S5F4 - Incendies (2010)

Moderator: RaptoR

Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

S5F4 - Incendies (2010)

Post by Mahdi »

Image
REMEMBER CITADEL
User avatar
rdo
Hammer Haunt
Posts: 1076
Joined: 3 Mar 2014, 23:56
Location: Piatra-Neamt

Re: S5F4 - Incendies (2010)

Post by rdo »

^ unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut in viata mea
User avatar
MC
Dremora Lord
Posts: 3048
Joined: 3 Mar 2014, 00:11

Re: S5F4 - Incendies (2010)

Post by MC »

Maine stiu ce fac.
User avatar
juve3332
Hammer Haunt
Posts: 2015
Joined: 3 Mar 2014, 11:06
Location: Terra Nova

Re: S5F4 - Incendies (2010)

Post by juve3332 »

Si pe asta l-am vazut, dar mult mai demult. Partea de conflict interetnico-religios e foarte curajoasa si bine-facuta, dar imi amintesc ca m-a lasat usor masca turnura pseudo-thriller de la final. Mi s-a parut ca a incercat sa indulceasca o pilula de film serios, cu intrebari foarte grele pentru o audienta cat mai mare, care sa fie si ea multumita cu nitel suspans mai ieftin.
User avatar
Quackers
Headless Kamikaze
Posts: 258
Joined: 5 Mar 2014, 05:35

Re: S5F4 - Incendies (2010)

Post by Quackers »

Eu am avut alta problema.

Initial am vrut sa zic ca mi s-a parut genul de film care mi-ar fi rusine ca nu as sti mai multe despre context sa-l pot aprecia mai bine (desi am o oaresice cultura legata de subiect). Nu ca ai nevoie neaparat de context, ca daca filmu' asta nu misca ceva in tine in orice fel esti de piatra dar intr-un final nici nu conteaza, ca nu e o biografie, nu e un retelling, si nu face referire la aproape nimic real(more on this later). Care pentru mine, pentru patosul si evocarile puse pe film, mi se pare ca aproape triseaza. Pare o lume construita atat de meticulos si cu detalii aparente incat nici nu m-am gandit, vazandu-l, ca e o opera completa de fictiune. Am crezut ca vad un Blood Diamond, o poveste fictionala care evoca si e plasat intr-un conflict real, care a existat, si pentru mine dupa ce am aflat ca n-a fost vorba de asta mi-a lasat un pic de gust amar. Adica da, tehnic e vorba de Lebanon, dar filmul pare atat de indepartat si fuge atat de tare sa fie ancorat in realitate incat mi se pare asa un middle of the road care nu lasa nici o parte satisfacuta.

Nu stiu de ce am problema asta, dar mi se pare un cultural appropriate ale oribilitatilor razboaielor care se tot intampla prin zona aia, intr-un mod in care de exemplu americanisme gen Homeland totusi nu m-au atins. Te uiti la Homeland si e o verisimilitude, dar parca o vezi printr-un voal si care stii ca e acolo. Aici mi s-a parut aproape un subterfugiu Coen Brothers, "This is a true story", but the kind where no one let me in on the joke.

Asta inseamna ca ramane sa privesc filmul doar ca un fictional drama/thriller, si da, e un film bun, chiar foarte bun, dar parca nu avea nevoie sa ma duca cu zaharelul intentionat. Si vazandu-l din perspectiva asta, nici nu mai ma deranjeaza finalul atat de 'film'.
Post Reply

Return to “Movie Club”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests