Top Games '90s

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Top Games '90s

Post by juve3332 »

Cum in fiecare seara ma intorc ostenit de la terase si dorm pe unde apuc (prin vecini si prieteni), nu ajung la colectia mea de reviste, unde sunt sigur ca mi-as slefui topul cu cateva nestemate uitate prin sertarele istoriei. Oh well, pana fac asta, va las mai jos lista mea din cap (Internet-ul mi-e dusman):

Monkey Island 2
Broken Sword 1
Myst 2: Riven
Grim Fandango
The Longest Journey

Doom 2
Duke Nukem 3D
Half-life
System Shock 2
Unreal Tournament

Command & Conquer: Red Alert
Starcraft
Sid Meier's Alpha Centauri
Heroes of Might & Magic 3
Age of Empires 2

Betrayal at Krondor
Fallout
Final Fantasy VII
Planescape: Torment

Super Mario World
Mortal Kombat Trilogy
Oddworld: Abe's Odyssey
Worms Armageddon
Homeworld

Acum ca v-am enervat pe toti, avem in continuare o intreaga pleiada din care sa mai adaugam. Pe partea de adventure-uri, cred ca putem strecura ceva de la Sierra (inclusiv in ograda lui Mahdi), Gabriel Knight 1, Tex Murphy: The Pandora Directive, Discworld Noir, Day of the Tentacle. Ramane de vazut ce facem cu seria Quake si primele doua Thief. La strategie mai putem adauga vreun UFO vechi, un tycoon (Rollercoaster, Railroad?) si un build sim (SimCity sau excentricul Constructor), poate Dungeon Keeper 2. La rpg-uri avem japonezismele. Ar trebui sa avem si un Fifa in lista, cred, dar nu sunt convins ca '99 e cea mai buna optiune. De asemenea, Tomb Raider, dar ma gandeam poate la remake-ul primului.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

Eu as baga si un Sensible World Of Soccer but thats just me. Legat de jocurile de fotbal anii 90 au fost ai seriei Sensible World Of Soccer, nu ai Fifei, parerea mea

Eu as mai baga si un Day Of The Tentacle sau Little Big Adventure. Pentru mine astea 2 sunt peste jocurile adventure deja alese

Oricum, asta cu anii 90 mi se pare cea mai grea lista. Cel mai greu de facut, pt mine e perioada de aur
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: Top Games '90s

Post by Bogdan »

Tomb Raider - originalul din 96 merita sa fie acolo, zic eu. A fost fenomen si gameristic si cultural. Remake-ul e ok, dar ultimele nivele sunt foarte mici comparativ cu cele din original. Au intrat probabil in criza de timp sau de bani.

As mai sugera si Commandos: Behind Enemy Lines.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Nu cred ca ne putem permite mai mult de un singur simulator de fotbal, iar intre Sensible si Fifa, popularitatea si calitatea sunt, cred, de partea celui de-al doilea.

Mai putem adauga un adventure din perioada asta, am si inclus cateva optiuni suplimentare. Day of the Tentacle e foarte misto, evident, desi nu sunt atat de sentimental legat de el. L-am scos pentru ca e pe acelasi principiu comic ca si seria Monkey Island, iar Myst merita totusi mentionat. Despre LBA, sa vedem daca se mai strang adeziuni, jocul a imbatranit mai putin venerabil decat celelalte titluri de pe acolo.

Avem Commandos 2 in decada urmatoare.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Ne trebuie si un god-game, va trebui sa alegem intre Populous 3, care mi-ar reveni mie, sau Black&White, lui TG. Si un Descent ar fi dragut.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by TG »

Transport Tycoon Deluxe ar fi alegerea mea, a trecut testul timpului destul de bine cât să ducă la un remake open source la care încă se lucrează.

https://www.openttd.org

Populous 3 > Black and White, dar vedem ce mai zice lumea. Așa la o primă vedere, plm, greu de scos vreun titlu de-acolo. Poate Super Mario World, care cred că ar ajunge ca mențiune și cel din lista lui Mahdi.

Fara Quake II?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

Eu m as gandi si la un Carmageddon

Si da, transport tycoon deluxe e important

Si da, cred ca Quake 2 ar trebui
Last edited by ola small dickie on 11 Sep 2020, 11:04, edited 3 times in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Intr-adevar, Transport Tycoon Deluxe e o buna alegere. La Quake am pus in discutie pe care sa-l alegem. Si eu as merge tot pe 2, sincer, drept cel mai relevant in spatiul romanesc.

Carmageddon adaugat. Il notasem mental, dar l-am omis cand am scris.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

Si primul GTA a fost foarte important dar probabil sunt mai de mentionat cele post 2000 daca nu vreti sa mentionati prea multe dintr o serie, i dont know
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by TG »

Eu mă oftic că e greu de justificat Warcraft II, dacă era după mine îl puneam fără nici un regret în locul celui de-al treilea. Gay 3D, gay soap opera story, gay epicness, dota. :x
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

Mie si warcraft 2 mi se pare de mentionat. Mi a placut si 3 dar parca sentimental de 2 am ramas mai atasat (si la single si in lan)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Multe sunt de mentionat, dar avem doar 100 de locuri. Sa zicem ca bagam Warcraft 2 (desi e sub Red Alert si Starcraft, istoric vorbind) si nu mentionam 3-ul. Bagam DotA?!

Imi place de mor GTA 1, dar nu vad cum ar putea intra intr-un top 100 cat de cat obiectiv.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Top Games '90s

Post by cg1700 »

Cum zicea si TG cred ca am putea scoate Super Mario World. Daca tinem neaparat sa adaugam un Mario in anii '90 probabil ar trebui sa fie Super Mario 64 tinand cont ca e unul din cele mai influente jocuri 3D istoric vorbind.

Also, MK Trilogy in loc de Street Fighter 2? Inteleg logica dar tot sunt dezamagit.
Image
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Top Games '90s

Post by Azad »

juve3332 wrote: 11 Sep 2020, 09:57 Nu cred ca ne putem permite mai mult de un singur simulator de fotbal, iar intre Sensible si Fifa, popularitatea si calitatea sunt, cred, de partea celui de-al doilea.

Mai putem adauga un adventure din perioada asta, am si inclus cateva optiuni suplimentare. Day of the Tentacle e foarte misto, evident, desi nu sunt atat de sentimental legat de el. L-am scos pentru ca e pe acelasi principiu comic ca si seria Monkey Island, iar Myst merita totusi mentionat. Despre LBA, sa vedem daca se mai strang adeziuni, jocul a imbatranit mai putin venerabil decat celelalte titluri de pe acolo.

Avem Commandos 2 in decada urmatoare.
Legat de jocuri adventure, ar fi o gramada de mentionat. Evident, nu vreau sa transformam topul intr-un top adventure games, dar poate mai putem adauga ceva dintre toate asta: Sam & Max Hit the Road, Quest for Glory: Shadows of Darkness, Full Throttle, Gabriel Knight: Sins of the Fathers, Indiana Jones and The Fate of Atlantis, King's Quest VI, Sanitarium, Simon the Sorcerer, Shadow of the Comet, Blade Runner etc...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Top Games '90s

Post by ola small dickie »

Sau vreun Leisure Suit Larry pentru nota erotico-comedica
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Top Games '90s

Post by Stokkolm »

As adauga X-COM UFO Defense, Jagged Alliance 2.

Quake 2 in loc de Quake 1 cred ca e rezonabil. Imi place si alegerea Doom 2 peste primul, cred ca are level design mai memorabil si super-shotgon-ul e o aditie esentiala.
cg1700 wrote: 11 Sep 2020, 12:35 Cum zicea si TG cred ca am putea scoate Super Mario World. Daca tinem neaparat sa adaugam un Mario in anii '90 probabil ar trebui sa fie Super Mario 64 tinand cont ca e unul din cele mai influente jocuri 3D istoric vorbind.

Also, MK Trilogy in loc de Street Fighter 2? Inteleg logica dar tot sunt dezamagit.
Nu prea vad nici un joc de Nintendo 64 sa fie suficient de popular pe forum / Ro incat sa fie de top 100.

Mortal Kombat > Street Fighter per total, dar daca ar fi sa avem uin Street Fighter ar fi ridicol sa fie primul.

And @ola as lua Leisure Suit Larry peste King's Quest 1 anyday. Nu neaparat peste Gabriel Knight sau Indiana Jones and the Fate of Atlantis.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Top Games '90s

Post by Cristan »

Cum ziceam, putem menționa titlurile istorice (gen Dune 2, Command & Conquer) și în introducerea secțiunii, dar în listă să scoatem în evidență alt joc, mai puțin revoluționar, dar mai bine realizat (gen Red Alert). SAU, alternativ, le putem menționa în introducerea jocului, dacă sunt din aceeași serie sau reprezintă același curent: „Jocurile de strategie de la Blizzard au pus compania pe hartă și au popularizat genul drept unul dintre pilonii industriei timp de două decenii. Începând cu primele 2 jocuri WarCraft (1994 și 1996), care au introdus majoritatea elementelor folosite și azi în jocurile de strategie, și culminând cu StarCraft... ”. Sau, alt exemplu „jocurile de tip god-game au fost foarte populare în anii 90, începând cu ..., Populous etc., dar reprezentantul cel mai de seamă, care poate fi jucat și azi, este... Black & White (?)..


Și o altă chestie, nu e obligatoriu să renunțăm la unele jocuri doar pentru că „nu e loc”, listele nu sunt izolate. Poate că sunt alte jocuri în celelalte perioade care merită incluse mai puțin, așa că putem mări una dintre perioade cu ceva mai multe titluri. Adică să nu ne grăbim să renunțăm la un Transport Tycoon (de exemplu) aici ca să aibă loc Bastion în altă listă.

Asta ar reprezenta poate mai bine și evoluția industriei, care a avut unele perioade cu output calitatativ mai mare. Și anii 90 cred că s-ar încadra aici, cu multe titluri care practic au pus bazele (sau au consolidat) majoritatea genurilor de joc pe care le jucăm și azi.

Ce putem face e să alegem unele titluri esențiale, care nu trebuie să lipsească din perioadă, plus o listă de alte jocuri pe care să le cântărim în raport și cu celelalte liste.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Top Games '90s

Post by juve3332 »

Super Mario World mi s-a parut cel mai misto dintre toate alea vechi, deci mai degraba sugestia mea era sa-l includem doar pe asta. Dar daca vreti sa-l scoatem, eu unul nu tin la el cu ardoare. Nu am probleme nici sa inlocuim Mortal Kombat cu Street Fighter, desi cred ca majoritatea dintre noi au jucat pe PC mai curand pe primul. Oricum ar fi, un joc de bataie pe deceniul asta ne trebuie. Mai dati-va cu parerea si hai sa stabilim unul dintre ele. Ok, adaug Tomb Raider original, credeam ca remake-ul este 1:1 si mult mai potrivit sistemelor actuale.

La adventure-uri, mai putem pune unul, maxim doua (iar asta in ideea in care scad alegerile din celelalte decenii), altfel dezechilibram prea mult lista. Totusi, 6-7 dintr-un gen mi se pare suficient, avand in vedere limita de circa 30. De la Lucas Arts cele mai semnificative mi se pare ca au fost incluse: Monkey Island (cea mai celebra serie a lor), Grim Fandango (poate cel mai bun ever), Day of the Tentacle (cel mai ambitios ca gameplay). Celelalte sunt ori o treapta sub (Full Throttle), ori parca nu atat de "must" (Indy). O spun ca mare fan al lor. In ceea ce priveste interminabilele serii Sierra ma gandeam ca o putem rezolva in ograda lui Mahdi, dar daca e vreun titlu care vi se pare de neratat, hai sa-l auzim. Pana una-alta, propun sa ramanem cu Gabriel Knight. Leisure Suit Larry nu ar intra nici in primele 30 cele mai bune adventure-uri din anii '90, asa ca nu prea vad oportun sa-l includem. Daca vi se pare ca e de mentionat, din nou, sa auzim pe mai multi.

Ok, o lista oarecum actualizata, dar e posibil sa mai trebuiasca sa eliminam.

Monkey Island 2
Gabriel Knight 1
Day of the Tentacle
Broken Sword 1
Myst 2: Riven
Grim Fandango
The Longest Journey

Doom 2
Duke Nukem 3D
Quake 2
Half-life
Unreal Tournament

UFO: Enemy Unknown
Transport Tycoon Deluxe
Command & Conquer: Red Alert
Starcraft
Sid Meier's Alpha Centauri
Heroes of Might & Magic 3
Age of Empires 2

Betrayal at Krondor
Fallout
Final Fantasy VII
Planescape: Torment
System Shock 2

Mortal Kombat Trilogy
Carmageddon
Tomb Raider
Oddworld: Abe's Odyssey
Worms Armageddon
Homeworld

Hai sa ne hotaram si cu Thief. Primul sau al doilea?! Ar mai merge si o strategie Impressions, sa fiu sincer. Sa mergem pe unul din foarte clasicele Caesar 3 sau Pharaoh? Si un Rainbow Six, dar cred ca unul mai actual ar avea sens, primele sunt destul de greoaie azi.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Top Games '90s

Post by Stokkolm »

juve3332 wrote: 11 Sep 2020, 15:17Oricum ar fi, un joc de bataie pe deceniul asta ne trebuie. Mai dati-va cu parerea si hai sa stabilim unul dintre ele.
Nu sunt multe optiuni.
Soul Calibur e excelent dar a fost lansat pe o consola esuata, doar putinii care l-au rulat cu emulator au avut de-a face cu el.
Street Fighter 2 e foarte cunoscut si aclamat, dar nu stiu cati chiar l-au si jucat de pe aici. Desi a exista o versiune de DOS, nu stiu pe nimeni sa fie nostalgic dupa ea cum e cu Mortal Kombat.
Tekken 3, ei bine, PlayStation a fost relativ popular pe la noi comparativ cu alte console din acea perioada, deci ar fi sanse si mai fie si alti fani.

Depinde ce cred si altii, eu as zice ca avem nevoie mai mare de al doilea sidescroller decat de al doilea joc de bataie. Ori sa pastram Super Mario World, ori intre Super Metroid, Castlevania SOTN sau... Captain Claw.
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Top Games '90s

Post by cg1700 »

Stokkolm wrote: 11 Sep 2020, 16:56 intre Super Metroid, Castlevania SOTN sau... Captain Claw.
Yes please. Tinand cont ca avem un Castlevania in lista daca ar fi de ales intre Super Metroid si SOTN as zice ca mai bine am adauga Metroid. Sau putem adauga Captain Claw, eu n-am nici o obiectie la optiunea asta fiindca mi-a placut extraordinar jocul.
Image
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests