Top Games '90s

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by Cristan »

Eu unul n-am jucat niciunul dintre ele prea mult, n-am o preferință clară. Cred că poți să alegi tu, dacă nu mai vine cineva cu o părere.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Top Games '90s

Post by Azad »

Ah, am zis de Simon doar pentru că e unul dintre primele point & click-uri europene de pe atunci. Ziceam că Sanitarium e obișnuit doar dpdv al gameplay-ului și s-au strâns deja multe p&c-uri per total. Bineînțeles, povestea și toate nivelurile sunt mișto. Deci nu mă deranjează dacă îl punem în top.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Eu am mers de la inceput pe Myst.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by Mahdi »

Sanitarium, dacă vrem o notă mai personală a listei - sunt convins că suntem mai mulți care am jucat și apreciat Sanitarium decât Myst.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Top Games '90s

Post by Mărar »

Puteti scoate noul XCOM, oricum nu-i mai bun ca cel vechi :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by Mahdi »

Încă patru descrieri de la mine:
Spoiler:
System Shock 2
Într-unul din cele mai strălucite exemple de horror SF, preiei rolul singurului supraviețuitor pe o stație spațială controlată de un AI care a luat-o razna.

Alpha Centauri
În acest spin-off al seriei de strategie Civilization grupul tău de coloniști se luptă cu alte șase facțiuni pentru supremație și viitorul rasei umane pe una dintre planetele din Alpha Centauri.

Heroes of Might and Magic 3
O clasică strategie pe ture care ne-a adus multe nopți albe de multiplayer local, în care nenumărate armate de creaturi fantastice s-au înfruntat pe câmpul de luptă pentru supremația regatului Erathiei.

Pharaoh
Este un joc în care administrezi orașe din Egiptul antic, asigurându-te că cetățenii tăi sunt sănătoși, bine hrăniți și apți de muncă pentru monumentele de care are nevoie faraonul.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

Am citit de Pharaoh si mi am adus aminte de Caesar III. Un joc bun care a fost destul de popular la noi.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Pai da, eu am zis sa includem unul de tipul asta. Cristan a venit cu Pharaoh, nimeni n-a obiectat, asta a ramas. Altfel, STALKER primul e cel mai nimerit de mentionat din serie?
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by Jaunty »

Creația cea mai apropiată de glosă din lumea jocurilor, Sanitarium te aruncă în tenebrele inconștientului personajului principal, din care vei ieși scurmând după realitate printre amintiri și fabulații. Un joc care rezonează emoțional cu psihicul depresiv.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Mahdi »

Mahdi wrote: 21 Sep 2020, 11:42 Iau eu Worms, XCOM UFO, Age of Empires 2 și Silent Hill 2 momentan.
Spoiler for descrieri:
X-COM UFO Defense
Un complex joc de strategie în care trebuie să gestionezi apărarea Pământului în fața invaziei extraterestre, atât strategic, prin dezvoltarea de tehnologii noi și construcția de baze, cât și tactic, prin coordonarea echipelor de intervenție în misiuni.

Silent Hill 2
Un joc în care explorarea misteriosului oraș Silent Hill se suprapune cu cea a secretelor întunecate din trecutul protagonistului. Un clasic horror.

Age of Empires 2
O chintesențială strategie în timp real care ne aduce în vâltoarea războaielor din Evul Mediu, la cârma uneia dintre nu mai puțin de 35 de civilizații.

Worms Armageddon
Un surprinzător joc tactic în straie colorate de desen animat. Fără să-și suprasolicite creierii, viermișorii războiului trebuie să ia decizii rapid și să adune cratesuri înainte să fie anihilați de echipele adverse.
REMEMBER CITADEL
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Top Games '90s

Post by marvas »

vad ce-ai facut acolo!
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Top Games '90s

Post by marvas »

Homeworld - Un joc de strategie situat în spațiu, axat pe management de resurse și lupte între flote numeroase, unde un popor exilat își caută drumul spre casă. Jocul impresionează mai ales din punct de vedere grafic, coregrafia navelor în timpul luptelor fiind o adevărată poezie în mișcare.

Oddworld: Abe's Odyssey - Abe este un sclav într-o fabrică de procesare a cărnii care încearcă să își salveze semenii de la moarte sigură ajungând într-o sumedenie de situații dificile. O poveste situată într-o lume extraterestră cu personaje ciudate, dar inedite.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Sub forma încleştărilor între gladiatorii viitorului, shooter-ul UT livrează cel mai şlefuit multiplayer al perioadei. Un corn al abundenţei ca arme, hărţi şi moduri de joc.

Exponent al unuia dintre cele mai de succes modele de strategie în timp real, RA combină un gameplay rapid și, în premieră, diferit în funcție de facțiune cu umorul ireverențios istoric.

Trăsăturile unice ale celor trei rase (umană, zerg şi protoss) şi echilibrul dintre ele asigură un complex „piatră, hârtie, foarfecă”, într-o odisee spaţială cu milioane de jucători şi azi.

Adevărat test de rezistenţă pentru tastatură, MK a fost cel mai accesibil joc de bătaie din România, cucerind fanii printr-un sistem de mişcări uşor de învăţat şi combinaţii de lovituri distractive.

Hălăduieşti prin oraşe şi peisaje rurale la bordul unei maşini futuriste, călcând orice fiinţă întâlneşti în cale şi distrugând vehiculele oponente. Un vârf al creativităţii brutale, The Prodigy al jocurilor.

Fondând longeviva serie omonimă şi efectiv un nou gen (în care-ți vizualizezi avatarul „la persoana a treia”), TR se impune prin melanjul de acţiune şi aventură à la Indiana Jones.

Halp la Jagged.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Top Games '90s

Post by Stokkolm »

Jagged Alliance 2

O selecţie de mercenari cu personalităţi unice, o hartă ce poate fi explorată liber, şi un sistem de luptă pe ture dificil dar corect, îl fac pe JA2 o strategie tactică de vârf.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by Cristan »

Văd că juve a făcut și un mic joculeț, să vadă dacă-mi dau eu seama despre ce jocuri scrie. Sau ăsta e testul să vedem dacă e suficient de „descriptiv”? :)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

M a cam chinuit si pe mine dar cred ca le am ghicit pe toate pana la urma
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Bai nene, sunt abreviate titlurile in aproape toate.
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests