacă mai sunt pe aici, sau să compunem descrieri proaspete. O să adaug și explicit în postarea inițială că toate contribuțiile de texte NU sunt remunerate în niciun fel și vin cu acceptarea publicării în revistă.
Doi la mana, stilurile noastre variaza intr-o oarecare masura; asta e si un atu, dar poate fi si o problema, daca sarim mult prea abrupt de la caterinca la un ton serios si tot asa, mai ales ca probabil n-o sa semnam individual fiecare text. Chiar, autorii ar fi in vreun fel amintiti sau am preda continutul ca opera colectiva a forumului?
Nu văd o problemă în asta, ba chiar mă așteptam să varieze stilul, fiind un articol colectiv. Iar în funcție de cât de mulți autori o să avem, eu mă gândeam că am putea să semnăm și textele individuale, cu inițiale în paranteză. Iar la sfârșit să avem o listă de genul „Au contribuit X, Y, Z”.
Nu in ultimul rand, va exista un master-editor care sa armonizeze continutul final?
Da, așa ar trebui. Nu neapărat să modifice textele să egalizeze stilurile, dar pentru coerență și greșeli de scriere. O să fac eu asta dacă nu se oferă altcineva.
Cat despre serii vs. jocuri individuale, eu sunt de parere ca ar trebui sa mergem pe mana celor din urma. In primul rand, lista ar deveni mult mai personala, unica, fata de o previzibila insiruire a unor serii legendare (seria Monkey Island, seria Myst, seria Thief etc vs. MI3, Myst 2 - Riven, Thi4f). Am rezolva si problema plasarii cronologice (unele dintre serii se arcuiesc pe deasupra mai multor decenii), am avea sansa sa ne certam putin intre noi care iteratie merita cel mai mult sa se afle in panteon (which is all the fun, right?!) si ar da intregii selectii un aer aparte, mult mai personal.
Da și nu. Mă gândeam că am putea include în bloc o serie de jocuri acolo unde distribuția lor în timp nu e foarte mare și nici nu sunt diferențe semnificative între titluri. Dădeam seria Legacy of Kain ca exemplu, 1996-2003, pe care o putem include în deceniul 90 (dacă este de inclus) și s-o tratăm unitar. Iar alte serii, cu titluri importante fiecare în felul lui, pot fi tratate separat. De exemplu Warcraft, care are jocuri la distanță mare în timp și fiecare a adus ceva diferit și influent pentru industrie, deci ar merita tratate separat (mă refer în principal la 2 și 3).

O serie de jocuri poate fi tratată într-un spațiu puțin mai mare (oricum trebuia să facem asta periodic pentru unele titluri), iar includerea lor în detrimentul jocurilor individuale are și avantajul că lasă loc pentru alte titluri care poate altfel n-ar mai avea loc pe lângă 2 Doom-uri, 3 Quake-uri, 5 Myst-uri etc, 300 de Call of Duty-uri etc.

Nu cred că e cazul să facem o regulă fixă aici, ci o luăm de la caz la caz - dacă se poate să le tratăm în grup, o facem, dacă nu, le lăsăm individual.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Mahdi »

juve3332 wrote: 9 Sep 2020, 08:43 Bun, o sa incep azi sa definitivez lista. Cred ca putem fi cu totii de acord ca Mahdi va trebui sa cedeze din cota de 25 de jocuri care i-ar reveni in mod aritmetic; de altfel, nu-l ajuta nici stilul greoi, alambicat si total retrograd cu care ne-a obisnuit in articolele pe care cu totii i le-am parcurs si, cu timpul, iertat aici pe forum.
:lol: :lol: :lol:

Putem zice că mi-am ales bine perioada despre care să scriu. Da, se poate reduce numărul, nu sunt așa multe jocuri dinainte de 1990 pe care țin neapărat să le includem.

Nu-mi place nici mie ideea cu seriile tratate unitar. Alegeți un joc reprezentativ pe ici pe colo și gata.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Tot nu ma convinge ideea cu seriile. Sunt destul de putine cele din care ar trebui sa alegem doua titluri, intr-atat sunt ambele de revolutionare. In niciun caz nu vad cum am putea avea mai mult de un Doom, un Quake, un Myst sau (eventual) vreun Call of Duty. Vorbind de o descriere relativ scurta, daca ne axam asupra unui singur titlu, e si mai usor, putand evidentia de ce este respectivul reprezentativ pentru serie.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

Cum ziceam, de la caz la caz. Voi sunteți jupânii pe tarla. Dacă credeți că e suficient să puneți un singur joc reprezentativ pentru serie, go ahead. Dacă dați de vreo serie de jocuri despre care simțiți că poate fi tratată colectiv, puteți face și asta. Eu nu am zis să facem o regulă din asta, ci doar am lăsat deschisă posibilitatea, în cazul în care... e cazul.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Mahdi »

ce redactor șef binevoitor
REMEMBER CITADEL
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Azad »

hehe ia sa punem noi in lista toate point&clickurile aparute intre 2010 si 2019
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by TG »

Eu o să fac întâi o listă mai mare, urmând să mai discutăm pe thread, o sa separ jocurile în câteva categorii de relevanța ca să zic așa. Mi se pare mai ok varianta asta decât să tăiem direct prea mult din ele.

Spre exemplu, chestia cu seriile. Voi marca jocurile ce sunt continuări ca nesigure, în funcție de ce se alege din perioada precendentă, ne putem lipsi de ele din a mea. În spriritul restrângerii numărului de jocuri. Tocmai de aia mi s-ar părea mai ok să facem întâi fiecare un thread cu listele inițiale și apoi să completăm cu restul de informații (descrieri & co), pe măsură ce filtram. Dar aici ține și de cum vreți să vă organizați.

De asemenea, o sa fac presupunerea că toți cei care participă pe aici (la organizare) sunt de acord cu preluarea textelor scrise pe forum. Dar dacă e vreo excepție, dați un semn.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Waaagh! »

Eu va ajutam cu placere pentru orice jocuri care mi-au trecut prin mana, indiferent de perioada, dar cum exista sanse ca materialul sa fie publicat de cripto-comunistii vrajmasi ai omului si slujitori ai obscenitatii fara nume de la S&T, trebuie sa refuz. Va rog totodata sa nu includeti chestii scrise de mine in material. Daca ar fi publicabil pe platforma noastra sau alte locuri respectabile, n-as avea nicio problema.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by Cristan »

Am actualizat postul inițial cu un disclaimer necesar pentru contribuția la revistă.

Da, cum a zis TG (și cum am discutat și cu Azad separat), cel mai bine ar fi să faceți întâi doar o listă cu jocuri. Dacă există descrieri bune în drafturi, le treceți și pe acelea separat în thread, dar va fi nevoie ca autorii să își dea acceptul acolo ca să le putem folosi. Altfel, va trebui să facem descrieri noi.

@Waaagh!: sigur. FYI, vom publica articolul ȘI la noi pe site, după ce apare în revistă, deci dacă vrei, poți participa cu descrieri suplimentare pentru acolo.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Articol 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Care e problema cu S&T?!
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest