CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by marvas »

Stimate cândaparerevistence și stimați cândaparerevisteni, cu ocazia sărbătorilor de iarnă punem la cale un concurs și vă invităm să participați în număr cât mai mare.


Cum participați la concurs?

Există două modalități prin care puteți participa:
1. Răspundeți în acest topic la întrebarea "Care joc vă leagă cel mai tare de sărbătorile de iarnă și de ce?".
2. Postați în acest topic o poză cu bradul vostru împodobit sau cu alte decorațiuni de Crăciun pe care le aveți.

Cei care oferă un răspuns și adaugă și poza vor fi înscriși de două ori pe lista de concurs, iar astfel vor avea mai multe șanse de câștig. Câștigătorul se va alege prin tragere la sorți.


Ce aveți voi de câștigat?


Marele câștigător va putea alege unul dintre jocurile de mai jos pentru sistemul preferat (ȘI COMPATIBIL!)
  • Cyberpunk 2077
  • Assassin's Creed Valhalla
  • Immortals Fenyx Rising
  • Demon's Souls Remake
  • Marvel's Spider-Man: Miles Morales
  • Super Mario 3D All-Stars
Îi vom consola și pe cei de pe următoarele 6 locuri cu unul dintre jocurile de mai jos (cod de Steam) pe care îl vor putea alege în ordinea în care au ieșit pe listă.
  • Dark Souls III
  • The Wolf Among Us
  • Superhot
  • Call of Cthulhu
  • Middle-earth: Shadow of War
  • Yakuza Kiwami 2

Ce avem noi de câștigat?


Vrem să ne răsplătim comunitatea, dar și să întâlnim oameni pasionați de jocuri cu care să împărtășim impresii și păreri despre jocuri (și nu numai!) pe forumul nostru.


Cât durează concursul?


Înscrierile pentru concurs se încheie pe data de 20 Decembrie, iar pe 22 Decembrie va avea loc extragerea și vom anunța câștigătorul.



Later edit: Daca întâmpinați probleme cu adăugatul pozelor, puteți să le încărcați pe imgur și apoi să adăugați link-ul aici.
https://imgur.com/upload
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6539
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by joonior_bmf »

Hai sa sparg gheaţa.

In anii liceului nu ieseam mult din casa. Cu atat mai putin in timpul iernii, cand temperatura nu-mi permitea sa ma desfasor pe terenurile de fotbal si baschet. Ce ma incalzea, erau o cana calda de ceai/cafea, si Command & Conquer Generals (iar mai tarziu, expansion-ul Zero Hour, cand am facut rost si de el). Cand mi-au cumparat ai mei primul PC, nu aveam multe jocuri. Iar dupa ce am facut o gafa ce a rezultat intr-un blue screen, un prieten m-a ajutat sa repar problema si mi-a instalat Generals. Nu jucasem multe strategii in timp real pana atunci, iar grafica si gameplay-ul mi-au facut cu ochiul de la primul boot-up. Atat de aratos era, incat l-a fascinat si pe unul dintre frati, care nu avea tangente cu jocurile video. Am inceput sa trecem in paralel prin campanii/skirmish/challenge, impartaseam strategii, ne ajutam unul pe celalalt cu adversari dificili etc. Wholesome and cozy.

In ce priveste Craciunul, eu nu sunt festiv defel. Nici nu am mai impodobit un brad de mai mult de un deceniu. Dar acum cativa ani am primit cadou o lumanare electrica pe care o tin langa laptop cand se apropie sarbatorile.
Spoiler:
Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by McWilliams »

Deci cineva, in imensitatea sa, mi-a facut cadou Rise of the Tomb Raider via Secret Santa, 2017 edition. Si pe care l-am terminat in mai putin de o zi (13 ore jucate in 24 de ore, judecand dupa mesajele de pe forum). Inca nu-mi dau seama daca este motiv de lauda sau motiv de psiholog, insa ceva a functionat bine la jocul ala daca am putut ignora absolut orice altceva pre-Craciun.

Bradul va fi inaltat in vreo 2 saptamani. Sunt convins ca pisica mea va intelege intarzierea, dat fiind ca pana acum l-a darmat in fiecare zi in care a ramas nesupravegheata cu el in camera.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by marvas »

McWilliams wrote: 6 Dec 2020, 20:24 Bradul va fi inaltat in vreo 2 saptamani.
asteptam poza cand e gata!
adriano13

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by adriano13 »

La mine e simplu, era traditie sa termin Serious Sam the Second Encounter (clasicul, nu HD)in fiecare ajun de Craciun, si traditia a ramas, doar ca acuma impodobesc brazi cu trofee in SS3 BFE :D
razvanrazy
Space Invader
Posts: 7
Joined: 20 Nov 2018, 20:09

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by razvanrazy »

Daca ar fi sa spun un singur joc care ma leaga de Craciun, facand referinta la copilarie, as zice Commandos 1 si 2. Cred ca sunt jocurile cele mai rejucate de mine, cand voiam sa ma detasez si sa fiu linistit in lumea mea.

Dar de cativa ani, am o traditie noua - imi iau concediu intre Craciun si Revelion si incep si termin 1 joc.
Am inceput de vreo 5 ani si am reusit pana acum sa termin in ani diferiti - The Surge 1 si 2, Shadow of the Tomb Raider, iar anul trecut am reusit sa termin 2 - Control si Jedi Fallen Order.

Dar anul acesta cred ca va fi putin mai greu, pentru ca vreau sa incep Cyberpunk si sa ma bucur de el, astfel ca foarte slabe sanse sa-l si termin pana trec sarbatorile, nu doar pentru ca se anunta a fi un joc foarte mare, ci si pentru ca prioritatile mele s-au schimbat intre timp si din pacate, timpul alocat pentru gaming a scazut considerabil la doar 3-4h pe zi.

Atasez si 2 poze cu 2 decoratiuni noi pe care le-am pus pentru prima data in brad :D
Spoiler:
Image
Image
Last edited by razvanrazy on 7 Dec 2020, 00:13, edited 1 time in total.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by marvas »

poti sa le incarci pe imgur si sa postezi aici link-urile

https://imgur.com/upload
Morphine
Space Invader
Posts: 10
Joined: 28 Nov 2018, 16:10

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Morphine »

Primul joc care-mi vine in minte cand ma gandesc la Craciun si copilarie e Half Life 2. Tin minte ca nu aveam calculatorul cel mai performant si trebuia sa umblu pe la setari sa gasesc combinatia potrivita astfel incat sa nu mi se miste in reluare. :))

Eram absolut fascinat si in acelasi timp terifiat de headcrabs. Sunt cumva nostalgic si acum ca s-a intrerupt seria, visez in continuare la o revenire spectaculoasa. :)
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by MC »

Half-Life 2 este jocul care ma leaga cel mai mult de sarbatorile de Craciun pentru ca nu pot sa uit bucuria pe care am avut-o in decembrie-ul lui 2004 cand am a reusit sa fac sa ruleze Half-Life 2 pe un GeForce 2 64 Mb. Am rupt Half-life 2-ul la Craciunul acela.

Cat despre bradul de Craciun, la noi in familie nu lipseste an de an. De cand ne-am mutat la casa impodobim 2 brazi (unul la parter si unul la etaj). Pe cel de la etaj il impodobim incepand cu 1 dec in fiecare an (prefer sa ma bucur cat mai mult de ei nu doar 1-2 saptamani cat tin sarbatorile de iarna).
Ca sa fiu sincer sotia e cea care se implica 80% in tot ceea ce inseamna impodobirea brazilor si a casei in general.

Pic for brad
Spoiler:
Image
LE. Lol, pana sa postez a scris si Morphine aproape aceleasi lucruri legate de HL 2. Mai si are nickname asemanator cu cel pe care il am pe Steam (Morphi). Increfuckingdibil!
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by kensky »

Gothic 2 ramane inca jocul favorit desi a fost doar al 2lea rpg jucat de mine, dupa primul gothic. Tin minte ca facusem rost de el de la un amic al unui fost coleg de clasa, chiar in dupa amiaza ajunului craciunului 2003. Cand ne-am intalnit sa il iau , desi nu ne cunosteam, am stat vreo 3 ore (in parcul copou pt cine e din iasi) si am tot discutat o multime de chestii despre cele 2 jocuri desi afara era un frig si o zapada ca in povesti :lol:

ps poza cu bradul peste vreo 2 saptamani :lol:
Image
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Cristan »

Pentru mine „jocul de iarnă” rămâne HoMM 3 - țin minte când eram tânăr și jucam cu fratele meu în hot seat ore întregi, câte o zi întreagă, pe o hartă cu zăpadă... și nu s-a întâmplat chiar atât de des, dar suficient cât să fac asocierea asta, iar acum când mă gândesc la gaming de iarnă mă gândesc automat la Heroes.

În ultimii ani mi-am format o altă „tradiție”, și anume să încerc să joc cât mai multe jocuri din backlog în perioada concediului de crăciun (nu neapărat să le termin, e suficient chiar și numai să văd cum sunt), jocuri care altfel ar fi stat neatinse în backlog. Am listă și pentru anul ăsta. Cristan's Winter is coming.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by TG »

Sunt mai multe, iarna fiind momentul meu preferat din an pentru jocuri. Dar cel mai tare poate că mă leagă experiența Neverwinter Nights 2. Cumpărat în iarna lui 2006, la câteva luni după ce îmi schimbasem PC-ul cu prima configurație făcută de mine de la zero.

Țin minte că m-a sunat curierul să ies la poartă, era chiar înainte de sărbători și a ajuns pe la ora 8 seara. Am stat 20m în frig să-l aștept, apoi am fugit în casă și m-am uitat alte 30m la cutia jocului și prin manual, în timp ce se instala.

Două săptămâni mai târziu eram pe la sfârșitul unei călătorii epice de vreo 90 de ore, totul pe fondul sărbătorilor de iarnă și a unei aeroterme care mă încălzea și care era necesară din cauza unor probleme cu caloriferele și centrala. Și acum țin minte cum îmi bătea căldura în fața, în timp ce eu încercam să deslușesc în toiul nopții sunetele jocului, greu de distins din cauza acelei măgăoaie.

Experiența a fost de așa natură încât iarna a ajuns să fie destul de des vremea RPG-urilor (predominant) party based. Dragon Age: Origins, Baldur's: Gate: EE, Shadowrun, Underrail, Pathfinder, Drakensang... top of my head, dar sigur au mai fost și altele, toate jucate iarna.

Încă n-am sculat bradul, dar o să revin și cu asta.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Morphine
Space Invader
Posts: 10
Joined: 28 Nov 2018, 16:10

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Morphine »

Si bradutu.
Spoiler:
Image
User avatar
Vivec
Space Invader
Posts: 29
Joined: 25 Jun 2019, 22:23

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Vivec »

Nu știu cum se face dar mereu ninsoarea mă face să vreau să joc strategii pe ture. Civ 4 sau 6, Warlock 1 și 2, dacă mă simt excentric Disciples 2 sau poate chiar vreun Age of Wonders. Hell, merge și un Battle for Wesnoth dacă tot e moca. Dar cel mai probabil mă joc Heroes. Heroes III e un joc incredibil, poate cel mai bun TBS Fantasy făcut vreodată și îl joc des și cu plăcere.

Dar inima mea e cu Heroes IV. Unul dintre cele mai ”cosy” jocuri pe care le-am jucat vreodată, e perfect de jucat cu plapuma pe tine când știi că nu ai nimic de făcut până la anu. Muzica incredibilă, grafica 2D superbă și atmosfera whimsical fac Heroes IV the real reason for the season.

Senzația e cu atât mai puternică dacă joci cu Order, facțiunea care are zăpada ca default ground.

Revin la un momentdat și cu poză. :)
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Alex Khan »

As nominaliza un joc cu multa zapada , cadouri si brazi caci aceste elemente ma leaga de sarbatoriile de iarna, dar mai ales, un joc care include familia in atentia principala.
Pentru ca de Craciun , cel mai important este familia sau prietenii pe care ii ai alaturi.


As nominaliza God of War din 2018, care desi are momente emotionante, dar e un pic prea violent, prea sadic si finalul sau nu prea aduce a ceva care sa aiba legatura cu Craciunul.
Assassin's Creed Valhalla ar fi cel mai corespunzator, dar nu l-am jucat inca.

Asa ca voi nominaliza un joc care l-am terminat de doua ori- si anume, The Elder Scrolls V : Skyrim.
Probabil ca multi sunt deja satui de acest joc , dar pe mine inca ma captiveaza intr-un fel.
Are tot ce trebuie - munti inzapeziti cu nameti, brazi, ape inghetate, o gramada de orase, sate si catune traditionale, cateva mici puzzle-uri distractive, grote si pesteri de explorat, comori de gasit, peisaje ca-n povestile pentru copii, cerul noptii frumos instelat cu aurora boreala, mamuti, trolli, elfi, orci, reptilieni, pisici si dragoni. Cel mai tare e ca jocul include momente impresionante cand imperiile aflate in razboi si speciile adversare se unesc si colaboreaza impotriva unui dusman comun care vrea sa anihileze lumea.

Skyrim include de asemenea un element important legat de CRACIUN : CADOURILE....sau mai precis, comorile. Trebuie doar sa le cauti.
As putea spune ca in acest joc exista si un MOS CRACIUN (oarecum), dar nu vreau sa fac spoiler.
Dar mai ales, poti sa-ti intemeiezi o familie, sa adopti cativa copii orfani , sa-ti faci prieteni, si chiar sa faci fapte bune, sa ajuti oamenii la ananghie atunci cand sunt atacati de un dragon de exemplu, sau sa-i ajuti sa-si gaseasca obiecte pierdute, sau poate sa le prepari ingrediente pentru medicamente.


Skyrim este clar jocul cel mai potrivit pe care sa-l joci de Craciun.



P.S.
Bradul l-am pus, dar inca nu l-am impodobit. Nu m-am decis cu ce culori sa-l impodobesc :roll: , ma mai gandesc pana luni sau marti. :lol:
Last edited by Alex Khan on 11 Dec 2020, 23:53, edited 13 times in total.
ilovepizza
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Dec 2020, 23:00

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by ilovepizza »

Nu am un singur joc, ci două.

Primul e Borderlands 2. Stăteam toată ziua în casă și mă jucam coop cu un prieten, muream de zeci de ori, ne enervam, dădeam rage quit și după o oră intram la loc. Am reușit să-l terminăm în vacanța de iarnă de anul trecut iar anul ăsta, ca să continuăm tradiția, vrem să începem Borderlands 3.

Al doilea e Arma 3. Obișnuiam să mă joc cu un alt prieten dar se lăsase și mă jucam singur pe un server de RP foarte mișto (puteai face rp de traficant de droguri, polițist, paramedic etc) până am dat de un băiat, tot român, care m-a luat în squad-ul lui. Țin minte că în ziua dinaintea anului nou stăteam toți și făceam run-uri de meth și mama unui băiat din conferință tot striga la el să meargă să se spele că îl prinde anul nou murdar :)) Good times

Pun poza cu bradutul de indata ce il fac
ilovepizza
Space Invader
Posts: 5
Joined: 11 Dec 2020, 23:00

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by ilovepizza »

ilovepizza wrote: 11 Dec 2020, 23:27 Nu am un singur joc, ci două.

Primul e Borderlands 2. Stăteam toată ziua în casă și mă jucam coop cu un prieten, muream de zeci de ori, ne enervam, dădeam rage quit și după o oră intram la loc. Am reușit să-l terminăm în vacanța de iarnă de anul trecut iar anul ăsta, ca să continuăm tradiția, vrem să începem Borderlands 3.

Al doilea e Arma 3. Obișnuiam să mă joc cu un alt prieten dar se lăsase și mă jucam singur pe un server de RP foarte mișto (puteai face rp de traficant de droguri, polițist, paramedic etc) până am dat de un băiat, tot român, care m-a luat în squad-ul lui. Țin minte că în ziua dinaintea anului nou stăteam toți și făceam run-uri de meth și mama unui băiat din conferință tot striga la el să meargă să se spele că îl prinde anul nou murdar :)) Good times

Pun poza cu bradutul de indata ce il fac
Nu știu cum se da edit așadar îl pun aici https://imgur.com/a/zU0Yptj
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by FlashBat03 »

Helău helău! :lol:

Citind întrebarea acestui concurs, chiar m-a pus pe gânduri și am realizat că în ultimii 4 ani am tot jucat The Evil Within :roll:
Spoiler:
Image
Nu-i chiar un joc care să te ducă cu gândul la sărbătorile de iarnă :D , dar aș putea spune că acest anotimp, de fel friguros și cu ziua care durează cât mai puțin, îmi deschide apetitul pentru jocurile horror :twisted: , în special seria The Evil Within (serie cu doar două jocuri :lol: , momentan... sper :oops: ) pentru care am o imensă atracție și nu aș putea să trec la poza cu brăduțul fără a va da câteva motive pentru care să dați o șansă acestui univers ,, The Evil Within,, :mrgreen: .
Spoiler:
  • :!: Vă voi vorbi acum de ceea ce-mi place la primul joc „The Evil Within” , încercând să nu dau prea multe detalii și cu altă ocazie, poate, vă voi vorbi și despre continuare. :D

    1.Atmosfera :shock: - Creată dintr-o multitudine de elemente, de la pagina start și până la soundtrack-ul destul de bogat. :geek: În momentul în care pășesc în această lume, senzația de apăsare, nesiguranță, ba chiar și cea de teamă, își fac simțită prezența.

    2.Locația :arrow: - Un alt lucru care m-a atras, a fost locul în care se desfășoară acțiunea, ce se schimbă destul de des, dar într-un mod plăcut, lăsându-ți impresia că jocul știe când începi să te plictisești de segmentul respectiv. Câteva imagini în spoiler-ul de mai jos :lol:
    Spoiler:
    Image
    Image
    Image
    Image
    ImageImage
    3.Inamicii :evil: - Un alt punct, ce aduce acest joc mai aproape de inima mea, este diversitatea inamicilor. La această categorie intră monștrii pe care îi găsești pe tot parcursul jocului, apărând treptat și în mod neașteptat inamici noi. Așa-zișii „boși” (cum sună :lol:) sunt destul de numeroși și foarte diferiți din punct de vedere al înfățișării, al puterilor speciale, cât și al modului de a juca împotriva acestora.
    Pentru cei curioși voi pune câteva imagini :roll:
    Spoiler:
    ImageImage
    Image
    Image
    4.Povestea :ugeek: - Deși nu va părea la început că are o poveste complexă, de fiecare dată când veți trece din nou prin firul narativ, veți descoperi noi lucruri, pe care poate le-ați omis. Din perspectiva mea :idea:, în urma parcurgerii jocului , v-ați putea gândi la posibilitatea existenței unui astfel de univers în lumea noastră :geek:
    Spoiler:
    A fost odată ca niciodată, un jucător LEVEL care ar fi dorit să afle câteva detalii despre un joc, din spoiler-ul unei postări. Doar că atunci când a deschis spoiler-ul a descoperit altceva :idea:
    Spoiler:
    Joacă ”The Evil Within” dacă dorești să aflii mai multe :mrgreen:
    După deschiderea acelui spoiler, jucătorul a aflat totul și nimic. :o
    Sfârșit! :D
    5.Protagonistul 8-) - Pe lângă povestea de viață al acestui detectiv :( , pot spune că cireașa de pe tort a fost faptul că împart același prenume cu acest personaj :oops:
    Spoiler:
    Image
P.S. Nu sunt un bun scriitor, așa că îmi pare rău pentru posibilele greșeli :oops:
Pentru că mai durează până voi pleca acasă, am împodobit un brăduț (artificial, desigur 8-) ) pe care îl am încă din anul întâi :lol: . Așa că vă las poza cu micul meu coleg de sărbatori, căruia i-am oferit un mic upgrade săptămâna aceasta, cu câteva decorațiuni, din jocul online ”Dead by Daylight” :mrgreen: , pictate de mine :oops:. Sper să vă placă ^ _ ^
Spoiler:
Image
Mulțumesc pentru șansă. :) Sărbători fericite! :mrgreen:
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
FlashBat03
Zergling
Posts: 112
Joined: 18 Aug 2019, 23:36

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by FlashBat03 »

Aparent nu-mi mai apare poza cu braduțul :lol:, așa că îl mai încarc odată aici. :oops: Scuze!
Spoiler:
Image
“Hard work is worthless for those that don’t believe in themselves.” Naruto Uzumaki :D
User avatar
SnipeRulz
Headless Kamikaze
Posts: 428
Joined: 31 Mar 2014, 19:34

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by SnipeRulz »

Dragon Age Origins
Il aveam in backlog de o groaza de timp (il jucasem la lansare dar foarte putin, aprox 10%), asa ca de sarbatori in 2018 l-am luat si am reusit sa il si termin pe perioada craciunului.
Cred ca ar mai putea intra multe jocuri mai vechi pe care nu am apucat sa le joc, avand in vedere ca in perioada craciunului merg la parinti, si laptopul personal e destul de vechi ca sa mai duca jocurile mai moderne.

Mentiune bonus: WoW
(nu mai tin minte anul, 2006-2007 aprox) Era noaptea de revelion si eram acasa la Kelly si ne minunam la artificii in Orgrimmar. Nu stiu daca e de ras sau de plans
Spoiler for Brad:
Image
Post Reply

Return to “Concursurile comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests