Suplimente / nootropice

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Suplimente / nootropice

Post by tnt »

juve3332 wrote: 17 May 2021, 12:16 Apropo de ce vorbeam pe aici de vitamina D, m-am uitat din curiozitate pe schema nutritionala a Borsului de Baut Danila si are 200% din necesarul zilnic de vitamina D. Pe de alta parte, contine si 1100+% din necesarul de B12, ceea ce inseamna ca nu e chiar recomandabil sa bem zilnic (faciliteaza multiplicarea celulara), chit ca supraaportul asta de vitamina din surse naturale se elimina mult mai usor.
"Faciliteaza multiplicarea celulara" adica ma ajuta sa iau in greutate??? :shock:
User avatar
Azad
Adventurer Extraordinaire
Posts: 1264
Joined: 8 Mar 2014, 20:53

Re: Suplimente / nootropice

Post by Azad »

tnt wrote: 17 May 2021, 13:08
juve3332 wrote: 17 May 2021, 12:16 Apropo de ce vorbeam pe aici de vitamina D, m-am uitat din curiozitate pe schema nutritionala a Borsului de Baut Danila si are 200% din necesarul zilnic de vitamina D. Pe de alta parte, contine si 1100+% din necesarul de B12, ceea ce inseamna ca nu e chiar recomandabil sa bem zilnic (faciliteaza multiplicarea celulara), chit ca supraaportul asta de vitamina din surse naturale se elimina mult mai usor.
"Faciliteaza multiplicarea celulara" adica ma ajuta sa iau in greutate??? :shock:
Depinde cat de grea e tumora respectiva, ca la asta asta se refera prin diviziune celulara foarte crescuta.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Suplimente / nootropice

Post by tnt »

Ah, dammit, credeam ca daduse Juve peste un life hack extraordinar :lol:
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Suplimente / nootropice

Post by ola small dickie »

juve3332 wrote: 17 May 2021, 12:16 Apropo de ce vorbeam pe aici de vitamina D, m-am uitat din curiozitate pe schema nutritionala a Borsului de Baut Danila si are 200% din necesarul zilnic de vitamina D. Pe de alta parte, contine si 1100+% din necesarul de B12, ceea ce inseamna ca nu e chiar recomandabil sa bem zilnic (faciliteaza multiplicarea celulara), chit ca supraaportul asta de vitamina din surse naturale se elimina mult mai usor.
Pai valorile alea pt ce cantitate sunt?

Oricum nu obisnuiesc sa cumpar bors special ca sa l beau eu. Daca e nevoie sa cumpar cate o sticla pt mancare sau daca primesc una beau cate un pahar de vreo 250ml per dimineata pana se termina sticla
Last edited by ola small dickie on 17 May 2021, 17:20, edited 1 time in total.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Suplimente / nootropice

Post by juve3332 »

Pentru o sticla, 500 de ml.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Suplimente / nootropice

Post by ola small dickie »

De la un exces de vitamine din familia b te pisi parca fosforescent, mi s a mai intamplat, parca de obicei dupa ce mancam ficatei. De la un pahar de bors nu mi s a intamplat. Poate nu se intampla doar de la b12
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: Suplimente / nootropice

Post by Fular »

Deci așa se face Mountain Dew de-i așa fosforescent.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Suplimente / nootropice

Post by ola small dickie »

Da, si mai adauga cofeina

Din pacate intr o seara acum multi ani in cartier cu baietii am aflat nasol pe pielea mea ca are si cofeina
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Suplimente / nootropice

Post by ola small dickie »

un prieten e de cateva zile mega excitat si ne bate la cap numai cu asta: a descoperit descoperirea epocala
pt o viata sanatoasa, excelenta, lunga si sa arati extraordinar si la 100 de ani
se gandeste sa ia HGH
discuss :))
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Suplimente / nootropice

Post by juve3332 »

E in delir. Spune-i sa nu.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Suplimente / nootropice

Post by Mărar »

Un efect secundar interesant la suplimentatia cu agoniste GABAB, este ca ma fac vorbaret. Cred ca daca fac un grafic* cu posturile mele din ultimii ani, cam jumatate sunt facute in zilele** in care suplimentez.

*Stie cineva cum pot sa fac asta intr-un mod automat?
**de 2 ori pe saptamana in caz ca sunteti curiosi
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Suplimente / nootropice

Post by Mărar »

Ca tot vorbeam de Vitamina D, prietena e cam la fel de sedentara ca mine, dar merge 5 zile din 7 la birou, mai iese pe afara cu colegele; se mai duce la ai ei la tara o data la cateva saptamani sa mai ajute cu treburi, deci nu e complet shut in ca mine dar pe aproape.

I-au iesit 20 nmol/L concetratia dupa un test, range-ul normal este 30-55 (test recomandat de catre dr. pentru o investigatie conexa).

Am fost si acum cateva saptamani in Italia unde chiar daca am facut slalom printre umbre pentru ca ne topea canicula, inevitabil am stat si in soare ba pe strazi, ba pe feribot. Apoi recent in Poiana unde ambii ne-am ars pe gat dupa ce am mers 20 de min pe jos pana la statia de autobuz catre statiune.

Ar trebui si eu sa ma testez; am aflat recent ca Vitamina D luata sub forma de supliment nu se absoarbe eficient pe stomacul gol, fiind liposolubila, eu deobicei o luam la prima ora pe stomacul gol :(
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Suplimente / nootropice

Post by Jaunty »

Mărar wrote: 24 Jul 2023, 15:35 am aflat recent ca Vitamina D luata sub forma de supliment nu se absoarbe eficient pe stomacul gol, fiind liposolubila, eu deobicei o luam la prima ora pe stomacul gol :(
Și eu la fel. Bine de știut, mersi!
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Suplimente / nootropice

Post by Mărar »

Mărar wrote: 24 Jul 2023, 15:35 Ar trebui si eu sa ma testez; am aflat recent ca Vitamina D luata sub forma de supliment nu se absoarbe eficient pe stomacul gol, fiind liposolubila, eu deobicei o luam la prima ora pe stomacul gol :(
33.9 ng/mL, valori normale! si in istoric vad ca ma mai testasem in 2018: 22ng/mL, suboptim.

Iau 4000 UI in majoritatea zilelor
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Semrush [Bot] and 10 guests