Useri care ne toarnă la Facebook

Ce vă place la forum şi site și ce nu (dar mai mult ce vă place). Opinii, sugestii, critici.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

Facebook introduce în fiecare link copiat un parametru pe care-l folosește pentru supraveghere (fbclid). De exemplu:
https://example.com/?fbclid=taD8Sq3Yr2i0BjlsYLbF9YcvqSIQx2mFYVB6TJsiCWwaUw92GQeSkgwLUFBMm

Dacă postezi un link cu acel parametru inclus, Facebook poate face legătura între identitatea ta reală, contul tău de pe forum și identitățile celor care apasă pe link sau îl redistribuie.

Rugămintea mea: dacă te lași urmărit(ă) de Facebook, cel puțin cel puțin nu îl ajuta să-i urmărească pe ceilalți. Curăță link-urile înainte de a le posta - oriunde, nu doar pe forum. Complicat? Dacă astea-s apele în care înotăm, e cazul să ne adaptăm. Există unelte care ne pot ajuta (în caz că afectează negativ vreun site, pot fi dezactivate temporar).

Tocmai am terminat încă o deparazitare a link-urilor de acest tip de pe forum. De acum încolo voi lista aici post-urile în care apar, ca să atrag atenție asupra problemei.

De citit și https://signal.org/blog/the-instagram-ads-you-will-never-see/
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by reV »

10/10 would dump facebook... if I could.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

Chiar dacă nu renunți brusc, îi poți limita treptat accesul pe care îl are în viața ta. Umbli la setările de privacy. Ștergi aplicația din telefon și îl deschizi numai din browser. Încurajezi cunoștințele să comunice cu tine în alte moduri. Intri din ce în ce mai rar. Tot așa, până când... https://deletefacebook.com/guide/
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by reV »

Jaunty wrote: 8 May 2021, 21:14 Chiar dacă nu renunți brusc, îi poți limita treptat accesul pe care îl are în viața ta. Umbli la setările de privacy. Ștergi aplicația din telefon și îl deschizi numai din browser. Încurajezi cunoștințele să comunice cu tine în alte moduri. Intri din ce în ce mai rar. Tot așa, până când... https://deletefacebook.com/guide/
Been doing that for years. M-am trezit ca trebuie sa-mi dezgrop contul cand am reinceput facultatea (inca un an jumate si pot sa renunt din nou). Toata prostimea e pe bookface si, mai nou, comunicari importante (legate de facultate) apar doar pe grupul privat.
N-am postat de cel putin 2-3 ani (ca sa nu mai zic de pus poze sau alte mizerii), deci contact minim cu facebook.

Pentru cei care vor sa mearga mai departe, recomand jucarii gen Pi-Hole (linux) sau Technitium (windows) (DNS black hole. Practic un mega cockblocker pentru trackeri si alte magarii, util si ca sa scapi de miliardele de reclame de pe site-uri)
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

reV wrote: 9 May 2021, 09:07 comunicari importante (legate de facultate) apar doar pe grupul privat.
O bună ocazie de a te opune public. Spune-le de ce nu e ok chestia asta.

Ai și varianta de a-ți face cont cu un pseudonim pentru situații în care nu ai alternative.

+1 pentru Pi-Hole.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

ola small dickie wrote: 9 May 2021, 09:49 https://www.timesnewroman.ro/life-death/teodosie-despre-rolul-femeii-in-biserica-suntem-homosexuali-ce-sa-facem-cu-ea/?fbclid=...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by ola small dickie »

Cred ca cuvantul turnator implica o intentie, o actiune asumata. Nu cred ca e cazul in acest caz
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

Ok. Acum știi că link-urile copiate de pe Facebook conțin acel identificator. De-acum încolo putem vorbi de intenție.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by ola small dickie »

:lol: nu

Aberezi
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Ferrrrrrrrrdinand
al IX-lea
Posts: 3303
Joined: 18 Sep 2016, 22:09

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Ferrrrrrrrrdinand »

Eu nu cred că-i mare problemă să folosim cleanurl în browser sau să ștergem partea de fbclid când postăm link-uri de facebook sau altele. Nu știam că se poate face tracking în felul acesta doar prin link, dar nu mă surprinde.
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

ola small dickie wrote: 9 May 2021, 15:38 :lol: nu

Aberezi
Explică.

Unii sunt de părere că Uniunea Europeană a greșit obligând site-urile să ceară consimțământul vizitatorilor pentru tracking. Eu cred că e bine să facem poluarea vizibilă. Ar trebui interzisă, dar GDPR e ok ca prim pas. Face ca site-urile care permit terților să ne urmărească să fie mai enervante - așa cum se cuvine. Nu vreau ca forumul să fie unul din acele site-uri.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by ola small dickie »

Eu iti inteleg aceste preocupari desi nu le impartasesc la acelasi nivel dar sa vii cu invective din astea cand nu isi au locul e deplasat.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

Dacă cineva postează în cunoștință de cauză link-uri modificate în scopul supravegherii, practic da, ne toarnă. Ce anume nu își are locul?
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by McWilliams »

Cred ca trebuie sa-i explicam lui ola ca, similar conceptului de "nu detii un joc video - platesti doar pentru dreptul de a-l juca", asa si forumul - nu-l detii, doar ai dreptul sa-l folosesti; iar daca platesti pentru el (patreon or such), la fel, nu iti confera vreun drept de proprietate.

Asa ca, da, daca Jaunty doreste sa (im)puna niste reguli, bune sau rele, corecte sau incorecte, rezonabile sau nerezonabile, este dreptul lui si numai al lui. Daca vrei o dovada in plus in favoarea lui Jaunty (nu ca i-ar trebui), faptul ca iti explica exact cum poti respecta regula in cauza fara prea mult efort din partea ta inseamna ca ii pasa - si de forum, si de utilizatori.

Cum reactionezi tine de tine, dar nu cred ca o sa aiba vreo greutate asupra regulilor forumului.
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Mahdi »

Nu e o regulă, e o rugăminte să nu mai postăm genul ăla de linkuri. Ceea ce mi se pare de bun simț, la fel cum e să nu faci hotlinking la imagini. Ola nici nu cred că are o problemă cu asta, cât cu formularea din titlul topicului.
REMEMBER CITADEL
User avatar
McWilliams
Self-righteous bastard
Posts: 4601
Joined: 2 Mar 2014, 17:23
Location: Galati
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by McWilliams »

Ola a devenit o extensie a CCR-ului sau ce? De are probleme cu forma, dar nu cu fondul. :lol:
Candva, pe aici, trecea un brutalistu...
O vorba de duh din Warhammer 40'000
https://www.youtube.com/watch?v=cO3MttgvHUY
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

McWilliams wrote: 9 May 2021, 20:20 Asa ca, da, daca Jaunty doreste sa (im)puna niste reguli, bune sau rele, corecte sau incorecte, rezonabile sau nerezonabile, este dreptul lui si numai al lui.
Nu văd lucrurile așa. M-am consultat cu ceilalți în legătură cu fiecare schimbare a regulamentului, din câte țin minte. Și confirm ce a scris Mahdi. Nu vreau să reglementez curățarea link-urilor, ci să atrag atenția asupra unei probleme larg răspândite.

Problemă destul de îmbâcsită. Parametrul adăugat de Facebook este evident și ușor de șters, dar sunt multe moduri subtile în care se pot ascunde mizerii în link-uri. Iar soluțiile sunt imperfecte, nu pot acoperi toate cazurile și pot strica anumite site-uri care folosesc în scop legitim parametri cu nume gen „tracker”. Deci cine își instalează extensia să fie pregătit(ă) să o dezactiveze temporar, dacă nu merge vreun site.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by ola small dickie »

Mahdi wrote: 9 May 2021, 20:26 Ola nici nu cred că are o problemă cu asta, cât cu formularea din titlul topicului.
Exact
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Jaunty
Site Admin
Posts: 1808
Joined: 1 Mar 2014, 17:46
Contact:

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by Jaunty »

MC wrote: 13 Oct 2021, 20:20 Las aici Sentinta civila nr.236 din 28 septembrie 2021 pronuntata de Curtea de Apel Cluj prin care au fost anulate H.G nr.826 din 2021, H.G nr.932 din 2021 si H.G nr.990 din 2021.
https://www.clujust.ro/motivarea-anularii-hotararii-prin-care-s-a-introdus-indirect-obligativitatea-vaccinarii/?fbclid=...
ola small dickie wrote: 13 Nov 2021, 12:09 pt MC: Austria anunță izolarea persoanelor nevaccinate. Acestea nu vor avea dreptul să îşi părăsească locuinţa decât pentru a merge la cumpărături, sport sau pentru îngrijiri medicale

https://www.g4media.ro/austria-anunta-izolarea-persoanelor-nevaccinate-acestea-nu-vor-avea-dreptul-sa-isi-paraseasca-locuinta-decat-pentru-a-merge-la-cumparaturi-sport-sau-pentru-ingrijiri-medicale.html?fbclid=...
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Useri care ne toarnă la Facebook

Post by ola small dickie »

Iar am turnat la facebook? :lol:
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Sugestii Forum & Site”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests