Greatest Gaming Moments Draft

Un obicei tradițional levelesc.

Moderator: Michilangelo

Post Reply
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

Dupa o pauza de cateva luni iata-ne in fata unui nou draft. Pentru ca avem mai multa lume noua pe forum care poate va urmari draftul (sau chiar participa), dar nu va intelege ce se intampla, o sa incep cu o scurta descriere si voi prezenta regulile cat mai detaliat.

Drafturile desfasurate pe vechiul forum Level - si acum aici - sunt un joc direct inspirat din drafturile NBA. Astfel, participantii vor trebui sa isi construiasca o lista (de jocuri, filme, muzica etc) in urma unor alegeri succesive, incepand cu prima persoana desemnata de o tragere la sorti si fara ca alegerile sa se repete. Dupa completarea listelor (de obicei s-a jucat cu 11 alegeri, dar orice numar impar merge) urmeaza o etapa de dueluri in care listele sunt comparate, invingatorul fiind ales pe baza voturilor primite. Sistemul de dueluri folosit e de obicei o cupa simpla, care poate fi modificata in functie de numarul participantilor.

Acum, cateva reguli generale.

ETAPA DE POSTARE

1. Prima alegere este una de tip wildcard, insemnand ca mai multi participanti pot face aceeasi alegere. Pentru mai multa corectitudine si pentru un joc mai interesant, aceste alegeri vor fi trimise unui user neparticipant, care le va face publice atunci cand toti participantii vor fi ales. Ramane de vazut daca vom crea un utilizator nou special pentru asta sau daca gasim pe cineva de incredere care sa ne ajute.

2. Restul alegerilor vor fi facute succesiv, incepand cu prima persoana aleasa in urma tragerii la sort. Dupa prima astfel de runda de alegeri ordinea se va inversa, persoana din coada listei postand de fiecare data cate doua alegeri. Dupa terminarea rundei a doua ordinea se va inversa din nou, prima persoana facand si ea incepand din acest moment cate doua alegeri. Scopul acestor alegeri duble, precum si a inversarii ordinii de alegere, este evitarea dezavantajarii persoanei de la coada listei. Tot de aceea vom juca si cu un numar impar de alegeri.

3. Timpul de postare este de 24 de ore. Daca o persoane depaseste acest interval se sare la urmatoarea.

4. Pentru o mai buna curgere a jocului este recomandata trimiterea unui PM persoanei urmatoare imediat dupa postarea unei alegeri.

5. Avand in vedere subiectul draftului, in cazul descrierilor care contin detalii importante legate de povestea jocului se vor folosi neaparat SPOILER TAGS.

6. In caz ca a ratat cineva celalalt topic, luptele cu bosi vor fi si ele incluse aici.

ETAPA DUELURILOR

1. Duelurile se vor desfasura in sistem de cupa normala, probabil cu dueluri de 3 sau 4 persoane in prima faza.

2. Durata duelurilor va fi de 4 zile.

3. Ca regula de bun-simt, nu votam lista noastra ci pe cea a adversarului.

4. Argumentarea voturilor nu e obligatorie, dar foarte indicata.

PARTICIPANTI
  1. 1. Pătrunjelu
    2. juve3332
    3. ola small dickie
    4. Mafio
    5. Michilangelo
    6. Mahdi
    7. Cataclism
    8. ne0lith
    9. TG
    10. Stokkolm
    11. Mărar
    12. RaptoR
Liste: https://docs.google.com/spreadsheets/d/ ... sp=sharing
Spoiler for PREMII:
Michilangelo
  • Stacking
    Paranautical Activity
    Antichamber
    The Darkness 2
    The Bureau: XCOM Declassified
    Karateka
    Slam Bolt Scrappers
    Shadowgrounds
    Doc Clock: Toasted Sandwich of Time
    Plain Sight
    Snuggle Truck
    Ride em low
    UFO: Afterlight
    Alpha Prime
    ARMA Tactics
    Take on Helicopters
    Europa Universalis 3 Complete
    Sword of the Stars complete
    Europa Universalis Rome Gold
    The Kings Crusade
    Sengoku
    War of the Roses
    Combat Wings: Battle of Britain
    Off-Road Drive
    Pacific Storm Allies
    Trainz: Classic Cabon City
    Trainz: Settle & Carlisle
    Nuclear Dawn
    Chaser
    1953 KGB
    IL 2 Sturmovick
    Infected The Twin Vaccine
    Suhfflepuck Cantine
    Arena Clash of Champions
    Interstellar Marines
    Aura Fate of Ages
    Dark Fall 1 si 2
    FEZ
    Bridge Project
    Gun Monkeys
    Heli Heroes
    Monday Night Combat
    Axis Game Factory
    Bang Bang Racing
    Kaptain Brawe: A Brawe New World
    Traniz Sim 12
Marar
- The Basement Collection
- Brazen [Doublefine Prototype] x2
- Darksiders
- Darwinia
- Multiwinia
- Uplink
- Cortex Command
- Humble Bundle 2
- Humble Bundle 3
- Gish
- Eufloria
- Splice
- Crayon Physics Deluxe
- Cogs
- Zen Bound 2
- Puzzle Bots
- Atom Zombie Smasher
- English Country Tune
- Oil Rush
- Aquaria
- Waking Mars
- Nightsky
- Geneforge
- Avadon: The Black Fortress
- Gratuitous Space Battles
- Kings Bounty: Legend
- Men of War
- March of War 10$ cupon
- Saira
- Trine 2 Complete
- Limbo
- Batman: Arkham Asylum
- Batman: Arkham City
- The Lord of the Rings: War in the North
- F.E.A.R. 2
- F.E.A.R. 3
- Serious Sam 3
- Orcs Must Die 1 GOTY
- Zeno Clash
- Gemini Rue
- Little Inferno
- Revenge of the Titans
- Bard's Tale
- Hacker Evolution Duality + Hardcore DLC
- Jericho
- Velvet Assassin
- And yet it moves
- Fez
- Amnesia Fortnight 2012 Bundle Key
- Bioshock
- Shadow Man (GOG)
- Total Annihilation: Kingdoms + Expansion (GOG)
- Torchlight (GOG)


Jaunty

Steam:
- Sid Meier's Civilization III Complete
- Sid Meier's Civilization IV Complete
- Papo & Yo
- HOARD
- Gemini Rue
- Little Inferno
- The Bard's Tale
- Nightsky
- Faerie Solitaire
- Europa Universalis 3 Complete
- Hammerfight
- Batman: Arkham Asylum GOTY
- Batman: Arkham Origins DLC
- Scribblenauts Unlimited
- F.E.A.R.
- Bastion
- Greed Corp
- Organ Trail: Director's Cut
- Broken Sword: Director's Cut
- Pid
- A Valley Without Wind 1
- Dungeon Hearts
- Waveform
- Bientôt l'été
- Stealth Bastard Deluxe
- IL-2 Sturmovik: 1946
- Incredipede
- Puddle
- Pressure
- The Ship
- Knytt Underground
- Expeditions: Conquistador
- Rock of Ages
- Aerena - Clash of Champions
- Demigod
- Gun Monkeys

Desura:
- Ultionus: A Tale of Petty Revenge
- Shufflepuck Cantina Deluxe

DRM free bundle:
- Ballads of Reemus: When The Bed Bites
- Star Hammer Tactics
- Akaneiro: Demon Hunters
- Bird Assassin
- Amazing Zombie Defense
- Zombie Football Carnage


Mahdi

- Chains of Satinav (pe GOG)
- Banzai Pecan (pe Desura)

Steam:
- FEZ
- Beatbuddy: Tale of the Guardians
- Tiny & Big in Grandpa's Leftovers
- Arcania
- Risen
- And Yet It Moves
- X-COM: Apocalypse
- X-COM: Enforcer
- X-COM: Interceptor
Deocamdata zic sa mai asteptam vreo doua zile sa vedem daca mai gasim si alti doritori. Sa imi spuneti daca am ratat ceva mai sus. Also, pentru wildcard facem un user nou?
Last edited by Jaunty on 15 Jul 2014, 22:08, edited 3 times in total.
Reason: .
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Mărar »

Puteti sa imi trimiteti mie wildcardurile, promit sa nu fac nimic obraznic cu ele.
User avatar
ne0lith
proxe.net
Posts: 1272
Joined: 2 Mar 2014, 15:58

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by ne0lith »

Voi chiar aveti incredere in Marar?
"da" - chestrony, 2016
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Stokkolm »

Un nivel intreg e gaming moment? Daca ma gandesc bine mare parte din alegerile mele ar fi fie nivele, fie boss fights.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by TG »

Cam așa mă gândeam și eu, draft-ul ăsta s-ar suprapune oarecum și cu cel de locații memorabile pe care tot îl voiam.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by RaptoR »

Da ma, puteti alege primele 6 lumi din Super Mario ca "Greatest Moment"

Nici n-am inceput bine si deja cautam moduri de a ocoli regulile. Nu, nu putem alege niveluri intregi. Ideea e sa alegem acele mici momente, sau lupte care ne-au ramas intiparite in memorie. Ca voi vreti sa alegeti 2 ore de gameplay ca great moment, fie, insa am putea avea un alt draft pentru asa ceva.
User avatar
TG
Dremora Lord
Posts: 4947
Joined: 1 Mar 2014, 20:08
Contact:

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by TG »

Care e problema dacă o luptă cu un boss a durat 2 ore? Sau 4 ore? E Greatest Gaming Moments sau Greatest Short Gaming Moments? Nu zic, prin nivele eu am înțeles complet altceva se pare, dar nu are rost s-o dăm în limitări aiurea gen ”mici” momente. Despre ce momente e vorba atunci? Cum ai căzut într-o groapă din Super Mario? E voie cu 2 gropi? *gasp*

Dacă un ”moment” e strâns legat de un nivel sau locație, gen traversarea unei păduri, o luptă dintr-o grotă, cum te-ai chinuit o noapte întreagă la un nivel din Super Mario sau mai știu eu ce, mi se pare normal să se poată alege.
RaptoR » Sat May 03, 2014 12:47 am wrote: Nici n-am inceput bine si deja cautam moduri de a ocoli regulile.
Suntem infractori să-mi trag palme. :lol: Nu e mai bine să întrebăm și să stabilim lucrurile ăstea acum decât după ce începem? Zic și eu așa.
"Screams of a billion murdered stars give life to the night's peace. While we cling in desperation to the few spinning stones we call worlds."

Image
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

In principiu are dreptate Raptor pentru ca moment in sine trimite la o perioada scurta :) Am putea sa lasam nivelurile complete pentru un Location/ Level Draft. Bine, daca alegi, cum spunea TG, traversarea unei paduri, acolo nu mai vorbesti despre un nivel ci despre un moment. Pe de alta parte, boss fights pot sa dureze oricat imo, pentru ca sunt o experienta unitara.

In alte cuvinte, as zice ca putem considera drept moment orice interval de timp unitar, bine delimitat.

Also, poate va amintiti ca la horror draft am pus trei alegeri speciale (best director/scene/movie). Ar merge si aici astfel de alegeri suplimentare: most disappointing moment, hardest battle, most epic moment etc. Cum vi se pare?
User avatar
RaptoR
Mad Scientist
Posts: 426
Joined: 2 Mar 2014, 15:26

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by RaptoR »

@TG, nu ma refeream neaparat la unitati de timp. Sigur, daca te-ai chinuit o noapte intreaga ca sa treci de un anumit punct intr-un joc e perfect normal sa alegi acel punct la Great Moment. Mi se pare insa aiurea sa alegi actul 2 din Diablo 2 ca great moment, just saying.
Pana la urma, avand in vedere ca vorbim de ceva foarte subiectiv, am putea face ca la alte draft-uri, unde daca jumatate+1 dintre participanti nu sunt de acord cu o alegere, respectivul trebuie sa o schimbe. Ce ziceti?
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

RaptoR » Sat May 03, 2014 12:13 pm wrote: Pana la urma, avand in vedere ca vorbim de ceva foarte subiectiv, am putea face ca la alte draft-uri, unde daca jumatate+1 dintre participanti nu sunt de acord cu o alegere, respectivul trebuie sa o schimbe. Ce ziceti?
In regula, ramane asa. Puteti sa incepeti sa ii trimiteti wildcard-urile lui Marar. Maine o sa revin cu ordinea de postare.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

Ok, ordinea o sa fie asta:

Image

Nu uitati sa trimiteti wildcard-urile lui Marar.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

Dupa spusele lui Marar ar mai avea de trimis juve, ola, Stokkolm si Raptor. Incercati sa trimiteti si voi pana maine seara, sa nu ne intindem prea mult. O sa va dau si PM-uri ca sa fiu sigur ca nu uitati :)
User avatar
Mărar
Electro-Chemist
Posts: 2410
Joined: 2 Mar 2014, 14:08

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Mărar »

Juve a trimis aseara.
User avatar
Stokkolm
Dremora Lord
Posts: 2555
Joined: 3 Mar 2014, 22:28

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Stokkolm »

Cum merge? Ard de nerabdare sa aflu alegerile.
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

Mai are Ola de trimis. I-am trimis un mesaj mai devreme si sper ca va posta cand il vede.
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Magicake »

Bine ca macar avem limita de timp la celelalte alegeri :D
User avatar
ola small dickie
Big Daddy
Posts: 14558
Joined: 2 Mar 2014, 19:57
Location: Malta

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by ola small dickie »

Scuze baieti! Ieri am amanat si azi am avut o zi dificila ce nu mi-a permis accesul la net pana acum. Am inteles de la Michilangelo ca pot sa postez direct pe topic pentru ca am ramas ultimul.

1. Sanitarium - Nivelul 2 - Hide and Seek

URMEAZA SPOILERE

Inca n-am terminat Sanitarium, am de gand in viitorul apropiat. Acest joc ce face parte din jocurile mele preferate contine un nivel absolut superb ce m-a bantuit placut de prima oara. De acum vreo 14 ani. Acest nivel e alcatuit dintr-un orasel in care nu mai exista adulti, doar niste copii carora le place sa-si petreaca timpul in cimitir. Copiii te provoaca la un joc de ascunsea si te anunta ca au o arma secreta si ca e imposibil sa castigi. Dupa ce gasesti toti ciutanii si crezi ca ai castigat urmeaza stupoarea....N-ai castigat. Mai ramane unul. Si il descoperi. Cu o lopata. Pe care o folosesti ca sa dezgropi un mormant din cimitir ca sa scoti la iveala o fetita moarta, Carol. Ea era arma secreta si cheia jocului copiilor. Dupa ce o dezgropi si castigi jocul un copil o va trage dupa el pe Carol intr-un carucior. Sanitarium, doamnelor si domnilor.

Momentul e la min 20:00.

Currently playing: Broken Sword 5: The Serpent's Curse
User avatar
Michilangelo
Headless Kamikaze
Posts: 330
Joined: 2 Mar 2014, 19:24

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Michilangelo »

Buun, sa inceapa petrecerea :)
ne0lith wrote: 1. Half Life (1998) - Intro

Intro-ul din Half Life este cu siguranta unul din cele mai cunoscute si revolutionare din istoria FPS-urilor. Intr-o vreme in care majoritatea titlurilor de acest gen se grabeau sa iti arunce arme si inamici in cale din prima clipa, Half Life a ales alta cale. A ales sa creeze o lume verosimila care te acapara cu totul inainte de a apuca sa tragi primul glont. A ales sa imbine armonios partea narativa cu gameplay-ul intr-un mod deosebit, fara cutscene-uri. A ales sa demonstreze ca acest gen poate oferi mai mult decat experiente superficiale. Multe alte shootere au imprumutat tehnicile de imersiune folosite de primul Half Life, dar dupa 16 ani inca nu am gasit vreunul care sa o faca mai bine.

Intro-ul probabil il cunoaste toata lumea si nu contine spoilere propriu-zise. Totusi, daca mai e cineva care nu a jucat Half Life pe forumul asta, recomand experimentarea intro-ului in joc. E chiar mai imersiv cand esti in pielea personajului.

phpBB [video]
Stokkolm wrote: The Butcher (Diablo)
RaptoR wrote: Charlie Mops Beer Song din The Bard´s Tale.

Descrierea and stuff cand se vor posta, am foarte putin timp la dispozitie. Multumesc!
juve3332 wrote: https://www.youtube.com/watch?v=mUAsM3KPVQc

bag eu descrierea cand e cazul.
Mahdi wrote: Pentru draft. :)

1. Thief.
Acel moment din misiunea The Sword din Thief, când toate aşteptările de burglary mission tipic sunt date peste cap. Revin cu detalii mai târziu.
Pătrunjelu' wrote: Momentul in care te intorci inapoi intr-un settlement, cu un inamic care te-ar termina dintr-o lovitura pe urmele tale, in Gothic.
Image
TG wrote: 1. Drumul dintre Old Camp și Old Mine, noaptea, pentru prima dată (Gothic, 2001)

N-am prea știut cum să-mi denumesc alegerea, în fine. Cine zicea că se vor alege tot aceleași jocuri avea dreptate, dar draft-ul e interesant prin prisma momentelor ce vor fi alese individual de participanți, așa că nu e neapărat o problemă.

Merg evident pe un moment din Gothic, dar foarte important de specificat că e efectiv prima trăire a momentului. Nu e ceva scriptat, deci depinde în totalitate de individ, în cazul meu, prima dată când l-am jucat, am plecat la drum pe la miezul nopții, cu privirea pe o harta tocmai cumpărată și anticiparea aventurii ce va să vină. Apoi m-am căcat pe mine de frică.

În general mă imersez foarte tare în jocuri, motiv pentru care evit horror-urile, dar în același timp asta mi-a provocat foarte multe momente de gen. Aici e traversarea pădurii dintre cele două locații, dacă faci asta noaptea pentru prima dată… ei bine, dialogurile pe care le-ai avut până atunci cu lumea prind semnificație cu adevărat. M-am holbat prin întuneric (sentiment accentuat și de un monitor de 15 în drum spre neființă) și mi-a sărit mouse-ul din mână când am căzut într-o râpă și m-au violat molerații. Două-trei loading-uri mai încolo am decis să o iau la fugă și să mă întorc în tabără, nici asta n-am reușit, în schimb am fugit chiar în direcția minei. Aici contrastul dintre pericolul pădurii și sentimentul de siguranță dat de gărzile de la intrare nu poate fi descris în cuvinte. Poate și asta a contribuit la aprecierea mea pentru această locație, probabil locul meu preferat din jocuri.

Și asta e ”momentul”, toată treaba durează cam 15-20 de minute, pe care nu le-am mai uitat de-atunci. Ar fi multe altele memorabile în seria asta, dar cred că acesta e cel mai vechi.
Michilangelo wrote:Image

1. Lupta cu Phalanx - Shadow of the Colossus

Zicea Mahdi ca o sa alegem aceleasi jocuri de la drafturile trecute, dar o sa incerc sa repet cat mai putine din titlurile pe care le-am mai ales. Nu am insa cum sa nu incep cu SOTC, jocul fiind de la un cap la altul plin de momente memorabile. As fi putut la fel de bine sa aleg intro-ul, sau scena imediat urmatoare, ori una dintre celelalte lupte (de fapt finalul ar fi fost alegerea cea mai buna, dar nu aveam cum sa vorbesc despre el fara sa stric toata poveastea).

Phalanx e insa unul dintre cei mai interesanti colosi, si nu doar fiindca poate zbura. El e insa special si pentru ca nu te ataca, chiar daca tu ca jucator o faci. Nici ceilalti colosi nu sunt din cale afara de agresivi (cu unele exceptii), si devin inamici doar atunci cand ii ataci. Pe parcursul jocului sunt destule momente - cel de fata fiind poate cel mai evident - in care colosii nu apar ca niste monstruozitati ce trebuiesc ucise, ci ca niste simple vietati (mai mult sau mai putin inocente). Jucatorul e de fapt "the villain" - iar acestea fiind zise ma opresc aici pentru ca nu vreau sa spun ce nu ar trebui.

Trecand peste asta, lupta, sau mai bine zis vinatoarea, in sine e foarte antrenanta. Pe langa faptul ca zboara, Phalanx se poate ascunde sub nisip, iar atingerea punctelor sale slabe e o provocare ce poate fi trecuta doar cu ajutorul lui Agro. Ma rog, nu o sa pun un clip in care sa vedeti exact cum se intampla, pentru ca momentul memorabil e mai degraba acela cand il vezi zburand sau cand zbori cu el.

phpBB [video]
Deocamdata berea merge la RaptoR, excelenta alegere! Bine macar ca din Gothic-uri nu s-au ales momentele la care ma gandeam eu.

Patrunjelu, da-i bice ;)
User avatar
Magicake
Global Belit
Posts: 4657
Joined: 2 Mar 2014, 14:27

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Magicake »

2. Momentul in care il bagi pe Bowser in lava si poti sa treci mai departe in Super Mario Bros
Image

Cred ca asta e un great moment pentru oricine a avut terminatoare pe acasa :D
User avatar
Mahdi
Necromancer
Posts: 6087
Joined: 2 Mar 2014, 16:23
Contact:

Re: Greatest Gaming Moments Draft

Post by Mahdi »

Doar să fie clar pentru toată lumea, că n-am văzut nicăieri să fie menţionat expres: avem voie să luăm momente dintr-un joc care apare deja pe lista altui jucător? Alte momente decât cel ales deja, desigur. Presupun că nu, dar întreb oricum.
REMEMBER CITADEL
Post Reply

Return to “Forum Drafts”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests