CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by marvas »

au mai ramas 6 zile pentru inscrieri, keep 'em coming!
RaresLap
Space Invader
Posts: 3
Joined: 15 Dec 2020, 12:21

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by RaresLap »

Forza Horizon 4, din punctul meu de vedere, este jocul potrivit pentru orice sezon (+ faptul ca jocul ofera posibilitatea de a te juca pe iarna). Am "pierdut" zeci de ore in acest joc si pot sa spun ca, si de aceste sarbatori, am sa ma delectez cu niste cai putere 8-)

*Brad in miniatura :D
Spoiler:
Image
raduadelin
Space Invader
Posts: 4
Joined: 15 Dec 2020, 11:53

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by raduadelin »

In primul rand, bine v-am gasit!

In momentul in care am citit intrebarea, gandul mi-a zburat instant la vacanta de iarna din 2012, cand am jucat pentru prima data The Walking Dead de la TellTale pe Xbox 360 (Pfff, cum au zburat 8 ani...). Vremea rece de afara, caldura din casa si atmosfera jocului au creat trio-ul perfect. Imi aduc aminte ca jocul m-a atras in lumea lui inca din primele minute, iar asta se datoreaza, in mare masura, vocii si personalitatii lui Lee Everett. Lee va ramane, pentru mine cel putin, unul dintre cele mai captivante personaje din vastul univers al jocurilor video.

Din momentul in care a aparut si Clementine, mi-am dat seama ca va urma o poveste emotionanta, in care Lee va face tot posibilul sa o protejeze, cei doi formand practic o familie. Cu fiecare personaj nou introdus vedeam cum acea familie se largesete, iar eu incepeam sa simt odata cu ei sentimentele de siguranta si liniste. Doar ca, de-a lungul povestii, au fost si foarte multe momente triste, sentiment pe care de asemenea l-am trait din plin alaturi de personaje. Am jucat un episod pe zi, din dorinta de a lungi cumva aceasta calatorie.

Doua ierni mai tarziu, am repetat experienta, jucand de data aceasta si sezonul al doilea. Din nou, acelasi roller coaster de sentimente profunde, alimentate de revederea unor personaje dragi sau de pierderea unora dintre ele. Finalul ambelor sezoane m-a gasit cu lacrimi in ochi.

Aceste doua jocuri sunt despre familie si prieteni apropiati, mai exact despre importanta de a avea pe cineva langa tine care sa iti poarte de grija si pe care la randul tau sa il protejezi, si asta nu doar in momentele mai dificile. Din pacate, in lumea asta tot mai alerta uitam tot mai des de parinti, bunici sau prieteni. Ei nu conteaza doar de sarbatori, ci in fiecare secunda a vietii noastre.

M-a lovit atat de tare melancolia, incat cred ca o sa rejoc intreaga serie :)
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by juve3332 »

Ca mai toti, am diverse amintiri placute legate de sarbatori si jocuri: un Ajun in care n-am iesit la discoteca sa ma joc prima data Monkey Island 3 cu filme, muzica, voci si tot dischisul; vizita la un prieten acasa cand am vazut prima oara HL: Day One in actiune; partida de AOE2 care nu se mai termina si ma punea intr-o dificultate logistica deoarece trebuia odata sa ma imbrac si sa plec la Revelion samd.

Dar daca ar fi sa aleg un singur joc, as alege No One Lives Forever, pe care il jucam proaspat aparut intr-a noua. Murise al doilea meu unchi de la Bucuresti, iar inmormantarea urma sa aiba loc la Craiova, undeva pe 23 sau chiar 24. Cu cateva zile inainte, ai mei imi luasera o combina muzicala drept cadou de ziua mea, asa ca s-a facut exceptia sa pot asculta muzica cateva ore pe zi, in ciuda datinii mortuare. Maica-mea si bunica-mea faceau de mancare toata ziua, pentru pachetele de impartit si masa de pomana, care urma sa se desfasoare la mine acasa. O asteptam pe stramatusa-mea sa vina de la Bucuresti, plus alte rude si apropiati care se strangeau dupa-amiaza in amintirea lui. Nu l-am cunoscut foarte bine, l-am vazut doar de cateva ori si doar schimbam tot asa, de Sarbatori, cateva cuvinte la telefon. Era o ocazie tragica, dar,cu toata agitatia si toata lumea care avea sa fie in casa, multi dintre care nu se mai vazusera de foarte multa vreme, o resimteam mai degraba ca pe una festiva. Stateam si ma jucam intr-un colt in camera, cu usa inchisa, No One Lives Forever prin chateau-rile franco-nemtesti, nu mai tin minte, acoperite de zapada. Cred ca si afara ninsese.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by ola small dickie »

iata un joc numai bun pentru spiritul craciunului. in poza se poate vedea un grup de credinciosi adunati in curtea bisericii pentru slujba de craciun. si un alt credincios pe drum care se grabea sa nu intarzie la eveniment

Image
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by rdo »

^ right in the feels, man
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by ola small dickie »

:D
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
raduadelin
Space Invader
Posts: 4
Joined: 15 Dec 2020, 11:53

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by raduadelin »

raduadelin wrote: 15 Dec 2020, 13:05 In primul rand, bine v-am gasit!

In momentul in care am citit intrebarea, gandul mi-a zburat instant la vacanta de iarna din 2012, cand am jucat pentru prima data The Walking Dead de la TellTale pe Xbox 360 (Pfff, cum au zburat 8 ani...). Vremea rece de afara, caldura din casa si atmosfera jocului au creat trio-ul perfect. Imi aduc aminte ca jocul m-a atras in lumea lui inca din primele minute, iar asta se datoreaza, in mare masura, vocii si personalitatii lui Lee Everett. Lee va ramane, pentru mine cel putin, unul dintre cele mai captivante personaje din vastul univers al jocurilor video.

Din momentul in care a aparut si Clementine, mi-am dat seama ca va urma o poveste emotionanta, in care Lee va face tot posibilul sa o protejeze, cei doi formand practic o familie. Cu fiecare personaj nou introdus vedeam cum acea familie se largesete, iar eu incepeam sa simt odata cu ei sentimentele de siguranta si liniste. Doar ca, de-a lungul povestii, au fost si foarte multe momente triste, sentiment pe care de asemenea l-am trait din plin alaturi de personaje. Am jucat un episod pe zi, din dorinta de a lungi cumva aceasta calatorie.

Doua ierni mai tarziu, am repetat experienta, jucand de data aceasta si sezonul al doilea. Din nou, acelasi roller coaster de sentimente profunde, alimentate de revederea unor personaje dragi sau de pierderea unora dintre ele. Finalul ambelor sezoane m-a gasit cu lacrimi in ochi.

Aceste doua jocuri sunt despre familie si prieteni apropiati, mai exact despre importanta de a avea pe cineva langa tine care sa iti poarte de grija si pe care la randul tau sa il protejezi, si asta nu doar in momentele mai dificile. Din pacate, in lumea asta tot mai alerta uitam tot mai des de parinti, bunici sau prieteni. Ei nu conteaza doar de sarbatori, ci in fiecare secunda a vietii noastre.

M-a lovit atat de tare melancolia, incat cred ca o sa rejoc intreaga serie :)
Nu am mai putut da edit, asa ca postez din nou, sper ca e ok. Nu am luat inca brad, asa ca am impodobit ce a fost la indemana:))
https://imgur.com/lTlWlJo
https://imgur.com/8cy1H1N
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Alex Khan »

Gata, am pus si bradul in doua ipostaze: cu instalatia stinsa si instalatia aprinsa. :D
E primul an cand il impodobesc singur.


Image

Image
User avatar
Teo
Space Invader
Posts: 5
Joined: 3 Dec 2018, 19:28

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Teo »

Jocul care-mi vine in minte cel mai tare cand este vorba de Craciun este Prince of Persia The Two Thrones. A aparut la inceputul lui Decembrie 2005 si in toata luna decembrie l-am jucat, totul langa foc de soba si mancaruri de Craciun.

Imi amintesc ca exact in ajun am reusit sa il termin, a fost o experienta superba, unde mai pui ca eram si in vacanta de iarna atunci si puteam sa aloc mai mult timp gaming-ului.





Image
Anca
Space Invader
Posts: 2
Joined: 18 Dec 2020, 16:52

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Anca »

La mine amintirile legate de Craciun sunt simple, Star Wars KOTOR 1 si KOTOR 2. Nu am o problema sa investesc zeci de ore intr-un RPG deci nu ma deranjeaza acest gen de jocuri. Dupa ce le-am terminat pe cele doua, in Craciunul urmator am jucat Star Wars Jedi Outcast. Mi-a placut insa nu la fel ca si KOTOR, l-am jucat mai mult fiindca facusem rutina cu Star Wars + Craciun.


Image
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by marvas »

ACHTUNG! ACHTUNG!
Au mai ramas 2 zile, inscrierile se incheie maine!
GabiCutlac
Space Invader
Posts: 2
Joined: 19 Dec 2020, 11:04

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by GabiCutlac »

Borderlands 2 e jocul care mă leaga cel mai mult de Crăciun. Nu numai ca l-am jucat o grămadă in iarna din anul cand a apărut, dar l-am jucat o grămadă si anul trecut in perioada sărbătorilor de iarna in coop cu soția si a fost cea mai fain experiență de gaming pe care am avut-o. Am jucat vreo 100 si ceva de ore cu ea, l-am terminat de vreo 4 ori. Abia așteptăm sa jucăm Borderlands 3 pe PS5, sper ca vor fi stocuri cat mai repede.
Spoiler:
Image
mihaiseven8
Space Invader
Posts: 1
Joined: 19 Dec 2020, 12:08

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by mihaiseven8 »

Forza Motorsport
I-am facut cadou de Caciun fiului meu un Xbox One cu Forza Motorsport 5, dupa frustarea updateului, ne-am jucat impreuna split screen, cata bucurie....
User avatar
Vivec
Space Invader
Posts: 29
Joined: 25 Jun 2019, 22:23

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Vivec »

Am revenit cu poza. Brad n-am făcut anul ăsta că plec din București fără pisici câteva zile și mi-e frică să le las singure cu copacu. Dar am asta pe ușa de la intrare în clădire însă. :D

https://imgur.com/rtz6s7U
User avatar
TaikoKaira
Headless Kamikaze
Posts: 425
Joined: 6 Feb 2017, 15:33
Location: Deva
Contact:

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by TaikoKaira »

Image

Când mă gândesc la sărbătorile de iarnă, îmi vine în minte numai Red Dead Redemption 2. Îl cumpărasem pe 20 decembrie, anul trecut, și încă îmi amintesc cum l-am lăsat la instalat toată noaptea, întrebându-mă dacă va rula bine dimineața următoare. În mintea mea, existau doar două posibilități: fie mergea decent, fie dădeam spargere pentru un PC nou. În ambele cazuri, ajungeam să mă izolez în casă (before it was cool). Că era din cauza jocului sau a poliției, asta e partea a doua.

Miracol al sărbătorilor de iarnă, nu era niciun paznic la Altex în seara aceea... adică nu. Am vrut să spun că jocul a rulat fără probleme mari pe calculatorul meu modest, iar asta mi-a permis să-i încep călătoria lui Arthur Morgan prin vestul sălbatic și neîmblânzit al anilor 1889-1907. Da, asta voiam să spun. M-am încurcat puțin.

Lăsând gluma la o parte, Red Dead Redemption 2 mi-a ocupat o mare parte din timp în prima jumătate a anului, nu doar în perioada sărbătorilor de iarnă. Am ales să scriu despre el deoarece, de fiecare dată când mă gândesc la acestă experiență, îmi aduc aminte de primele minute din joc. Când călătorești prin viscolul munților, îngreunat de zăpadă și frig, cauți adăpost pentru grup. Impresia pe care ți-o oferă este cea de unitate și compasiune. Deși provin din locuri diferite, asta nu-i împiedică să fie o familie în adevăratul sens al cuvântului. Și despre asta cred că sunt sărbătorile, de altfel. Despre a fi alături de cei dragi ție, despre timpul petrecut împreună. Indiferent de gradul de rudenie sau alte interese.


În încheiere, uite și o poză cu aranjamentul de Crăciun:

Image
Reviews: Far Cry, Far Cry 2, Little Nightmares, Broforce

"Death is inevitable. Our fear of it makes us play safe, blocks out emotion. It's a losing game. Without passion, you are already dead."
Max Payne 2: The Fall of Max Payne
vanesa96
Space Invader
Posts: 1
Joined: 16 Dec 2020, 22:38

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by vanesa96 »

Jocul care ma leaga cel mai mult de Craciun este Borderlands 2 deoarece am jucat cu sotul meu anul trecut. A fost atata de fain încât l-am jucat de vreo 4 ori si nici odata nu m-am plictisit. Eram curioasa ce loot o sa mai gasim prin cufere. :))
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by Quackers »

Image

Lasat si eu asta pe ultima suta de metri.

Pentru mine Deus Ex are un loc special in perioada sarbatorilor. Nu stiu cum a inceput, dar il rejucam aproape an de an in perioada craciunului. Zori de zi afara, chiciura pe geam, bradul inghesuindu-ma la calculator, si eu dandu-ma cu Dentonu' prin Hell's Kitchen cu carnetelul cu coduri de usi langa mine. Recunosc ca n-am mai urmat traditia in ultimii ani dar cred ca il rejoc in ce-a mai ramas din anul asta.
maniac360
Space Invader
Posts: 1
Joined: 20 Dec 2020, 09:46
Location: Cluj - Napoca

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by maniac360 »

Vin aici sa postez, de pe consolegames.
Jocul care imi aminteste cel mai mult de Craciun este “Road Fighter” care il jucam pe un Nintendo Famicom (NES) impreuna cu fratele meu prin 1996/97, chiar inainte cu putin sa apara primul numar al revistei Level, la care am fost abonat multa, multa vreme.
Acum, 25 de ani mai tarziu, in loc de NES e ps5 si in loc de couch coop e psn.

Image

Si bradul pozat cu un cartof:

Image
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: CONCURS - Afară ninge liniștit, în casă merge jocul

Post by TG »

Image

Revin și eu cu poza, cum am promis.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Post Reply

Return to “Concursurile comunității”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests