Teorii și concepții despre viață și lume

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
Post Reply
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Teorii și concepții despre viață și lume

Post by Alex Khan »

Un jurnalist polonez risca 3 ani de inchisoare pentru ca l-a insultat pe presedintele Poloniei, conservatorul Andrzej Duda. De cand este el presedintele Poloniei, din 2015, tara a luat-o pe o panta descendenta. Coruptia a crescut, codul penal a fost modificat, societatea si economia s-au cam degradat, protestele #REZIST au luat amploare, conservatorii polonezi au inceput sa voteze legi absurde pentru reglementarea retelelor de socializare si interzicerea avortului in spiritul conservatorismului putinist.
https://www.digi24.ro/stiri/externe/ue/ ... da-1472478


Acum nu vorbim despre ce mizerii comit conservatorii polonezi, ci vorbim despre libertatea de exprimare si cand este ok sa insultam sau daca este calomnie.

In Regatul Unit, mii de englezi au fost arestati pentru cateva sute de zile pentru ca au postat comentarii ofensatoare pe Facebook si Twitter.
https://www.independent.co.uk/news/uk/a ... 64246.html
https://www.theguardian.com/law/2014/ju ... r-facebook

In Olanda faci puscarie 30 zile pentru insultarea regelui
https://www.bbc.com/news/world-europe-36799639
In SUA, cea mai mare democratie mondiala, stiu ca poti sa ti-o iei grav si sa faci ani grei de parnaie daca jignesti pe cienva si acel cineva te da in judecata.

Inclusiv in Elvetia si Spania daca jignesti liderii politici:
https://www.euronews.com/2016/04/15/bey ... -a-head-of



In Germania te poti trezi cu amenda si te poate lua direct cu duba pentru raspandire de informatii false si comentarii rasiste si poti face ani grei de inchisoare pentru comentarii calomnioase. Nu stiu cati germani au fost amendati sau arestati pentru ca au injurat-o pe Merkel, dar pe internet gasesti stiri cu germani amendati si arestati pentru ca au scris comentarii defaimatoare privind imigrantii si refugiatii din Siria.
https://www.nytimes.com/2017/06/20/worl ... media.html
https://www.wsj.com/articles/france-thr ... 1589398472





Si in Romania, cativa romani au fost amendati pentru ca au injurat pe Facebook grupul infractional condus de Liviu Dragnea din PSD.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... ook-719911

Scandalul cu modul brutal in care au reactionat politistii impotriva soferului cu placa de inmatriculare "MUIE PSD" a starnit protestele violente de la 10 august.
https://www.digi24.ro/stiri/actualitate ... psd-971958

Romanii veniti din diaspora si din tara au iesit in strada, s-au batut cu jandarmii si si-au luat bate si gaze pentru a apara DREPTUL LA LIBERA EXPRIMARE! Pentru dreptul de a striga in strada si pe internet "MUIE" politicienilor corupti.

phpBB [video]

phpBB [video]




Ce parere aveti?

E considerata "libertate de exprimare" de a injura politicienii daca comit acte de coruptie sau incompetenta ?
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by tnt »

Haideti ca sparg eu gheata.
Interzicerea avortului m-a lasat cu un gust foarte amar despre Polonia, nu stiu daca o sa-mi vina sa calc pe acolo chiar si in trecere, din principiu. Cu toate astea sunt destui care sustin ca nu ai dreptul sa iei o viata in felul asta, pt ca nu ai fost in stare sa folosesti metode de contraceptie, eventual doar in cazuri de viol, dar si atunci cica e discutabil.
Tu ce parere ai, Alex Khan?
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

tnt wrote: 23 Mar 2021, 19:04
Tu ce parere ai, Alex Khan?
Femeia are dreptul sa faca ce vrea cu trupul ei.
Mai ales daca pruncul e in primele 14 saptamani. Daca ar fi dupa mine, as creste permisiunea de a avorta si la 6-7 luni, daca se depisteaza tarziu o boala sau o maltformatie grava, daca parintii nu au venituri si situatie materiala buna, daca tatal se dovedeste a fi un abuziv si femeia intentioneaza sa divorteze in timpul sarcinii si vede ca nu are posibilitati financiare sa-l creasca. Teoretic, esti considerat 'persoana" dupa nastere si dupa ce nu mai esti in uterul mamei.

Decat sa se nasca copii cu maltformatii/handicap care sa sufere o viata intreaga, sa-i oferi o copilarie de cacat in caz ca nu ai bani sau tatal e un betivan abuziv ori mama e o drogata inconstienta sau pur si simplu isterica, mai bine il avortezi. Violul sau sexul neprotejat accidental nu e singurul motiv pentru avort.
Sunt pline orfelinatele de copii nedoriti, copii cu maltformatii, copii abandonati, copii luati in grija statului si salvati din mainile unor parinti abuzivi si imbecili, e chiar tara plina de copii analfabeti si cersetori pentru ca niste parinti imbecili i-au facut pentru alocatie sau doar ca sa-i puna la munca , neavand situatie materiala pentru a-i da la scoala. Sunt pline scolile de corectie si centrele de copii infractori pentru ca nu au avut parinti sa-i educe.
Guvernele chiar ar trebui sa ia masuri drastice si semi-totalitare in privinta reproducerii. Un cuplu de adulti ar trebui sa efectueze obligatoriu teste de psihiologie si consiliere inainte sa planifice nasterea unui copil. As introduce o lege prin care un cuplu cu situatie materiala proasta sa aiba interdictie in a se reproduce.

Dar se pare ca feminismul, consumerismul si emanciparea femeii rezolva de la sine problemele privind aceasta chestiune.
Faptul ca o femeie normala nu mai accepta sa se cupleze cu orice barbat toxic, urat, bolnav sau sarac e un inceput.

Problema e mult mai grava: suntem o planeta poluata, suprapopulata si cu resurse epuizabile. 8 miliarde cat suntem acum ....cred ca suntem destui. Ar fi cazul sa mai incetinim si sa luam masuri drastice. Casatoria si intemeierea unei familii sa nu mai fie privite ca niste obligatii si standarde.

Nimeni n-ar trebui sa mai fie judecat aspru pentru ca nu are un partener/partenera si pentru ca nu a facut un copil.

Daca nu era pandemia asta care a mai redus rata nasterilor datorita incertitudinii , probabil ca in 2030-2040 ajungeam deja la 9-10 miliarde. Daca ajungem la 10 miliarde, e game over pentru planeta asta.

Deja am ajuns in situatia sa se raporteze anual ca resursele planetei pentru un an s-au epuizat in primele 6-7 luni ale anului, sau ca ne trebuie deja o planeta in plus.
Cum Luna si Marte nu sunt potrivnice si mai e cale lunga pana gasim o noua planeta locuibila, va trebui sa cam limitam nasterile.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by tnt »

Esti wise beyond your age, felicitari!
Mi-as fi dorit totusi sa nu citesc paragraful ala despre masuri drastice si totalitare care da in cealalta extrema.
Uite, daca analizezi situatia vei vedea ca natalitatea pozitiva vine mai ales din tarile subdezvoltate. Pe cand in cele de prim rang natalitatea este negativa chiar de acum cateva decenii.
Oare nu ar ajuta in primul rand educatia in loc de masuri drastice? Sa se investeasca si sa aiba acces la o educatie ca lumea cat mai multi din tarile astea de lumea a 3-a?
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by ola small dickie »

Alex Khan wrote: 23 Mar 2021, 19:16 As introduce o lege prin care un cuplu cu situatie materiala proasta sa aiba interdictie in a se reproduce.

asta e cea mai mare tampenie de pana acum. amuzant ca ai rostit-o pe topicul al carui titlu incepe cu libertatea
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by tnt »

Si se termina cu pana unde
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Cred ca de la nenea Malthus si eseul lui despre populatie incoace isi tot fac unii griji ca o sa ramanem fara resurse pt ca suntem prea multi. In secolul XIX calculase cineva ca daca ne uitam la suprafata arabila a pamantului (care e fixa) si populatia pe care aceasta o poate sustine o sa incepem sa murim de foame in cativa ani daca ne inmultim in acelasi ritm. Apoi s-au inventat ingrasamintele chimice si s-a dovedit ca suprafata aia fixa genereaza mult mai multe resurse atata vreme cat suntem in posesia tipului potrivit de cunoastere. Si asta e general valabil. Resursele sunt nelimitate, cunoasterea pe care o folosim pentru a le exploata e limitata. And we can expand that. So be fruitful and multiply 8-|
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by tnt »

Da, dar vezi ca totusi Alex a bifat totusi o alta problema, cu care sunt de acord si eu (nu si cu masurile lui). Cuplurile care nu se sinchisesc deloc de la facut copii, chiar daca nu-si permit sa ii intretina, sa la ofere mancare, educatie etc.
Last edited by tnt on 23 Mar 2021, 21:01, edited 1 time in total.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Mahdi »

O idee creață din seria „să voteze numai cine e educat și bogat”.
REMEMBER CITADEL
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

tnt wrote: 23 Mar 2021, 20:48 Da, dar vezi ca totusi Alex a bifat totusi o alta problema, cu care sunt de acord si eu. Cuplurile care nu se sinchisesc deloc de la facut copii, chiar daca nu-si permit sa ii intretina, sa la ofere mancare, educatie etc.
Cred ca daca am cerceta motivele pentru care cuplurile alea iau decizii proaste am ajunge tot la o forma sau alta de ignoranta si ignoranta nu se combate prin masuri restrictive de genul celor propuse de Alex.
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by MC »

tnt wrote: 23 Mar 2021, 20:48 Da, dar vezi ca totusi Alex a bifat totusi o alta problema, cu care sunt de acord si eu (nu si cu masurile lui). Cuplurile care nu se sinchisesc deloc de la facut copii, chiar daca nu-si permit sa ii intretina, sa la ofere mancare, educatie etc.
Chestia e ca numai aia mai fac :lol:
Cei cu joburi solicitante sau care muncesc pe branci nu prea mai au timp/chef de facut copii desi ar putea sa le ofere conditii de viata excelente. :lol:
Evident ca nu e o generalizare dar cam asta e trendul
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

MC wrote: 23 Mar 2021, 21:29
tnt wrote: 23 Mar 2021, 20:48 Da, dar vezi ca totusi Alex a bifat totusi o alta problema, cu care sunt de acord si eu (nu si cu masurile lui). Cuplurile care nu se sinchisesc deloc de la facut copii, chiar daca nu-si permit sa ii intretina, sa la ofere mancare, educatie etc.
Chestia e ca numai aia mai fac :lol:
Cei cu joburi solicitante sau care muncesc pe branci nu prea mai au timp/chef de facut copii desi ar putea sa le ofere conditii de viata excelente. :lol:
Evident ca nu e o generalizare dar cam asta e trendul
Poate ca e mai bine asa, "carieristii" si "workholicii" sa nu faca copii deloc. Sunt pana la urma oameni egoisti din moment ce muncesc sa aiba cat mai mult pentru placerile lor scumpe. Un egoist n-are ce cauta sa faca un copil.

Crezi ca un copil poate fi educat de o bona si de un majordom ? Sau mai nou, de o menajera in combinatie cu un gradinar cum am vazut prin America? :lol:
Sau ii lasi pe mana unor bunici pesedisti care se uita toata ziua la Antena 3 si RTV?
Si nici cu after-school nu e ok sa-i lasi in grija profesorilor si educatorilor.
Un copil care isi vede parintii doar in weekend nu poate creste normal.
tnt wrote: 23 Mar 2021, 19:34 Esti wise beyond your age, felicitari!
Mi-as fi dorit totusi sa nu citesc paragraful ala despre masuri drastice si totalitare care da in cealalta extrema.
Uite, daca analizezi situatia vei vedea ca natalitatea pozitiva vine mai ales din tarile subdezvoltate. Pe cand in cele de prim rang natalitatea este negativa chiar de acum cateva decenii.
Oare nu ar ajuta in primul rand educatia in loc de masuri drastice? Sa se investeasca si sa aiba acces la o educatie ca lumea cat mai multi din tarile astea de lumea a 3-a?
In tarile democratice, parintii idioti sunt imediat decazuti din drepturile de parinti, iar copiii lor ajung pe mana statului. In Norvegia parca se numeste Barnevernet.
Si ii dau sub adoptie chiar cuplurilor gay, fara ca ei sa-si aleaga tutorii adoptivi.
Suna cam totalitar , dar in tarile scandinave, copilul e proprietatea statului, nu a parintilor.

In Franta deja nu mai exista "mama" si "tata", ci "parinte 1" si "parinte 2", iar statul decide ce-i mai bine pentru copil. Exact dupa modelul Germaniei naziste, Uniunea Sovietica sau chiar Sparta antica....dar nu la modul ala extrem, statul e cel mai bun educator al copilului.

In Anglia si Germania n-ai sa vezi afectiune prea mare in relatiile dintre copii si parinti. Sunt educati sa nu se ataseze de ei. In Anglia , cum au facut 18 ani, parintii le pun bagajele cu haine la usa.
Last edited by Alex Khan on 23 Mar 2021, 21:52, edited 4 times in total.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Alex Khan »

In fine.
Cred ca s-a divagat prea tare.
Inapoi la "injuraturi" va rog.
Cum ziceam, e normal ca jurnalistul ala sa fie drastic pedepsit pentru ca l-a facut idiot pe presedintele Poloniei?


In cazul nostru, a fost moral si legal sa injuram PSD, sa-l injuram pe Dragnea daca era un corupt imputit?
Sau ar trebui si noi sa facem parnaie?
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Quackers »

Nu. Constitutia aia care la orice tara nonbananiera protejeaza 'frizpiciul' protejeaza fix impotriva represaliilor statului impotriva a orice ar zice cetateanul despre stat sau oficialii statului. That's the whole fucking point.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 23 Mar 2021, 19:16 Cum Luna si Marte nu sunt potrivnice si mai e cale lunga pana gasim o noua planeta locuibila, va trebui sa cam limitam nasterile.
asta zic si eu de cand ma stiu. mai incet cu futaiul, mai tare cu munca, stimati tovarasi.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Stokkolm »

Iavo wrote: 23 Mar 2021, 20:32Apoi s-au inventat ingrasamintele chimice si s-a dovedit ca suprafata aia fixa genereaza mult mai multe resurse atata vreme cat suntem in posesia tipului potrivit de cunoastere.
Din pacate de fiecare data cand omul inventeaza chestii care ne-ar putea face viata mai usoara, acestea ajung sa serveasca la cresterea cantitatea vietii, in loc de a calitatii.

Si totusi, nimic nu e magic. In real life upgrade-urile nu functioneaza ca in Age of Empires, doar un bonus de 20% de nicaieri. Intodeauna exista un tradeoff. Normal ca cresti eficienta daca in loc sa lasi gainile in aer liber le tii cate 100 intr-o cusca de 1 metru cub. Normal ca daca tai jos padurile ai mai mult loc pentru agricultura.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Stokkolm wrote: 24 Mar 2021, 11:27Din pacate de fiecare data cand omul inventeaza chestii care ne-ar putea face viata mai usoara, acestea ajung sa serveasca la cresterea cantitatea vietii, in loc de a calitatii.
Nu inteleg afirmatia asta. Normal ca a crescut enorm si calitatea vietii. Probabil nu realizam asta pentru ca ne-am nascut in mijlocul avantajelor si nu realizam how easy we have it. Daca stai sa te gandesti putin nu ai cum sa cresti "cantitatea" de oameni fara sa cresti "calitatea" vietii. Explozia demografica a avut ca principala cauza scaderea dramatica a mortalitatii infantile. Si mortalitatea infantila a scazut datorita progreselor in medicina, igiena, organizare sociala etc

Oamenii rezolva probleme, si solutiile la probleme genereaza alta probleme la care trebuie sa gasim alte solutii. Progresul consista in faptul ca avem probleme mai bune de rezolvat. E mai bine sa ai probleme cu obezitatea decat cu faptul ca nu ai nimic de mancare.

Mi se pare o greseala sa consideram ca acel trade-off e mereu egal asa ca de fapt traim intr-o lume statica care nu progreseaza deloc. Nu mi se pare ca...erm..."dovezile empirice" sustin aceasta viziune.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by juve3332 »

Tradeoff-ul nu e ca suntem acum obezi. Tradeoff-ul ar fi, de exemplu, poluarea pe care o generam si ecosistemele pe care le distrugem.
User avatar
Iavo
Pig Cop
Posts: 518
Joined: 8 Apr 2016, 11:17

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by Iavo »

Ecosistemele se distrug singure pana la urma. Speciile dispar fara ajutorul oamenilor tot timpul iar cele care supravietuiesc o fac la limita extinctiei pentru ca ideea lui Malthus (populatia creste in progresie geometrica iar resursele, oricat de abundente ar fi, nu pot tine pasul asa ca se ajunge la scarcity inevitabil) are sens cand este aplicata tuturor speciilor cu exceptia oamenilor (pentru ca doar ei sunt "explicatori universali" capabili sa genereze cunoastere care ne poate scoate din orice rahat atata vreme cat ajungem la solutiile potrivite la timp- ceea ce nu e garantat, evident).

Sau are loc un cataclism natural (au fost vreo 5 pana acum, destule ca sa arate ca nu sunt un accident ci o regularitate given enough time) care omoara 90% din toata viata de pe Pamant. Da, activitatea umana face foarte mult rau dar pana una alta noi suntem singurii care, potential, putem sa salvam toata planeta in viitor. Si nu e ca si cum am avea o alternativa la progres. Stasis is certain death.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: Libertatea de exprimare....pana unde?

Post by juve3332 »

Man, momentan tradeoff-ul este ca producem poluare si distrugem ecosistemele. Nu e o chestie care sa poata fi negata. Faptul ca niciun ecosistem nu e peren n-are nicio legatura cu asta.
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: Amazon [Bot], Semrush [Bot] and 8 guests