East European Comic Con 2014

Locul in care ne intalnim si discutam de dimineata pana seara
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: East European Comic Con 2014

Post by reV »

Cam cum s-a desfasurat EECC2014 (postare preluata de la o prietena ce se ocupa cu PR, printre altele, pentru PGL si DreamHack)
Spoiler:
Cum mi-a spus unul dintre organizatorii ESL de la Comic Con „Marș în morții mă-tii de-aici!” și l-a amenințat pe prietenul meu cu bătaia sau 6 pași de urmat pentru organizarea celui mai mitocănesc și ordinar eveniment.
Avem o echipă de DotA 2, Team Cede Nullis, pe care am înființat-o în iulie 2013. Într-un timp foarte scurt, a ajuns cea mai bună echipă din România. Mai mult, e singura echipă formată 100% din români care are performanțe internaționale în prezent și se clasează pe locul 30 din 442 de echipe considerate profesioniste la nivel mondial. Am fost invitați să participăm cu această echipă în cadrul unui turneu desfășurat la Comic Con-ul românesc, sub oblăduirea Electronic Sports League Romania.
Întregul eveniment a fost o păcăleală tragi-comică: oameni dezorientați și plictisiți, grătare cu mici la intrare, muzică dată prea tare, voluntari habarniști și astfel inutili, cei mai melteni gardieni pe care mi-a fost dat să-i întâlnesc, tarabe ca la piață, așa-zise „standuri” formate dintr-o masă și două scaune, copchilăraie, maldăre de gunoaie, mirosuri grele, ventilație ioc, toalete absolut dezgustătoare. Într-un cuvânt: bâlci!
Noi ne-am desfășurat activitatea într-o zonă dedicată turneelor de jocuri pe calculator, păstorită de ESL. ESL-ul „mamă” e o organizație internațională cu renume bunișor. Reprezentanții lor din România – niște, mă iertați, terchea-berchea, care nu erau capabili să bâiguie vreo seamă de cuvinte cu sens, darămite să organizeze un eveniment. Ca drept dovadă, organizarea a fost la pământ:
1. N-au avut niciun program stabilit și anunțat înaintea evenimentului. Am așteptat ca fraierii ore-ntregi, a pagubă, doar-doar s-o milostivi vreunul dintre organizatori să ne spună când, dacă și ce se întâmplă.
2. Problemele tehnice și amatorismul au fost la ordinea zilei: ba pica netul, ba nu le funcționau janghinele de calculatoare, ba nu se aliniau astrele, ba nu se milostiveau sfinții, ba nu se pogora Duhul Sfânt.
3. Comentatori specializați pe alte jocuri, complet nepregătiți. E de ca și cum ai lua un comentator de Formula 1 și l-ai pune să comenteze un meci de crichet. Cu 5 minute înainte de startul finalei, au venit disperați la jucători, să-i întrebe cum îi cheamă și ce hram poartă. Imaginați-vă un comentator de fotbal care dă buzna în vestiarul Stelei înainte de o finală, să-și noteze cum îi cheamă pe jucători.
4. Presiuni la adresa jucătorilor: „N-aveți nicio șansă, bă. N-am auzit de niciun jucător de la voi!”
5. Am fi putut să trecem cu vederea aproape orice. Înjurăturile și amenințările, nu. Delegația noastră a fost formată din 7 oameni: 5 jucători și doi membri ai staff-ului. Am primit cu toții legitimații de acces în zona de turneu. Unul dintre organizatorii ESL, Marius Radu, zis „Sică” – proclamat „cel mai principal de-aici”, către mine:
- Alo! Tu n-ai voie aici!
- Mă scuzați?
- N-auzi că n-ai voie?
- De ce?
- Că așa spun eu, ăsta e concursul meu.
- Și-atunci, de ce mi-ați mai dat legitimație, dacă îmi refuzați accesul?
- Marș în morții mă-tii de-aici! Te ridici acum și pleci!
6. Schimbarea premiilor anunțate anterior. Când au văzut că echipa noastră câștigă finala, au luat bani de la locul I și-au pus la locul III. Am întrebat ce se întâmplă. Răspunsul primit de la același „cel mai principal de-aici”:
- Mă p*ș pe voi, bă. Fac ce vrea p**a mea, că ăsta e concursul meu, dau câți bani vreau eu, dacă vreau. (...) Taci, mă, copile, că te scot cu bodyguarzii afară și te bat!
Bravo, ESL România și Comic Con, v-ați adjudecat premiul pentru mârlănie și neprofesionalism, bătaia de joc e ca la ea acasă pe tarlaua voastră.
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: East European Comic Con 2014

Post by Waaagh! »

De ce nu ma mir.
NO COVER. ALL MAN.
Fxhd
Headcrab
Posts: 57
Joined: 29 Apr 2014, 21:39

Re: East European Comic Con 2014

Post by Fxhd »

Meh, zona de gaming a fost prost organizata si predictiile duratelor meciurilor facute aiurea, ca dovada anularea IOBAGG-ului ca nu au terminat aia meciurile de Dota. Ma rog, nu prea am stat in gaming area, ca ma joc destul acasa, dar la main stage si la standuri a fost OK.
Image
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: East European Comic Con 2014

Post by reV »

Fxhd » Tue May 13, 2014 11:22 pm wrote:Meh, zona de gaming a fost prost organizata si predictiile duratelor meciurilor facute aiurea, ca dovada anularea IOBAGG-ului ca nu au terminat aia meciurile de Dota. Ma rog, nu prea am stat in gaming area, ca ma joc destul acasa, dar la main stage si la standuri a fost OK.
Postarea respectiva se refera strict la magaria celor de la ESL Romania
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
User avatar
Xristina
Space Invader
Posts: 39
Joined: 2 Mar 2014, 15:50

Re: East European Comic Con 2014

Post by Xristina »

Sindri Snurre Bogdan, a dracului oameni. Ba cumde la DreamHack, nici anu' trecut, nici anu asta nu au fost oameni nesimtiti sau probleme de bun simt?
Rev tu esti asta nu?

Nu stiu daca ai fost la DH sau vorbesti din amitiri sau ca fanboy, dar DH a fost o mizerie. Vrei sa vezi Alliance vs Fnatic? Ghinion, trebuie sa ai raze X sa poti vedea prin oamenii din fata ta ca sa urmaresti meciul.

Gunoi? Tomberoane pline pana la refuz, hartii aruncate pe jos. Sa mai zic ca la baie nu mai era hartie igienica...neah. Doar e DH organizat de mirificul PGL, nu ai voie sa spui nimic rau de ei.

Vrei sa te uiti linistit la SC2? Nope, tipa Jepcar sa il auda tot coridorul.

Asa ca hai sa nu mai vorbim de ce a fost, ce nu a fost la EECC cu ESL cand in ograda ta se intampla FIX acelasi lucru.

Asta e nivelul evenimentelor de ESports din Romania pentru ca daca te duci sa le spui ceva constructiv celor din PGL sau ESL nimeni, dar NIMENI nu te asculta, mai mult te mai si iau la misto si trimit autobaza dupa tine.

Care e solutia simpla (pentru ca exista si una cu un nivel de dificultate mai mare)? Sa ii ignori si sa nu ii mai promovezi, cea mai simpla chestie.
User avatar
reV
Pig Cop
Posts: 604
Joined: 2 Mar 2014, 15:53
Location: Republica Bananiera Romania
Contact:

Re: East European Comic Con 2014

Post by reV »

Spoiler:
Xristina » Wed May 14, 2014 10:05 pm wrote:
Sindri Snurre Bogdan, a dracului oameni. Ba cumde la DreamHack, nici anu' trecut, nici anu asta nu au fost oameni nesimtiti sau probleme de bun simt?
Rev tu esti asta nu?

Nu stiu daca ai fost la DH sau vorbesti din amitiri sau ca fanboy, dar DH a fost o mizerie. Vrei sa vezi Alliance vs Fnatic? Ghinion, trebuie sa ai raze X sa poti vedea prin oamenii din fata ta ca sa urmaresti meciul.

Gunoi? Tomberoane pline pana la refuz, hartii aruncate pe jos. Sa mai zic ca la baie nu mai era hartie igienica...neah. Doar e DH organizat de mirificul PGL, nu ai voie sa spui nimic rau de ei.

Vrei sa te uiti linistit la SC2? Nope, tipa Jepcar sa il auda tot coridorul.

Asa ca hai sa nu mai vorbim de ce a fost, ce nu a fost la EECC cu ESL cand in ograda ta se intampla FIX acelasi lucru.

Asta e nivelul evenimentelor de ESports din Romania pentru ca daca te duci sa le spui ceva constructiv celor din PGL sau ESL nimeni, dar NIMENI nu te asculta, mai mult te mai si iau la misto si trimit autobaza dupa tine.

Care e solutia simpla (pentru ca exista si una cu un nivel de dificultate mai mare)? Sa ii ignori si sa nu ii mai promovezi, cea mai simpla chestie.
Nu stiu la ce DreamHack ai fost tu, da' anu trecut n-am vazut nimic din ce zici tu. A fost un eveniment organizat calumea si fara probleme. Azi n-am chef de polemici, ca mi-a ajuns aseara. Concluzia mea e ca ESL-ul e o mizerie si ca au facut dintr-un eveniment care putea fi ceva bun pentru noi (ca romani si nu numai) o porcarie. All hope is lost and I'll just go back to digging holes in Minecraft
zme-ul » Tue Jun 17, 2014 3:16 am wrote:daca mai ajunge vreodata Romania in Campionat Mondial, alerg in curu' gol prin Crang :D
MAD
Space Invader
Posts: 7
Joined: 15 May 2014, 00:29

Re: East European Comic Con 2014

Post by MAD »

Regret că n-am fost la ComicCon.

Nu pot să compar cu mizeria care a fost DreamHack.

Din punctul meu de vedere, al unui gamer care nu joaca Dota, LoL, SC2 ci preferă să se uite, DH a fost o mare prostie. Nu știu cum a fost anul trecut dar,

1. Locuri insuficiente
2. Gunoi
3. Standuri jalnice. Noroc cu Logitech, PC Coolers, HyperX și mai ales concursurile de MK, Tekken și Street Fighter. Secret Shop-ul a fost o prostie. Da, tricouri cu DoTA, 2 cu CS și 2 cu TF.
4. Băi groaznice. Fără hârtie, puțea de mureai acolo pe seară.

Mă bucur mult că am văzut SC2 Duminică. Acolo chiar a fost ok. Concursul de costume mi s-a părut mega-cringe. Cred că doar vreo 3 participanți au fost OK overall. Ăsta a fost și motivul principal pentru care am preferat să nu mă duc la ComicCon.

Din câte am înțeles din alte părți, fata aia (de care n-am auzit niciodata și nici de echipa ei sau celelalte, doar de Balkan Bears știam și aia de la DH) e ceva PR pe la DH. Cât de câcat să fi fost CC dacă DH-ul a fost așa varză?

Oricum, ne mințim singuri că avem gaming profesionist adevărat în România. Să terminăm cu prostiile astea. Cine vrea gaming profesionist să decarteze ca să-i aducă pe băieții din afară sau să se ducă în afară și să participe acolo. Tot ce înseamnă made-in-ro e egal cu 0 din punctul de vedere al respectului oferit de organizatori.

Până azi nici nu știam că s-a lăsat cu concursuri d'astea la EECC.
Fxhd
Headcrab
Posts: 57
Joined: 29 Apr 2014, 21:39

Re: East European Comic Con 2014

Post by Fxhd »

Eu la DH-ul din noiembrie merg doar ca sa fac cosplay, ca nici spectator mode-ul de la LOL nu le merge la aia.
Image
godwotan
Space Invader
Posts: 1
Joined: 15 May 2014, 06:45

Re: East European Comic Con 2014

Post by godwotan »

MAD » 15 May 2014, 00:40 wrote: 1. Locuri insuficiente
2. Gunoi
3. Standuri jalnice. Noroc cu Logitech, PC Coolers, HyperX și mai ales concursurile de MK, Tekken și Street Fighter. Secret Shop-ul a fost o prostie. Da, tricouri cu DoTA, 2 cu CS și 2 cu TF.
4. Băi groaznice. Fără hârtie, puțea de mureai acolo pe seară.
1. Benaroya Hall unde se tine TI4 si s-a tinut TI3 are 3000 de locuri - Sala polivalenta are 10000.

2. Gunoiul il facem noi nu organizatorii.

3. si 4 sunt deacord cu tine

In orice caz DH a fost relativ reusit pentru .RO. Nu cred ca am vazut pana azi un event mai ok decat DH de anul asta.
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: East European Comic Con 2014

Post by Waaagh! »

MAD » Wed May 14, 2014 11:40 pm wrote:
Oricum, ne mințim singuri că avem gaming profesionist adevărat în România. Să terminăm cu prostiile astea. Cine vrea gaming profesionist să decarteze ca să-i aducă pe băieții din afară sau să se ducă în afară și să participe acolo. Tot ce înseamnă made-in-ro e egal cu 0 din punctul de vedere al respectului oferit de organizatori.

Până azi nici nu știam că s-a lăsat cu concursuri d'astea la EECC.
De acord. Cred ca avem muuuulteee probleme de educatie elementara care trebuie rezolvate inainte sa ne apucam de gaming profesionit. Se pare ca utilizarea unei toalete este una dintre ele. :lol:
NO COVER. ALL MAN.
MAD
Space Invader
Posts: 7
Joined: 15 May 2014, 00:29

Re: East European Comic Con 2014

Post by MAD »

godwotan » 15 May 2014, 07:08 wrote: 2. Gunoiul il facem noi nu organizatorii.
Pe acelasi principiu gunoiul din Roller Coaster Tycoon era din cauza omuleților, nu din cauza ta. Nuș câte tomberoane ai văzut tu pe acolo, dar eu am văzut foarte puține. Nici nu m-am mirat că lumea ajugea să mai arunce una-alta pe jos.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: East European Comic Con 2014

Post by Stokkolm »

MAD » 14 May 2014, 23:40 wrote:Din punctul meu de vedere, al unui gamer care nu joaca Dota, LoL, SC2 ci preferă să se uite
No hatin dar... Traim vremuri ciudate rau.
User avatar
TheArsonist
Space Invader
Posts: 11
Joined: 28 Apr 2014, 14:08
Location: Buch-a-give-it-a-rest

Re: East European Comic Con 2014

Post by TheArsonist »

Image
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: East European Comic Con 2014

Post by Waaagh! »

Mda. Inainte sa invatam sa folosim toaleta, se pare ca trebuie sa lamurim diferenta in scop si functionalitate dintre gura si anus.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
marvas
vrășmaș mârșav
Posts: 3670
Joined: 3 Mar 2014, 01:21

Re: East European Comic Con 2014

Post by marvas »

asta are stofa de prim-ministru.
User avatar
Mafio
Hammer Haunt
Posts: 1052
Joined: 2 Mar 2014, 16:07
Location: Constanța/București

Re: East European Comic Con 2014

Post by Mafio »

Ce pișat de om.
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2415
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: East European Comic Con 2014

Post by Mărar »

Stokkolm » Thu May 15, 2014 10:47 am wrote:
MAD » 14 May 2014, 23:40 wrote:Din punctul meu de vedere, al unui gamer care nu joaca Dota, LoL, SC2 ci preferă să se uite
No hatin dar... Traim vremuri ciudate rau.
Asta zic si eu cand vad ca lumea inca posteaza in threadul despre fotbal.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: East European Comic Con 2014

Post by ola small dickie »

Asta zic si eu cand lumea posteaza imagini cu holocaustul la imagini amuzante. Sau cand descopera febra musculara la 20 si ceva de ani si se sperie.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Waaagh!
Forum Warlord
Posts: 5233
Joined: 2 Mar 2014, 16:23

Re: East European Comic Con 2014

Post by Waaagh! »

Plm, eu am postat bancuri cu holocaustul si n-ai mai zis nimic.
NO COVER. ALL MAN.
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14565
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: East European Comic Con 2014

Post by ola small dickie »

Cu bancurile n-am nimic. Folosirea imaginilor in scop "umoristic" mi se pare insa deplasata, ca sa fiu politicos.
Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
Post Reply

Return to “Cafenea”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests