De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Care ar fi motivele?
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Waaagh! »

Banii vin din Warhammer zilele astea. Dupa esecul lui Rome2 nu s-au mai tinut serios de linia istorica.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by tnt »

Stau aproape de Horsham, am sa ma duc sa ii intreb.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Waaagh! wrote: 30 Mar 2021, 10:55 Banii vin din Warhammer zilele astea. Dupa esecul lui Rome2 nu s-au mai tinut serios de linia istorica.
Stiu asta.
Dar vezi ca dupa esecul Rome 2 a venit si Attila care a avut succes.
In ultimii 3 ani au inceput sa scoata mini-total war-uri ca sa le zic asa: in 2018 - Thrones of Britain, 2019- Three Kingdoms , 2020- Troy ........si cred ca si anul asta vor scoate ceva.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

tnt wrote: 30 Mar 2021, 13:26 Stau aproape de Horsham, am sa ma duc sa ii intreb.
Pai poti sa-i intrebi daca nu cumva ii opreste "CORECTITUDINEA POLITICA" si razboaiele culturale actuale.

Pentru ca un Medieval 3 contine automat si Cruciade si Jihaduri.
Si ma gandesc daca nu cumva nu vor sa ofenseze musulmanii sau sa le dea apa la moara conservatorilor de extrema dreapta cu "Deus Vult".


Imi imaginez ca un Medieval 3 cu grafica la zi ar prezenta scene explicite de razboaie religioase, dar mai ales asedii...precum Ierusalimul, Constantinopolul.......si pentru ca e un Total War, exista posibilitati infinite - poti sa pui arabii sau turcii sa asedieze Roma si sa o islamizeze, sau invers, sa pui cruciati sa asedieze Mecca si Medina.


Probabil au in plan sa scoata un mini -Total War pe evul mediu, dar axat strict pe ceva care sa nu cuprinda razboaie religioase.
Ci razboaie de tip razboiul de 100 ani, cucerirea Angliei de normanzi. invazia mongola ca sa dea bine pe piata asiatica .....ceva light, fara religie.

In mod sigur nu vor face si Total War cu marile descoperiri geografice fiindca ar arata secvente explicite cum colonistii europeni omoara azteci, maiasi, incasi si nord-amerindienii, si ar ofensa populatiile indigene din SUA.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by juve3332 »

Imi place ca tu "stii" motivele, de fapt, dar esti baiat amabil si ne intrebi si pe noi.
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Mahdi »

Meanwhile in the real world - s-a lansat acum jumătate de an cu surle și trâmbițe Crusader's Kings 3, care face toate scenariile de mai sus posibile. Subversivi rău suedezii ăștia de la Paradox...
REMEMBER CITADEL
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Fular »

Alex Khan wrote: 31 Mar 2021, 03:37
Pentru ca un Medieval 3 contine automat si Cruciade si Jihaduri.
De unde știi? Mă, tu lucrezi ca game dev?
Poate se hotărăsc să meargă pe medievalismul târziu, cel de pe buza renascentistă, fără cruciade sau războaie religioase întru credința universală.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Waaagh! »

Alex Khan wrote: 31 Mar 2021, 03:32
Waaagh! wrote: 30 Mar 2021, 10:55 Banii vin din Warhammer zilele astea. Dupa esecul lui Rome2 nu s-au mai tinut serios de linia istorica.
Stiu asta.
Dar vezi ca dupa esecul Rome 2 a venit si Attila care a avut succes.
In ultimii 3 ani au inceput sa scoata mini-total war-uri ca sa le zic asa: in 2018 - Thrones of Britain, 2019- Three Kingdoms , 2020- Troy ........si cred ca si anul asta vor scoate ceva.
A avut o bula Attila. Un joc mediocru, Iar la acest moment in timp nu cred ca-i mai pasa nimanui prea mult de el. Thrones of Britannia a fost abandonat imediat dupa lansare ca a fost prost rau si nu si-au mai batut capul, Troy e facut intr-o vagauna bulgareasca si, similar, nu-i pasa nimanui de el. Am si uitat ca Three Kingdoms exista. Acum se lucreaza tare la Warhammer 3, de unde se vor stoarce bani mormane o gramada de ani de acum incolo cu DLCuri, mult mai multi decat ar spera sa scoata dintr-un nou titlu istoric unde care ar pune un efort similar in productie.

Sigur, nu inseamna ca n-au in plan sau ca poate nu lucreaza deja in secret si la Medieval 3. Poate asteapta sa vada cum merge cu remasterul lui RTW1.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Mahdi wrote: 31 Mar 2021, 08:41 Meanwhile in the real world - s-a lansat acum jumătate de an cu surle și trâmbițe Crusader's Kings 3, care face toate scenariile de mai sus posibile. Subversivi rău suedezii ăștia de la Paradox...
E o diferenta.
Crusader Kings 3 se petrece pe o harta.
Nu sunt batalii realiste cu imagini explicite si secvente sangeroase (BLOOD DLC) in care cuceresti orase sfinte si omori musulmani.


juve3332 wrote: 31 Mar 2021, 08:14 Imi place ca tu "stii" motivele, de fapt, dar esti baiat amabil si ne intrebi si pe noi.
Le banuiesc.
Fular wrote: 31 Mar 2021, 09:09
Alex Khan wrote: 31 Mar 2021, 03:37
Pentru ca un Medieval 3 contine automat si Cruciade si Jihaduri.
De unde știi? Mă, tu lucrezi ca game dev?
Poate se hotărăsc să meargă pe medievalismul târziu, cel de pe buza renascentistă, fără cruciade sau războaie religioase întru credința universală.
Mi se pare aiurea.
Si daca merge pe perioada renascentista, crezi ca nu o sa includa razboaie religioase dintre catolici si protestanti ?
Reforma protestanta, contra-reforma, inchizitia catolica, razboaiele religioase din Franta, Razboiul de 80 ani, Razboiul de 30 ani, razboiul civil englez, Armada Spaniola ....ring a bell?
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Fular »

E acceptat ca sfârșit al evului mediu sfârșitul secolului XV. Reforma protestantă e rezultatul secolului XVI și o parte din conflictele pe care le arunci pe acolo aparțin secolului următor - războiul de 30 de ani de exemplu a fost între 1618-1648.
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by tnt »

Da, multi istorici iau ca sfarsit al evului mediu caderea Constantinopolului, 1453. Imi place sa zic la fel, suna badass.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Fular wrote: 31 Mar 2021, 13:33 E acceptat ca sfârșit al evului mediu sfârșitul secolului XV. Reforma protestantă e rezultatul secolului XVI și o parte din conflictele pe care le arunci pe acolo aparțin secolului următor - războiul de 30 de ani de exemplu a fost între 1618-1648.
tnt wrote: 31 Mar 2021, 13:41 Da, multi istorici iau ca sfarsit al evului mediu caderea Constantinopolului, 1453. Imi place sa zic la fel, suna badass.



Sunt istorici ca Bogdan Murgescu , Marius Diaconescu sau Andrei Pippidi de la universitate care spun ca sfarsitul evului mediu este amplasat chiar pe la mijlocul secolului XVII. Exact dupa cum considera istoricii din Europa de Vest.

Cursul de evul mediu universal pe ambele semestre din anul 1 l-am facut pe anii 622-1648, adica de la Hegira lui Mahomed pana la pacea westfalica de dupa razboiul de 30 ani. Lectia cu declinul imperiului roman a fost asa de introducere, dar s-a considerat ca nu 476 este anul in care se incheie antichitatea, asa cum nici evul mediu nu se incheie in 1453. Anii aia au fost trecuti de cronicarii renascentisti ca incetarea unei epoci pentru ca la vremea aia, praduirea unui oras mare ca Roma sau Constantinopol era o mare tragedie, privita si ca pedeapsa divina si inceputul apocalipsei. Insa nu a schimbat cu nimic stilul de viata sau mentalitatea oamenilor.


Iar cursul de istorie medievala a romanilor pe ambele semestre l-am facut de la formarea Moldaviei si Valahiei pe la 1340 pana la 1821, hai pana la regulamentele organice din 1831-1832 care a fost prima lege cvasiconstitutionala cu caracter modern (nu includ originile romanilor si mileniul pierdut din istoria romanilor ca au fost mai mult cursuri introductive).

Cursul de istorie moderna universala din anul 2 l-am inceput cam unde am ramas, dupa 1648 si am incheiat cu inceputul primului razboi mondial din 1918. Asa cum cursul de istoria moderna romaneasca l-am inceput pe la 1821 cu revolutia lui "Teddy Vladut" (anul asta se implinesc 200 ani, ar trebui sa punem de o petrecere nationala ) si l-am incheiat cu sfarsitul primului razboi mondial si marea unire din 1918.



Sfarsitul evului mediu depinde de la regiune la alta in functie de abolirea feudalismului care e asociat cu epoca medievala europeana (in Franta, feudalismul a fost abolit oficial in 1789, la noi in Valahia si Moldavia pe la 1850' )
In cazul spatiului extra-european nici nu se vorbeste despre evul mediu daca te uiti pe Wikipedia in limba engleza. In spatiul oriental si nord-african post-islamizare i se spune epoca post-clasica.
La asiatici nici nu exista periodizare ca la noi - isi impart epocile pe dinastii. Pentru China exista doar trei epoci : China preistorica, China imperiala si China ca republica populara comunista. Asta stiu ca li se baga chinezilor in cap, dar istoricii chinezi isi periodizeaza istoria dupa DINASTII! Si va dati seama ca sunt nevoiti sa invete toate dinastiile si imparatii, de japonezi ce sa mai zic?
Pe continentul african si continentele americane ......lol, mare parte din civilizatii si triburi erau inca in epoca de piatra la 1500'.
Despre ce evul mediu vorbim noi in Africa subsahariana?
Last edited by Alex Khan on 31 Mar 2021, 21:56, edited 3 times in total.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Inceputul evului mediu european, tot dupa cum mi-au spus profesorii, ar fi exact unde s-a terminat Attila Total War, adica pe la expansionul cu Carol cel Mare, fiindca atunci a fost consolidat feudalismul european in Franta de azi...in Anglia a fost stabilit dupa cucerirea normanda din 1066.

In cazul asta, de ce sa nu faca un Medieval 3 care sa se intinda de la centralizarea regatelor europene si cruciade de prin secolul 11, si sa mearga...........nu pana la marile descoperiri geografice si cucerirea Constantinopolului, ci chiar pana la razboiul de 30 ani?
648 ani stiu ca e mult.



Dar Rome 2 , cu toate DLC-urile, cuprinde o perioada de la 370 i.Hr. (expansionul Rise of the Republic) pana la 270 d.Hr. (Empire Divided), deci asta inseamna vreo 640 ani.

Stiu ca inseamna un efort foarte mare, pentru ca de data asta ar insemna sa includa pe harta campaniei nu doar Europa intreaga, nordul Africii, orientul islamic, dar si China si America de Sud si Centrala- macar Mexicul, Caraibele si Brazilia.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Fular »

Alex Khan wrote: 31 Mar 2021, 21:36
Sfarsitul evului mediu depinde de la regiune la alta in functie de abolirea feudalismului care e asociat cu epoca medievala europeana (in Franta, feudalismul a fost abolit oficial in 1789, la noi in Valahia si Moldavia pe la 1850' )
Am impresia că tu echivalezi feudalismul cu șerbia până devin sinonime. Ceea ce e greșit. Dacă feudalismul presupune, printre altele, legarea de pământ a șerbilor, reciproca nu e valabilă. Șerbia a supraviețuit bine-mersi și-n absența feudalismului, care să vezi surpriză, deja pierdea teren ca orânduirea de bază a societăților vest-europene tocmai la marginea inferioară a Renașterii.

O sursă, tradusă și-n română dacă vrei pentru secolele de diminuare a evului mediu
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
tnt
Hammer Haunt
Posts: 1821
Joined: 28 Aug 2015, 18:12

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by tnt »

E greu sa ai consens, insa 476 - 1453 suna cool la nivel european. Pt neistorici ajuta mult.

Si e clar ca epoca medievala e o chestie europeana, se subintelege prin asta o perioada de declin pt Europa, pe cand tarile islamice erau atunci in golden age, adica opus unei epoci medievale. De asta ma mai amuza uneori fani AoE (americani) urzicati, care au pretentia sa nu mai fie si 4 euro-centric, sort of ;)
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Waaagh! »

tnt wrote: 31 Mar 2021, 22:11 De asta ma mai amuza uneori fani AoE (americani) urzicati, care au pretentia sa nu mai fie si 4 euro-centric, sort of ;)
Ce-ai construi ca Minune? McDonalds? :lol:
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
Fular
Barbugiu înrăit
Posts: 1377
Joined: 14 Mar 2014, 23:13

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Fular »

lmao
EpicTroll: Vrei să ştii părerea mea? Oamenii cu păreri ar trebui degrabă împărţiţi la zero.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Waaagh! wrote: 31 Mar 2021, 22:22
tnt wrote: 31 Mar 2021, 22:11 De asta ma mai amuza uneori fani AoE (americani) urzicati, care au pretentia sa nu mai fie si 4 euro-centric, sort of ;)
Ce-ai construi ca Minune? McDonalds? :lol:
Pentru minuni americanesti trebuia ca AOE 4 sa fi fost setat pe anii 1880-1970'.
Si au fost destule construite in anii aia de americani - Muntele Rushmore din Dakota de Sud , Barajul Hoover din Nevada/Arizona, podul Golden Gate din San Francisco, Podul Brooklyn, Empire State Building si Chrysler Building din New York, Pentagonul din Washington D.C. , autostrazile Interstate Highway System, aeroporturi ca Hartsfield–Jackson Atlanta, inclusiv Kennedy Space Center care a lansat racheta Saturn V spre Luna in cadrul programului Apollo 11 ar fi considerata o minune.
User avatar
Alex Khan
Headless Kamikaze
Posts: 400
Joined: 7 Dec 2020, 18:31

Re: De ce nu se lanseaza Medieval 3 Total War ?

Post by Alex Khan »

Fular wrote: 31 Mar 2021, 22:06
Alex Khan wrote: 31 Mar 2021, 21:36
Sfarsitul evului mediu depinde de la regiune la alta in functie de abolirea feudalismului care e asociat cu epoca medievala europeana (in Franta, feudalismul a fost abolit oficial in 1789, la noi in Valahia si Moldavia pe la 1850' )
Am impresia că tu echivalezi feudalismul cu șerbia până devin sinonime. Ceea ce e greșit. Dacă feudalismul presupune, printre altele, legarea de pământ a șerbilor, reciproca nu e valabilă. Șerbia a supraviețuit bine-mersi și-n absența feudalismului, care să vezi surpriză, deja pierdea teren ca orânduirea de bază a societăților vest-europene tocmai la marginea inferioară a Renașterii.

O sursă, tradusă și-n română dacă vrei pentru secolele de diminuare a evului mediu

Ca era serbie, ca era feudalism, taranii oricum erau considerati oameni inferiori de catre nobilime. :|

Inceputul modernitatii poate fi amplasat in perioada cand taranii incep sa aiba DREPTURI, si mai ales cand biserica catolica isi pierde puterea de altadata.
Post Reply

Return to “RTT - Real Time Tactics”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests