Nebuchadnezzar

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Nebuchadnezzar

Post by Mahdi »

phpBB [video]

Nebuchadnezzar is a classic isometric city builder game inspired by such classics like Pharaoh or Caesar III. The game invites players to experience the mysterious history and culture of ancient Mesopotamia. In the campaign, players get to rule over influential historical cities filled with magnificent monuments.
https://store.steampowered.com/app/1157 ... hadnezzar/
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nebuchadnezzar

Post by tnt »

Cred ca am sa il iau. Il urmaresc de ceva timp si arata promitator.
Ar fi trebuit sa vina totusi cu o denumire simpla. Inteleg ca au vrut sa mearga si aici pe urma Impressions Games cu o personalitate in titlu, dar trebuie sa fii istet cu marketingul. Una e sa zici unui prieten "hei, vrei sa arunci un ochi peste Nebucha...? aaa... adica ma-sa-n cur, e un city-builder istoric cu Mesopotamia cum au fost Caesar, Pharaoh etc" si alta e sa zici "hei, joci Babylon, noul city builder istoric?". Good luck googling that title in timp ce iti zice cineva de el in Teamspeak sau Discord si probabil te mai si joci altceva. Not gonna stick.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Nebuchadnezzar

Post by MC »

Aici trebuie sa fiu de acord cu tnt. :lol:
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Nebuchadnezzar

Post by Mahdi »

phpBB [video]


A ieșit.
REMEMBER CITADEL
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Nebuchadnezzar

Post by rdo »

A apucat sa-l joace cineva?
Merita cumparat?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nebuchadnezzar

Post by tnt »

L-am urmarit pe Gamerzack jucand si inteleg de ce e dezamagit. Jocul pare totally lifeless, soulless, si e foarte foarte usor. Voi da copy paste la un steam review care descrie perfect problema.
Spoiler:
Pretty disappointing. You're not building a city, you're building a silent collection of buildings. There are no people walking around, going about their lives, there is no ambient noise or feeling that this city of yours is actually lived in, and though on the surface it might look like one of the old Pharoah/Caesar style games, it's just a lifeless clone.

Remember how in the older city building games you could literally feel your city? How you could click on any of the people living in it, who would be happy to tell their thoughts? How you were constantly listening to the background noise of the city itself? The exchange of money and goods, laughter, music, pottery breaking, drinks being poured? How it was full of little details that made your city actually FEEL like a city, and that these details only grew the larger and more complex that city got?

Well from what I can tell, there's none of that here. The only time people walk around is when they have a specific job to do. They don't say anything, there's no ambient noise, there's no citizens walking around the residential districts doing their jobs. It's just buildings. Buildings that sit there and look pretty, and eerily absent of any form of life or occupation. The only time you see anyone in your city is when there's something a worker needs to do - like take resources from a production facility to a warehouse, or plant seeds for crops. You can even see it in the screenshots. The cities you build look pretty, but are completely empty.

This isn't the next Impressions Games' City Builder. It could be, but right now it isn't. It's just an imitation of one, a city-building skin stretched over a bare-bones skeleton with no meat.
Imi tot ziceam de ce nu copie nimeni reteta Impressions Games, e atat de simpla. Eh, uite ca nu e. They failed.
Sau, ma rog, e simpla, dar simplul fapt ca iesi din universitate si poti sa programezi, nu inseamna ca stii sa faci jocuri. There's pretty much no talent left in the gaming industry.
Ah, iar apoi se plang ca nu cumpara nimeni RTSuri sau city-buildere istorice, cand ei habar nu au sa faca asemenea jocuri in ziua de azi starting with the basics. Or sa boceasca acusi "bbuuuaaaa uite ca l-am facut 2D cu sprites ca in '90 si tot nu l-ati cumparat". Wtf stam 20 de ani mai incolo si tot nu avem strategii la fel de bune, fuck me.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Nebuchadnezzar

Post by Waaagh! »

tnt wrote: 18 Feb 2021, 13:03 There's pretty much no talent left in the gaming industry.
rip gaeming industri
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nebuchadnezzar

Post by tnt »

tru
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Nebuchadnezzar

Post by juve3332 »

Unde staaaam?!
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Nebuchadnezzar

Post by Alex Khan »

Poate daca mai adaugau si ei putina culoare, un pic mai multa verdeata, si poate daca il faceau cu grafica 3D, iesea mai bine.
Babilonul real era mult mai spectaculos.
Sa stau sa joc toata ziua cu niste cladiri de culoarea nisipului.....

Image
Image
Image
Image
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nebuchadnezzar

Post by tnt »

Tocmai ca e foarte bine ca s-au intors la 2D. Asta e partea buna a jocului :)
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Nebuchadnezzar

Post by Alex Khan »

tnt wrote: 20 Feb 2021, 08:12 Tocmai ca e foarte bine ca s-au intors la 2D. Asta e partea buna a jocului :)
Dar e monoton.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Nebuchadnezzar

Post by DANiel »

Sunt prost rău, acum am aflat de el.
Vreau păreri la cald, vreau sa aud din gura oamenilor care l-au jucat cum este.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Nebuchadnezzar

Post by Mahdi »

Nu cred că l-a jucat nimeni încă, după review-urile doar călduțe pe care le-a primit. Vezi și extrasul postat de tnt mai sus. Eu l-aș încerca, dar mai aștept o reducere.

Dar e monoton.
Monotonia nu e dată neapărat de faptul că e 2D. Chiar din contră, faptul că e 2D îl mai scoate puțin în evidență față de city builderele din ultimii ani, care sunt preponderent 3D.

În cazul ăsta însă producătorii au subestimat efectul ăla de „faianță” pe care-l vezi și la jocurile vechi care repetă o textură mică pe o suprafață mai mare. Avem rezoluții mai mari decât pe vremea lui Caesar și Pharaoh, iar repetiția clădirilor iese mai mult în evidență. Se putea rezolva cu mai multe tile-uri alternative pentru fiecare tip de clădire, dar asta probabil ar fi triplat volumul de muncă.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Nebuchadnezzar

Post by Cristan »

L-a jucat Edgar, vorbește despre el la podcast: https://soundcloud.com/allvorbe/202-edg ... awnguardul (timestamp în descriere)
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nebuchadnezzar

Post by tnt »

Mahdi wrote: 25 Feb 2021, 16:42 Monotonia nu e dată neapărat de faptul că e 2D. Chiar din contră, faptul că e 2D îl mai scoate puțin în evidență față de city builderele din ultimii ani, care sunt preponderent 3D.
Exact, city buildere istorice au fost clai gramada in ultimii ani, majoritatea 3D si majoritatea mediocre. Au tot insistat cu aspectul asta, naiba stie de ce. Pe langa faptul ca ingreuneaza inutil jocul, e si un 3D din ala urat si spalacit. Cred ca singurele exceptii care imi vin in cap sunt Anno 1404 si 1800, desi si astea cred ca ar fi mai clare intr-un 2D superb ca la Impressions. Dupa parerea mea, astfel de jocuri se potrivesc perfect in 2D si n-ar trebuie schimbate.
Sunt insa de acord ca Nebuchadnezzar arata cam monoton cu paleta aia de culori si relief aproape inexistent. Cel putin cam asta e si impresia mea din ce am urmarit, dar nu jucat.

Spoiler for Ia priviti aici frumusete de grafica, mai mare placerea sa joci asa ceva:
Image
Image
Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Nebuchadnezzar

Post by rdo »

Ce dor mi-e de Caesar III
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Nebuchadnezzar

Post by tnt »

Ai putea sa-l rejoci linistit acum, au aparut niste moduri la care s-au lucrat 10 ani si care-l imbunatatesc si fac jucabil easily pe sisteme azi. Unul se cheama Julius (care e vanilla feel), iar celalalt se cheama Augustus care contine toate QoL improvements din Julius dar vine si cu continut nou.
User avatar
DANiel
Hammer Haunt
Posts: 1798
Joined: 4 Mar 2014, 00:20
Location: Bucuresti

Re: Nebuchadnezzar

Post by DANiel »

tnt wrote: 26 Feb 2021, 21:09 Ai putea sa-l rejoci linistit acum, au aparut niste moduri la care s-au lucrat 10 ani si care-l imbunatatesc si fac jucabil easily pe sisteme azi. Unul se cheama Julius (care e vanilla feel), iar celalalt se cheama Augustus care contine toate QoL improvements din Julius dar vine si cu continut nou.

Lol, thanks mate, nu știam de asta
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests