Gamerii si politica

Discuții off-topic în limita bunului simț
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Gamerii si politica

Post by Alex Khan »

Waaagh! wrote: 10 Mar 2021, 18:07
Alex Khan wrote: 10 Mar 2021, 17:56
Mărar wrote: 7 Mar 2021, 11:51 Warhammer oare unde pica?
Depinde cu cine joci.
Daca joci cu God-Emperor, esti republican.
Daca joci cu orcii, esti progresist.
Interesantr. Poti numi un lider de stanga al pieilor verzi?

Asa imi par mie orcii, cam comunisti, la fel ca si aia din Warcraft si din LOTR.
Tolkien cica s-ar fi inspirat dupa sovietici in conceperea orcilor.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Gamerii si politica

Post by tnt »

Ai uitat stardew valley, mega pro verde
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Gamerii si politica

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 10 Mar 2021, 18:17 Asa imi par mie orcii, cam comunisti, la fel ca si aia din Warcraft si din LOTR.
Tolkien cica s-ar fi inspirat dupa sovietici in conceperea orcilor.
Interesantr. Totusi, nu ti se pare ca societatile astea tribale sunt o idee cam primitive pentru astfel de ideologii? Uita-te la pieile verzi din Warhammer, de exemplu. Vorbesti de niste triburi unde se aplica exclusiv domnia batei si unde supravietuiesc numai indivizii favorizati genetic, fie pentru ca sunt extrem de puternici din punct de vedere fizic sau pentru ca sunt suficient de vicleni incat sa-si elimine adversarii si sa nu sfarseasca impunsi in spate ca din masina de cusut. Economia lor e facuta aproape exclusiv din jaf si spoilere, la o idee mai apropiata de capitalismul de carton autohton decat de teze marxiste.
NO COVER. ALL MAN.
adriano13

Re: Gamerii si politica

Post by adriano13 »

Alex Khan wrote: 10 Mar 2021, 18:03
adriano13 wrote: 8 Mar 2021, 19:02 Hai ca am ras la Darksiders, daca ala e pro christianism sau cum i-o zice, si io is popa :P :lol:
Cei patru calareti , cu toate ca nu sunt niste neprihaniti, sunt :
-de partea lui Dumnezeu.
-declansatorii Apocalipsei
-se lupta cu demonii.......mai fac si pacte, dar in mare, se bat cu ei
-se bat si cu ingerii daca sunt condusi de unul rau, dar sunt de partea ingerilor in majoritatea timpului
-sunt anti-Lucifer
Tu ai jucat jocurile totusi...? Daca tie ti se pare ca lui War ii pasa de vreuna din factiuni, ma opresc aici :lol:
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Gamerii si politica

Post by Alex Khan »

adriano13 wrote: 10 Mar 2021, 19:49
Alex Khan wrote: 10 Mar 2021, 18:03
adriano13 wrote: 8 Mar 2021, 19:02 Hai ca am ras la Darksiders, daca ala e pro christianism sau cum i-o zice, si io is popa :P :lol:
Cei patru calareti , cu toate ca nu sunt niste neprihaniti, sunt :
-de partea lui Dumnezeu.
-declansatorii Apocalipsei
-se lupta cu demonii.......mai fac si pacte, dar in mare, se bat cu ei
-se bat si cu ingerii daca sunt condusi de unul rau, dar sunt de partea ingerilor in majoritatea timpului
-sunt anti-Lucifer
Tu ai jucat jocurile totusi...? Daca tie ti se pare ca lui War ii pasa de vreuna din factiuni, ma opresc aici :lol:
L-am jucat de vreo 3 ori.
El chiar lupta impotriva raului!
Si se intreaba mereu de ce este invinovatit ca el ar fi declansat apocalipsa si a fost chemat la ruperea primei peceti.
A omorat o gramada de demoni daca iti amintesti BOSSII.
L-a omorat pe ingerul corupt Abaddon si s-a dat de partea ingerului Uriel.

Waaagh! wrote: 10 Mar 2021, 18:50
Alex Khan wrote: 10 Mar 2021, 18:17 Asa imi par mie orcii, cam comunisti, la fel ca si aia din Warcraft si din LOTR.
Tolkien cica s-ar fi inspirat dupa sovietici in conceperea orcilor.
Interesantr. Totusi, nu ti se pare ca societatile astea tribale sunt o idee cam primitive pentru astfel de ideologii? Uita-te la pieile verzi din Warhammer, de exemplu. Vorbesti de niste triburi unde se aplica exclusiv domnia batei si unde supravietuiesc numai indivizii favorizati genetic, fie pentru ca sunt extrem de puternici din punct de vedere fizic sau pentru ca sunt suficient de vicleni incat sa-si elimine adversarii si sa nu sfarseasca impunsi in spate ca din masina de cusut. Economia lor e facuta aproape exclusiv din jaf si spoilere, la o idee mai apropiata de capitalismul de carton autohton decat de teze marxiste.
Comunistii, in interpretarea lor, zic ca tribalismul era "comuna primitiva". Asa credeau ei.
Da, ai dreptate in ce priveste sistemul, s-ar putea sa nu fie chiar comunisti, ci chiar Nazisti.
Mi-a atras atentia partea cu eugenia, cand ai scris ca supravietuiesc numai indivizii favorizati genetic. Si ca traiesc din praduieli, jafuri si campanii militare. Pare mai degraba similar cu nazismul.


Mai intervine si problema rasiala.
Ca republican conservator pur, trebuie sa te joci doar cu personaje din specia umana.
Daca te joci cu personaje din alte specii, esti considerat progresist si pro-diversitate. :lol:
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Gamerii si politica

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 11 Mar 2021, 09:06 Comunistii, in interpretarea lor, zic ca tribalismul era "comuna primitiva". Asa credeau ei.
Da, ai dreptate in ce priveste sistemul, s-ar putea sa nu fie chiar comunisti, ci chiar Nazisti.
Mi-a atras atentia partea cu eugenia, cand ai scris ca supravietuiesc numai indivizii favorizati genetic. Si ca traiesc din praduieli, jafuri si campanii militare. Pare mai degraba similar cu nazismul.

Mai intervine si problema rasiala.
Ca republican conservator pur, trebuie sa te joci doar cu personaje din specia umana.
Daca te joci cu personaje din alte specii, esti considerat progresist si pro-diversitate. :lol:
Ideologia fascista se potriveste mai bine sobolanilor (Skaven), care au un complex de superioritate fata de restul popoarelor, se considera alesii singurului zeu adevarat (Marele Sobolan Cornut) si indreptatiti sa subjuge lumea. Pieile verzi sunt mai degraba in directia unui anarhism rudimentar. Nu sunt manati neaparat de doctrine sau idei, fie ele si ticaloase, ci doar de dorinta de bataie cu oricine si orice. Exista niste nuante de fanatism religios in cultura lor, dar sunt mai degraba apropiate extremismului islamic decat cultului unui lider anume.
NO COVER. ALL MAN.
Post Reply

Return to “Colțul vesel”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests