(Not) Top Games 2000 - 2009

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Nu voiam neaparat ceva Tom Clancy, dar mi se parea ca merita sa intre si un shooter tactic de genul asta, cu planificare & stuff. Cat despre Counterstrike, eu l-as include, sa fiu sincer.
adriano13

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by adriano13 »

Sunt putin uimit ca nu ai ales nimic din seria Serious Sam (chiar daca ai pune cu rosu, desi ma indoiesc)...

Edit : as mai adauga Prey si Crysis :D
Last edited by adriano13 on 11 Sep 2020, 21:19, edited 1 time in total.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Il aveam in preselectie dar nu mi s-a parut ca are loc. Daca are sustinere, sure. Imi place SS dar mi se pare ca FPS-urile old school din perioada anterioara se achita de datorie.

CS... nu stiu ce sa zic, pare evident de mentionat dar de inclus? Daca se mai insista maybe.

Voi actualiza maine seara lista probabil, pana atunci continuati sugestiile. Am sa pastrez si o lista extinsa care poate ne va fi de folos pentru articolul pus pe site la noi.

Inca nu stiu ce facem cu Thief, dar nu sunt eu cel mai infocat fan asa ca va las sa va decideti. Ma rog, o varianta ar fi sa puna Mahdi vreo 10 titluri la el cu restul integrate intr-o descriere frumoasa si noi sa ne facem de cap. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Magicake »

V-ati dezvoltat o gramada vad, nici nu incerc sa comprehendez cantitatea de posturi :lol: Good job.

Ce vreau sa zic e ca e o revista cred citita de liceeni? Scrie pe ea ca "toate liceele au abonament", deci un fel revista Descopera pe care ne "ruga" profa de geografie s-o luam. Cred.

Anyway ce mai vreau sa zic e ca ar trebui inclus CS cu o descriere nice, nu de alta dar orice elitism gameristic o sa fie irosit aici i.e. in revista asta.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3669
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by marvas »

dimpotriva, eu cred ca multi o sa afle despre titluri interesante de care nu stiau
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4671
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Magicake »

Hm, gen intro "here's what you already know about" si apoi descrieri la jocuri "here's what you DON'T know about". Ok, mi-ai inversat perspectiva.

Adevarul e ca fix aia imi placea la vechile reviste, sa aflu despre cele mai obscure (pentru mine) jocuri.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Ok bois. Am actualizat lista din primul post, tot suntem pe la 35+ de jocuri, deci mai e de tras. Am pus și o listă extinsă cu titluri care cred că ar merita incluse dar în articolul pentru revistă e greu să le facem momentan loc, clar nu putem mulțumi pe toată lumea.

Dintre sugestiile făcute, am schimbat Pathologic cu The Void și am adăugat Dead Space, KotOR II și Warhammer, pentru că ar fi aiurea să nu avem măcar un Warhammer aici. Am adăugat și IL-2 Sturmovik, dar nu știu nimic despre el. Stokkolm, nu ne ajuți și cu o mică descriere?

Am mai scos/mutat după propriile idei jocuri, ideea fiind să rămână o listă reprezentativă și preferabil destul de variată. A mai scăzut numărul de jocuri față de lista inițială, chiar dacă am adăugat dintre sugestii.

Am rămas fără jocuri în 2009, dar 2000 și 2001 sunt boșii finali din listele astea.

Bun acum despre Mafia și Max Payne. Le-am jucat pe ambele (precum și Max Payne 2) în ultimii 2 ani parcă, așa că am memoria la zi, deloc încețoșată de nostalgie.

Max Payne 2 este incontestabil mai solid decât primul când vine vorba despre gameplay și cât de jucabile ar fi azi. Problema este că pe o scară de la 0 la 10, ambele sunt în esență niște nulități, al doilea se apropie de 1, în timp ce primul tinde către 0, dar diferența nu se traduce în ceva notabil pentru jucătorii zilelor noastre. Sigur, se pot juca, poți să tragi cu arma, la fel de ușor poți însă remarca că e greu să găsești un third person shooter mai prost, de-atunci până acum.

Ca atare, nu cred că importanța jocurilor stă în gameplay, indiferent cât de buzzword e bullet time-ul. În schimb, e vorba de atmosfera surprinsă, faptul că e cel mai Frank Miller joc care există, tributul deschis către gun ballet-uri și cinematografia din Hong Kong și chiar design-ul nivelelor. Primul Max Payne mi se pare acum în complet altă ligă față de al doilea, cu toate romanțele lui. E o experiență mai puternică, un joc mai unhinged și mai memorabil.

Desigur, îmi plac ambele foarte mult și nu m-aș supăra să le schimb dacă aceasta e decizia populară. Cât timp unul există, nu mă supăr prea tare.

Discuția cu Mafia e oarecum similară. Nu excelează tehnic, e un GTA mai prost practic. Însă talentul în ale game design-ului prezent în jocul ăsta eclipsează orice a scos Rockstar în istoria recentă. Micile detalii separă Mafia de jocurile contemporane lui, precum și de cele care au urmat. Este printre singurele jocuri ”cinematice” în care partea cinematică e fluent integrată. Restul jocurilor de la vremea aceea (și nu numai) par a fi niște analfabeți pe lângă expunerea din Mafia. Plimbările cu taxiul prelungite, care au frustrat puberii, ori geniala călătorie cu trenul de la sfârșit, sunt decizii care astăzi nu s-ar lua, pentru că jucătorul trebuie să iasă satisfăcut după o sesiune de 15 minute de joc. Iar pe-atunci nu prea se luau pentru că puțini își băteau capul să ofere scuze atât de dezvoltate pentru o sesiune de măcel.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

As elimina Alice, Undying, Silent Hill, Mafia, Warhammer, Dead Space. Revin cu argumente.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

Sa facem lista asta fara nici un Sillent Hill nu mi se pare acceptabil. In rest, in afara de Mafia nu am neaparat nimic de zis, pot merge pe lista extinsa.

Ce-as mai fi dispus sa fac. Sa scot GTA daca ia Azad 5-ul, logevitatea si popularitatea seriei e de asa natura ca nu s-ar pierde referinta. Asa Mafia ar ramane singurul de gen in aceasta perioada. Nu prea ma incanta, dar e si asta o varianta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Eu nu sunt de acord deloc sa scoatem Mafia. Daca vor si restul, sure, dar personal sunt impotriva.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

As renunta la Rome, avem un reprezentant al seriei si pana la urma, daca ne putem lipsi de Civ. II, cred ca ne putem lipsi si de Rome.

LE: Da, asa zic si eu.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Azad »

Daca vrei, las eu Shogun 2, care e more or less cel mai complet Total War.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by ola small dickie »

Am citit de 3 ori postarea lui tg si tot n am inteles daca i a placut max payne sau nu. Poate am baut prea mult

"Max Payne 2 este incontestabil mai solid decât primul când vine vorba despre gameplay și cât de jucabile ar fi azi. Problema este că pe o scară de la 0 la 10, ambele sunt în esență niște nulități, al doilea se apropie de 1, în timp ce primul tinde către 0, dar diferența nu se traduce în ceva notabil pentru jucătorii zilelor noastre"

"Primul Max Payne mi se pare acum în complet altă ligă față de al doilea, cu toate romanțele lui. E o experiență mai puternică, un joc mai unhinged și mai memorabil.

Desigur, îmi plac ambele foarte mult și nu m-aș supăra să le schimb dacă aceasta e decizia populară. Cât timp unul există, nu mă supăr prea tare."

What? Probabil ca nu ma prind eu de ceva
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

:lol: Era un raspuns direct catre juve, tinand minte ce a scris despre Max Payne 2 pe la vreun draft.

Ambele mi-au placut foarte mult cand le-am jucat prima data, Max Payne 2 fiind preferatul meu pentru ca la vremea aceea mi s-a parut mai bine facut. Jucandu-le recent am remarcat ca privind doar la ce tine de gameplay si partea de third person shooter, ambele au imbatranit ca laptele, chiar daca 2-ul sta ceva mai bine.

Deci avantajele pe care consider ca le are 2-ul la acest capitol isi pierd astfel din relevanta.

Privind restul elementelor care formeaza aceste jocuri, mi-am schimbat parerea si acum consider primul Max Payne jocul mai memorabil, mai de impact.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by ola small dickie »

am inteles. am jucat si eu primul max payne la vremea lui. l-am primit cadou de la varul meu pe un un cd piratat din ala misto doar cu un singur joc full game si cu coperta. l-am terminat atunci, atunci pe moment a fost o experienta placuta de trecut prin el, mi-a placut bullet timeul ala sau ce era, dar acum dupa 100 de ani nu pot sa zic ca a ramas ceva foarte memorabil pt mine
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Cu Max Payne, lucrurile stau asa. Nu le-am rejucat recent, atentie. Dar, din ce imi amintesc, primul a fost stricat de excesiva mediatizare a povestii. Practic, stiam absolut tot ce se va intampla inainte sa joc efectiv jocul, toate detaliile fiind publicate in presa in preview-urile fluviu care serveau drept masinarie de hype. Pe cand continuarea a fost lansat intr-o semi-obscuritate mediatica, iar astfel si-a pastrat o doza mai substantiala de mister si atractie. In primul, iti e omorata familia si te duci sa te razbuni. In al doilea, eeeeh, e mai problematic cum se vor termina toate. In plus, ai mentionat tu insuti, TG, ca MP2 este mai legat si mai slefuit pe partea de gameplay. Nu cu mult, dar e mai "ordonat" la capitolul asta. Votez in continuare 2-ul. Mai ziceti si altii.

Despre Mafia: l-am adorat. Imi puneam alarma ca sa ma trezesc sa-l joc pentru a vedea cum evolueaza povestea. N-am nicio problema sa-l includem in top (poate fi si o reparatie morala pentru nota infecta pe care a primit-o in revista), doar ca jocul are totusi o suma de probleme si, obiectiv vorbind, mi se pare mai drept sa-l epuram inaintea altor clasici mai de calitate.

In privinta celorlalte titluri de scos, mi se pare ca sunt alegerile destul de logice de vreme ce trebuie sa taiem. Niciunul nu a facut "istorie", nu a instaurat genuri sau produs progenituri gramada, mi-e greu sa le numesc mai mult decat niste "jocuri bune". Sa ne intelegem, vorbim aici de elita elitelor, epurarea nu inseamna ca negam valoarea titlului ala sau alalalt, facem doar o diferentiere intre olimpieni. N-am niciun cui impotriva seriei Silent Hill, dar imi e total indiferenta. Observ ca exista o oarecare fascinatie pentru ea in sanul comunitatii, asa ca o putem include pe post de specific local; altfel, nu-mi amintesc niciun alt top care sa fi considerat vreunul din SH-uri demne de lauda.
User avatar
Triggerix
Babe of the day
Posts: 1780
Joined: 4 Aug 2018, 13:37

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by Triggerix »

Triggerix wrote: 9 Sep 2020, 20:42 Left4Dead? O să revin cu o descriere mâine dar sunt de părere că trebuie neapărat să apară pe listă.
Scuzați întârzierea. Eu încă sper că o să ajungă Left4Dead sau Left4Dead2 pe lista finală. Mi se pare worthy mai ales pentru că a influențat atât shooterele co-op, cât și jocurile cu zombie în general. Așa că voi scrie o descriere mai generală, ce va include ambele jocuri dar care poate fi utilizată individual pentru oricare dintre ele.
Spoiler for Left4Dead 1/2:
Accentul în Left4Dead se pune întotdeauna pe individualitatea și relația dintre personaje, dar și pe individualitatea infectaților. Povestea de bază este simplă, o echipă de patru oameni lucrează împreună ca să scape din apocalipsa zombie. Din punctul de vedere al personajelor, cele din primul joc mi se par net superioare celora din al doilea, însă adăugarea de infectați cu noi însușiri în cel de-al doilea joc și creșterea dificultății misiunilor îl fac mai dinamic și mai atrăgător. Gameplay-ul este relativ simplu, însă liniile de dialog amuzante intonate în momente cheie te fac să nu iei jocul ala de în serios și să te distrezi destul de tare.
Every machine is a smoke machine if you operate it wrong enough.

Full-time quote-happy-tagger.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by TG »

juve3332 wrote: 13 Sep 2020, 10:22 altfel, nu-mi amintesc niciun alt top care sa fi considerat vreunul din SH-uri demne de lauda.
Nu știu ce să zic, nu aș vrea nici să avem o listă generică de 100 de jocuri care apar tot timpul în topuri, pentru că deja asta face destul de bine algoritmul Google, de nici nu mai ai nevoie să intri pe site-uri.

That being said, nici o listă serioasă de best games ever nu duce lipsă de Silent Hill 2, wth?

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_v ... d_the_best

Nu că asta ar fi un argument pro, doar mi se pare că subestimezi un pic reprezentatul considerat cel mai de seama al uneia dintre cele mai longevive serii de jocuri horror. Heck, Dead Space a fost influențat de Silent Hill, precum și multe altele.

Triggerix wrote: 13 Sep 2020, 10:30 Eu încă sper că o să ajungă Left4Dead sau Left4Dead2 pe lista finală. Mi se pare worthy mai ales pentru că a influențat atât shooterele co-op, cât și jocurile cu zombie în general.
Nu m-ar deranja să punem unul dintre Left4Dead-uri, nu știu prea multe despre ele dar este adevărat că au influențat shooterele co-op, cred că e aceeași formula ca la Vermintide. Și ar fi o alegere mai puțin evidentă decât CS.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by ola small dickie »

TG wrote: 13 Sep 2020, 10:44
juve3332 wrote: 13 Sep 2020, 10:22 altfel, nu-mi amintesc niciun alt top care sa fi considerat vreunul din SH-uri demne de lauda.
Nu știu ce să zic, nu aș vrea nici să avem o listă generică de 100 de jocuri care apar tot timpul în topuri, pentru că deja asta face destul de bine algoritmul Google, de nici nu mai ai nevoie să intri pe site-uri.


mie mi se pare ca deja toata treaba in asta s-a transformat. sau tinde spre
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2016
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: (Not) Top Games 2000 - 2009

Post by juve3332 »

Nu ziceam ca lipsa SH din alte topuri e un argument. Era doar o observatie. Hai sa centralizam si vedem ce si cum.
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest