Diablo II Resurrected

Discuții axate pe jocurile RPG.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Diablo II Resurrected

Post by tnt »

Mai nu stiu, am aruncat si eu un ochi la un stream unde era unul ce tot spama neincetat cu ceva magie cu gheata. Acelasi spell bam bam bam bam in continuu pe niste monstri vizibil exagerat de retarzi. Dupa 4 ore am verificat din nou, iar nerdul respectiv spama exact aceeasi magie cu gheata stanga dreapta. What, trebuie sa dau 35gbp pe asa ceva? Give us a break love, no chance.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Diablo II Resurrected

Post by MC »

Pai...asta e Diablo nu stiu ce atata mirare, zici ca acuma ai auzit prima data de el. Vezi ca mai este un joc Path of Exile, care s-a vrut un Diablo 2 cu grafica mai fancy. Poate de asta ai auzit, are cam acelasi timp de gameplay.
Discutam calitatile/lipsurile jocului Diablo II sau despre remake daca e bun sau nu ca REMAKE?
Last edited by MC on 27 Sep 2021, 15:12, edited 1 time in total.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Diablo II Resurrected

Post by tnt »

Da, dar eu vreau sa-mi explice cineva de ce este fun sa faci asta? Acest mindless grind spamand aceeasi abilitate in niste saci de cartofi. Pur si simplu sunt curios care e explicatia.

edit: da, am vazut gameplay trailer la Path of Exile 2. Ala, da, pare la un alt nivel.
Last edited by tnt on 27 Sep 2021, 15:16, edited 1 time in total.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3050
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Diablo II Resurrected

Post by MC »

Mate astea sunt alte discutii. Nu ma bag ca nu sunt fan infocat, joc doar asa cand am chef de ascultat niste muzica si de dat niste click-uri. Credeam ca ne referim strict la notele de 3 luate de Resurrected in calitatea lui de remake al unui alt joc care si-a castingat deja statutul in istoria gamingului (ca ne place ca nu ne place).

Poate explica Waaagh! si Mahdi ca ei au jucat ceva mai hardcore :D
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1823
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Diablo II Resurrected

Post by tnt »

Aha, imi pare ca Waaagh s-a dus repede si i-a dat 10 pe metacritic, ca a crescut media de la 3 la 4 :lol:
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by McWilliams »

Notele pe site-uri sunt, pentru orice joc, extreme - fie cea maxima, fie cea minima. Si se acorda mai mult pentru amorul propriu, ca ceea ce gandesti tu trebuie reconfirmat in public, decat din vreo nevoie altruista de critica obiectiva.

Dar MC are dreptate - acesta este un remake in cel mai adevarat sens al cuvantului: un bump la grafica, la cinematics si la compatibilitate, dar fara modificari majore la jocul propriu-zis. Judecat prin prisma asta, Resurrected este un succes (fata de WarCraft 3). Judecat prin prisma problemei "ah, Diablo 2 este un joc de acum doua decenii - de ce nu seamana cu astea de apar acum?!"... It's like getting mad the first naked picture of a woman you wanked to, back in the day, doesn't live up to today's standards.


PS Cindy Crawford 1970 is still up to par :wink:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
joonior_bmf
Gravity e un film misto
Posts: 6547
Joined: 3 Mar 2014, 18:32
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by joonior_bmf »

In 1970, Cindy Crawford avea 4 ani. Unde vrei sa ajungi, McWill? :|
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

Lol, imaginează-ți să iei în serios user reviews pe metacritic, efectiv lada de gunoi a recenziilor de pe internet, unde oricine poate să arunce cu 0 sau 10, indiferent dacă a jucat jocul sau nu.

N-am jucat remasterul și probabil că n-o să îl cumpăr prea curând. Dar dincolo de problemele cu serverele, este într-adevăr idealul unui remaster - grafică îmbunătățită, câteva qol improvements și mecanici neschimbate. A, și auto-pick-up gold e o idee excelentă, oricum nu stătea nimeni să adune de pe jos toți bănuții.

Că n-o fi provocarea intelectuală la care se aștepta tnt, e partea a doua. Are un gameplay loop mai simplist (cel puțin la prima vedere), dar asta n-are nicio relevanță pentru factorul fun. Poți să descrii aproape orice joc în două propoziții ca pe o corvoadă repetitivă, dacă nu e genul tău.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Diablo II Resurrected

Post by Waaagh! »

tnt wrote: 27 Sep 2021, 15:20 Aha, imi pare ca Waaagh s-a dus repede si i-a dat 10 pe metacritic, ca a crescut media de la 3 la 4 :lol:
sry, nu sprijin violatorii nici moral, nici material. :lol: :lol: :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Diablo II Resurrected

Post by ola small dickie »

Diablol
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by TG »

Degeaba o tot repeți, tot eu am zis-o primul.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
sleepknot
Zergling
Posts: 101
Joined: 26 Nov 2019, 17:44

Re: Diablo II Resurrected

Post by sleepknot »

Eu sunt in actul IV, pe Normal. Nu am intalnit nimic - dar nimic - niciun monstru, item sau nivel care sa nu ma afunde si mai mult in atmosfera pe care o stiam si iubeam deja. Sunt foarte fericit de remaster si ma vad (re)jucand Diablo 2 si mai mult de acum incolo. Actele III si IV in special beneficiaza enorm de pe urma remasterizarii; inainte erau macel ocular, acum sunt de-a dreptul respirabile pentru ochi, daca nu chiar estetice.

Image
"Where there are no gods, there are ghosts" - Novalis
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by McWilliams »

But what about the freakin' bugs?! Unul (n.r. - streamer) s-a plans timp de 2 ore ca golem-ul tot ia despawn cand ramane blocat/agatat intr-un colt de harta, iar Necromancer-ul se departeaza prea mult. Dovada clara ca nota de 1/10 este meritata.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by Mahdi »

Dacă era vorba de iron golem, se despawna și în original dacă rămânea prea mult în urmă. Nu e un bug introdus de remaster. Ăsta și revives erau parcă singurele summons perisabile după o anumită distanță.
REMEMBER CITADEL
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Diablo II Resurrected

Post by ola small dickie »

TG wrote: 29 Sep 2021, 11:37 Degeaba o tot repeți, tot eu am zis-o primul.
In forma asta nu.

Diablol ola small dickie tm
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Diablo II Resurrected

Post by ola small dickie »

sleepknot wrote: 29 Sep 2021, 17:44 Eu sunt in actul IV, pe Normal. Nu am intalnit nimic - dar nimic - niciun monstru, item sau nivel care sa nu ma afunde si mai mult in atmosfera pe care o stiam si iubeam deja. Sunt foarte fericit de remaster si ma vad (re)jucand Diablo 2 si mai mult de acum incolo. Actele III si IV in special beneficiaza enorm de pe urma remasterizarii; inainte erau macel ocular, acum sunt de-a dreptul respirabile pentru ochi, daca nu chiar estetice.

Image
De ce dracu tocmai am avut un imens deja vu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by McWilliams »

Mahdi wrote: 29 Sep 2021, 20:49 Dacă era vorba de iron golem, se despawna și în original dacă rămânea prea mult în urmă. Nu e un bug introdus de remaster. Ăsta și revives erau parcă singurele summons perisabile după o anumită distanță.
Stiu. Ideea era ca ala era unul care sa dadea drept "old school", iar faze din astea l-au dat de gol. Da' na, ce nu face omul pentru cateva views in plus?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4950
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Diablo II Resurrected

Post by TG »

ola small dickie wrote: 29 Sep 2021, 22:22
TG wrote: 29 Sep 2021, 11:37 Degeaba o tot repeți, tot eu am zis-o primul.
In forma asta nu.

Diablol ola small dickie tm
Pft, era inca forumul vechi. Asta e, no proof no case. :?
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
Taar
Headcrab
Posts: 63
Joined: 30 Jan 2016, 12:41

Re: Diablo II Resurrected

Post by Taar »

Il joaca sau l-a incercat cineva pe Windows 7? Sa stiu daca merita sa dau banii pe el. Alpha-ul/beta-ul nu mai imi aduc sigur aminte care din ele, l-am jucat fara probleme pe 7 dupa ce am agitat un pic registrul si rulat cateva .bat-uri, insa despre varianta full nu gasesc nimic concret, numai contraziceri si trolling de kkt. Mersi!
The Crusade calls, Deus vult!
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Diablo II Resurrected

Post by Waaagh! »

Taar wrote: 2 Oct 2021, 19:22 Windows 7
bruh
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests