[S&T] Centralizator 100 de jocuri

Moderators: Azad, juve3332

User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Azad »

Renunt eu la XCOM, The Witcher 3 (chiar nu ma incalzeste cu nimic si oricum prefer primul joc din serie). Pot sa renunt si la FTL sau Stardew Valley. In felul asta nu mai trebuie sa continuam discutia Soma vs Amnesia. Amandoua sunt diferite si amazing in felul lor. Asa ca sfatul meu ar fi sa incepem sa mai taiem din ele si sa avem topul gata, ca altfel nu mai terminam cu discutiile.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Cristan »

TG wrote: 14 Sep 2020, 14:43Oricum, eu mă așteptam ca acastă centralizare să fie mai... categorică, ca să nu mai avem discuțiile astea. Mă voi apuca de descrieri la jocurile marcate cu verde în lista mea și după mai adaug pe unde pot.
Scopul meu principal a fost să avem o privire de ansamblu asupra tuturor listelor, ca să putem face mai ușor schimburi între ele. N-am vrut să intru în ele în cuțitul, să mă bag peste autonomia voastră :)

Dar fie, dacă vreți o mână de fier, se face. :evil: Iată, am tăiat din toate listele de mai sus, avem fix 100 acum (încă n-am actualizat listele de la început):

Pre 90 - 10 jocuri
- Wizardry
- Contra
- Maniac Mansion
- restul de la discutabile
Anii 90 - 32 jocuri
+ Thief din deceniul următor
+ Jagged Alliance 2
+ Pharaoh

- Fifa
- Populous
- Elite
- Street Fighter II
- restuld de la adiții noi
2000-2009 - 30 jocuri
- Thief 2 (mutat în deceniul anterior)
- American McGee's Alice
- World of Warcraft
- Grand Theft Auto: San Andreas
- Dead Space
2010-2019 - 27 jocuri
+ Fallout: New Vegas
- Amnesia: The Dark Descent
- restul de la discutabile

Dacă doriți să mai chibițăm, am făcut o listă cu candidați de înlocuit și una cu rezerve eligibile. Puteți înlocui pe oricare cu oricare:
Candidați la înlocuire
• Gabriel Knight 1
• Carmageddon
• Betrayal at Krondor
• Tomb Raider
• Oddworld: Abe's Odyssey
• Hitman: Blood Money
• FlatOut 2
• The Void
• The Binding of Isaac
• This War of Mine
• Hollow Knight
Rezerve eligibile
• Total Annihilation
• Sanitarium
• Sacrifice
• Giants: Citizen Kabuto
• Dead Space
• Vampire: The Masquerade
• Black & White
• Company of Heroes
• World of Warcraft
• Left 4 Dead 2
• Amnesia: The Dark Descent
• Cryostasis
• Mirror’s Edge
• Dishonored
• Red Dead Redemption 2
• Subnautica
Oricum am da-o, cred că o să fie o listă solidă. Și nu avem cum să scoatem fix 100 fără să lăsăm pe dinafară titluri istorice și absolut meritorii, dar asta-i viața.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by TG »

No, aia e! M-ai ars cu Amnesia dar overall sunt mulțumit de treaba asta. Pe restul ne mai certăm când o fi să alegem pentru site, unde avem libertate mai mare.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by juve3332 »

N-am jucat nici un minut de WoW in viata mea, dar nu stiu cum naiba am putea face sa il excludem. Era, asa, oarecum numele cu care ne spalam toate pacatele in privinta mmorpg-urilor. Pe forumul vechi erau destui jucatori, imi amintesc. Speak now or forever hold your tongue!
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Cristan »

Putem să-l menționăm și doar în introducere, dar îți dau dreptate, n-ar fi rău să avem și un MMO. Ce putem scoate ca să intre WoW? Gabriel Knigt, FlatOut, etc?

TG wrote: 14 Sep 2020, 17:22M-ai ars cu Amnesia
La fel și aici. Putem să-l punem în locul altcuiva. Dar ce?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Azad »

Scoateti XCOM de la mine si puneti Amnesia in schimb. Problem solved
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Cristan »

Eu n-am jucat Amnesia, doar XCOM. Despre XCOM se poate argumenta, pe lângă faptul că e un joc bun și o modernizare de succes a originalului, și faptul că a produs un reviriment al TBS-urilor în industrie și a reaprins interesul publicului pentru acest gen de jocuri.

Sunt destule jocuri care n-ar fi existat fără XCOM. Nu știu dacă Amnesia e la fel de meritoriu. Dar poate e altceva care poate fi scos? This War of Mine, de exemplu?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Azad »

Sure, putem scoate This War of Mine. E un joculet misto despre ororile razboiului, dar nu ceva la care tin neaparat sa avem in lista.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Stokkolm »

Cred ca Stardew Valley si This War of Mine pot fi scoase. Any defense against that?

Daca in mod miraculos se mai elibereaza locuri, ar fi fain sa intre GTA San Andreas inapoi, e un clasic respectat de majoritatea forumistilor si practic reprezinta trilogia 3 - Vice City - San Andreas. Chiar daca avem GTA V.
juve3332 wrote: 14 Sep 2020, 17:24Pe forumul vechi erau destui jucatori, imi amintesc. Speak now or forever hold your tongue!
I did! N-am ajuns mai mult de level 30, but there were some good memories. As putea scrie descrierea daca intra in lista.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Cristan »

Am actualizat tabelul din primul post. Am înlocuit This War of Mine cu Amnesia. Și am realizat că calculasem greșit prima dată și mai era un loc liber. Am pus World of Warcraft. Stokkolm, se pare că ai de scris :)

Au mai rămas pe dinafară câteva jocuri dorite: Total Annihilation, Sanitarium, Sacrifice, Kabuto, GTA San Andreas. Dar ce scoatem să le facem loc? Gabriel Knight? Tomb Raider? Carmaggedon? De ce vrem Carmageddon pana la urmă? Doar pentru vâlva pe care a făcut-o la momentul apariției?
Stokkolm wrote: 14 Sep 2020, 18:12 Cred ca Stardew Valley si This War of Mine pot fi scoase. Any defense against that?
Also, dacă nu are și alți oponenți, n-aș scoate Stardew Valley. Pe lângă că e un exponent foarte de succes al curentului indie și un reprezentant modern al jocurilor făcute „în garaj”, la fel ca și XCOM a revigorat nișa de farming/community games și aș zice chiar că fără el e posibil să nu se fi întâmplat nici Animal Crossing, cel mai jucat joc al pandemiei.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Sacrifice poate fi inclus, Kabuto as zice ca mai putin. Dar mai degraba decat un Alice, de exemplu. TA e o strategie foarte misto, dar n-as aseza-o in fata vreuneia din curtea mea. Carmageddon e un concept absolut unic. E prostut, poate, dar foarte, foarte amuzant si cred ca a fost unul dintre cele mai eficiente gateway games pentru multi dintre noi, in sensul in care iti dadeai seama de posibilitatile absolut demente pe care le presupune acest mediu. E un joc si un concept absolut unice in industrie, reprezentativ pentru "prosteala" socanta de care te poti bucura in viata virtuala. Chiar nu l-as scoate.

+1 Stardew.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by ola small dickie »

Nici eu nu as scoate Carmageddon. SI el si al doilea au fost jocuri foarte importante ale anilor 90. Primul contact cu primul Carmageddon a fost pentru mine unul din momentele alea puternice si rare din gaming. Momente revelatorii care raman cu tine toata viata. Nestiind despre ce e jocul mai exact, l-am instalat cum se intalau jocurile la vremea aia, doar pentru ca era pe un cd cu mai multe jocuri piratate, cd care a ajuns si la mine. Mi-a explodat cutia craniana imediat dupa primele secunde ale primei curse. Nu imi venea sa cred ce se intampla. Cine sa-mi aduca un pahar cu apa, un distonocalm ceva. Pot sa o iau cu masina pe orice stradute vreau eu? Pot sa ma plimb nestingherit (bine, limitat doar de timerul ala enervant) prin aceste orase si campii si munti? Pot sa lovesc pietoni? Pot sa distrug alte masini? Pana atunci toate jocurile cu masini pe care le jucasem erau clasicele jocuri de curse in care fugeai cu masina intr-o intrecere pe un drum prestabilit. Libertatea pe care ti-o oferea Carmageddon, si cea pe care ti-o oferea primul GTA (jocuri lansate in acelasi an, 1997) au reprezentat pentru mine momente istorice ale gamingului.

Carmageddon: It won the "Game of the Year" trophy in the 1997 PC Zone reader awards and "Driving Game of the Year" 1997 :D
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Cristan »

Am început să adun descrierile pentru toate listele, o să fac un update mai târziu cu ce lipsește.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Cristan »

Făcut update. Mai trebuie descrieri pentru anii 90 și anii 2000.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by juve3332 »

O sa mai iau eu din ele. Dar oferiti-va, daca va face ceva cu ochiul.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Mahdi »

Momentan iau System Shock 2, Alpha Centauri, Starcraft și HoMM3 și dup-aia mai vedem. Dar ziceți toți ce mai luați, să nu lucrăm degeaba.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Starcraft vreau eu, shoo.

Commando, HL2 si Porsche tot la mine, daca nu vrea TG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Mahdi »

Poți să-l iei, sigur.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by Mahdi »

Hm, mai sunt vreo 28 de descrieri de făcut, din care vreo 7 sunt „rezervate” de cristan și juve. Îi dăm tare și azi?

Iau eu Worms, XCOM UFO, Age of Empires 2 și Silent Hill 2 momentan.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: [S&T] Centralizator 100 de jocuri

Post by juve3332 »

Da, ii dam. Am zis ca, in principiu, lucrez la ce a mai ramas din anii '90, in afara de ce am specificat express.
Post Reply

Return to “Știință & Tehnică”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests