Final Fantasy XVI

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Final Fantasy XVI

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Final Fantasy XVI

Post by Stokkolm »

Parca ma uit la un mod anime de Witcher 3.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Final Fantasy XVI

Post by Magicake »

E un fel de FF 14 cu 15 cu game of thrones si Witcher. I'm not sure if...
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Final Fantasy XVI

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Final Fantasy XVI

Post by Magicake »

Yep, gonna pass this one I think, cred ca e primul FF care nu-mi trezeste nici un interes. I want my FFs PG-13 cu silly jrpg stuff, not this...

Dar lumea pare super excited so good job.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Final Fantasy XVI

Post by TG »

N-am mai păstrat legătura cu seria de ceva vreme. Ce-am văzut în filmuleț îmi pare un un căcat absolut, doamne ferește.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Final Fantasy XVI

Post by Mahdi »

Am jucat puțin demo-ul. E tot silly jrpg anime stuff, nu m-aș lăsa păcălit de reclamele care îl compară cu Game of Thrones.

Gameplay-ul aduce mai degrabă cu Devil May Cry. Aș fi preferat ceva turn based clasic, dar mă gândesc că e destul de fumată formula în jrpg-uri și au vrut ceva mai flashy, „să placă la toată lumea”.

Tbh, l-aș juca, dar nu mi-l doresc chiar atât de tare încât să dau aproape 400 de lei pe el. :lol: Mai așteptăm.
REMEMBER CITADEL
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Final Fantasy XVI

Post by MC »

Mahdi wrote: 20 Jun 2023, 13:44 Gameplay-ul aduce mai degrabă cu Devil May Cry.
Probabil pentru ca la carma pe partea de combat este Ryota Suzuki, combat designer pentru Devil May Cry 4 si 5.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Final Fantasy XVI

Post by Magicake »

phpBB [video]


Nah. Un mainline FF fara party, fara personaje party member-like macar in story, si cu tot ce am zis si mai sus, review-ul doar a reconfirmat ca nu e pentru mine.

Dar dupa cum a zis si citatul din review ca era intentia creatorilor, pare ca prinde la copiii din ziua de azi.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Final Fantasy XVI

Post by Mahdi »

Am intrat în el.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Final Fantasy XVI

Post by Mahdi »

L-am terminat. Da, a fost destul de mid. Dar dacă e să fiu sincer, în general jrpg-urile, fie ele mai action ori turn based, mi se par destul de mediocre ca gameplay, n-am întâlnit vreunul până acum care să mi se pară amazing.

Sunt simpatice la FFXVI personajele și povestea cheesy, l-am dus la capăt mai mult pentru asta. Combatul e distractiv la început, dar devine repetitiv în scurt timp. Practic la fiecare luptă repeți același spam cu toate abilitățile, button mashing pe pătrat, rinse & repeat. Upgrade-ul de echipament și sistemul de crafting sunt insipide - n-ai nicio combinație interesantă de făcut, e doar un +1 constant. Puteau la fel de bine să lipsească. S-a investit în schimb destul de mult pe partea vizuală - locațiile arată mișto, monștrii sunt cool, luptele cu boșii sunt un dezmăț de luminițe și artificii.

Per ansamblu e un joc de jucat să mai treacă timpul, fără să te solicite prea mult.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Final Fantasy XVI

Post by Magicake »

E umpic trist ca din ce obisnuia sa fie un milestone nu doar pentru JRPGs, a ajuns sa fie un joc de pierdut vremea. Eh. Ma intorc la FF XII.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Final Fantasy XVI

Post by Mahdi »

I mean, cred că aș avea aceeași părere și despre altele din serie. :lol:
REMEMBER CITADEL
User avatar
cg1700
Hammer Haunt
Posts: 2328
Joined: 27 Apr 2014, 12:54

Re: Final Fantasy XVI

Post by cg1700 »

Daca vrei JRPG-uri complexe si cu sisteme ezoterice incearca sa joci ceva din seria SaGa.
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Final Fantasy XVI

Post by Magicake »

Mahdi wrote: 8 Nov 2023, 20:30 I mean, cred că aș avea aceeași părere și despre altele din serie. :lol:
Daca da, probabil din alte motive. Ce ai zis acolo mi se pare ok, au vrut sa capteze atentia jucatorilor de action-uri banale, au facut un joc pentru asta, le-a iesit.

@cg ty pentru tip, le-am gasit pe steam.
Post Reply

Return to “PlayStation”

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 4 guests