De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Alex Khan »

Un steam wallet de 5 euro e 25,90 lei, cu toate ca dupa convertor trebuia sa fie 24,42 lei, dar probabil TVA-ul e de vina.

Un card steam wallet de 10 euro e 54,90 lei, dar daca cumperi doua carduri de Steam Wallet de cate 5 euro, te costa 51,8 lei.

Concluzia: Daca iei doua carduri steam wallet de cate 5 euro, iesi mai bine decat cumparand unul de 10 euro.

Un card de 20 euro e 104,90 lei. Insa daca cumperi patru carduri de cate 5 euro, cheltui doar 103,6 lei.

Un card de 50 euro e 259,90 lei, dar daca cumperi 10 carduri de cate 5 euro, platesti 259 lei FIX!

Image
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by ola small dickie »

suna a o afacere pe cinste
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Waaagh! »

vorba romanului: RISTI SI CASTIGI ,FURI SI TE IMBOGATESTI
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by reV »

ola small dickie wrote: 3 Mar 2021, 09:27
reV wrote: 3 Mar 2021, 08:35 Si totusi, prefer sa cumpar editii fizice, pentru ca sunt un pic mai ieftine.
What?
Exemple recente:
Animal Crossing New Horizon, pe magazinu' celor de la Nontendon't: 60 EUR, adica 293 RON. Altex? 237 RON.
Final Fantasy X/X-2 Remastered: 50 EUR, adica 245 RON. Altex? 130 RON (acu' e 90 RON la reducere).

La new releases e deobicei vreo 10-20 lei diferenta intre digital si retail la noi. Nu e mult, da' se aduna
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by ola small dickie »

ciudat. mi se pare ciudat ca fizicu sa fie mai ieftin ca digitalu
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by rdo »

Nu e ciudat, pt fizic tre sa te deplasezi sa il iei, pe cand digitalu ti-l livreaza instant la bot
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Quackers »

Actually discutia e ca fizicul ocupa spatiu in showroom/depozit/sistem (plus tot ce inseamna AC/fireproofing/plata angajati sa mentenanta), se devalorizeaza constant, lasa ca poate suferi daune, plus cel mai important, sunt bani blocati pentru distribuitor. Produsele fizice in mod ideal se vand cum apar pe inventar. Digitalul? Nu costa aproape nimic pe nimeni si ce costuri exista sunt 'socializate' prin cei ce au cumparat deja. Adica nu tii deschis un server de download ca iti cumpara maine unu produsul, cat ca unu care a cumparat acu 2 ani il redownloadeaza. (marog, intram in discutii de lifetime de licente si altele dar tldr, e fix nimic sa tii un produs digital la vanzare). D-aia si raman la preturi originale pentru cat or vrea ei, aseara daca nu cumparam cod de a venit gratis cu ceva placa video la Division 2 base game trebuia sa platesc full price 30j de euro pentru joc aparut in 2019.

D-aia produsele digitale ca principiu daca nu participa in sales pot sa tina pretul sus cat vrea pula lor/publisherului. Rimworld si Satisfactory sunt doua exemple care imi vin in minte acum de produse care au avut cel mult un 10% off la un moment dat. Dar scaderea pretului pe digital e doar un push de vanzare pentru profit pur, nici decum un act de mitiga costuri aferente.


PS: Nici n-am vorbit de devalorizarea 'morala' a produselor, ca de ce ar lua cineva acum Gears of War3 cand poate sa ia 5 care 'e mai nou, mai bun etc'.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Jaunty »

Tocmai am făcut curățenie prin conturile vechi și sunt consternat să văd câte site-uri au dispărut, inclusiv platforme pe care „dețineam” jocuri:

https://en.wikipedia.org/wiki/Desura
https://en.wikipedia.org/wiki/Indie_Royale
https://en.wikipedia.org/wiki/GameTap

Morala: descărcați tot. De pe GOG n-ar fi o problemă, dar de Steam sau Epic Games Store... nu știu, se poate? Sau toate joacele sunt DRM-ed?
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by stef »

Nu stiu daca se poate pt ca n-am incercat pana acum, insa n-as vrea sa incep sa ma pregatesc cu search-uri pe google despre cum sa fac asta ca si cum Steam s-ar inchide
Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Magicake »

Cu Steam ar trebui sa poti sa backup libraria pe un hdd extern si sa adaugi locatia ca sa gaseasca jocurile mai apoi. Poti avea si 2 librarii. la un moment dat instalam ori pe ssd ori pe hdd in functie de marimea jocului.

Dar sa le joci fara steam instalat nu prea cred ca se va putea prea curand.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Jaunty »

Merge cu Steam instalat, dar offline? Ideea e să avem un mod de a ne juca jocurile după ce moare site-ul Steam.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mahdi »

Unele jocuri pot fi jucate și fără clientul de steam, o dată ce sunt instalate.

Câteva liste relevante aveți aici: https://steam.fandom.com/wiki/List_of_DRM-free_games

Sincer, nu mă agit foarte tare pe subiectul ăsta. Aș putea la fel de bine să le piratez, dacă va dispărea steamul și voi vrea neapărat să le rejoc.
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Sunt destul de sigur că aproape nici o persoană care își descarcă separat jocurile de pe GoG sau Steam nu se va folosi vreodata de ele. Nu că asta ar fi un argument pro DRM desigur.

Iar spre deosebire de restul platformelor menționate, moartea Steam ar avea un efect semnificativ asupra industriei jocurilor, creând potențiale probleme mai mari decat ce se poate rezolva cu backup-uri băbești. Dar da, nici eu nu m-aș simți vinovat să îmi piratez achizițiile la care aș pierde, ipotetic vorbind, accesul. Nu-mi fac iluzii că aș "deține" jocurile pe care le salvez undeva, mai mult decât cele la care am acces doar prin intermediul unei platforme.

Pe de altă parte, mai interesant ar fi să ajungă Steam pe mâinile altora și să apară paywall-uri și limitări la care nu ne gândim acum, să vezi atunci distracție. :lol:
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Magicake »

must protect gaben at all costs
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by MC »

TG wrote: 26 Aug 2022, 08:50 Pe de altă parte, mai interesant ar fi să ajungă Steam pe mâinile altora și să apară paywall-uri și limitări la care nu ne gândim acum, să vezi atunci distracție. :lol:
De fapt, asta cred ca asta e cel mai probabil doomsday cu privire la Steam si nu faptul că s-ar inchide de tot in viitorul previzibil si relevant pentru noi astia de 30+ani.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Jaunty »

Mahdi wrote: 25 Aug 2022, 23:23 Unele jocuri pot fi jucate și fără clientul de steam, o dată ce sunt instalate.

Câteva liste relevante aveți aici: https://steam.fandom.com/wiki/List_of_DRM-free_games
Mersi!
Mahdi wrote: 25 Aug 2022, 23:23 Sincer, nu mă agit foarte tare pe subiectul ăsta. Aș putea la fel de bine să le piratez, dacă va dispărea steamul și voi vrea neapărat să le rejoc.
E destul de probabil ca jocurile din Australia să vină la pachet cu malware. Părerea mea e că merită arhivate cel puțin jocurile GOG (ediții îngrijite, cu manual, artworks, compatibility fixes, expansion packs, etc) pe care chiar ai de gând să le joci.
TG wrote: 26 Aug 2022, 08:50 Sunt destul de sigur că aproape nici o persoană care își descarcă separat jocurile de pe GoG sau Steam nu se va folosi vreodata de ele.
Așa o fi, deși îmi vin deja în minte două contraexemple. De fapt îmi amintesc că am vrut să prind un giveaway GoG la un moment dat și laptopul meu nu a făcut față site-ului. A fost prima dată când mi s-a întâmplat să nu pot folosi un site din cauza a cât de greoi era, pe un calculator care nu-mi face probleme în rest. Mama naibii, parcă încerca să mineze criptomonede! Sper că l-au mai optimizat între timp. Dacă asta e traiectoria web development-ului, ar trebui să mă grăbesc cu backup-urile.
TG wrote: 26 Aug 2022, 08:50 Nu-mi fac iluzii că aș "deține" jocurile pe care le salvez undeva, mai mult decât cele la care am acces doar prin intermediul unei platforme.
Cum adică? Backup-urile sunt sub controlul tău. Platforma nu. Dacă aș fi făcut backup la jocurile de pe platformele pe care le-am menționat, nu le-aș fi pierdut.
MC wrote: 26 Aug 2022, 10:27
TG wrote: 26 Aug 2022, 08:50 Pe de altă parte, mai interesant ar fi să ajungă Steam pe mâinile altora și să apară paywall-uri și limitări la care nu ne gândim acum, să vezi atunci distracție. :lol:
De fapt, asta cred ca asta e cel mai probabil doomsday cu privire la Steam si nu faptul că s-ar inchide de tot in viitorul previzibil si relevant pentru noi astia de 30+ani.
Sigur, ceva de gen e mult mai probabil.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Jaunty wrote: 26 Aug 2022, 16:46
TG wrote: 26 Aug 2022, 08:50 Nu-mi fac iluzii că aș "deține" jocurile pe care le salvez undeva, mai mult decât cele la care am acces doar prin intermediul unei platforme.
Cum adică? Backup-urile sunt sub controlul tău. Platforma nu. Dacă aș fi făcut backup la jocurile de pe platformele pe care le-am menționat, nu le-aș fi pierdut.
Nu consider că le am, ca să le pot pierde. Dau niște bani (sau nu, după caz) dintre care o cotă reprezintă confortul meu (ce se duce la platformă), iar alta aprecierea pentru producători. Mă interesează accesul la fișierele jocurilor doar în măsura în care modding-ul este foarte important pentru mine. Aș prefera să nu existe DRM dar nu îndeajuns de mult ca să folosesc mai des GoG, se pare.

Modul în care obțin accesul după e irelevant, nu sunt deloc îngrijorat de malware la versiunile pirat. Ba chiar băieții fac exact ce zici tu, păstrează versiunile GoG cu toate materialele, accesibile oricui. :)

Sigur că se poate duce discuția și mai departe. Dacă toți ar fi ca mine, atunci nu ar mai exista nici versiunile pirat sau oameni care să păstreze arhive, dar ăsta deja e alt teritoriu.

Aș mai putea lua în calcul și numărul indecent de mare de jocuri disponibile (digital, fizic, PC, console). Chiar de-ar fi să moară la câte 5 ani câte o platformă și aș pierde complet și ireversibil accesul la toate jocurile de pe ea, tot nu cred că aș reuși să termin toate jocurile pe care le am.
Jaunty wrote: 26 Aug 2022, 16:46 A fost prima dată când mi s-a întâmplat să nu pot folosi un site din cauza a cât de greoi era, pe un calculator care nu-mi face probleme în rest. Mama naibii, parcă încerca să mineze criptomonede! Sper că l-au mai optimizat între timp. Dacă asta e traiectoria web development-ului, ar trebui să mă grăbesc cu backup-urile.
Heh, web development-ul este o mizerie cruntă. Dar problema întâlnită de tine e la fel de serioasă ca un crash to desktop aleatoriu. Toate site-urile populare au momente când crapă. Fie că vorbim de magazine digitale, platforme de streaming sau altele. E o parte a realității în care ne jucăm și a dependenței de sisteme centralizate. Avantaje și dezavantaje în toate, înțeleg de ce ai vrea să fi pregătit cu backup-urile, dar eu nu sunt la fel de îngrijorat.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Magicake »

Mi-e umpic frica in legatura cu platformele de streaming si confortul. Stadia a dat-o-n bara dar companiile continua sa incerce. GeForce Now, aia de la PlayStation cica e buna, daca peste 20 de ani standardul se schimba din "platesti ca sa accesezi jocul" in "platesti ca sa accesezi filmarea jocului", nici piratii nu ne mai salveaza. Eventual daca leakuie jocuri de la companii. Cand dispare jocul de pe platforma de streaming, e gone forever.

O sa fie mega confort sa nici nu fie nevoie sa downloadezi jocul, doar apesi un buton si gata, joci la detalii maxime cu raytracing, 4k 200 fps. Sa vedem daca va exista vreo reactie de la useri acum ca platformele de streaming tot interzic randomly accesul la muzica si filme. Probabil ca nu. Netflix si Spotify desi sunt super convenient, au facut practic sa para ca nici un film sau melodie nu merita detinute. Selectezi din lista, consumi pana te saturi, ii dai forget si treci la urmatoarea. E naspa si sa te gandesti sa produci ceva pentru asa un mediu.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by TG »

Da, streaming-ul e altă problema. Totuși, deși nu aș vrea să fie jocuri disponibile exclusiv așa, GeForce now mi se pare excelent. Trebuie să ai jocurile și pe un magazin digital și poate fi o soluție bună pentru multă lume. Dar streaming-ul de jocuri și cel de muzică sau filme sunt lucruri complet diferite. Pentru că, așa cum zici și tu, după ce un joc exclusiv disponibil prin streaming dispare, e pierdut, dar muzica sau filmele pot fi descărcate oricând până atunci.
Magicake wrote: 26 Aug 2022, 20:41 Netflix si Spotify desi sunt super convenient, au facut practic sa para ca nici un film sau melodie nu merita detinute. Selectezi din lista, consumi pana te saturi, ii dai forget si treci la urmatoarea. E naspa si sa te gandesti sa produci ceva pentru asa un mediu.
Asta nu o înțeleg. Ce legătura are creația cu modul de distribuție? Dacă cineva creează pentru a fi deținut, nu e o pierdere din punctul meu de vedere. Nu e ca și cum muzica are la bază nevoia artiștilor de a-și avea muzica în cutii de plastic pe rafturi prăfuite. Eu personal nu prea văd ce e neapărat mai bine la nevoia de a deține și acumula, atunci când nu o faci pentru a arhiva și păstra.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Jaunty »

TG wrote: 26 Aug 2022, 19:59 Modul în care obțin accesul după e irelevant, nu sunt deloc îngrijorat de malware la versiunile pirat. Ba chiar băieții fac exact ce zici tu, păstrează versiunile GoG cu toate materialele, accesibile oricui. :)
Executabilele pot fi modificate. Ca să confirmi că nu sunt, trebuie să le compari hash-urile sau să verifici că sunt semnate de GOG.
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests