(Not) Top Games 2000 - 2009

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

(Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Bun, aveți mai jos o listă de jocuri, care urmează să mai sufere modificări. Jocurile sunt puse pe ani, dar nu în ordinea cronologică. Având în vedere că e ușor să dai dovadă de tunnel vision la genul ăsta de liste, aștept eventuale sugestii sau observații.

Verde - plănuiesc să fac eu descrierile, jocuri cu loc asigurat în listă din punctul meu de vedere. Asta nu înseamnă că nu puteți contribui, ar fi mai puțin de scris pentru mine. Just let me know.

Portocaliu - nesigure pentru că alegeri din alte perioade ar putea fi mai reprezentative, mă refer aici la jocuri din aceeași serie sau de același tip

Roșu - nesigure, voi elimina multe dintre ele dacă nu vine cineva cu susținere. Sunt jocuri bune sau excelente, dar care mi se pare că nu au avut reprezentanță pe forum la fel de mare ca altele sau suferă de diferite probleme.

Cele fără nici o culoare sunt jocuri care mi se par mie de inclus, pe baza preferințelor observate și pe forum, dar la care mi-ar prinde bine contribuții. Voi căuta și la draft-uri să văd ce pot aduna.

Todo:

- descrierea introductivă a perioadei (am deja niște idei despre ce puncte să subliniez, dar sugestiile sunt binevenite)
- mentiuni: MMO-urile de la începutul deceniului, Counter Strike, Dwarf Fortress
- ordonarea jocurilor după data exactă a apariției


2000

Need for Speed: Porsche Unleashed (februarie 29)
Deus Ex (iunie 23)
Diablo 2 (iunie 29)
Baldur's Gate II: Shadows of Amn (septembrie 21)
No One Lives Forever (noiembrie 9)

2001

Gothic (martie 15)
Max Payne (23 iulie)
Commandos 2 (20 septembrie)
Silent Hill 2 (24 septembrie)
Wizardry 8 (14 noiembrie)
IL-2 Sturmovik (18 noiembrie)

2002

Syberia (9 ianuarie)
The Elder Scrolls III: Morrowind (1 mai)
Warcraft 3 (3 iulie)
Mafia: The City of Lost Heaven (28 august)

2003

SimCity 4 (14 ianuarie)
Prince of Persia: The Sands of Time (28 octombrie)

2004

Warhammer 40,000: Dawn of War (20 septembrie)
Half Life 2 (16 noiembrie)
World of Warcraft (23 noiembrie)
Knights of the Old Republic II (6 Decembrie)

2005

F.E.A.R (18 octombrie)
Civilizations IV (25 octombrie)

2006


Hitman: Blood Money (26 mai)
FlatOut 2 (29 iunie)

2007


S.T.A.L.K.E.R. - Shadow of Chernobyl (20 martie)
Bioshock (21 august)
The Witcher (26 octombrie)

2008

The Void (17 aprilie)
King’s Bounty: The Legend (25 aprilie)
Braid (6 august)


Listă extinsă:

Spoiler:
Arx Fatalis (28 Iunie 2002)
Beyond Good & Evil (11 Noiembrie 2003)
Rome: Total War (22 septembrie 2004)
Vampire: The Masquerade Bloodlines (16 Noiembrie 2004)
Psychonauts (19 aprilie 2005)
Fahrenheit (16 Septembrie 2005)
Call of Cthulhu: Dark Corners of the Earth (24 octombrie 2005)
Company of Heroes (12 septembrie 2006)
Dead Space (13 octombrie 2008)
Left 4 Dead (17 noiembrie 2008)
Anno 1404 (23 iunie 2009)
Last edited by TG on 11 Sep 2020, 12:51, edited 4 times in total.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Vampire: The Masquerade Bloodlines l-as face cu verde toata ziua. Sure, e bugged af, dar rar mai dai de asa bijuterie. Daca il stergi, chiar ma supar. :lol:

Imi place lista. Personal as mai adauga Knights of the Old Republic 2 si Neverwinter Nights 2: Mask of the Betrayer. KOTOR 2 e basically cea mai misto experienta Star Wars care exista, abunda de atmosfera si e unul din cele mai inteligente sf-uri ever. Ma rog, tu esti mai expert decat mine in RPG-uri, deci nu ma prea pot pronunta la partea de mecanica. Cat despre MotB, cred ca ar fi a bit of a stretch si pot intelege de ce nu l-ai pus, dar am zis totusi sa il mentionez.

Zicea Jaunty de Pathologic 2 pe topicul celalalt. Punem ambele Pathologice?

Rome: Total War is cool. Personal as fi ales Medieval 2, pentru ca e o experienta net superioara. Dar nu ma bag aici.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Cristan »

De ce să nu te bagi? Poți să scrii descrieri și aici, nu te oprește nimic. Sau să dezbați dacă un joc merită inclus sau nu.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Ah nu, ziceam in ideea ca nu ma bag deoarece imi pot imagina de ce l-a ales TG. Mai exact, primul Total War 3D, cu harta strategica eye candy si multe mecanici care urmau sa reprezinte bazele pentru celelalte jocuri. Trebuia sa mentionez si asta in postul anterior, dar m-am luat cu altele si am uitat. :lol: De ce as prefera eu Med 2? Well, e Rome numai ca mai bun si mai complex. Desigur, o data ce ajungi sa descoperi jocul in profunzime observi ca multe mecanici sunt cam inutile, dar imo ofera o experienta mai imersiva decat Rome.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Waaagh! »

In ceea ce priveste Total War, opinia mea e daca mentionati ceva, ar trebui sa fie Shogun, jocul care a pus bazele genului si care are o atmosfera ce lipseste din celelalte titluri, in ciuda imbunatatirilor tehnice. Ca s-au mai cladit chestii dragute deasupra in diverse contexte istorice, mi se pare un btw cand privim lucrurile in ansamblu. Restul jocurilor as zice ca pot fi amintite in treacat, eventual subliniat ca seria a prins un suflu nou dupa ce-a schimbat macazul si s-a dat pe fantasy cu Warhammer.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Well, legat de seria Total War ma gandesc la o chestie. Putem vorbi de jocurile sale cele mai importante. Daca si juve vrea, ofc, el poate lua primul Shogun. TG poate lua Rome sau Med 2, ce prefera, iar eu sa inlocuiesc Shogun 2 cu TW: Warhammer 2, care e basically cel mai jucat Total War veci. In felul asta putem acoperi o serie vasta prin reperele sale cele mai importante.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Eu prefer Rome lui Medieval 2, dar nu mă deranjează să schimb sau chiar să-l elimin. Mi-e dragă seria, dar nu atât de mult. Azad, jocurile cu verde sunt cele la care scriu eu descriere, deci nu neapărat că sunt singurele sigure, doar că la alea dacă tot scriu e clar că nu plănuiesc să le șterg.

Aș fi pus și eu MotB dar am zis să nu fac self wank, și mie îmi place. În rest, mă mai gândesc la ce ziceți și când mai fac modificări le voi posta. Oricine poate propune lejer alte jocuri sau propune pentru eliminare, so go for it. Bună observația cu KotoR, actually, eu nu am reușit să ajung la 2 din scârba de a trece prin primul, deci ești mai în temă decât mine.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Eh, nu tin neaparat sa apara Medieval 2 in lista. Pentru mine e ok oricare dintre ele, nu sunt chiar atat de obsedat de Med 2. Da, incercasem eu o gluma cu scrisul verde, voiam doar sa spun ca sa sustin VtM ca si alegere. Oricine nu e de acord, fite me :)

Incerc eu o descriere micuta la Kotor 2, daca alegi sa il adaugi in cele din urma. Daca nu, poate iti starneste descrierea asta cheful de el. :)
Spoiler:
După experiența ușor anostă numită Knights of the Old Republic 1, Kotor 2 a venit ca o gură de aer proaspăt. Scos de Obsidian, Kotor 2 reprezintă cea mai interesantă experiență Star Wars creată vreodată, cu mult peste filme sau orice altă formă de divertisment scoasă sub această licență. Deși gameplay-ul a rămas același ca în primul joc, lumea din Kotor 2 a devenit mult mai profundă, cu personaje scrise inteligent și idei inedite pentru ceva care poartă numele Star Wars. A fost primul și ultimul joc care să pună sub semnul întrebării natura Forței și să ducă etica și filozofia la un alt nivel în acel univers. Atmosfera este mult mai apăsătoare, mai întunecată, în felul acesta suntem la ani lumină de părțile family friendly ale seriei. De atunci nu a mai reușit nimeni să reproducă această experiență unică. Cu câteva patch-uri scoase de comunitate devine un joc de neratat.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Triggerix »

Left4Dead? O să revin cu o descriere mâine dar sunt de părere că trebuie neapărat să apară pe listă.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Total de acord cu Shadows of Amn, Gothic, Flatout 2 (n-am jucat, dar consensul pare zdrobitor), Blood Money, King's Bounty.

Apoi, restul de rosii:
1) as alege Max Payne 2 ca incontestabil mai solid decat primul;
2) Mafia e foarte misto, dar nu stiu daca de Top 100 all time;
3) la GTA as alege unul singur din cele noi 3D, iar pe logica asta, e San Andreas mai memorabil decat 5-ul? Intreb, chiar nu stiu.
4) la Demon's nu ma bag, fiindca nu-i ciorba mea, dar musai unul de ales.

Portocalii:
1) din universul C&C, singurul cu rasunet in spatiul romanesc mi se pare a fi primul Red Alert. Al doilea e dragut, dar nu mi se pare nici c-a avut cine stie ce succes pe meleaguri mioritice, nici c-ar fi chiar material de top.
2) si mie mi se pare, subiectiv, mai misto Thief 2. E clar ca nu le putem pune pe amandoua, sunt prea asemanatoare si ocupam aiurea un loc. Disqus.
3) Imi plac personajele astea de mor, dar nu cred ca intra in primele 20 de adventure-uri din toate timpurile. Iar pe model Telltale avem alte serii mai de impact.

In rest, as spune ca Deus Ex, Nolf, NFS: Porsche, Syberia, WOW, HL2 sunt toate must-have-uri.

Apoi, avem neaparat nevoie de un TES (as vota Morrowind, daca nu credeti ca ala in Scandinavia ar fi mai misto), un STALKER, un Civilization, un Total War, un Witcher. Nu sunt de parere ca ar trebui sa selectam Shogun doar in virtutea ca este primul care instituie un fel de gen si dinastie. Ar trebui sa alegeti jocul care este cel mai rotund din toata seria; desigur, doua titluri daca ambele sunt de o calitate superlativa si diferite ca anvergura (gameplay vs. feeling, de ex.). Trebuie sa ne gandim si la ce este cel mai jucabil azi sau care a trecut cel mai bine testul timpului.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Waaagh! »

Daca privesti lucrurile in perspectiva istoriei, in ce anume a marcat evolutii, deschis domenii, fixat puncte de reper, nu prea ai de ce sa nu alegi Shogun sau Thief 1. Daca insa criteriile sunt "a fost misto" sau "rotund" sigur ca poti sa mergi pe succesori, doar ca cei din urma isi pierd din relevanta daca maresti suficient scala.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Din cate am inteles, incercam sa alegem cele mai bune 100 (momentan), nu cele mai revolutionare 100. Plus, nu vad cu ce se modifica perceptia daca largim aria de selectie. Worms 3 e cel mai bun Worms, dar ar trebui sa-l alegem pe primul doar fiindca a introdus conceptul?!
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Da dar ideea era sa fie si cele mai apreciate de comunitatea CAR. Sau cel putin a fost si asta un criteriu pentru mine. Trebuie gasit un compromis, primul Shogun are valoare, dar ca si calitate a jocurilor, Shogun 2 e in alta galaxie fata de cele precedente. In evaluarea mea, Rome ar fi fix punctul optim care exprima si cresterea seriei, si factorul de nostalgie si impact in lumea jocurilor.

Personal cred ca San Andreas e startul nebuniei adevarate, a dus la un alt nivel comunitatea Rockstar, la acel moment. Nu am jucat 5-ul, imi imaginez ca e obiectiv superior, dar chiar si-asa nu m-as lipsi de SA

Oricum, in articolul de site cred ca nu ar fi grav daca depasim tinta de 100 de jocuri, asadar am putea include lejer mai multe dintr-o serie, iar la "montajul" pentru revista se mai pot elimina.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Tbh, nu prea avem de ce sa punem GTA V. Yeah, it's cool, dar RDR 2 ii e cu mult superior ca vastitate, frumusete, poveste si tot ce vreti. De acord cu TG la partea de San Andreas.

In rest, asta e si dilema mea. Pe topicul celalalt am luat primul Original Sin, de exemplu. Din cate am inteles 2-ul ii e superior, dar primul OS a fost o gura de aer proaspat in genul RPG. So yeah, what to do.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Depinde pe cine intrebi, Original Sin 2 e categoric jocul inferior in my book. ;)

Nu ca m-as supara foarte tare daca faci rocada, doar sa fie unul.

O sa revin si pe subiectele Mafia si Max Payne, avand in vedere ca le-am rejucat recent parca special ca sa ma contrazic cu juve acum.

LE:

Despre Red Alert 2, posibil sa fie asa, nu am nici o problema sa il schimb. Am ales 2 pentru ca eu personal am crescut cu el la sala de jocuri, deci in mini universul meu a fost chiar foarte popular.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Well, nu fac rocada decat daca vor oamenii in mod unanim sa o fac. Pana acuma nu a zis nimeni nimic de OS, iar mie imi place jocul mult, so it's all good.

Daca pot sa imi dau cu parerea despre Mafia, eu sustin ca isi merita locul in top 100. Dupa 19 ani inca e perfect jucabil, atmosfera e la fel de misto, ca sa nu mai zic de faptul ca da si acum lectii multor jocuri la capitolul world building, poveste si chiar cinematografie. E cel mai bun film cu mafioti, imo :lol:
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Sa-i zici si lu' Mitza.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Apropo, Commandos 2 sau vreun Splinter Cell?
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Le aveam pe ambele pe lista mai largă. În principiu, aș vrea să am un stealth aici, dacă ar fi să nu punem Thief 2, l-aș înlocui, chit că nu au multe în comun.

Commandos 2 eram sigur că vei pune tu și că nu are rost, la fel și Desperados. Dar n-am avut contact prelungit cu seria, dacă 2-ul e mult mai ok, putem să îl punem pe acesta.

Așteptăm să vedem și lista ta preliminară, juve. 8-)
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Pai Commandos 2 si Desperados intra sub jurisdictia ta, chiar daca le poate altcineva scrie descrierea. Desi sunt mai indragostit de primul, Commandos 2 e obiectiv jocul mai bun. Desperados nu stiu cat loc ar mai avea, din pacate.
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest