ELEX 2

Discuții axate pe jocurile RPG.
Post Reply
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

ELEX 2

Post by Mahdi »

REMEMBER CITADEL
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: ELEX 2

Post by TG »

I N C L I N E
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: ELEX 2

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: ELEX 2

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
kensky
Pig Cop
Posts: 888
Joined: 2 Mar 2014, 17:20
Location: Lenevind™

Re: ELEX 2

Post by kensky »

phpBB [video]
Image
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: ELEX 2

Post by Mahdi »

phpBB [video]
REMEMBER CITADEL
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: ELEX 2

Post by Magicake »

Vad ca merge ok pe Proton asa ca poate o sa-l incerc soon-ish pe PC. Cel mai comod ar fi pe consola dar dupa experienta cu Elex 1 mai bine nu. Din ce am vazut nu s-a schimbat nimic la performanta pe console cu Elex 2, nici pe PS4 nici pe PS5 :-( Consolele si PB nu se pupa, desi mereu ii vezi impreuna la fiecare joc. Nu l-a jucat nimeni de aici?
User avatar
Klamath
Zergling
Posts: 152
Joined: 11 Mar 2014, 22:57

Re: ELEX 2

Post by Klamath »

Eu ma apropii de final la Elex 2. L-am jucat pe PS5 in stream live pe canalul meu de yt.
Impresii:
Jocul este oribil optimizat pe PS5, noroc ca au pus un Performance patch care te lasa sa-l joci in 1080p@60FPS, dar nu arata prea bine - as zice ca arata mai rau ca Elex 1. L-am jucat pe ultra difficulty, dar nu cred ca are vreo importanta, sincer. Jocul este atat de prost balansat incat oricum ajungi sa omori orice creatura din cateva lovituri chiar si pe acest nivel de dificultate. E drept ca la inceput este foarte dificil, dar suntem obisnuiti cu jocurile Piranha Bytes.
L-au facut in asa fel incat nu ratezi niciun faction quest, indiferent daca ai join-uit sau nu factiunea respectiva. Asta reduce din rejucabilitate. Are o suita de quest-uri absolut oribile - cele ale companionilor si, in general, sunt doar quest-uri "go kill return". Pai dupa ce am vazut ce minunatii de quest-uri au fost in Chronicles of Myrtana, inghiti cam greu genul asta MMORPG-istic.Parca PB nu reuseste sa faca un salt cu adevarat in jocurile lor. Reteta inca functioneaza, dar parca ai vrea un pic mai multa calitate in dezvoltarea quest-urilor.
Nu prea ai nicio penalizare din folosirea Elex-ului, asa ca poti sa iti faci potiuni la greu si sa ajungi la maxim cu toate abilitatile.
In ciuda celor de mai sus, nu-mi pare rau ca l-am jucat, povestea e OK-ish si nu e un RPG rau - oricum mananc pe paine orice imi servesc cei de la PB, nu pot sa ma abtin. Daca ti-a placut Elex 1, o sa-ti placa si asta in final, dar prima impresie nu o sa fie deloc buna.
Acum cred ca pretul a fost si redus destul de mult - cel putin pe PS5, iar varianta de PS4 are upgrade free la PS5 - merge incercat, dar fara high hopes.
Sa revenim la gothic-urile noastre, zic...
Daca esti colectionar si iubesti retro gaming-ul, arunca un ochi si pe youtube pe noul canal romanesc:
Imi place sa ma joc

You can also check my English youtube channel (retro/unboxings/duo streams): rand($game)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: ELEX 2

Post by Magicake »

Klamath wrote: 4 Aug 2022, 05:19Parca PB nu reuseste sa faca un salt cu adevarat in jocurile lor.
PB in a nutshell. Uneori parca ai impresia ca intentionat nu vor sa imbunatateasca anumite aspecte e.g. combat.

Trec acum prin Greedfall, jocurile nu-s direct comparabile dar atat PB cat si Spiders sunt cam in aceeasi categorie de developeri. Mi ar place sa vad si de la PB o incercare de RPG similar cu greedfall. Un fel de bioware-ish lite semi open world in care bugetul mic e folosit la maxim pentru a avea un joc cat mai impresionant si cel mai important bine slefuit si apoi lacuit daca se mai poate.

Probabil sunt la limita supravietuirii si daca fanii inraiti nu le cumpara o data jocurile dau faliment or sth. Asa ca tot fac Gothic again and again.
Post Reply

Return to “Role Playing Games”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests