Top Games pre-1990

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Top Games pre-1990

Post by Mahdi »

Am făcut o listă preliminară, de 23 de titluri. Fiind vorba de perioada de dinainte de 1990, cu mai puține titluri pe care le-am jucat cu toții, am făcut selecția în principal după criterii de importanță și renume. E probabil deceniul care o să aibă cele mai multe jocuri de consolă, grație clonelor de NES care ne-au invadat în anii 90. Sunt deschis la orice sugestii de înlocuiri sau de scurtare a listei.
  1. Pong (1972)
  2. Colossal Cave Adventure (1976)
  3. Zork (1977)
  4. Space Invaders (1978)
  5. Pac Man (1980)
  6. Rogue (1980)
  7. Wizardry (1981)
  8. Ultima (1981)
  9. Dragon's Lair (1983)
  10. Bomberman (1983)
  11. Tetris (1984)
  12. King's Quest (1984)
  13. Super Mario Bros. (1985)
  14. Alex Kidd in Miracle World (1986)
  15. Metal Gear (1987)
  16. Final Fantasy (1987)
  17. Maniac Mansion (1987)
  18. Castlevania (1987)
  19. Street Fighter (1987)
  20. Contra (1987)
  21. Prince of Persia (1989)
  22. SimCity (1989)
  23. Populous (1989)
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Top Games pre-1990

Post by Mărar »

Fantasy World Dizzy (1989)?

Cine-i Alex Kidd ala? Nici n-am auzit de el, poti sa-l scoti din lista si sa-l pui pe Dizzy. Mutumesc.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Mahdi »

Cristan will remember this.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Cristan »

Cristan remembers Alex Kidd well. E primul joc adevărat pe care l-am jucat vreodată, venea inclus cu consola Sega Master System, pe care o primise o vecină din Italia. Asta cândva în prima parte a anilor 90, când eu de-abia văzusem câteva jocuri Spectrum. Și am dat de jocul ăsta, cu control facil, fără încarcare, culori și sunet și *gameplay*. Deci vă dați seama ce diferență. Și nu e un joc rău deloc, dar n-a prins chiar ca Mario și să fie un system seller. Și recent a fost anunțat și un remake, pe care abia îl aștept.

Acestea fiind spuse, nu cred că lista va suferi dacă nu este inclus. Dizzy e o opțiune bună. O să revin cu impresii și despre celelalte jocuri.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Top Games pre-1990

Post by cg1700 »

Sincer nu stiu daca e o idee buna sa adaugam Street Fighter 1. Jocul nu a fost cine stie ce succes la vremea lui si in ziua de azi e considerat mai mult o gluma. Street Fighter 2 e practic punctul unde seria s-a reinventat si a devenit practic progenitorul pentru fighting games.

Also ma intreb daca ar fi mai bun Dragon Quest in loc de Final Fantasy dar asta cred ca e discutabil.
Image
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by joonior_bmf »

How about Golden Axe? Metroid? GA cred ca ramane pentru multi ca jocul introductiv in genul hack&slash, si e bun ca name-drop in conversatii de old-school flexing :lol: Iar Metroid e yin-ul pentru yang-ul Castlevania.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by TG »

Dangerous Dave?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Top Games pre-1990

Post by Stokkolm »

Chiar solida lista.

Legend of Zelda e cam greu sa fie sarit, jocul cred ca e mai influential decat Super Mario Bros. Sid Meier Pirates? Arguably better pick than Populous or Sim City.

N-am experienta personala cu seria Ultima sau Wizardry din anii 80, dar tot ce am auzit imi spune ca Ultima IV e varful seriei, best RPG of all time. N-am auzit pe nimeni sa mentioneze Ultima I ca ceva memorabil. Then again what do I know?

Daca e de scos ceva, victima cea mai usoara e clar Street Fighter.

Also ma intreb daca ar fi mai bun Dragon Quest in loc de Final Fantasy dar asta cred ca e discutabil.

Played both, as zice ca Final Fantasy merita mai mult locul.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Jaunty »

Conway's Game of Life (1970) - Minecraft-ul vremii lui.

Ar mai fi The Sentinel (1986), deși Sentinel Returns (1998) e mai jucabil azi.

În fine, anii '80 au adus multe jocuri interesante și complexe, printre care:
https://en.wikipedia.org/wiki/M.U.L.E.
https://en.wikipedia.org/wiki/Eastern_Front_(1941)
https://en.wikipedia.org/wiki/Balance_o ... ideo_game)
https://en.wikipedia.org/wiki/Captain_B ... ideo_game)

Asta ca notă informativă. Nu le-am jucat pe toate, nu le voi scrie descrieri, dar din ce-am citit și auzit despre ele, mă îmbie mai mult decât aproape toate jocurile din lista preliminară.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Top Games pre-1990

Post by marvas »

+1 pentru Legend of Zelda si as vrea sa mai aduc in discutie Excitebike, nu doar ca e fain, dar nici nu sunt jocuri cu sport in lista.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Mahdi »

Ok, am încercat să reduc lista la 15 poziții, să aveți mai mult loc de manevră în deceniile următoare. Propunerea e mai jos - ziceți dacă vă deranjează cu adevărat vreuna din excluderi. În continuare intenția e de a îmbina titlurile de importanță istorică cu cele relevante nostalgic.
  1. Pong (1972)
  2. Colossal Cave Adventure (1976)
  3. Pac Man (1980)
  4. Rogue (1980)
  5. Wizardry (1981)
  6. Dragon's Lair (1983)
  7. Tetris (1984)
  8. King's Quest (1984)
  9. Super Mario Bros. (1985)
  10. The Legend of Zelda (1986)
  11. Maniac Mansion (1987)
  12. Contra (1987)
  13. Fantasy World Dizzy (1989)
  14. Prince of Persia (1989)
  15. Golden Axe (1989)

- Zork (1977) - Colossal Cave Adventure e totuși mai important istoric pe partea de ficțiune interactivă/text adventure
- Space Invaders (1978) - aș zice că Pac Man și Pong sunt suficiente pentru era respectivă
- Bomberman (1983) - nu e așa important? iar majoritatea îl știm mai degrabă pe Dyna Blaster (1991)
- Ultima (1981) - Wizardry e suficient de acoperitor, aș zice, pentru a descrie atât RPG-urile cât și JRPG-urile vremii
- Alex Kidd in Miracle World (1986) - insuficientă nostalgie pe forum
- Metal Gear (1987) - cool, dar nu e mai memorabil un Metal Gear Solid (1998)?
- Final Fantasy (1987) - vezi mai sus la Ultima
- Castlevania (1987) - nu l-am jucat așa de mulți, parcă nu era și pe Terminator
- Street Fighter (1987) - s-a mai zis deja de ce n-ar trebui inclus
- SimCity (1989) - l-a jucat careva?
- Populous (1989) - insuficientă nostalgie pe forum. Mai degrabă un Black & White (2001)?

Aș scoate poate și Dragon's Lair, care nu e un joc prea grozav, dincolo de prezența în cultura pop optzecistă. Conway's Game of Life o să fie menționat în introducere, la fel și câteva jocuri Atari mai interesante.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Cristan »

Maniac Mansion e așa important? Dincolo de precursor pentru DotT?
SimCity - da, eu l-am jucat, chiar primul joc pe care l-am încercat pe primul meu PC, un 486. Și am băgat o grămadă de timp în el, mai mult chiar decât în celelalte. Și a fost mega-hit la vremea lui, chiar ceva nemaivăzut.

Aș mai adăuga ca sugestie The Oregon Trail.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Mahdi »

Maniac Mansion e primul adventure cu interfață cu verbe, aș zice că e important și făcând abstracție de DotT. Alesesem King's Quest și Maniac Mansion ca fiind reprezentative pentru early Sierra & LucasArts adventures (+Colossal Cave Adventure pentru text adventures).

În loc de Oregon Trail mai degrabă aș pune Space Invaders sau altele care n-au mai ajuns pe listă.

Altcineva pentru reintroducerea SimCity pe listă?
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Top Games pre-1990

Post by Stokkolm »

Sim City e mai influential din punct de vedere istoric, dar ca si city builder cred ca Anno e subiectiv mai bun si rezoneaza mai mult cu gusturile forumului.

Cu King's Quest banuiesc ca e acolo pentru ca e primul adventure point & click. Not sure if I agree with that logic. Spre exemplu Super Mario Bros isi merita locul pentru ca a inovat atat de mult genul sidescroller incat si dupa ce acesta a ajuns la maturitate elementele sale de design au ramas relevante. In schimb cu King's Quest practic mai toate conceptele introduse au fost depasite prin era de varf a adventure. Din punctul meu de vedere as alege mai degraba un joc care sa reprezinte apogeul Sierra.

+1 pentru Maniac Mansion tho, it was ahead of it's time.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Cristan »

Am vorbit cu Mahdi, o să scrie el despre Rogue, Colossal Cave Adventure, Super Mario Bros și Golden Axe.

O să scriu eu despre restul, dacă nu vrea cineva în mod special un titlu de aici: Pong, Pac Man, King's Quest, Zelda, Dizzy și Prince of Persia.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Top Games pre-1990

Post by marvas »

Spoiler:
Pong - Două linii și un pătrat care au început revoluția jocurilor video. Au trecut aproape 50 de ani, dar Pong e la fel de distractiv.

Pac Man - Un disc galben mereu înfometat gonește printr-un labirint pentru a culege toate pastilele și fructele. Fantomele stau să atace până când devin și ele felul principal.

King's Quest - Primul basm interactiv și animat, o piatră de temelie a jocurilor de aventură. Protagonistul are de trecut o serie lungă de obstacole pentru a deveni rege.

Prince of Persia - O atmosferă de 1001 De Nopți plină de magie (și nostalgie) cu un sunet și grafică aparte. Drumul către prințesă e plin de capcane și răufăcători.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Mahdi »

Spoiler:
Colossal Cave Adventure
Este primul exemplu de ficțiune interactivă - joc în care explorezi și interacționezi cu o lume descrisă în text - și strămoșul a două genuri importante de jocuri: RPG și adventure.

Rogue
Sub aparența simplistă a unor hărți „desenate” din caractere ASCII se ascunde un joc complex și dificil, în care nivelurile sunt generate aleator, oferind o experiență unică de fiecare dată când e reluat.

Super Mario Bros
Este jocul care l-a popularizat pe Mario, cel mai cunoscut personaj din lumea jocurilor. Iar nivelul său introductiv este prezent și astăzi ca studiu de caz în toate manualele de game design.

Golden Axe
Un joc creat inițial pentru sălile de arcade, dar care a ajuns și pe PC, devenind prima aventură de fantasy eroic pentru numeroși tineri din anii ‘90.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Top Games pre-1990

Post by marvas »

am pus descrieri doar in caz ca nu erau altele pregatite. Nu ma deranjeaza absolut deloc daca aveti altele de pus in revista.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Top Games pre-1990

Post by cg1700 »

Golden axe a fost si pentru PC?
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games pre-1990

Post by Mahdi »

Păi așa îl știm, nu? L-ai jucat la arcade?

Image
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests