Expeditions: Rome

Discuții axate pe jocurile de tactică și strategie.
Post Reply
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Știri și trailere despre jocuri care nu au thread separat

Post by TG »

Hopa, pentru ăsta trebuia thread.

Ms. Pup.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Expeditions: Rome

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Expeditions: Rome

Post by TG »

"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Expeditions: Rome

Post by McWilliams »

Pareri, ceva?
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Expeditions: Rome

Post by McWilliams »

E... un joc dubios. Joc vreo 10-15 ore (cu pauze, evident), apoi iau o pauza de o saptamana, ma fortez sa il reiau de unde am ramas, iar joc 10-15 ore, iar ma aduce la o stare de deziluzie.

E un joc functional. N-am vazut bug-uri prin el care sa-mi strice experienta. Arata bine (comparativ cu asteptarile mele, cel putin; asteptari care erau de nivelul "sper ca nu au balit asupra jocului cum fac aia de la Ubisoft sau de la Rockstar, de se lauda ca poti vedea si rahatul la cal in mod dinamic"). Partea de combat este okay - e limitata de setting (no Fireballs, no Teleports, no Raise the dead), dar se imbina armonios combinatiile de clasa, echipament, abilitati, combo-uri. E functionala, e intuitiva, e satisfacatoare (atunci cand iti iese cate ceva ce consideri ca e "out of the box thinking").

Povestea este, iarasi, bine inradacinata in "este ceva ce, in mod plauzibil, s-ar fi putut intampla". Deci poate deveni mai seaca (nu esti Superman, dar asta nu inseamna ca nu intalnesti NPC-uri care interactioneaza cu tine si au asteptari de la tine ca si cum ai fi Superman). Dar intriga fiecarui capitol (am doua la activ, pana acum) pare... grounded, logical, within the realm of possibility - nu exista James Bond-villains, nu exista planuri de "I shall hold the world ransom for one MILLION dinars!" Cineva, posibil mai multi de cineva, a pus osul si a integrat in joc foarte multa cultura romana & roman-adiacenta :lol: - limbaj, port, obiceiuri, denumiri, constructii, organizare, personaje istorice. Ar fi mers un fel de Civilopedia, pe langa joc - jocul are un Codex, dar e o insiruire seaca de zici ca citesti o pagina de Oxford's Unabridged Dictionary. The work IS there, just not commercially polished.

Are cateva chestii agatate in stilul tichiei de margaritar - fie ca e vorba de obligatoria poveste de dragoste (sex cu ea-timida, sex cu ea-curioasa, sex cu el-stoic, sex cu el-barbar dezlantuit), fie ca e vorba de loot drops via twitch (in stilul ideal, doar visual cosmetics, dar tot ti se freaca ridichea cu "ai fi putut arata ASA!"), fie ca e vorba de "we shall now break the 4th wall because it's funny to be edgy!".


Stiu ca au mai fost si alte jocuri Expeditions. N-am idee cum se tine asta comparativ cu Conquistador sau cu Viking (daca imbunatateste formula apreciata la primele versiuni sau nu). Dar pretul standard - 44.99 EUR - este destul de mare pentru... Iar pretul standard - 44.99 EUR - este exact ce trebuie pentru ceva ce cred ca ar intra in categoria Mid Tier (si fara nimic peiorativ in denumire). Jocuri de genul The Banner Saga, Disco Elysium, Greedfall - care sunt foarte bune pentru ceea ce sunt, dar nu trebuie sa fie "the be all and end all" marca Ubisoft/Sony/Activision/EA (care costa 60 EUR la "bare minimum", respectiv 80+ EUR pentru cea mai elementara Special Edition).
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
Post Reply

Return to “Tactică și Strategie”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests