De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Şi alte tarabe, dughene, magazine. Adicătelea de unde ne procurăm jocurile.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Alex Khan »

In ultimii 3 imi iau jocuri de la magazine precum :
-Mediagalaxy
-Altex : in special pentru cardurile Steam
https://altex.ro/licente-electronice-jo ... e/dir/asc/


Am luat si de pe G2A, dar o singura data. E bun site-ul pentru jocuri single-player la oferta, dar nu ma risc sa iau jocuri multiplayer.
Sunt zvonuri ca acolo sunt cd-key-uri furate/generate prin scripturi, si ca platforme ca Uplay dezactiveaza jocurile cumparate de pe G2A si Eneba.
Cu toate astea, sunt o gramada de youtuberi care le promoveaza.
https://www.g2a.com/

De 2 ani cumpar si de pe site-ul libelula vesela la oferta. Pare de incredere fiindca de fiecare data cand am comandat am primit CD-KEY-urile prim mail.
https://www.libelula-vesela.ro/collections/jocuri-video



Ce magazine sunt de evitat din propria mea experienta?
Magazinele asociate cu EMAG precum Gamesline sunt de evitat, sunt campioni la tras tepe si chiar am patit-o cand am primit cu totul alt joc fata de ce am comandat, dar am fost printre putinii norocosi caruia situatia i-a fost remediata.
N-am mai comandat de la ei.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mahdi »

Alex Khan wrote: 24 Feb 2021, 19:08 -Altex : in special pentru cardurile Steam
https://altex.ro/licente-electronice-jo ... e/dir/asc/
E vreun avantaj cu cardurile astea de Steam? Le-am mai văzut pe la Altex, dar nu mi s-a părut că-s mai avantajoase decât ofertele uzuale de sărbători de pe Steam.

Jocuri fizice nu iau decât din când în când pentru console. De obicei de pe Altex, Emag sau JRC, dar am mai luat de câteva ori și de pe Ventum sau Gamesline fără probleme. Obișnuiam să iau din extern și ediții limitate pentru Switch (de pe Limited Run, Signature Editions, iam8bit), dar costă destul de mult și în ultimul timp n-a mai ieșit nimic ce voiam neapărat în format fizic.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Alex Khan »

Foarte avantajos.
Cumperi cardurile si nu mai trebuie sa comanzi dupa fiecare joc.
Doar cheltui banii din portofelul Steam direct pe joc. E mult mai comod.
Mai ales cand sunt oferte sau Steam Sale cand jocurile sunt 3-5 euro.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Quackers »

9/10 dati ma duc pe allkeyshop, selectez Paypalfees included si cumpar jocu' de la cel mai ieftin care suporta Paypal. Daca diferenta e de cativa euro, 2-3 sau ceva, il iau direct de pe Steam. Daca diferenta e de 2-3 euro dar e si pe GoG, il iau de pe GoG 10/10 dati.

Jocuri SH PS4, olx.

Dar nu inteleg asta cu cardurile de steam daca am card de debit de folosit. Ca nu platesc mare lucru in plus per tranzactie, si la Paypal intotdeauna aleg sa folosesc cursul bancii nu al lui Paypal, deci ies fix tot pe acolo. E bun pentru copilasi care nu au inca card si vor sa-si ia jocuri but outside of that? shrug.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Waaagh! »

Numai piratii nu cumpara direct de pe steam.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6090
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Mahdi »

Alex Khan wrote: 25 Feb 2021, 02:49 Foarte avantajos.
Cumperi cardurile si nu mai trebuie sa comanzi dupa fiecare joc.
Doar cheltui banii din portofelul Steam direct pe joc. E mult mai comod.

Păi se poate alimenta portofelul de steam și direct de pe card, de-asta nu văd avantajul.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Stokkolm »

Cred ca alea sunt pentru minori care n-au posibilitatea sa isi faca card bancar propriu. Quakers already mentioned it.
User avatar
Cristan
Dremora Lord
Posts: 3698
Joined: 2 Mar 2014, 16:16
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Cristan »

Poți să faci cadou cardurile (chiar și direct din Steam). Nu e util doar pentru minori.
Done
Out into the foggy street. Turn your collar up.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Alex Khan »

Stokkolm wrote: 25 Feb 2021, 14:14 Cred ca alea sunt pentru minori care n-au posibilitatea sa isi faca card bancar propriu. Quakers already mentioned it.
Sau daca esti tanar milenial somer de 20-30 ani ca mine pe pandemia asta si nu te mai angajeaza nici Mega Image-ul , nici McDonalds-ul , nici Vodafone pentru ca nu dispui de competene de caserie, negociere in vanzari sau nu poti munci fizic 8 ore pe zi. :) Sau nu ai competente IT si nu te atrage programarea deloc, fie esti prea prost ca sa inveti programare.

Automat nu poti avea card bancar ca somer .

Si te apuci de game streaming/recording pe You Tube ca poate intr-o zi faci bani din asta
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Waaagh! »

lmao du-te ba la munca
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Nu vreau să deraiez discuția mai mult, dar din ce știu poți obține un card bancar (de debit) doar cu buletinul. Posibil să mă înșel.

Cred că mai poți găsi jocuri și la unele din supermarket-urile obișnuite (carrefour) dacă e într-un mall mare (shopping city?). Mai sunt probabil magazine de cartier, eu aveam unul în centru care vindea/închiria jocuri de PS2, dar e închis de mult.
User avatar
stef
Hammer Haunt
Posts: 1071
Joined: 6 Mar 2014, 11:40
Location: Bucuresti

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by stef »

Folosesc Steam, Gog si Origin cand jocul respectiv il gasesc doar pe Origin. Am luat si 2-3 jocuri de pe g2a/g2play, dar m-am oprit rapid din entuziasmul asta de super ieftinatate, pt ca am inteles ca pot crea probleme mari in conturile unde le activezi
Image
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Quackers »

Bah, nu stiu ce sa-ti zic, cumpar jocuri de pe keysites de ani si ani de zile si n-am avut nici o problema ever. Si cand o sa am o sa o dau gen 'mi-a dat un prieten' si apoi ma potolesc, dar pana atunci..
User avatar
Bogdan
Pig Cop
Posts: 713
Joined: 2 Mar 2014, 18:35

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Bogdan »

Pe langa cele consacrate, eu cumpar destul de des de pe Fanatical. E 100% legit si de multe ori au acelasi pret ca Steam sau chair un pic mai bun in perioadele de reduceri, asa ca arunc un ban si la "the little guy". In plus au si bundle-urile alea cu 3 la 10 lei, literally.
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

also, use this: isthereanydeal, cauta prin mai multe magazine online (nu grey market). Pe lângă asta, poți urmări și unele subreddit-uri dedicate pentru asta. (r/gamedeals pentru jocuri)

La categoria grey market, eu am cumpărat un skyrim legendary edition de pe cdkeys. N-am avut probleme, însă nu aș cumpăra de acolo fără paypall. Aș evita totuși g2a când vine vorba de digital keys pentru că oricine poate să vândă acolo (mult mai probabil să cumperi key-uri furate care vor fi dezactivate ulterior).
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Quackers »

Again, eu iau mult de pe inclusiv marketplaceuri, si nu m-am trezit cu dezactivate pana acum.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Alex Khan »

Waaagh! wrote: 25 Feb 2021, 18:58 lmao du-te ba la munca
Buna gluma, unde?
Supermarketele si fast-foodurile sunt full si chiar si la salubritate se angajeaza prin pile.
Poate prin mai-iunie dupa ce-mi fac vaccinul si se mai imunizeaza populatia si mai se elibereaza posturi noi ma duc.
Ferrrrrrrrrdinand wrote: 25 Feb 2021, 21:26 Nu vreau să deraiez discuția mai mult, dar din ce știu poți obține un card bancar (de debit) doar cu buletinul. Posibil să mă înșel.

Cred că mai poți găsi jocuri și la unele din supermarket-urile obișnuite (carrefour) dacă e într-un mall mare (shopping city?). Mai sunt probabil magazine de cartier, eu aveam unul în centru care vindea/închiria jocuri de PS2, dar e închis de mult.

Spune-mi te rog la ce banca face asta?
La ING imi cere sa am venit lunar, altfel nu-mi deschid cont.
Facand cont bancar, as putea sa cer donatii pe You Tube si Twitch prin Patreon.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 3 Mar 2021, 06:55 Buna gluma, unde?
Boii ară și caii mănâncă
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by reV »

Direct de pe magazinu' "oficial", aproape exclusiv cand sunt reduceri. Adica Steam, GOG, Origin, Uplay sau ce-o mai fi (am ajuns sa am mai multe launchere instalate decat jocuri...).
Cand vreau cate o mocangeala mai intru pe HRK sau pe vreun reseller (nu pe kinguin sau alte mizerii unde si-au luat altii tepe monumentale).
Si totusi, prefer sa cumpar editii fizice, pentru ca sunt un pic mai ieftine. Deobicei mai arunc cate un ochi pe Altex sau emag (la altex ma uit exclusiv la ce e disponibil in magazinele locale, trantesc rezervare si fac o plimbare pana acolo. pe emag evit sa cumpar pentru ca e de la vreun third party si n-am avut experiente tocmai placute cu marketplace-ul).
Pre-corona mai mergeam cam la doua saptamani-o luna si pe la talcioc. Mai prindeam cate o mocangeala si pe acolo, mai ales pentru console (DS, PSP, PS3). Cu putin noroc pe la anu' se redeschide (in conditii sigure) si poate gasesc si jocuri de Switch :D


Alex Khan wrote: 3 Mar 2021, 06:55
La ING imi cere sa am venit lunar, altfel nu-mi deschid cont.
Well that's bullshit. Cand mi-am deschis contu' la ING nici macar nu eram pe aceeasi planeta cu ideea de a avea un loc de munca. Mi-am completat shit-urile on-line si am asteptat sa imi dea SMS sa ma duc sa ridic cardu' si sa semnez niste hartii. Nu vad ce relevanta are locul de munca cu un card de debit.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14564
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: De pe ce site-uri va cumparati jocuri?

Post by ola small dickie »

reV wrote: 3 Mar 2021, 08:35 Si totusi, prefer sa cumpar editii fizice, pentru ca sunt un pic mai ieftine.
What?
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Prăvălii de jocuri”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests