Diablo II Resurrected

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

Diablo 2 în 3D, acum cu mai multe luminițe și cadre pe secundă.

phpBB [video]


Here's what's changing in Diablo 2: Resurrected and what's staying the same
REMEMBER CITADEL
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Diablo II Resurrected

Post by tnt »

Unul din cele mai overrated jocuri.

Abia astept memes cu refunded.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Diablo II Resurrected

Post by ola small dickie »

diablo lol
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

The big Diablo 2 Resurrected interview
Under the hood, all of the logic and the simulation is still being run by sprites. It's still a grid-based game. Hitboxes - so in a modern game, you would probably have your character represented by a capsule, and it would do a collision check because it's 3D. We don't do any of that. Our engine that runs on top is a visual engine. But all of the things of, did this attack hit? Are you standing in the right spot? Did this arrow make it to its target in time? That's still all being run by the original game at the original framerate.

Now, our visuals run decoupled, so we can have 60 frames-per-second of animations, and we can add turnaround animations, everything like that. But once again, that logic and your breakpoints are still going to be driven by what the old game was.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3696
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Cristan »

Mie mi se pare o veste bună, chiar o așteptam. Și arată bine ce au arătat. Bine, cam reacția asta am avut-o și cu remasterul Warcraft 3, dar pare că aici o să aibă o abordare mai precaută.

Și dacă veni vorba, nu prea înțeleg disprețul față de jocul ăsta (și seria asta în general) de pe aici. Care-i faza?
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3661
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: Diablo II Resurrected

Post by marvas »

aparent fanii FIFA nu prea suporta seria Diablo
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by McWilliams »

Nu se trage de la faza cu "Zi-mi un RPG misto de jucat." si raspunsul "Diablo, lol!" ?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by TG »

Cristan wrote: 20 Feb 2021, 13:05 Și dacă veni vorba, nu prea înțeleg disprețul față de jocul ăsta (și seria asta în general) de pe aici. Care-i faza?
Chiar ca. Foarte urat din partea voastra baieti.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: Diablo II Resurrected

Post by rdo »

"Cui nu-i place sa nu joace", I always say
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Diablo II Resurrected

Post by ola small dickie »

marvas wrote: 20 Feb 2021, 13:06 aparent fanii FIFA nu prea suporta seria Diablo
marvas lol
Cristan wrote: 20 Feb 2021, 13:05

Și dacă veni vorba, nu prea înțeleg disprețul față de jocul ăsta (și seria asta în general) de pe aici. Care-i faza?

am mai povestit super experienta mea cu diablo. Diablo 1 l-am avut la vremea lui pe un cd full game piratat (cu filme and all - tot pachetul inclus). L-am incercat la vremea lui, i-am dat sanse, am vrut sa-mi placa dar nu m-a prins cu nimic, mi s-a parut o mizerie. N-am inteles niciodata succesul. Mi s-a parut un joc mediocru, cam de nota 7. Pt mine e o chestie din aia care e super populara, eu am incercat-o, nu mi-a placut si aleg sa o injur, macar entertainmentul asta sa-l scot din afacerea asta. In plus mi se pare un joc si o serie de cocalari, cam ca counter strike sau un bmw sau o manea. Am auzit multi oameni cu Diablo in gura de la care altfel nu auzeai despre alte rpg-uri sau alte jocuri de calitate. Si ma amuza sa ma iau de diablo. O fac si pt asta.

(dupa Diablo 1 n-am mai incercat urmatoarele si nici nu le voi incerca, mersi)
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Diablo II Resurrected

Post by Stokkolm »

Wow. Aveam asteptari foarte scazute, dar ce-am vazut pana acum e exact ceea ce trebuie. Chiar au pastrat feeling-ul din original.

Cat despre Warcraft 3 Reforged, eu zic ca a aratat meh si din trailere de la bun inceput.

@ola, deci un fel de Juventus al jocurilor video?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Diablo II Resurrected

Post by tnt »

ola small dickie wrote: 21 Feb 2021, 11:44 In plus mi se pare un joc si o serie de cocalari, cam ca counter strike sau un bmw sau o manea. Am auzit multi oameni cu Diablo in gura de la care altfel nu auzeai despre alte rpg-uri sau alte jocuri de calitate.
Eh, aici ola a cam pus punctul pe i.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

:lol:

Cam penibil argumentul ăsta cu „serie de cocalari”. Și GTA și Carmageddon sunt jocuri de cocalari, dar asta nu împiedică intelectualii forumului să le aprecieze.
REMEMBER CITADEL
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Diablo II Resurrected

Post by juve3332 »

Eu vad pe cineva care vrea sa fie tras de urechi....
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Diablo II Resurrected

Post by MC »

Mahdi wrote: 21 Feb 2021, 13:02 Și GTA și Carmageddon sunt jocuri de cocalari, dar asta nu împiedică intelectualii forumului să le aprecieze.
Eh, aici Mahdi a cam pus punctul pe "i" :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Diablo II Resurrected

Post by Waaagh! »

Costi Ioniță wrote:N-are cum să asculte toată lumea numai Schopenhauer.
Costi Ioniță wrote:Dacă sunt dobitoc, nu mă deranjează!
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Diablo II Resurrected

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu sper să spargă echipa în mijlocul development-ului și să-i bage pe toți la skin-uri de arme pe call of duty. Apare în decembrie? O să-l amâne cu o lună? Ohoho o să vedem. Am așteptări de la Blizzard după reforged, sper să nu mă dezamăgească.

Să vină cuferele cu giuvaierele lui diablo!
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Diablo II Resurrected

Post by ola small dickie »

Important e sa pui punctul deasupra i ului
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

Urmărind comparațiile side to side de pe site-ul lor și ținând cont că sub capotă rămân aceleași sisteme, cu doar câteva îmbunătățiri ergonomice, pare să fie cel mai fericit caz posibil de remaster/remake.

Da, au cam urâțit personajele în meniul de selecție a clasei și au mai saturat puțin paleta de culori, dar arată foarte ok per total și păstrează atmosfera originală. Cel puțin mie mi se pare că arată de 10 ori mai bine acest remaster decât ce au arătat din Diablo 4.

Acestea fiind spuse, nu o să bag prea curând 40 de euro în buzunarele Actiblizz; am jucat deja foarte mult Diablo 2 în ultimii ani. Iar după ultima dudă cu Warcraft 3 Reforged, nu m-aș baza pe Blizzard să se țină de cuvânt și să livreze toate promisiunile.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests